Results 1 to 5 of 5

Thread: Jello Biafra & The GSM / Στρες ~ 24/08/2016 @ Αθήνα

  1. #1
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default Jello Biafra & The GSM / Στρες ~ 24/08/2016 @ Αθήνα

    Τελικά νίκησα την κούραση και την ρούχλα της μεσοβδόμαδας, οκ λέω Στρεςς μετά από 25 χρόνια, κουβέντα στο μυαλό μου για Jello, γκρίνια και η κυρά, πάμε πάμε πάμε, οπότε και ξεκινήσαμε.
    Τελικά φτάνουμε μαγκωμένοι στο Gagarin περιμένοντας να είμαστε εμείς και μεις , αμ δε, βλέπω κόσμο απ έξω, οκ λέω όλοι έξω είναι.
    Αμ δε (2) , κόσμος και μέσα, ανεβαίνω με τον άμαχο πληθυσμό πατάρι, βλέπω εκλεκτούς γνωστούς, μετά από λίγο με βλέπουν άλλοι εκλεκτοί γνωστοί.
    Λέω στην κυρά , πάω να δω Στρεςς από κοντά και έρχομαι. Δεν χρίζει κριτικής η εμφάνιση, και μόνο η συγκίνηση έφτανε, παίξανε νομίζω όλο το αλμπουμ, και κλείσανε με Λέρο που έγινε τσι πουτάνας.
    Τελειώνουν, επιστροφή πατάρι, λέω στον άμαχο πληθυσμό θα κατέβω και για Τζέλο, μετά από λίγο κατεβαίνω. Βρίσκω τους εκλεκτούς φίλους και ERιτες και αράζουμε, κοντά 11:15 βγαίνει η μπαντάρα που έχουν σχηματίσει, αρχίζει να παίζει η "εισαγωγή" και μετά από λίγο βγαίνει ο Τζέλο με ένα Σακάκι / Παλτό / Καμπαρντίνα ... δεν ξέρω πως τα λένε , Satan's Combover και εγώ παγώνω τον χρόνο.
    Είμαι κάπου στο 1987-1988 αγκαλιά με τους δίσκους των Dead Kennedys με έναν κολλητό (καλή του ώρα) και το λεξικό παραμάσχαλα να διαβάσουμε τι λένε αυτοί οι στίχοι , και πόσο θα γαμούσε να βλέπαμε αυτόν τον τύπο ζωντανά, να είναι μια κριτική φωνή στην κοινωνία που ζούμε, να γράφει όχι στίχους, αλλά να περιγράφει την ζωή (όχι την δική μας αλλά ταυτιζόμασταν γιατί έτσι θέλαμε). Και ναι μετά από τόσα χρόνια έχοντας διώξει τους δαίμονες που με στοιχειώνουν σε κάθε εμφάνιση παιδικού μου "ήρωα" και με τον τρόμο μην ξεφτιλιστεί είμαι από κάτω και τον χαζεύω.
    Είτε δεις βίντεα του τότε είτε τον έβλεπες εχτές, σε θέμα περφορμανς απλά είναι απαράλλαχτος.
    Αφού αναφέρθηκε στον κόσμο με πολύ χρόνο, αρχίζει να μας τρυπάει τα αυτιά η μπασογραμμή του Forkboy, και ενώ είμαι έτοιμος για ισοπέδωση έχει έρθει ένας ΜΑΛΑΚΑΣ ψηλέας μπροστά μου που όλο μιλάει με τον φίλο του και πέρα δώθε πέρα δώθε το κεφάλι μου έχει γαμήσει το είναι.
    Το ανέχομαι για άλλο ένα τραγούδι και μετά απλά τον προσπερνάω και πάω πιο μπροστά, κάθομαι ανάμεσα σε 2 "μεγάλους" (ναι πιο μεγάλους από μένα), τους ρωτάω ενοχλώ, με κοιτάνε, μου λένε όλοι οι καλοί χωράνε, και μετά από λίγο σκάει το πιο γνωστό ριφφ των Dead Kennedys κοιτάζονται αυτοί οι 2 και με ύφος "ε ναι πρέπει" πάνε μπροστά να χωθούν , ε να γαμήσω λέω και εγώ και μπαίνω στον πανικό .... μετά από αυτό απλά έμεινα να χορεύω πόγκο (σχεδόν, φάση πιτ ήταν) μέχρι και το Holiday in Cambodia ...μετά έκανε ένα crowd-surf ο Jello και επειδή βρέθηκα να τον κρατάω για ώρα από πάνω μου κατάλαβα ότι έχει παχύνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΎ και γω έχω ψοφήσει. Ήξερα περίπου πόσο παίζουν οπότε λέω, τα 2 τελευταία τραγούδια με την μαντάμ μου , τελικά μας έκανε το χατήρι και έπαιξε άλλα 4 αντί για 2 με το Too Drunk to fuck να κάνει όποιον ήταν μέσα στο Γκαγκάριν , είτε ακροατής είτε απλά κατσαρίδα να χορεύει σαν να μην υπάρχει αύριο.

    Να πω ότι ο 58χρονος τύπος από το κολοράντο είναι αυτό που εγώ έχω στο μυαλό μου ως Πανκ, όχι απλά μουσική αλλά και πολιτικό υπόβαθρο. Δεν σταμάτησε να σχολιάζει τα γεγονότα του κόσμου , από Μπατσοκρατεία , τράπεζες, πλούτο, μέχρι αύξηση του θρησκευτικού φανατισμού, και φυσικά την χρυση αυγή.
    Δυστυχώς το μεγαλύτερο μέρος του κόσμου δεν φάνηκε να ασπάζεται την δική μου άποψη περί ενιαίου σετ μουσική/πολιτική αλλά δεν πειράζει.
    Να πω ότι τίμιο μερτσαντ με 10€ μπλουζάκια 6 και 8 cd .

    Πιθανότατα να ήθελα να πω και άλλα, αλλά δεν έχει σημασία. Για μένα αυτό που είχα στο μυαλό μου για τον Τζελο Μπιαφρα έμεινε αναλίωτο μετά από σχεδόν 30 χρόνια.

    (τις άλλες 2 νομίζω φορές που έχει έρθει οι συνθήκες δεν με άφησαν να πάω να τον δω)
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  2. #2
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    ο 58χρονος τύπος από το κολοράντο είναι αυτό που εγώ έχω στο μυαλό μου ως Πανκ, όχι απλά μουσική αλλά και πολιτικό υπόβαθρο.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  3. #3
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    τον εχω δει και τις 2 φορες που ειχε ξαναρθει και ηταν φοβερα τα λαιβ.
    Κουτσομπολιο, οποτε ερχεται μενει Μ. Βρετανια φυσικα για να ειναι και κοντα στα εξαρχεια φανταζομαι
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  4. #4
    Senior Member bhoy's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    286

    Default

    Τα έγραψε ΟΛΑ ο πάνω πάνω...

    Αν ΔΕΝ υπήρχε ο Τζέλο Μπιάφρα δε ξέρω αν θα υπήρχαν κάποιοι γκρουβάτοι με γένια που τους ακούνε τα ΒουΠου πάντως...

    Όπως κι αν ΔΕΝ υπήρχαν οι λεβεντόγεροι (κατά 80%) στο κοινό του Γκαγκάριν,τότε δεν θα υπήρχε κοινό και για κάτι Κλατς...

    Αυτά
    Με Τρώει το Αίμα Μου

  5. #5
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    μιλάς με γρίφους
    I've got an infinite number of places to go, the problem is where to stay

Similar Threads

  1. Replies: 39
    Last Post: 08-10-2016, 18:54
  2. Release Athens Festιval 2016 @ Αθήνα
    By Ghoul in forum Live Reports
    Replies: 4
    Last Post: 19-06-2016, 18:23
  3. Jello Biafra /Deus Ex Machina / No Mind ~ 16/10/12 @ Fuzz, Athens
    By KoiliaSamprela in forum Live & Events Talk
    Replies: 3
    Last Post: 08-10-2012, 22:12
  4. Replies: 14
    Last Post: 01-07-2010, 14:37
  5. Jello Biafra, Henry Rollins kai spoken word genikotera
    By The Nerd in forum Music Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 22-03-2005, 10:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •