Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 111

Thread: Λειτουργία και Χρήση του ER

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    ο κόσμος έφυγε κυρίως επειδή facebook και γενικώς social media

    δεν νομίζω ότι ο κύριος λόγος που σταμάτησε ο κόσμος να γράφει είναι τα ξεκατινιάσματα εδώ πέρα

    ίσως είναι ένας από τους λόγους, αλλά όχι ο βασικός σε καμία περίπτωση

    Ναι, ο κύριος λόγος σίγουρα είναι σοσιαλ μιντια, αλλά αυτό έγινε μέχρι πριν καμία πενταετία-εξαετία(και βάλε), από εκει και πέρα τι έγινε?
    Τότε σταμάτησαν να ποστάρουν αρκετοί, αλλά και πάλι είχε μείνει ικανός αριθμός χρηστών ώστε να συνεχίσει το φόρουμ.
    Τώρα πλέον, από αυτούς που είχαν μείνει, παραπάνω από τους μισούς δεν ποστάρουν (αν παρακολουθούν).
    Αλλά να ποστάρουν τι και που? Να χαζέψουν τι? Ξεκατινιάσματα?

    Τέσπα, δεν μου φαίνεται ότι έχει νόημα να επιμείνω, είναι λίγο προφανές το τι έχει γίνει εδώ μέσα τα τελευταία χρόνια. Σίγουρα μεγαλώνουμε, αλλάζουμε κλπ, αλλά αυτό το πράγμα που γίνεται τώρα δεν παλεύεται.
    Αν και δεν μπαίνω πλέον καθημερινά, έμπαινα συχνά για να χαζέψω κανά πόστ δικό σου, του Ρέιβεν, του τσίμπου. Την προηγούμενη βδομάδα ήταν η πρώτη φορά που σκέφτηκα "ρε μλκ, γιατί μπαίνω να βλέπω τους εμετούς?".
    Kill the wise one!

  2. #2
    Senior Accountant Rush's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    going nowhere
    Posts
    1,944

    Default

    Quote Originally Posted by animae View Post
    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    ο κόσμος έφυγε κυρίως επειδή facebook και γενικώς social media

    δεν νομίζω ότι ο κύριος λόγος που σταμάτησε ο κόσμος να γράφει είναι τα ξεκατινιάσματα εδώ πέρα

    ίσως είναι ένας από τους λόγους, αλλά όχι ο βασικός σε καμία περίπτωση

    Ναι, ο κύριος λόγος σίγουρα είναι σοσιαλ μιντια, αλλά αυτό έγινε μέχρι πριν καμία πενταετία-εξαετία(και βάλε), από εκει και πέρα τι έγινε?
    Τότε σταμάτησαν να ποστάρουν αρκετοί, αλλά και πάλι είχε μείνει ικανός αριθμός χρηστών ώστε να συνεχίσει το φόρουμ.
    Τώρα πλέον, από αυτούς που είχαν μείνει, παραπάνω από τους μισούς δεν ποστάρουν (αν παρακολουθούν).
    Αλλά να ποστάρουν τι και που? Να χαζέψουν τι? Ξεκατινιάσματα?

    Τέσπα, δεν μου φαίνεται ότι έχει νόημα να επιμείνω, είναι λίγο προφανές το τι έχει γίνει εδώ μέσα τα τελευταία χρόνια. Σίγουρα μεγαλώνουμε, αλλάζουμε κλπ, αλλά αυτό το πράγμα που γίνεται τώρα δεν παλεύεται.
    Αν και δεν μπαίνω πλέον καθημερινά, έμπαινα συχνά για να χαζέψω κανά πόστ δικό σου, του Ρέιβεν, του τσίμπου. Την προηγούμενη βδομάδα ήταν η πρώτη φορά που σκέφτηκα "ρε μλκ, γιατί μπαίνω να βλέπω τους εμετούς?".
    Να πω και εγω την αποψαρα μου.

    Το ER αξιζει να επιβιωσει και αξιζει να κανουμε μια προσπαθεια να αναβαθμιστει. Περαν της συναισθηματικης αξιας, ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα βαση πληροφοριας για μουσικη και γεγονοτα που συνεβησαν-συμβαινουν γυρω απο αυτη καθως και γενικοτερης επικοινωνιας για οτι μας αφορα. Χιουμορ εχει, τρολλαρισμα παιζει και μεγαλα παιδια ειμαστε για να καταλαβαινουμε 2 -3 βασικα "όρια" συμπεριφορας προκειμενου να μη γαμαμε τη φαση. Δεν ειναι θεμα ελευθεριας, υπαρχει απλετη απο αυτη και θα συνεχισει να υπαρχει, αυτο κανει αλλωστε ο ER αυτο που ειναι. Και δεν ειναι θεμα ιγκνορ ή να κλεισει το τσατ κτλ. Το τσατ ειναι μια χαρα και ωραιο εργαλειο αντι-βαρεμαρας και αμεσης επικοινωνιας. Πιστευω ότι αν κανουμε 2-3 βηματα και φρεσκος κοσμος θα ερθει, και παλιοι θα ξαναγραψουν και καλυτερα θα περναμε εδω μεσα.

    Συγκεκριμενα αν αρχισουμε απο το σπαμμινγκ και δουλεψουμε στο να μενει σε υγιη και τρολλαριστικως λογικα επιπεδα, θα κανουμε ενα καλο πρωτο βημα. Από τη πλευρα μου και εφ' οσον η εργασιακη μου καθημερινοτητα το επιτρεψει, μπορω να βοηθησω σε καποιας μορφης μοντερέιτινγκ ή οτι άλλο κριθει ότι μπορω να προσφερω εδω μεσα.

    Ειμαστε μεγαλα παιδια και μπορουμε να συνυπαρξουμε ομορφα και ευχαριστα. Ουτε θελουμε μπαν, ουτε κιτρινοκοκκινες καρτες ουτε πουα ελεφαντακια (οκ, αυτα ισως τα θελουμε), αλλα όταν κατι δε δουλευει καλα τοτε κατι πρεπει να γινεται γι αυτο.

    Εχω ξεχασει να γραφω ελληνικα.
    Those little demons ain't the reasons for the bruises on your soul you've been neglecting
    You'll never lose your mind as long as you're heart always reminds you where you left it
    And don't ever let them make you feel like saying what you want is unbecoming
    If you were supposed to watch you're mouth all the time I doubt your eyes would be above it

  3. #3
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by Rush View Post
    Συγκεκριμενα αν αρχισουμε απο το σπαμμινγκ και δουλεψουμε στο να μενει σε υγιη και τρολλαριστικως λογικα επιπεδα, θα κανουμε ενα καλο πρωτο βημα.
    Μια τελευταία φορά να ρωτήσω(δεν έχει νόημα να το ξαναπώ ή να το ξαναστηρίξω αφού η πλειοψηφία διαφωνεί), πως θα επιτευχθεί αυτό, όταν δεν έχει επιτευχθεί τόσα χρόνια?
    Kill the wise one!

  4. #4
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    αν με το τρολάρισμα εννοούμε να υποδαυλίζουμε τις εμμονές και να τις ειρωνευόμαστε τότε το μόνο υγιές και λογικό επίπεδο είναι το μηδενικό. ούτε απόπατος ξεράσματος και βρισίματος είναι εδώ ούτε ίδρυμα ψυχολογικής υποστήριξης. αν δεν μπορούμε να διαχειριστούμε την κατάσταση (που δεν μπορούμε) κάνουμε χειρότερο κακό.
    Last edited by rat_poison; 05-02-2021 at 14:03.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  5. #5
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

  6. #6
    Senior Accountant Rush's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    going nowhere
    Posts
    1,944

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    αν με το τρολάρισμα εννοούμε να υποδαυλίζουμε τις εμμονές και να τις ειρωνευόμαστε τότε το μόνο υγιές και λογικό επίπεδο είναι το μηδενικό. ούτε απόπατος ξεράσματος και βρισίματος είναι εδώ ούτε ίδρυμα ψυχολογικής υποστήριξης. αν δεν μπορούμε να διαχειριστούμε την κατάσταση (που δεν μπορούμε) κάνουμε χειρότερο κακό.

    Όχι, με το τρολλαρισμα εννοουμε την καζουρα, αναλογως τον χρηστη και τη δυναμικη της κουβεντας. Για κλινικες περιπτωσεις, μιση, παθη, ιντριγκες, καφεδες, εφοριες κτλ η κουοταρισμενη μεθοδος του τσιμπ νομιζω οτι κανει apply.
    Those little demons ain't the reasons for the bruises on your soul you've been neglecting
    You'll never lose your mind as long as you're heart always reminds you where you left it
    And don't ever let them make you feel like saying what you want is unbecoming
    If you were supposed to watch you're mouth all the time I doubt your eyes would be above it

  7. #7
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    κι εγώ αυτό υπονοοώ αλλά μέχρι να κάνει apply να τηρούμε το "αναλόγως το χρήστη" με λίγο περισσότερη προσοχή
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  8. #8
    Senior Accountant Rush's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    going nowhere
    Posts
    1,944

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    κι εγώ αυτό υπονοοώ αλλά μέχρι να κάνει apply να τηρούμε το "αναλόγως το χρήστη" με λίγο περισσότερη προσοχή
    Γενικα χρειαζεται καποιος να εχει χιουμορ και να εχει και μια υποτυπωδη ζωη εκτος ιντερνετ για να δεχεται το τρολλαρισμα (η ετσι πιστευω εγω, μπορει και να κανω λαθος). Εχεις δικιο, αν ειναι να ρολαρουμε ετσι πρεπει εφοσον γνωριζομαστε λιγο πολυ ολοι (τουλαχιστον σα χρηστες) να μην υποκινουμε εντασεις με τους πιο "ευαισθητους". Απο την άλλη και οι πιο "ευαισθητοι" θα πρεπει να προσπαθουν να μη σπαμμαρουν.

    Ειναι κατι δυναμικο αλλα με λιγη προσπαθει πιστευω οτι θα πετυχει.
    Those little demons ain't the reasons for the bruises on your soul you've been neglecting
    You'll never lose your mind as long as you're heart always reminds you where you left it
    And don't ever let them make you feel like saying what you want is unbecoming
    If you were supposed to watch you're mouth all the time I doubt your eyes would be above it

  9. #9
    Senior Accountant Rush's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    going nowhere
    Posts
    1,944

    Default

    Quote Originally Posted by animae View Post
    Quote Originally Posted by Rush View Post
    Συγκεκριμενα αν αρχισουμε απο το σπαμμινγκ και δουλεψουμε στο να μενει σε υγιη και τρολλαριστικως λογικα επιπεδα, θα κανουμε ενα καλο πρωτο βημα.
    Μια τελευταία φορά να ρωτήσω(δεν έχει νόημα να το ξαναπώ ή να το ξαναστηρίξω αφού η πλειοψηφία διαφωνεί), πως θα επιτευχθεί αυτό, όταν δεν έχει επιτευχθεί τόσα χρόνια?
    Νομίζω ότι με τον τροπο που προτινει ο τσιμπουκλανω (ή μηπως τσιμπουκλανο?)

    "Μπορεί το πράγμα να στραφεί προς την παλιά "καλή" μέθοδο: προειδοποιήσεις από τo administration του forum για ban, αν δεν στρώσει η κατάσταση (κάτι που κρίνει ο admin, μην το πολυσυζητάμε, γνωριζόμαστε και εμπιστευόμαστε το πρόσωπο που θα αναλάβει) -> προσωρινό ban με κλείσιμο (κλειστά νομίζω είναι ούτως ή άλλως) το registration και άρση του προσωρινού ban σε δυο βδομάδες-ένα μήνα και αν συνεχίσει η κατάσταση -> μονιμο ban. "
    Those little demons ain't the reasons for the bruises on your soul you've been neglecting
    You'll never lose your mind as long as you're heart always reminds you where you left it
    And don't ever let them make you feel like saying what you want is unbecoming
    If you were supposed to watch you're mouth all the time I doubt your eyes would be above it

  10. #10
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by Rush View Post
    Νομίζω ότι με τον τροπο που προτινει ο τσιμπουκλανω (ή μηπως τσιμπουκλανο?)
    Τσιμπούκλανο, όπως έχει εξηγήσει και ο ίδιος.

    Πάμε έτσι όπως λέτε, απλά δεν προκειται να έχει αποτέλεσμα.
    Η φάση δεν θέλει χάιδεμα.
    Kill the wise one!

  11. #11
    Senior Accountant Rush's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    going nowhere
    Posts
    1,944

    Default

    Quote Originally Posted by animae View Post
    Quote Originally Posted by Rush View Post
    Νομίζω ότι με τον τροπο που προτινει ο τσιμπουκλανω (ή μηπως τσιμπουκλανο?)
    Τσιμπούκλανο, όπως έχει εξηγήσει και ο ίδιος.

    Πάμε έτσι όπως λέτε, απλά δεν προκειται να έχει αποτέλεσμα.
    Η φάση δεν θέλει χάιδεμα.
    Να δουμε ρε Ανιμάε...
    Those little demons ain't the reasons for the bruises on your soul you've been neglecting
    You'll never lose your mind as long as you're heart always reminds you where you left it
    And don't ever let them make you feel like saying what you want is unbecoming
    If you were supposed to watch you're mouth all the time I doubt your eyes would be above it

  12. #12
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Δεν έχετε βαρεθεί τα θεωρητικά disclaimer; Ή το να παίζετε τις κουμπάρες πάνω στο κάποιοι, κάπου, ορισμένοι, σκατοψυχιές κλπ;

    Αν θέλετε ένα μικρό μουσικό community στήστε ένα μικρό μουσικό community, άιντε.

  13. #13
    Senior Accountant Rush's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    going nowhere
    Posts
    1,944

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Δεν έχετε βαρεθεί τα θεωρητικά disclaimer; Ή το να παίζετε τις κουμπάρες πάνω στο κάποιοι, κάπου, ορισμένοι, σκατοψυχιές κλπ;

    Αν θέλετε ένα μικρό μουσικό community στήστε ένα μικρό μουσικό community, άιντε.
    Μαλλον θελουμε ενα γενικο αλλα παλευσιμο community.

    Those little demons ain't the reasons for the bruises on your soul you've been neglecting
    You'll never lose your mind as long as you're heart always reminds you where you left it
    And don't ever let them make you feel like saying what you want is unbecoming
    If you were supposed to watch you're mouth all the time I doubt your eyes would be above it

  14. #14
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Η φάση είναι πολύ απλή. Αφήνετε τον όποιο ψυχοπαθή και μη να κάνει ό,τι του καπνίσει. Το φόρουμ δεν έχει κανέναν κανόνα από πριν μπαναριστώ εγώ (πολλάκις) ακόμα. Αν είχε, το σαπάκι για παράδειγμα που έβαλε το κινητό μου τηλέφωνο το οποίο δεν του είχα δώσει καν εγώ ποτέ μου για να το ξέρει, θα είχε μπαναριστεί εδώ και χρόνια. Και μη μου πείτε πως δεν είναι μπούλινγκ αυτό τώρα. Και αφού δεν του επιβλήθηκε καμία κύρωση ποτε ούτε και για αυτό ακόμα, συνέχισε το έργο του ανενόχλητα. Όταν το παράδειγμα που δώσατε ως φόρουμ είναι πως τρώνε μπαν τα θύματα κι όχι οι θύτες του μπουλινγκ μην αναρωτιέστε τι πήγε τόσο στραβά και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Γιατί είναι τουλάχιστον υποκρισία να ψάχνετε φταίχτες για αυτή την κατάσταση όταν ακόμα και χτες τέθηκε θέμα για δικό μου μπανάρισμα, για άλλη μια φορά. Δεν έχω να πω άλλο τίποτα, τα γεγονότα μιλάνε από μόνα τους.

  15. #15
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Quote Originally Posted by paddy honey View Post
    Η φάση είναι πολύ απλή. Αφήνετε τον όποιο ψυχοπαθή και μη να κάνει ό,τι του καπνίσει. Το φόρουμ δεν έχει κανέναν κανόνα από πριν μπαναριστώ εγώ (πολλάκις) ακόμα. Αν είχε, το σαπάκι για παράδειγμα που έβαλε το κινητό μου τηλέφωνο το οποίο δεν του είχα δώσει καν εγώ ποτέ μου για να το ξέρει, θα είχε μπαναριστεί εδώ και χρόνια. Και μη μου πείτε πως δεν είναι μπούλινγκ αυτό τώρα. Και αφού δεν του επιβλήθηκε καμία κύρωση ποτε ούτε και για αυτό ακόμα, συνέχισε το έργο του ανενόχλητα. Όταν το παράδειγμα που δώσατε ως φόρουμ είναι πως τρώνε μπαν τα θύματα κι όχι οι θύτες του μπουλινγκ μην αναρωτιέστε τι πήγε τόσο στραβά και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Γιατί είναι τουλάχιστον υποκρισία να ψάχνετε φταίχτες για αυτή την κατάσταση όταν ακόμα και χτες τέθηκε θέμα για δικό μου μπανάρισμα, για άλλη μια φορά. Δεν έχω να πω άλλο τίποτα, τα γεγονότα μιλάνε από μόνα τους.


    Quote Originally Posted by paddy honey View Post

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 21-06-2009, 20:20
  2. Replies: 0
    Last Post: 26-03-2008, 19:19
  3. χρήση
    By regularpaul in forum The Marketplace
    Replies: 10
    Last Post: 24-12-2007, 15:09

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •