Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Βραζιλία / Brazil - Αμαζόνιος / Amazon - Ριο ντε Τζανέιρο / Rio de janeiro

  1. #1
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default Βραζιλία / Brazil - Αμαζόνιος / Amazon - Ριο ντε Τζανέιρο / Rio de janeiro

    Εγώ που λέτε, μολις έκλεισα τα 29 μια ψιλοφρικη την εφαγα και εκατσα και εφτιαξα μια λιστα με πραγματα που θελω να κανω μεχρι τα 30.
    Ένα από αυτά ήταν να κανω τουλαχιστον ένα απτα παρακατω :
    · Walk along the great wall of China
    · See the Northern Lights
    · Float in the Dead Sea
    · Visit Machu Picchu
    · Visit an Ice Hotel
    · Spend the night in an Underwater Hotel
    · Scuba dive off Australia's Great Barrier Reef
    · Explore the Pyramids
    · Explore Antarctica
    · Salar de Uyuni στη Βολιβία
    · Spend 24 hours in the Amazon
    · See the Terra Cotta Warriors in Xi’an, China
    · Wisteria Tunnel at Kawachi Fuji Gardens, in Kitakyushu | Japan
    · Waitomo Glowworm Cave | New Zealand

    Τη στιγμή που έφτιαχνα τη λίστα το Νοέμβριο του ’14 δεν υπήρχε κανένα πλανο στον ορίζοντα για να κάνω τιποτα από αυτά τα οποία μου φαινονταν εντελως ανεφικτα αλλα παρολαυτα εκανα τη λιστα και την άφησα να υπαρχει…
    Έτσι όταν ο μικρός και «ανυπεράσπιστος» αδερφος μου (26 χρ-1.90 υψος και 90 κιλά ) πηγε στη Μπραζίλια για δουλειά για 2 μήνες και μου ανακοίνωσε ότι θα παει και μια εκδρομη στον Αμαζόνιο ενοιωσα ότι ηταν χρεος μου ως μεγαλη αδερφη να τον προστατευσω από τον κίνδυνο και ταυτόχρονα να διαγράψω ένα “to do” απτη λίστα μου
    Το πρόγραμμα (με απελπιστικά πολλές πτήσεις) είχε ως εξής:
    19/6 Athens – Zurich – Sao Paulo - Rio GIG (άφιξη 14:30)
    20/6 (αναχ 17:50) Rio SDU – Brazilia – Manaus
    21/6 Αμαζόνιος
    22/6 Αμαζόνιος
    23/6 Αμαζόνιος
    24/6 Αμαζόνιος
    25/6 Manaus
    26/6 Manaus – Sao Paulo – Rio GIG
    27/6 Rio
    28/6 Rio
    29/6 Rio
    30/6 Rio GIG-Frankfurt-Athens

    19-20/6 σύνολο πτήσεων για να φτάσω στο Μανάους όπου θα βρω τον αδερφό μου: 36 ώρες! Και εδώ θέλω να προσεξετε τις ωρες άφιξης στο Rio GIG (το ένα αεροδρόμιο της πόλης) και της αναχώρησης από το Rio SDU (το άλλο αεροδρομιο της πόλης) με απόσταση 1 ώρα με το λεωφορείο ή 30’ με ταξί το ένα από το άλλο σε νορμάλ κίνηση. Ανεξάρτητες πτήσεις επομένως δική μου ευθύνη τα πράγματα κ να κάνω νωρίς τσεκιν.
    Έχω λοιπόν 3 ώρες να βγω απτο αεροπλάνο, να περασω έλεγχο διαβατηρίων, να παω στο άλλο αεροδρόμιο, να κάνω τσεκ ιν και να πετάξω. Σίγουρη ότι δεν παίζει να ρισκάρω να κάνω τσεκιν βαλίτσα κάτω από Αθήνα για Rio GIG γιατι δεν ξέρω πόση ώρα θα χρειαστει να την περιμένω (στην Αβάνα είχε τύχει και περιμέναμε 3 ώρες) αποφασίζω να παρω μονο χειραποσκευή. Τσεκάρω τα επιτρεπόμενα όρια χειραποσκευών των εταιριών που πετάω και παγώνω: η ΤΑΜ, μια βραζιλιάνικη αεροπορικη που μισω πλέον, επιτρεπει μονο 5 κιλά! Δλδ μπορώ να πάρω μαζί μου μόνο 5 κιλά για 10 μέρες στην αλλη ακρη της γης, τέλεια!
    Παίρνω τη ζυγαρια της κουζινας και αρχιζω να ζυγιζω κάλτσες, παντελόνια και μπλουζάκια και διαλέγω τα ελαφρύτερα. Τα καταφέρνω πολύ καλά και φτάνω τα 6 κιλά συμπεριλαμβανομένης και μιας μικρης τσαντας που θα μπορω να γεμισω με τα καλουδια που θα ψωνισω εκει και θα μπορω να τσεκαρω στην επιστροφη που δεν θαχω θεμα χρονου. Αμα βαλω και μερικά βαρια πραγματα στις τσέπες του μπουφάν είμαι κομπλε.
    Και ετσι ξεκιναω με μια σχολική τσαντα POLO για το αεροδρόμιο…


    Η μετάβαση από το ένα αεροδρόμιο στο άλλο έγινε τελικα αρκετά χαλαρά και έτσι έφτασα κάποτε στο αεροδρόμιο του Μανάους όπου ενοιωσα πολύ ευπρόσδεκτος!
    Spoiler


    Εκεί ένα τυπάκι από το γραφείο που είχαμε κλείσει το πακέτο στον Αμαζόνιο με παραλαμβάνει από το αεροδρόμιο. Παρόλο που ηταν βραδυ ειχε χαλαρα την υγρασια που έχει οταν κατεβαίνεις απο το blue star.
    Έξω κοσμος παντου γιατι μου εξηγησε το τυπακι ηταν η μερα της μητερας που ήταν μεγαλη γιορτη και για κάποιον λόγο φαινοταν οτι ολοι προσπαθουσαν να πανε στη μανα τους με ωτοστοπ…! Όπως επίσης και κοσμος σε, οχι ακριβώς σε εκκλησίες, αλλά χώρους συγκέντρωσης όπου μέλη-της-εκκλησιας οργανώνουν διάφορα εβεντς, τραγουδάνε παίζουνε και γενικα περνάνε καλά και για αυτό το λόγο εχει τοσους πιστους η Βραζιλια, αφου δεν υπαρχει κατι άλλο να κανεις εκει για κοινωνικοποίηση.
    Φτάνω σε σπιτι οικογένειας της οποίας εχουμε κλεισει δώμάτιο μεσω airbnb, με υποδεχεται σκυλί-κουνάβι που με μισει αυτοματως, ενω τα παω πολυ καλα με τα καναρίνια κ τα χρυσοψαρα που εχει το σπιτι. Τον κοκκορα στον ακάλυπτο τον συναντησα την επόμενη μερα. Ο αδερφος μου ανεξηγητο πως, εχει βρει γνωστους κ εχει βγει στην πολη. Συνενογιέμαι για τα βασικά με τους σπιτονοικοκύρηδες σε βασικά ισπανικαγγλικά και πεφτω και ξεραινομαι.
    Το χτεσινο τυπάκι ερχεται να μας πάρει απτο σπιτι για να παμε στο ταξιδιωτικό να πληρωσουμε κ μετά στο σκυλοπνίχτη που θα μας πάει στις καλύβες στο ποτάμι. Εκεί καταλάβαμε γιατι το λενε rain forest:

    Spoiler
    Βραζιλιανικος Σκλαβενιτης
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  2. #2
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    Βαρέθηκα να γραφω αναλυτικα οποτε πάρτε φωτος τωρα:

    Γενικα σαν πριγκηπες μας ειχαν!
    Spoiler


    Τελοσπαντων, φορτώσαμε προμήθειες και φύγαμε.



    Βενζιναδικο - Βουλκανιζατερ


    Transamazonica road






    2 βαρκάδες και 2 τζιπ αργοτερα φτασαμε στην ξενοδοχειάρα
    Spoiler







    Το δωματιάκι μας!


    Η γειτονιά:

    Spoiler
    Μπουγάδα στο ποταμι



    downtown με εκκλησιά και απολα


    Α' νεκροταφειο Αμαζονιου


    σουπερμαρκετ


    θες αυγα? μπαταριες? Ή μήπως κανα φρεσκοπλυμμενο βρακι απο τα απλωμενα?



    Οι δραστηριοτητες:

    Spoiler
    Πλημμυρισμένος Αμαζόνιος


    φυση, νερα, χαμος..!




    Κάπου σε αυτό το σημείο συνειδητοποιήσαμε οτι εχουμε ξεχασει τα χαπια για την ελονοσια αλλά τελικά τη γλιτώσαμε χαρη στον αγαπημένο σκωτσεζο που είχαμε στο γκρουπακι μας (6-8 ατομα σε καθε βαρκα για τις εξορμησεις) που δεν ηξερε τι σημαινει autan και τα κουνουπια τον προτιμουσαν γιατι ηταν και πιο αλκοολουχος απο μας:

    Ο reggaeguide μας, μας εχει βγαλει για κυνηγι βοα... ευτυχως δεν βρηκαμε


    Ξαναπήγαμε το βράδυ ομως και βρήκαμε caiman (είδος κροκοδείλου) κ καναμε μαθημα ανατομιας του πισω στα μπανγκαλοουζ




    Και εδω βλεπουμε οτι δεν εχει πουλι, αρα κοριτσι!


    Η φάτσα της κινέζας.


    Το συγκεκριμένο κυνήγι γινεται σε βαρκα με φακους, γιατι οπως επιπλεουν οι κροκοδειλοι στην επιφανεια του νερου στην ακρη του ποταμου περιμενοντας θυμα, αν φωτιζεις με το φακο οχθη-οχθη τους πετυχαινεις που γυαλιζουν τα ματια τους ενα λαμπερο πρασινο (πως ειναι αν βγαλεις φωτο γατα τη νυχτα? καπως ετσι), ε και βγαινεις απτη βαρκα κ τους βουτας απτο λαιμο. Γενικά, τους τρώνε κιολας, εμείς δε δοκιμάσαμε.

    Μικρός θεούλης ο reggaeguide, μας έκανε μαθημα για τις υπερτροφες του δασους και τι γιατρευει η καθεμια.

    Πουλάκια


    Κέντρο νέων Αμαζονίου


    Ετσι ειναι ενα ποταμι στις 5:30 το πρωι σε περιπτωση που παντα αναρωτιόσασταν


    Last edited by pixies; 07-04-2016 at 00:51.
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  3. #3
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    haters gonna hate

    Spoiler
    Ροζ δελφινι (από μακρία)




    Ροζ δελφινι (απο κοντα)
    Και ετσι ολοκληρωθηκε κ ενα ακομα ονειρο, και με τον καλυτερο τροπο κιολας γιατι δε γουσταρα ποτε εκτροφεια κ πισινες με δελφινια αλλα σε αυτο το σκηνικο μαζευονταν οι τουριστες περιορισμενοι σε ενα χωρο του ποταμου κ οταν ο μελαχροινος τυπακος πεταγε ψαρια, τα δελφινια ερχονταν μονα τους σε μας.



    Επαφή με τους αμαζονιους:

    Spoiler
    Επισκεψη σε ντοπιους- Κεντρικη εισοδος


    Κουζίνα κλασικού ποταμόσπιτου. Προχτεσινά αποφάγια?



    When you see it.....


    family pet


    Η οικογενεια αυτή ειχε κατοικιδια επίσης ένα κροκόδειλο, ενα βραδυπου:



    και ενα βοα ακομα που μας φοραγε κολαρο ένα κοριτσακι γυρω στα 10-11 (μαλλον αδερφη της αποπανω) χωρις ιδιαιτερο προβληματισμο για την προθυμία μας


    Γενικα αυτο που εμαθα για τα ερπετα ειναι οτι αν τα πιανεις με το ενα χερι απτο λαιμο και με το αλλο απτην ουρα καπως ακινητοποιούνται γιατι νοιώθουν ευάλωτα και δεν εχεις να φοβασαι κατι. Ο βοας στο λαιμο μου παντως μια χαρα κουνιοταν!
    Ανακόντα δεν παιζει να βρεις ευκολα, οι τυποι που μιλησαμε μας ειπαν οτι ειναι στα πολυ βαθη κ γενικα κρυβονται απτους ανθρωπους γιαυτο μην πιστευετε αυτα που βλεπετε στο world party, εμένα να ακουτε!

    Τελειο μαμομαιμουδι



    Σπιτι που ΚΑΤΟΙΚΕΙΤΑΙ! Το νερό είναι στο ύψος του γόνατου και όλοι οι τριγύρω κοιμούνται σε αιώρες



    ηταν ωραία γενικα
    Spoiler





    Κουτάλα για ανακάτεμα αμαζονοφαγητού


    Ελάτε στο rainforest μας λέγανε, θα ειναι ωραία μας λέγανε...


    Μυρμηγκοφωλια των fire ants


    lily pads


    6 ψαρια 3 ευρω



    Ψαρεμα πιρανχας
    Spoiler
    Εγω επιασα ενα μικρο, δεν ειναι εδω, το άφησα.

    πιρανχας στη σχαρα

    Ανοστα όπως κ τα υπολοιπα ποταμισια ψαρια που φαγαμε.
    Γενικα δεν ενθουσιαστήκαμε με το φαι. Και τα φρουτα αδιαφορα μάλλον επειδή εχουν υπερβολικο νερο και χανουν τη γευση τους?


    Meeting of Waters
    Spoiler
    The Meeting of Waters is the confluence between the Rio Negro, a river with dark (almost black colored) water, and the sandy-colored Amazon River. For 6 km the river's waters run side by side without mixing.
    Μαθατε κ κατι σημερα.








    Ριο

    Spoiler
    Κομμωτήριο Sakis


    Copa Cabana




    με μινι γυμναστηριο ανα 200μ


    αμμογλυπτο

    Ποδο- βόλεϊ, γιατι το κανονικο ειναι πολυ mainstream


    Τσουναμι


    Χαρη σε αυτην την καρυδα πηρα το πρωτο μου immodium σε ταξιδι


    Τζίζας
    Spoiler
    Τον ειδαμε για 5’ περιπου



    μετα βλεπαμε αυτο

    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  4. #4
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    Η πολη
    Spoiler
    Ψηφιστηκε ενα απτα 10 ασχημοτερα κτιρια του κοσμου



    Βλαστ φρομ δε παστ



    μοτο-ταξι



    Φαβελες





    Σαμποδρομο, 600 μετρα δρομος ολος κ ολος, απατη


    sugar loaf hill
    Spoiler
    η χαρα της υψοφοβιας


    αξιζε ομως τελικα, ξενερωστε με τις απαισιες φωτο που τραβηξα με το κινητο μου:






    Τελικα κανενας καργιολης δε με τσεκαρε για τα κιλα αποσκευης στα αεροδρομια και εγω εκλεισα τα 30 εχοντας καταφερει περιπου τα μισα resolutions που ειχα αλλα παρολα αυτα η συγκεκριμένη λιστα στο πρωτο ποστ πρεπει να τελειωσει.
    Last edited by pixies; 07-04-2016 at 01:05.
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  5. #5
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Και συνεχίζουμε το κρεσέντο ζήλιας και ψώρας.
    Από την άλλη χαίρομαι και καμαρώνω σαν να είχα πάει εγώ. Μπράβο ρε Πιξις και με το καλό να τελειώσει η λίστα <3
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  6. #6
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Έπος! Σου εύχομαι ολόψυχα να σβήσεις όσα περισσότερα από τα bullets της λίστας σου, Pixies!
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  7. #7
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    και γαμώ αυτά τα ταξίδια (και γενικά όλα τα ταξίδια)
    γαμημένη κρίση, πάνω που αρχίσαμε να βγάζουμε κανα έξτρα, μας στέρησες τα όνειρα
    Rock or Nothing

  8. #8

    Default

    Τελικά με τη φίλη σου, τι έγινε;
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  9. #9
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    πηρε κτελ
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  10. #10
    και με γεύση μέντας croissant429's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    σε περιπτερα και επιλεγμενα βιβλιοπωλεια....
    Posts
    579

    Default

    μούρλια τα ερπετά, όταν κλείνεις τα 40 που θα πας?
    don't break the fucking circle

  11. #11
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    Απ'τα 14 bullets εχουν μεινει 12 τωρα (είδα κ το βορειο σελας), ολο κ κατι θα εχει ξεμεινει μεχρι τοτε.
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  12. #12
    Senior Member TrinuxSamonii's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Crete
    Posts
    494

    Default

    Μαγικό μέρος ο Αμαζόνιος, απο τις καλύτερες ταξιδιωτικές εμπειρίες ever.
    Eloi Eloi Lama Sabachthani

  13. #13
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default

    μοτο ταξι αλητεια.
    σε ποιες φαβελες πηγατε?
    εμεις πηγαμε vidigal και babilonia απο την οποια φυγαμε σχεδον τρεχοντας με σιγη ασυρματου γτ καποιοι ντοπιοι που ηθελαν να κανουν καποιου ειδους βρωμοδουλεια και δεν ηθελαν να τους δοουν οι μπατσοι με τα αυτοματα που αραζαν εκει γυρω ριξανε το ρευμα

    η copacabana απο τη babilonia:


    ελατε μας ελεγαν,θα εχει καλοκαιρι μας ελεγαν


    φαβελα rocinha η μεγαλυτερη της λατινικης αμερικης.εκτιμωμενος πληθυσμος 150.000-300.000.εκει δεν τολμησαμε να μπουμε:

  14. #14
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    που να μπουμε ρε, πας καλα? Η φωτο που τραβηξα ήταν με ζουμ κ απο αυτοκίνητο!
    Ειχα δει την πολη του θεου στο αεροπλανο του πηγαιμου κ δεν πλησιαζα.
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  15. #15
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default

    νταξει, δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα, οσο παρουσιαζονται.
    σε καποιες φαβελες μπορεις να μπεις αρκει να μην προκαλεις,ειτε εμφανισιακα(μην φορας παπουτσια) ειτε με τη συμπεριφορα σου.
    αλλωστε απο το 2011 και μετα απο εκτεταμενες επιχειρησεις της αστυνομιας και του στρατου-με αφορμη το μουντιαλ και τους ολυμπιακους αγωνες-η εγκληματικοτητα εχει μειωθει σε μεγαλο βαθμο ακομα και μεσα στις φαβελες.
    ακομα και σε μερη οπως η rocinha και το complexo do alemao(ενα συμπλεγμα απο 5 φαβελες οπου εχει φτιαχτει και τελεφερικ για να σε μεταφερει απο τη μια στην αλλη), μερη που πριν 5 χρονια ηταν απροσπελαστα και ακομα και η εταιρια που εχει τα αστικα λεωφορεια εκανε συμφωνιες για να της επιτρεπουν τη διελευση χωρις να τα γαζωνουν(οι κατοικοι της συγκεκριμενης φαβελας εμπαιναν τσαμπα στη συγκεκριμενη γραμμη), αν εχεις μαζι σου ατομο που μενει εκει δεν κινδυνευεις.

Similar Threads

  1. Βραζιλία 2014
    By Art In Haste in forum Athletics
    Replies: 555
    Last Post: 14-07-2014, 18:29
  2. Παραγγελίες από amazon
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 55
    Last Post: 10-10-2006, 20:22
  3. Amazon/Tribeca
    By Kuolema in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 3
    Last Post: 10-09-2005, 14:37
  4. Όμηρος και Amazon
    By The_Painless in forum General Discussion
    Replies: 3
    Last Post: 07-10-2004, 22:57
  5. Παραγγελίες από amazon
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 27
    Last Post: 01-01-1970, 03:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •