Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 40

Thread: Παρίσι - Paris

  1. #16
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Ποιες περιοχές συγκεκριμένα θεωρούνται κέντρο;

    Βρήκα ένα ωραίο ξενοδοχειάκι στη Montmartre, αξίζει να μείνουμε εκεί ή αλλού θα είναι καλύτερα; Γενικά επειδή είμαστε του περπατήματος (στις διακοπές μόνο), θα μου άρεσε κανα μέρος που να ενδείκνυται για βόλτες και που να είναι κοντά σε αξιοθέατα.

    (μη με στείλετε σε κανα γκέτο ε)
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  2. #17
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Πείτε ντε, θέλω να κλείσω αεροπορικά και ξενοδοχείο σήμερα. Ο σάικοτρον γιατί κάνει την πάπια;
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  3. #18

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Πείτε ντε, θέλω να κλείσω αεροπορικά και ξενοδοχείο σήμερα. Ο σάικοτρον γιατί κάνει την πάπια;
    Κέντρο κέντρο θεωρείται η περιοχή νοτρ νταμ - Λούβρο και οτιδήποτε σε ακτίνα 1-1.5 km περίπου. Μονμάρτρη είναι καλή φάση να μείνεις γενικά, αρκεί να είσαι κοντά σε μετρό. Τα πολλά γκέτο είναι λίγο πιο βόρεια και ανατολικά, και σε γενικές γραμμές έξω από την 1η ζώνη του μετρό. Επίσης το Pigalle είναι καλή περιοχή για καμπαρέ, ναρκωτικά κλπ, οπότε βράδυ ίσως δεν είναι και τόσο όμορφα να μένεις κοντά.

    Γενικά μην τρελαίνεσαι για το που θα μείνεις, αρκεί να παίζει μετρό κοντά. Τα αξιοθέατα είναι παντού

  4. #19
    Sayid Hassan Jarrah psychotron's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Contemporary Adult Entertainment Company
    Posts
    7,453

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Πείτε ντε, θέλω να κλείσω αεροπορικά και ξενοδοχείο σήμερα. Ο σάικοτρον γιατί κάνει την πάπια;
    σορι ρε φιλος, δεν το ειδα

    πάνω-κάτω ότι σου είπε ο by the way, εγώ έμενα quartier latin και ήταν εξαιρετικά. Γενικώς εκεί κοντά (Λούβρο-quartier latin-st. germain και notre dame) είναι καλά. Απέφυγε αν μπορεις Pigalle (είναι ωραία να πας να δεις, αλλά το βράδυ δεν είναι και ότι καλύτερο), gare du Nord και τις περιοχες τριγύρω από το νεκροταφείο Pere Lachaise (ωστόσο να πας εκεί να δεις τους τάφους του Μορισον, της Πιαφ, του Όσκαρ Ουάιλντ και ένα σωρό άλλων, αξίζει τον κόπο). Μονμάρτρη είναι λατρεία να την περπατήσεις, να πιείς καφέ/ποτό, αλλά δεν θα επέλεγα να μείνω εκεί. Όχι οτι είναι άσχημα πάντως, ε. Είναι μακριά όμως και το βράδυ δεν ξέρω τι ώρα τελειώνουν τα ΜΜΜ.
    Eiffel, Invalides και τα σχετικά είναι πιο μακριά από το κέντρο, και με περισσότερους τουρίστες, συνεπώς ούτε εκεί θα διάλεγα να μείνω.
    Γενικά η ολόκληρη η πόλη είναι αξιοθέατο! Να πας να δεις και κήπους Λουξεμβούργου και Πάνθεον και Βαστίλλη και την Αψίδα και να περπατήσεις όλη τη λεωφόρο μέχρι το Λούβρο. Και έχε υπ όψη σου πως ότι εποχή και να πας α) Αν θες να μπεις στο Λούβρο θα περιμένεις ΠΟΛΥ στην ουρά, και β) αν θες να ανέβεις στον πύργο θα περιμένεις ΠΟΛΥ στην ουρά. Αξίζουν όμως και τα δύο. Εξαρτάται και πόσες μέρες θα κάτσεις, εγώ με 5 -σχεδόν- μέρες και δεν τα πρόλαβα όλα όσα ήθελα. Υποθέτω θα πας και disneyland?
    Να πας και στο Cafe les 2 moulins κοντά στη Μονμάρτρη να δεις που δούλευε η Amelie και να νιώσεις και συ ΓΚΑΙΗ.
    Last edited by psychotron; 03-05-2010 at 21:26.
    Where's the booze?



    I used to be perfect but now I'm even better

  5. #20
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Τα ξενοδοχεία που βρήκα είναι Μονμάρτη όλα, κυρίως εκεί έψαχνα δηλαδή, απότι είδα Pigalle είναι εκεί δίπλα, οπότε να υποθέσω ότι και Μονμάρτη θα είναι ζόρικα το βράδυ;

    Όταν λέμε βράδυ δεν εννοώ πολύ βράδυ, συνήθως ξυπνάμε κατά τις 7 το πρωί και 8 είμαστε ήδη έξω, οπότε κατά τις 11-12 το βράδυ είμαστε κομμάτια για οτιδήποτε, κάνω [COLOR="rgb(255, 0, 255)"]γκέυ[/COLOR] διακοπές γενικά.

    Ντίσνευλαντ καλό είναι να κλείσω εισιτήρια από τώρα ή δε θα έχω πρόβλημα; Α, με αεροδρόμιο τι παίζει; Έχει τραίνο για κέντρο/μετρό;

    Γενικά θα τα βγάλουμε εύκολα πέρα με τους σκατογάλλους; Δεν ξέρουμε λέξη γαλλικά.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  6. #21
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    Γιατί δεν κοιτάς στο Quartier Latin καλύτερα; Είναι που είναι χάλια το Παρίσι, τουλάχιστον να μείνεις στο καλύτερο μέρος! Εναλλακτικά μπορείτε να μείνετε στην Ντίσνεϊλαντ που χώνει.

    Θα τα βγάλετε πέρα, αλλά θα σας αντιπαθούν και θα σας ρίχνουν αγκωνιές στο μετρό.
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  7. #22
    Sayid Hassan Jarrah psychotron's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Contemporary Adult Entertainment Company
    Posts
    7,453

    Default

    Δε νομίζω Μονμάρτρη να είναι και τόσο ζόρικα τα πράγματα. Απλώς Pigalle έχει όλα τα καμπαρέ, τα σεξ σοπς και κάμποσα ζάκια και αρκετούς άστεγους
    11-12 φαντάζομαι είναι καλά πάντως, εμείς το ξενυχτάγαμε (όσο άντεχαν τα διάφορα μπαράκια δηλαδή)
    Για Ντίσνευλαντ δε νομίζω να έχεις πρόβλημα, Θα έχει σίγουρα κάποια (σχετικά μεγάλη) ουρά στο ταμείο, αλλά παλεύεται. Προσπάθησε πάντως να πας νωρίς.
    Απο αεροδρόμιο υπάρχουν τραίνα κλπ, θα τα βρεις όλα εύκολα. Κι αν δεν τα βρεις ρώτα! Αντίθετα με τα όσα πίστευα μέχρι να πάω, όσοι Γάλλοι μίλησα ήταν ευγενέστατοι, μου μίλαγαν Αγγλικά (ναι, Αγγλικά...) και ένας όταν με ρώτησε από που είμαι και του είπα, μου είπε και πεντεξι λέξεις Ελληνικά (μη φανταστείς τίποτα τρελό, κάτι καλημέρες και καληνύχτες, αλλά είχε πλάκα). Δεν ξέρω αν απλά έτυχε σε μένα και είναι η εξαίρεση, αλλά έτσι έγινε.
    Πάντως σε θέμα διαμονής, αν ("όταν" μάλλον, και ελπίζω σύντομα) ξαναπάω, θα προτιμήσω να μείνω πάλι quartier latin.
    Ιφι, το Παρίσι είναι από τις ομορφότερες πόλεις που έχω πάει, το λάτρεψα και κόλλησα άσχημα.
    Where's the booze?



    I used to be perfect but now I'm even better

  8. #23
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    μαγουλάκια κλείσε μονμάρτρη, το πάσχα έμεινα στην place de clichy (δίπλα στα τσοντομάγαζα) και ήταν μια χαρά- καλή γραμμή μετρό, πολλά φαγάδικα, ευγενικά ζάκια και 24/7 sex shops. κι άμα σου τη βαρέσει το βράδυ βόλτα και δεν έχει μετρό (αν και είδα να περνάνε πολλά νυχτερινά λεωφορεία- δεν ξέρω αν βολεύουν όμως), περπατάς ένα τεταρτάκι μέχρι το λόφο της μονμάρτρης κι όλα τζετ.

  9. #24
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Τελικά κλείσαμε quartier latin για να μάθετε. Ευχαριστώ πολύ για τις φανταστικές απαντήσεις σας!!
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  10. #25
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    Μπράβο, δε θα το μετανιώσεις!!!

    Quote Originally Posted by psychotron View Post
    Ιφι, το Παρίσι είναι από τις ομορφότερες πόλεις που έχω πάει, το λάτρεψα και κόλλησα άσχημα.
    Τις ξέρω τις απόψεις σου και μου προκαλούν ρίγη.
    Το quartier latin μ' αρέσει όμως. Γενικά άμα το μέρος δεν ήταν γεμάτο Γάλλους θα ήταν όλα πολύ καλύτερα.
    Και το περίεργο είναι πως βρίσκω τη γαλλική κουλτούρα καταπληκτική, αλλά αδυνατώ να τη συνδέσω μ' αυτόν το σκάρτο λαό που περιφέρεται στους δρόμους.
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  11. #26

    Default

    Quote Originally Posted by tamagothi View Post
    Γενικά άμα το μέρος δεν ήταν γεμάτο Γάλλους θα ήταν όλα πολύ καλύτερα.
    Και το περίεργο είναι πως βρίσκω τη γαλλική κουλτούρα καταπληκτική, αλλά αδυνατώ να τη συνδέσω μ' αυτόν το σκάρτο λαό που περιφέρεται στους δρόμους.
    Αυτό ακριβώς!

  12. #27
    Senior Member VacuumInsulationPanels's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    με μικροσκοπικους πορους απο πυρογενη πυριτικα αλατα
    Posts
    222

    Default

    αν καποιος εχει να προτεινει κατι για δραστηριοτητες στο παρισι που απαιτουν χρονο η για τη ζωη οχι ομως συντομου ταξιδιου, θα χαρω να ακουσω. ενα χρονο θα περασω εκει, καθε πληροφορια ευπροσδεκτη.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Dis
    Posts
    1,179

    Default

    Μας δουλευεις ρε φιλε; Θα πας ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ στο Παρισι και ρωτας ΕΔΩ το τι θα κανεις εκει; WTF
    It happens sometimes. People just explode. Natural causes.
    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    Ρωχάμη, το debian είναι για ΓΥΝΑΙΚΕΣ;

  14. #29
    Senior Member VacuumInsulationPanels's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    με μικροσκοπικους πορους απο πυρογενη πυριτικα αλατα
    Posts
    222

    Default

    εχμ, οχι? εχω συζητησει πολυ για το παρισι τον τελευταιο καιρο, αλλα μιας και δεν εχω παει ποτε -επαναλμβανομαι αλλα τελος παντων- καθε πληρ0οφορια ειναι χρησιμη. δεν "στηριζω τις ελπιδες μου" στο φορουμ, προφανως..

  15. #30

    Default

    καλήν εσπέραν, σκεφτόμαστε να πάμε εδώ για pearl jam, απ'ότι βλέπω το Arras είναι τέρμα βόρεια. Έχει πάει κανείς εκεί? Αξίζει να μείνουμε κει πέρα, ή να μείνουμε κάνα τριήμερο Παρίσι και να πάμε στο Arras μόνο τη μέρα του live?
    tt0274518

Similar Threads

  1. Paris Hilton λοιπόν
    By Antrikos in forum General Discussion
    Replies: 57
    Last Post: 09-10-2006, 15:43
  2. [Cinema] Paris, je t'aime [Paris, I Love You] (2006)
    By Solo Carriera in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 5
    Last Post: 27-05-2005, 15:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •