Hταν ο Άγιος Βασίλης σε μια πλατεία και διάφορα παιδάκια κάθονταν στα πόδια του και του ζητούσαν διάφορα πράγματα.

Πάει το πρώτο παιδί και του λέει ''Άγιε μου Βασίλη εγώ θέλω μια φεράρι'' και ο Άγιος Βασίλης λέει στον καλικάντζαρο '' γράψε μια φεράρι για τιν φίλο μας''.

Πάει άλλο παιδι και του λεει ''Αγιε μου Βασίλη θέλω μια φεράρι'' ''Καλικάντζαρε γράψε αλλη μια φεραρι για το παιδί''

Πάει το τρίτο παιδί και του λέει''Αγιε Βασίλη εγώ θέλω για δώρο ένα αρχίδι γιατι γεννήθηκα μόνο με ένα και ο Άγιος Βασίλης''γράψε μια φεράρι''

και το παιδί του λέει''μα εγώ αρχίδι ζήτησα όχι φεράρι και του λέει ο Αγιος Βασίλης ''γιατί οι άλλοι τι θα πάρουν τα αρχίδια μου θα παρουν.



Κάπου στην Βόρεια Ισλανδία γινόταν ένας μεγάλος αγώνας τοξοβολίας. Λαμβάνουν λοιπόν μέρος ένας Αγγλος, ένας Ελβετός και ένας Έλληνας. Οι διαγωνιζόμενοι έπρεπε να χτυπήσουν ένα μήλο το οποίο βρισκόταν πάνω στο κεφάλι ενός παιδιού από όση μεγαλύτερη απόσταση γινόταν. Πάει λοιπόν ο Αγγλος και βάζει το παιδάκι στα 300 μέτρα. Ο κόσμος δεν βγάζει μιλιά στις κερκίδες, καθώς ο αθλητής μας συγκεντρώνεται και...βζιιίν! Χτυπάει το μήλο!
Ζητωκραυγές, επευφημίες καθώς ο Αγγλος προχωρεί προς τη μέση του γηπέδου, και φωνάζει θριαμβευτικά:
-I'm Robin Hood!

Έρχεται η σειρά του Ελβετού, ο οποίος βάζει το παιδάκι στα 800 μέτρα, συγκεντρώνεται και...βζιιίν! Χτυπάει το μήλο! Ζητωκραυγές, επευφημίες καθώς ο Ελβετός προχωρεί προς τη μέση του γηπέδου, και φωνάζει θριαμβευτικά:
-I'm William Tellus!

Έρχεται και η σειρά του Έλληνα, ο οποίος με μια φανερή έκφραση αυτοπεποίθησης στο πρόσωπό του, βάζει το παιδί στα 1500 μέτρα. Το κοινό αναστατώνεται και διαμαρτύρεται. Ο Έλληνας συνεχίζει να διατηρεί την έκφραση του νικητή στοχεύει και... βζιιίν! Τέζα το παιδάκι! Το ακροατήριο μένει άναυδο καθώς ο Έλληνας προχωράει προς τη μέση του γηπέδου και φωνάζει:
-I'm sorry!"



Γίνεται τροχαίο στην Εθνική Οδό Αθηνών-Λαμίας. Νεκρός ο οδηγός του ενός αυτοκινήτου. Έρχεται το ανακριτικό της Τροχαίας και ο τροχονόμος γράφει την έκθεση του συμβάντος στον τόπο του ατυχήματος.

"...... μετά την πρόσκρουση το Ι.Χ. αυτοκίνητον έπεσε εις το χαντάκιον, το σώμα του οδηγού βρέθηκε εις το χαντάκιον, η δε κεφαλή του βρέθηκε επί του οδοστρ....". Εδώ σταματά και σκέφτεται: "το οδόστρωμα με ο ή ω;".

Δεν μπορεί να βρει το σωστό και ..... δίνει μια κλωτσιά και πετά το κεφάλι στο χαντάκι και συνεχίζει να γράφει: "η δε κεφαλή βρέθηκε και αυτή εις το χαντάκιον".