Page 11 of 25 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 151 to 165 of 367

Thread: Matiasma

  1. #151

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon
    Quote Originally Posted by Dragonlord
    dhladh,an dextoume to 3ematiasma,esy kollas sto oti prepei na eisai sto idio dwmatio me ton allo?vasei poias logikhs?milame profanws gia kati "pneumatiko"/egkefaliko,ara den katalavainw giati na paizei rolo h apostash.
    ποια η γνώμη σου για την τηλεπάθεια?
    Δεν έχω όρεξη να απαντήσω δημόσια.Αν θες msn
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  2. #152
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Eric Theodore Cartman

    @ravenlord

    variemai pragmatika na to diavasw afth tin stigmh, alla outws 'h allws den me aggizei h thesh ths ekklhsias, min epanalambanomai.
    ούτε πληροφοριακά? τι λες για το επόμενο άρθρο που ανέβασα? απλά προσπαθώ να θέσω κάποια στάνταρ στη συζήτηση, γιατί ομολογουμένως δεν ήμουν αρκετά ενημερωμένος στο θέμα, εκτός αυτών που ξέρει όλος ο κόσμος. επίσης, με έχουν ξεματιάσει κι εμένα αλλά ήμουν πολύ μικρός για να θυμάμαι.
    Rock or Nothing

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Anal Canal
    Posts
    3,659

    Default

    Quote Originally Posted by Coroner
    Magkes auto me to ladi einai 100% alh8es. To exw dei apeires fores kai malista h mana mou otan dialuetai polu erxetai kai mou to deixnei se fasi "koita, den emeine ka8olou ladi...". De 3erw pws e3hgeitai, apla 3erw pws isxuei. To sugkekrimeno ladi einai apo to xwrio mas kai DEN dialuetai sto nero. To exw eleg3ei.

    Eimai polu periergos na evlepa kapoious apo sas pou de mas pisteuete na sunaivene mprosta sas. 8a eixe polu gelio.

    Epishs, pws e3hgeitai meta to 3ematiasma, an kai liges fores, h mana mou na trexei sto mpanio xalia, na kanei emetous kai na paiftei gia upno epitopou? H gunaika oute 8rhskolhpth einai, panepisthmiakh morfwsh exei kai polu anoixto s an8rwpos epishs...

    Sumperasma: Pisteuw sto "mati". Fantazomai ofeiletai sth "dunamh tou an8rwpinou nou". De 3erw tpt parapanw, alla sta arxidia mou. De 8elw na 3erw ta panta...
    An afaireseis tis 6 teleftaies lekseis, einai san na akouw to tomari mou na milaei.

  4. #154

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon
    Quote Originally Posted by Dragonlord
    dunno,δεν είμαι ειδικός και δεν ξέρω αν υπάρχουν άτομα που ξέρουν τα πάντα γύρω από "αυτά" τα θέματα καθώς δεν έχει γίνει δυνατό (ίσως ακόμη) να γίνει πλήρης επιστημονική μελέτη τέτοιων θεμάτων.Αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν.Αν τώρα σκοπεύεις απλά να ειρωνεύεσαι τουλάχιστον πληζ μην τα αποκαλείς προκαταλήψεις,η πιο προκατειλημμένη άποψη που ακούστηκε ως τώρα είναι το "αν είναι δυνατόν να πιστεύουμε σε τέτοια πράγματα μορφωμένοι άνθρωποι"-ή όπως αλλιώς διατυπώθηκε.
    Για να δώσω μερικά ακόμα ερεθίσματα (αν και βγαίνω σχετικά οφτόπικ) όταν είχα πει πως έχω λυγισμένο κουτάλι σπίτι μου είχε λυγίσει μπροστά στα μάτια της κοπέλας μου,πάνω στο τραπεζάκι μπροστά στην τηλεόραση την ώρα που είχε εκπομπή με τον Γκέλερ.Έγινε μέσα σε 4-5 δευτερόλεπτα και μιλάμε για γωνία σχεδόν 90 μοιρών.Είστε τόσο χαζεμένοι με τον ορθολογισμό και την επιστήμη που ο Ithilmir νομίζω είχε απαντήσει "ένα κουτάλι μπορεί να λυγίσει για πολλούς λόγους" χωρίς να ξέρει τι είχε συμβεί ακριβώς-τόσο σίγουροι είστε με την πλύση εγκεφάλου που σας/μας έχει γίνει.Όχι ένα κουτάλι δε λυγίζει έτσι στα καλά καθούμενα,χέστε με δλδ.Τώρα αρχίστε να ψάχνετε πάλι για "λογικές" εξηγήσεις για να μην καταρρεύσει ο ωραίος ορθολογικός κόσμος σας
    Πάνο, γίνεσαι όπως αυτοί που κοροιδεύεις, στενόμυαλος και εριστικός
    Εριστικός πάντα ήμουν
    Στενόμυαλος δε νομίζω,ίσα ίσα που όταν είδα κάποια πράγματα άλλαξα θεμελιώδη στοιχεία του τρόπου που βλέπω τον κόσμο.Αν θες δώσε μου πραγματικά λογικές εξηγήσεις για το κουτάλι και για το λάδι και θα τις δεχτώ,τράη μη
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  5. #155

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon
    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Σου τυχαίνει συχνότατα φαντάζομαι εκεί που κάθεσαι στο σπίτι σου να λυγίζει ένα κουτάλι στη μέση μέσα σε 5 δευτερόλεπτα ε.
    από μόνο του;;;;;
    αμέ
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #156

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon
    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Επίσης δώσε μου μια σοβαρή εξήγηση για τη φάση με το λάδι που διαλύεται-αφού λες πως δεν υπάρχει μάτιασμα/ξεμάτιασμα,φαντάζομαι θα έχεις απάντηση και για αυτό
    Το νερό είναι "καθαρό"; Εννοώ, μόνο νερό ή βάζουν και κανά διάλυμα μέσα από την εκκλησία;
    Νεράκι της βρύσης.Νο τριξ
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Anal Canal
    Posts
    3,659

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord
    ούτε πληροφοριακά? τι λες για το επόμενο άρθρο που ανέβασα? απλά προσπαθώ να θέσω κάποια στάνταρ στη συζήτηση, γιατί ομολογουμένως δεν ήμουν αρκετά ενημερωμένος στο θέμα, εκτός αυτών που ξέρει όλος ο κόσμος. επίσης, με έχουν ξεματιάσει κι εμένα αλλά ήμουν πολύ μικρός για να θυμάμαι.
    nai, tha to diavasw pliroforiaka sigoura kapoia stigmh.. kai kala ekanes kai to postares. Apla einai kati giati to opoio eimai o idios to peiramatozwo, kai to apotelesma einai to idio edw kai 20 xronia, opote den exw logo na min to pistevw. Me pianeis pistevw.

  8. #158

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon
    και για να απαντήσω και στο τόπικ, έχω απαγορέψει στη μάνα μου να με ξαναπάρει τηλέφωνο και να κλαφτεί όταν έχει πονοκέφαλο, όσο προτιμάει να παίρνει τηλέφωνο στο χωριό να τη ξεματιάζουν και δεν πάει σε ένα γιατρό να την εξετάσει
    Εμένα που τη μάνα μου εδώ και κάτι μήνες την πονάει το αυτί της και πήγε σε 8 τοπ γιατρούς και της έδωσαν 7 διαφορετικές εξηγήσεις να της απαγορέψω να παραπονιέται γι'αυτό όσο πηγαίνει σε γιατρούς;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  9. #159
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    μια άποψη ενός επιστήμονα από http://www.e-patra.gr/1/iframe.scr?category_id=6620 :

    Φτου, να μη σε ματιάσω.

    Μάτιασμα. Μία λαϊκή δεισιδαιμονία ή μία περίεργη ασθένεια; Ο καθηγητής Οφθαλμολογίας Γιάννης - Μάριος Κολιόπουλος επιχειρεί να δώσει απαντήσεις για το «κακό μάτι», το «ξεμάτιασμα», την αιτιολογία και τη διάγνωση


    «Τα μαυρομάτικα ματιάσματα, καθώς και τα μαυρομάτικα φασόλια δεν είναι τίποτα. Το γαλανό μάτι, όμως, είναι γερό μάτι. Φτάνει μέχρι το μεδούλι...» Στα όρη στ' άγρια βουνά έδιωχνε το «κακό μάτι» η Γεωργία Βασιλειάδου στην αξέχαστη ταινία του παλιού ελληνικού κινηματογράφου «Η κυρά μας η μαμή».

    Για τον καθηγητή Οφθαλμολογίας Γιάννη - Μάριο Κολιόπουλο, η «βασκανία» αποτέλεσε αντικείμενο έρευνας μιας «περίεργης ασθένειας», όπως τη χαρακτηρίζει ο πανεπιστημιακός δάσκαλος. Που έχει αιτιολογία, κλινική εικόνα, διάγνωση, θεραπεία, πρόληψη και προφύλαξη.

    Αιτία του «ματιάσματος» είναι αυτός που ματιάζει. Δεν καταφεύγει στα μάγια. Λειτουργεί βλαπτικά μόνο με τη ματιά του. «Αλλά για να έχει δράση και επίδραση πρέπει να υφίσταται και το δεκτικό υποκείμενο, όπως στην παθολογία, συνήθως, το ευάλωτο άτομο με ανοσοεπάρκεια ή άλλες ανεπάρκειες» λέει ο καθηγητής του Πανεπιστημίου Πατρών. Ο οποίος συνεργάστηκε πριν λίγα χρόνια με τον Νέστορα Μάτσα για τη δημιουργία ενός ντοκιμαντέρ με θέμα τη «βασκανία».

    Η λαογραφία αναφέρει ότι ματιάζουν αυτοί που έχουν σμιχτά φρύδια, εκείνοι που τους έκοψε η μάνα τους τον θηλασμό και τα άτομα με κάποιου είδους αναπηρίες. Ματιάζονται τα όμορφα και ζωηρά μικρά παιδιά, οι όμορφοι άνθρωποι, οι έγκυες. Αλλά και τα δέντρα που δίνουν πολύ καρπό, τα λουλούδια που προκαλούν εντύπωση και τα όμορφα ζώα, ιδιαίτερα τα άλογα.



    Για την κλινική εικόνα του ματιασμένου, ο Γ.Μ. Κολιόπουλος υποστηρίζει στην έρευνά του ότι μπορεί να έχει διαφόρους βαθμούς, ένταση ή βαρύτητα. Μπορεί να είναι μια απλή αδιαθεσία, κοκκινίλες στο πρόσωπο, ζάλη, κρυάδες, τάση για εμετό, ρίγη, χασμουρητά. Μέχρι πονοκέφαλο, ίλιγγο, σπασμούς στα παιδιά και «τικ» στα βλέφαρα.

    Η διάγνωση γίνεται πρακτικά και μερικοί από τους τρόπους που χρησιμοποιούνται προκαλούν θυμηδία κατά τον καθηγητή, αλλά σύμφωνα με «πάσχοντες» και «θεραπευτές» είναι αποτελεσματικοί.

    Η διάγνωση με το λάδι στο νερό είναι, ίσως, ο πιο διαδεδομένος τρόπος. Χρησιμοποιούν λάδι από το καντήλι, λένε μια ευχή και το στάζουν σε ένα ποτήρι ή σε ένα πιάτο με νερό. Αν διαλυθεί το λάδι στο νερό τότε πρόκειται για μάτιασμα. Πάντως, για όσους αμφιβάλουν για την ακρίβεια της μεθόδου, ο συνομιλητής μας αναφέρει ότι συχνά τα λάδια είναι νοθευμένα με άλλα λάδια και τότε διαλύονται στο νερό. Αλλος τρόπος διάγνωσης είναι με τα κάρβουνα στο νερό. Ρίχνονται τρία κάρβουνα στο νερό κι αν βουλιάξουν υπάρχει μάτιασμα κι αναφέρει ότι το κάρβουνο περιέχει προσμίξεις, που μπορεί να καταστήσουν μεγαλύτερο το ειδικό του βάρος. «Διάγνωση» γίνεται και με το μέτρημα σπάγκου ή μαντηλιού, πετώντας αλάτι στη φωτιά που άμα κάνει κρότο το άτομο είναι «ματιασμένο» και άλλοι τρόποι που ποικίλουν από περιοχή σε περιοχή.

    Σε ό,τι αφορά τη θεραπεία του ματιάσματος γίνεται και αυτή με διάφορους τρόπους. Οι «ειδικοί» δεν αποκαλύπτουν τα μυστικά τους και οι φράσεις που χρησιμοποιούν για το ξεμάτιασμα μένουν κρυφές. Εκτός κι αν τις πιάσει κάποιος στα κλεφτά. Στην περιοχή μας επιτρέπεται να αποκαλύψει τις φράσεις, όποιος τις γνωρίζει, τη Μεγάλη Πέμπτη.


    Γαλάζιες χάντρες, φυλαχτά και ένας μύθος χωρίς εξήγηση


    Και πάμε στην πρόληψη - προφύλαξη. Το... φτύσιμο είναι από τους παραδοσιακούς τρόπους. Ο Γ.Μ. Κολιόπουλος λέει ότι, πιθανώς, έχει τη ρίζα του στην παρατήρηση ότι το σάλιο έχει αντισηπτικές ιδιότητες, αλλά όσο να 'ναι δεν είναι κι ό,τι καλύτερο να δέχεσαι το φτύσιμο του άλλου. Ως τρόπος αποφυγής για το μάτιασμα είναι γνωστό από την αρχαιότητα. Ο Δεισιδαίμονας του Θεόφραστου έφτυνε τρεις φορές πριν βγει έξω για τη δουλειά του. Φτύνουμε κι εμείς δύο - τρεις φορές στον κόρφο μας για να αποφύγουμε την κακοτυχία. Προστατευόμαστε με πράσινες ή γαλάζιες χάντρες, φυλακτά, χαϊμαλιά. Κατ' άλλους είναι πιο αποτελεσματικά τα φυλαχτά που έχουν αντικείμενα όπως σκόρδο, πυρίτιδα, άγια λείψανα, λιβάνι. Αλλοι φορούν τα ρούχα τους ανάποδα ή κάνουν χειρονομίες, βάζοντας τον αντίχειρα μεταξύ του δείκτη και του μέσου δάκτυλου του χεριού. Τελικά, το «μάτιασμα» είναι μύθος ή πραγματικότητα; Κι ο καθηγητής Γ. Μ. Κολιόπουλος μας αποκρίθηκε χαμογελώντας: «Η απάντηση είναι ότι δεν υπάρχει απάντηση». Τα συμπεράσματα δικά σας...
    το τελευταίο bold, τα λέει όλα κατά τη γνώμη μου...
    Rock or Nothing

  10. #160

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord
    Quote Originally Posted by Dragonlord
    "ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΗ ΘΕΙΑ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ;"
    "ΝΑΙ ΠΑΠΠΟΥ"
    "ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΩΝ ΓΥΡΩ ΣΠΙΤΙΩΝΕ;;;"
    προφανώς εννοείς ότι 2 εγκέφαλοι είναι τόσο καλά εκπαιδευμένοι σε ένα πεδίο άγνωστο στο ευρύ κοινό ώστε μπρούν να συνδεθούν με ακρίβεια, ανεξαρτήτως απόστασης... οk, αυθαίρετη γνώμη σου αυτή, αυθαίρετη γνώμη μου ότι είμαστε υπερβολικά πίσω ακόμη στο να καταφέρουμε κάτι τέτοιο. και επειδή στηριζόμαστε σε αυθαίρετες απόψεις, όποιο ερώτημα και να θέσω θα απαντηθεί έτσι, οπότε δεν έχει νόημα να συνεχιστεί η συζήτηση στο θέμα.

    γενικά, πάντως, πιστεύω ότι όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά. οπότε για να πιστεύουν τόσοι στο "μάτι", κάποιος λόγος θα υπάρχει χαμένος στα βάθη των αιώνων. ακόμη δεν έχει αποδειχθεί τίποτα όμως...

    για την ώρα, όποιος νιώθει καλύτερα όταν τον ξεματιάζει η μάνα του ή η γιαγιά του, τι πρόβλημα να έχω εγώ? απλά, όταν εγώ θα έχω ένα "σύμπτωμα", θα ρίξω ένα καλό υπνάκο και είμαι σίγουρος ότι θα ξυπνήσω μια χαρά. και συνήθως μιλάμε για μικρο-αδιαθεσίες οι οποίες περνάνε σε σύντομο χρονικό διάστημα είτε με, είτε χωρίς "ξεμάτιασμα", οπότε κακώς γίνεται τόσος ντόρος. δε νομίζω κανείς από 'μας, είτε πιστεύει, είτε όχι στο ματιασμα, να πάθει κάτι σοβαρό και να πάει στη γιαγιά του να τον ξεματιάσει.

    για το θέμα του λαδιού πάντως, θα το ψάξω, γιατί έχει ενδιαφέρον... απαντήσεις του στυλ "ειδικά διαλύματα" κτλ είναι άκυρες, αφού χρησιμοποιείται απλό λάδι ελιάς και νερό βρύσης.
    ΟΚ,αυτό είναι ένα ποστ στα επίπεδα που "περιμένω" από σένα.Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για τίποτα,δεν έχω και κανένα συμφέρον άλλωστε,απλά είναι κουτό να απορρίπτονται απευθείας και με ειρωνικό στιλάκι τέτοια θέματα στο όνομα μιας ελλιπούς επιστήμης.
    Όσον αφορά την πρώτη παράγραφο:ΔΕΝ έχω απαντήσεις.Δεν ξέρω πώς λειτουργεί το μάτι/ξεμάτιασμα,αλλά λειτουργεί.Ειδικά αν πρόκειται για "θεϊκή παρέμβαση" είναι πανεύκολο να "συνδεθούν" οι εγκέφαλοι.Αλλά εκεί πάμε σε θέματα πίστης οπότε δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε καθώς ξεκινάμε από τελείως διαφορετική βάση.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  11. #161

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon
    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Quote Originally Posted by Lethargica
    Βασικά, εδώ έχεις λίγο άδικο. Άλλο τεχνολογία και άλλο τι_σκατά_μεταφυσική_κατάσταση_θεωρείτε_εσείς_που_το_πιστεύετε_ότι_είναι_το_μάτι!
    Γιατί είναι άλλο;Γιατί να μη λειτουργούν παρόμοια σε αυτό το θέμα;
    Πάνο έλεος γαμώ την ευφυία σου... μην κάνεις σαν το Βόταν τώρα

    τα τηλέφωνα λειτουργούν με καλώδια, το ξεμάτιασμα με τι λειτουργεί; κάτι άγνωστο πνευμάτικο
    Ναι,αυτό σημαίνει πως ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μπορούν να "συνδεθούν" 2 εγκέφαλοι σε "πνευματικό" επίπεδο;Πώς μπορείς να αποκλείεις την πιθανότητα να υπάρχει ένα "δίκτυο ψυχών" με το οποίο όλοι να είμαστε συνδεδεμένοι;
    Δε χρειάζεται τα πάντα να είναι ανιχνεύσιμα στην ύλη
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  12. #162

    Default

    @raven:Όσον αφορά το κείμενο της εκκλησίας:Ωραία,σύμφωνα με τη δική σου κοσμοθεωρία αυτό είναι απλά ένας τρόπος να μαζέψουν τους πιστούς στα "μαγαζιά" τους.Προσπάθησε να καταλάβεις όμως πως για ένα χριστιανό που ακολουθεί αυτόν τον τρόπο ζωής και έχει κάποια πιστεύω δεν είναι τόσο ύποπτο να δέχεται τη συμβουλή "να εκκλησιάζεσαι συχνά και να εξομολογείσαι".Είναι βασικά στοιχεία του χριστιανικού τρόπου ζωής στην "επίσημη" μορφή του.Ναι συμφωνώ πως η εκκλησία είναι ένας διεφθαρμένος και σάπιος οργανισμός αλλά ας μην τα βλέπουμε όλα τόσο καχύποπτα,υπάρχουν και "καλοί" άνθρωποι στην εκκλησία που πραγματικά πιστεύουν σε αυτό τον τρόπο ζωής και έχουν βρει και ψυχική γαλήνη μέσω αυτού.
    Το να το βλέπεις καχύποπτα είναι σα να βλέπεις καχύποπτα το να σου λέει ένα στέλεχος του ΚΚΕ πως για να αλλάξουν κάποια πράγματα πρέπει να βγούμε στους δρόμους.Μπορείς να σκεφτείς πως το λέει για να μαζέψει κόσμο στις συγκεντρώσεις του κόμματος του και ίσως και να ισχύει,αλλά αυτό που λέει δεν είναι αναγκαστικά λάθος και σίγουρα υπάρχουν πολλοί στο ΚΚΕ που το πιστεύουν και το ακολουθούν ειλικρινά.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #163
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ε?
    Rock or Nothing

  14. #164

    Default

    Σε ποιό σημείο να σε διαφωτίσω περαιτέρω;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  15. #165
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    So crucify the ego, before it's far too late
    To leave behind this place so negative and blind and cynical,
    And you will come to find that we are all one mind
    Capable of all that's imagined and all conceivable.

    Just let the light touch you
    And let the words spill through
    And let them pass right through
    Bringing out our hope and reason ...
    before we pine away.

    (oi boldstixoi de symvadizoun me tis apopseis mou alla mallon kollane sto topik. tous evala gia na kanw Tool promotion.)
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •