Page 12 of 21 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 166 to 180 of 311

Thread: Lenos xrhstidhs

  1. #166

    Default

    Quote Originally Posted by pixies451
    kai twra gurw stis 12.30 tha to paratiseis...
    όταν συνηθίσεις τον παρανοϊκό τρόπο γραψίματος μετά κυλάει ωραία. Εγώ προσωπικά πιστεύω και οκ γούστα αλλά κατά τη γνώμη μου πάντα ΙΜΟ θεωρώ ότι είναι από τις κορυφαίες στιγμές του. Με έχει συγκινήσει βαθύτατα και τον αγαπώ και. Αυτός που, εκείνος ο οποίος
    a monkey in silk is a monkey no less

  2. #167
    Οργισμένος Βαλκάνιος Pinatero's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    TERRA ROSSA
    Posts
    5,779

    Default

    μια χαρα για μενα μεχρι στιγμης..
    ..Γω νόμιζα πως ήσασταν ο Σπουδαίος Θεός, ο Μεγαλοδύναμος
    αλλά σεις δεν είστε παρά ένα ειδωλάκι, ένας κόπανος με γραβάτα
    Σκύβω ήδη να πιάσω το κέρατο
    που χω κρυμμένο στα σταράκια μου...


    http://justaburn.blogspot.gr/
    http://www.facebook.com/pages/Nights...70783152963345
    http://www.downtunedmag.com/p/downtuned-radio.html
    https://www.facebook.com/1000modsFanClub

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,827

    Default

    Quote Originally Posted by morphine
    Quote Originally Posted by pixies451
    kai twra gurw stis 12.30 tha to paratiseis...
    όταν συνηθίσεις τον παρανοϊκό τρόπο γραψίματος μετά κυλάει ωραία. Εγώ προσωπικά πιστεύω και οκ γούστα αλλά κατά τη γνώμη μου πάντα ΙΜΟ θεωρώ ότι είναι από τις κορυφαίες στιγμές του. Με έχει συγκινήσει βαθύτατα και τον αγαπώ και. Αυτός που, εκείνος ο οποίος
    ναι αυτη ειναι η αληθεια.ειναι περισσοτερο ''παρτα'' απο ποτε.Θελει να τα πει γραψει ολα προτου,τα εχει πιστεψει.εκεινα των οποιων
    we swim with sharks
    and fly with aeroplanes in the air

  4. #169

    Default

    από athens voice

    Πέντε χρόνια μετά το τελευταίο του μυθιστόρημα, ο Λένος επιστρέφει... μονολογώντας. Αφού ταξίδεψε διασχίζοντας τον πλανήτη από την Καμπότζη μέχρι την Κάτω Ζάκρο, αφού κράτησε σημειώσεις σε χαρτάκια, αφού πέρασαν μόνο 5 χρόνια (και όχι 10, όπως λέει ο ίδιος), επιστρέφει στη λογοτεχνία με το "Μονολογκ". Δηκτικός με ανατρεπτικό χιούμορ και γλωσσοπλαστική μανία, αποτυπώνει με τρόπο μοναδικό το νεοέλληνα, αυτοσαρκάζεται, υπονοεί. Αποθεώνει το παράδοξο, το διαφορετικό. Δεν είναι τυχαίο ότι τον διαβάζει πιστά ένα φανατικό κοινό, που τον ακολουθεί από το πρώτο του βιβλίο "Bororo". Χώρια το σουρεάλ -το λες και καλτ- αφήγημα του "Πάγου" (1998), που μόλις έλιωσε και επανακυκλοφορεί -όπως όλα τα βιβλία του- από τις εκδόσεις Καστανώτη. Στο ολοκαίνουριο "Μόνολογκ" ανατινάζει τη χρονική συνέχεια με κοφτό και ουσιαστικό τρόπο, δημιουργώντας έναν απολαυστικό μονόλογο που λέει πολλά. Που τα λέει όλα.

    - Δεν είναι αδικία να σου πέφτει στο Τρίβιαλ ερώτηση για το "Ψυχ" του συγγραφέα Λένου Χρηστίδη;

    Αδικία για το Τρίβιαλ.

    - Είσαι μονομανής;

    Εγώ; Πώς τολμάς; Ξέρεις ποιος είμαι εγώ;

    - Πώς είναι να ζεις στη γειτονιά της πλατείας Εξαρχείων, ακριβώς-από-πάνω;

    Υπάρχουν πάντα σε απόσταση βολής τσιγάρα, σουβλάκια, πρέζα και μπάτσοι. Τι άλλο να επιθυμήσει κανείς;

    - Διακρίνω στα βιβλία σου μια εμμονή με τις ανδρικές φιλίες, τα ψάρια, την Ασία;

    Είναι καθαρά θέμα χρημάτων. Κατόπιν έρευνας, κατέληξα ότι είναι τα τρία πιο δημοφιλή λογοτεχνικά θέματα.

    - Πώς οδηγήθηκες στην εξιστόρηση ενός εσωτερικού μονολόγου και γιατί σου πήρε 5 χρόνια αυτό;

    Τα περισσότερα μυθιστορήματα είναι εσωτερικοί μονόλογοι, μερικές φορές καλά καμουφλαρισμένοι πίσω από ένα προπέτασμα "αντικειμενικότητας". Μου πήρε 5 χρόνια, γιατί είμαι γρήγορος και δε μου πήρε 10.

    - Τι είναι ο "παραλιγοψυχολόγος" και το "μαζιχώρια" που αναφέρεις στο βιβλίο σου;

    Οι εκφράσεις μιλούν από μόνες τους.

    - Σου αρέσουν τα ηχητικά εφέ στη γραφή;

    Σμπαρακουάκ.

    - Πώς ακριβώς σχηματίστηκε ο "Πάγος";

    Ο συγκεκριμένος πάγος είναι αποτέλεσμα τεράστιων γεωλογικών μεταβολών που συντελέστηκαν στους εγκεφάλους των συγγραφέων του Στράτου Μπουλαλάκη και Ξένου Μάζαρη, τους οποίους γνωρίζω προσωπικά και τολμώ να πω ότι με τιμούν με τη φιλία τους. Είναι κατά τη γνώμη μου οι μόνοι που τόλμησαν να απαντήσουν στο αιώνιο ερώτημα της απανταχού αριστεράς: "Πώς να απολαμβάνετε τα αγαθά του καπιταλισμού χωρίς να χάνετε από τα μάτια σας το στρατηγικό όραμα της αταξικής κοινωνίας".

    - Μεταξύ του πληθωρικού ύφους ενός Μάρκες και του νηφάλιου ενός Μπόρχες, πού αισθάνεσαι πιο κοντά;

    Μπόρχες, Μπόρχες, Μπόρχες.

    - Θυμήσου την καλύτερη αρχή μυθιστορήματος που έχεις διαβάσει.

    "Ένα πρωί, ο Γκρέγκορ Σάμσα ξύπνησε από έναν ανήσυχο ύπνο για να διαπιστώσει ότι είχε μεταμορφωθεί σ' ένα τερατώδες αηδιαστικό έντομο". (σ.σ. Η πρώτη πρόταση της "Μεταμόρφωσης" του Κάφκα)

    - Γιατί λες κολλήσαμε έτσι με το "Lost";

    Γιατί, κατά τη γνώμη μου, πρόκειται για μία κομβική στιγμή στην ιστορία της ποπ κουλτούρας, εφάμιλλη με τους Beatles το '60. Πιστεύω δηλαδή ότι σε 20 χρόνια θα αποτελεί σημείο αναφοράς. Οι σεναριογράφοι εσκεμμένα δεν κολακεύουν το μυαλό του θεατή, του βάζουν δύσκολα, αν χάσει πέντε λεπτά ή μια σκηνή, μπορεί να μην καταλαβαίνει τίποτα, το ακριβώς αντίθετο από την τηλεοπτική λογική, που μπορείς να μιλήσεις στο τηλέφωνο κάνα δεκάλεπτο για το νέο προπονητή του Θρύλου και να γυρίσεις στην οθόνη χωρίς πρόβλημα. Δε σου επιτρέπει να χάνεσαι ούτε λεπτό. Όποιος βλέπει "Lost" πρέπει να είναι αφοσιωμένος σ'αυτό. Αν προσθέσεις την πανάκριβη παραγωγή, τις ερμηνείες για Όσκαρ, τις πάμπολλες αναφορές στην ιστορία της ποπ κουλτούρας και του φανταστικού ("Star Trek", "Twin Peaks", "Doctor Who", Κιούμπρικ, "Das Boot", "Third Policeman", "Valis", "Turn of the Screw") και -φυσικά- τα αρχέτυπα διλήμματα (Επιστήμη ή Θρησκεία; Κοιτάω την Πάρτη Μου ή Βοηθάω τους Συνανθρώπους Μου; Πόλεμος ή Ειρήνη; Έρωτας ή Εγωισμός;) η σούπα είναι -λογικά- εκρηκτική.

    - Ταξιδεύεις συχνά. Έχεις πληρώσει ποτέ υπέρβαρο;

    Πόσο να ζυγίζουν δυο σαγιονάρες κι ένα σορτσάκι;

    - Γράφεις στο "Μόνολογκ" για ένα τουρίστα που μπαίνει με θράσος μπροστά σε μια τεράστια ουρά Βιετναμέζων στην οποία "συμμετέχεις" κι εσύ με ένα φίλο, αλλά δεν υπάρχει καμία αντίδραση από μέρους τους, την ώρα που εσείς βράζετε. Τι μάθημα είναι αυτό για τη δυτική τσίτα διαρκείας; Discuss...

    Ότι οι άνθρωποι εκεί δεν θέλουν να καταστρέφουν την καθημερινότητά τους για ασήμαντες αφορμές. Ίσως επειδή δεν έχουν την ανάγκη να "δείξουν", να φανούν, να ξεχωρίσουν. Και μιλάμε τώρα για "ουρά" με Βιετναμέζους, τύποι δηλαδή που έχουν αποδείξει ότι άμα χρειαστεί κόβουν κεφάλια. Απλά δεν χαλάνε τη διάθεσή τους για έναν -τυχαίο- μαλάκα. Μεταξύ μας, νομίζω ότι είναι θέμα θρησκείας.

    - Κάποιο δυνατό λάιβ που είδες;

    Ο Iggy το καλοκαίρι. Αποστομωτικός.

    - Τι είναι rock'n'roll;

    Στην Ελλάδα ασαφής όρος, αμυδρά συνδεόμενος με τον Νίκο Μαστοράκη και τον Γιώργο Καρατζαφέρη. Στο εξωτερικό πάλι, είναι κάτι άλλο. Καλύτερο.

    - Διάβασες κάτι ενδιαφέρον πρόσφατα;

    Το "Αμερικάνικο Ταξίδι Θανάτου" του Ελρόυ. Η περίοδος από τη δολοφονία του Τζον Κένεντι μέχρι τις δολοφονίες του Μάρτιν Λούθερ Κινγκ και του Ρόμπερτ Κένεντι. Αηδιαστικό παρακράτος σε άψογο νουάρ στιλ.

    - Μια ταινία που σου άρεσε;

    Το "No Country For Old Men". Σφαγή και ευαισθησία.

    - Τι σου έμεινε;

    Οπωσδήποτε η γενικότερη εμφάνιση, συμπεριφορά και κούρεμα του Javier Bardem εντάσσουν το χαρακτήρα του κατευθείαν στο ΤΟΡ-10 των κακότερων κακών της ιστορίας του κινηματογράφου.

    - Γιατί κατέρρευσε ο κομμουνισμός;

    Γιατί τα κάνανε σκατά.

    - Ήθος ή αίσχη;

    Αίσχη με ήθος.

    - Emo ή trendy;

    Tremo.

    - Ποια είναι η μεγαλύτερη φοβία σου;

    Μήπως δεν προλάβω.

    - Ποιος ήταν ο καλύτερος Kennedy;

    Ο Γκράουτσο.

    - Με τι γελάς;

    Με όσους είναι σοβαροί στην πλάκα τους και με όσους είανι αστείοι στη σοβαρότητά τους.

    - Λεφτά ή αξιοπρέπεια;

    Ποιο ήταν το δεύτερο;

    - Πιστεύεις σε ένα θεό ή σε περισσότερους;

    Δύο θεοί είναι αρκετοί.

    - Παράθυρο ή διάδρομος;

    Παράθυρο.

    - Ποια λέξη-φράση χρησιμοποιείς περισσότερο;

    Αυτοκτονικός ιδεασμός.

    - Τι απέγινε η υπόθεση Ζαχόπουλου;

    Το μόνο που κερδίσαμε ήταν μία -μικρή- ηδονοβλεπτική ματιά σε αυτόν το σιχαμένο κόσμο των πολιτικών και των μεγαλοδημοσιογράφων, μία ελάχιστη απόλαυση να τους βλέπεις -έστω και για δυο τρεις μέρες- πανικόβλητους να αρνούνται την ίδια τους την ύπαρξη, σφυρίζοντας αδιάφορα αλλά κοιτώντας γύρω τους μήπως φάνε καμία ντομάτα - ή καμιά σφαλιάρα. Ίσως σε έναν άλλο χωροχρόνο να είχαν στιγματιστεί εφ' όρου ζωής. Στη χώρα όμως του κοινωνικού αλτσχάιμερ μπορούν να σκουπίσουν τον κρύο ιδρώτα τους καθησυχασμένοι. Ένα μόλις μήνα μετά, κανείς δε θυμάται τίποτα. Και -όπως λέει ο Κουρτ Βόνεγκατ- "έτσι πάει ο κόσμος".

    - Πώς βλέπεις την ελληνική πραγματικότητα;

    Μια χαρά. Ας τα λέμε καλά, μωρέ. Ελλαδίτσα, ουζάκι και καλή καρδιά. Αρκούν;

    - Εν συντομία, ποια είναι η φιλοσοφία σου;

    Εν συντομία.

    - Πού βρίσκονται οι δικές σου ρίζες;

    Όπου έχει καλό χώμα.

    - Ποιο είναι το νόημα της ζωής;

    Καλή καρδιά (κυριολεκτικά).

    - Κάνε μου μια ερώτηση εσύ τώρα, να δεις τη γλύκα.

    Εντάξει. Εμ... (σκέφτεται)... ναι. Λοιπόν: Τελειώσαμε;
    a monkey in silk is a monkey no less

  5. #170
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by morphine
    - Ποιος ήταν ο καλύτερος Kennedy;

    Ο Γκράουτσο.
    .

  6. #171
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,855

    Default

    an eixa parei xampari oti o xristidis exei katantisei grafikos me malakynsi de tha xa paraggeilei lostre (parolo pou i timi eksakolouthei na einai pano apo deka euro) kai monologk. krima. den peirazei omos. xalali. btw na ginei poll gia na psifiso to psyx me ola ta accounts mou.

  7. #172

    Default

    Quote Originally Posted by morphine
    από athens voice
    .

  8. #173

    Default

    αν είστε καλά παιδιά θα σας γράψω και τη συνέντευξη του λένου στους times!!!
    a monkey in silk is a monkey no less

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck
    Ωραία είναι ρε μουνή, τι σε χάλασε;
    Χμ γενικά μου τη σπάει λιγάκι το όλο κόνσεπτ "είμαι επαγγελματίας γκρινιάρης".

    Αλλά το κόνσεπτ "Είμαι κουλ, ψαγμένος, γυρίζω όλο τον κόσμο με ένα σακίδιο, τρώω αστακομακαρονάδες και αράζω στην παραλία ακούγοντας Καζούλη και μιλώντας με Βιετκογκ και γενικά όλη μου η ζωή είναι ένα ταξίδι, λίγο κρασί, λίγη θάλασσα, το αγόρι μου και κάνας μπάφος που και που" σε συνδυασμό με το "γκρινιάζω, οργίζομαι, απογοητεύομαι, θλίβομαι με την κατάντια των ελληναράδων (αλλά εγώ είμαι αλλιώς ε), με τη δουλειά τους, με το σπίτι τους, με τη γκόμενα τους (αλλά εγώ είμαι αλλιώς ε), με τα σκατά τους, με την κυκλοφορία του νέου μου βιβλίου από τις εκδόσεις Τάδε που θα βρείτε σε όλα τα καλά βιβλιοπωλεία", αυτός ο συνδυασμός που λες, μου φαίνεται απογοητευτικός και ψεύτικος.

    Αλλά αυτός είμαι απλά εγώ, μπορεί να χάνω κάτι στην πορεία κτλ.
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  10. #175
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    χμ, ίσως να μην ακούει καζούλη αλλά μιάς και το πιάσαμε του φέρνει λίγο:



    πάρτε κι ένα geddy lee να υπάρχει:


  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default

    αχαχαχ

    + σε όσα είπα και οι gay "ΓΛΥΚΙΑ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ" στυλ φωτογραφίες του.

    Γενικά εγώ ενστερνίζομαι και προωθώ το Κώστας Σόμμερ μοντέλο σκέψης (και δράσης) aka ζω σε μια σκατοκαλύβα στο οικόπεδο του αφεντικού με άλλους 16 πάνω απ'το κεφάλι μου οι οποίοι βρωμάνε σάπιο κρέας, εργάζομαι σα σκυλί στα χωράφια και τα τυροκομεία του, αντιμετωπίζω την απόρριψη από τους κατοίκους της χώρας που με φιλοξενεί (όπου χώρα = Λάρσα), αλλά δε μιλάω, συγκεντρώνω την οργή μου, σφίγγω τους κοιλιακούς μου, πηδάω πρώτα και μετά ερωτεύομαι τη γυναίκα του αφεντικού μου και πολεμώ το σύστημα από μέσα, μπολιάζοντας με αλβανικό αίμα την Άρια Λαρισαϊκή Φυλή. Και άμα λάχει τραβάω και δυο μαλακίες για να ηρεμήσω.

    Σε γενικές γραμμές πάντα.
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  12. #177
    Οργισμένος Βαλκάνιος Pinatero's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    TERRA ROSSA
    Posts
    5,779

    Default

    ειναι λιγο παραπανω εγω απ'οσο πρεπει... οχι εγω εγω.. "εγω"..
    αλλα δε γαμιεται.. με τετοια μυτη που χει...
    και γραφει ωραια. λυτρωτικα. και αλητικα.
    ειναι συνωμοταξια Αγγελακας..
    ..Γω νόμιζα πως ήσασταν ο Σπουδαίος Θεός, ο Μεγαλοδύναμος
    αλλά σεις δεν είστε παρά ένα ειδωλάκι, ένας κόπανος με γραβάτα
    Σκύβω ήδη να πιάσω το κέρατο
    που χω κρυμμένο στα σταράκια μου...


    http://justaburn.blogspot.gr/
    http://www.facebook.com/pages/Nights...70783152963345
    http://www.downtunedmag.com/p/downtuned-radio.html
    https://www.facebook.com/1000modsFanClub

  13. #178

  14. #179
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    ektos aptin morphine poios allos to teleiwse kai se posous arese?
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    εγώ και μαζί με τον πάγο μάλλον είναι ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει απ'αυτόν. κι αν δεν είχα διαβάσει τα προηγούμενα θα το λεγα αυτό με μεγαλύτερη ευκολία γιατί δεν θα ξερα τι επαναλαμβάνει και τι όχι.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •