Page 11 of 29 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 151 to 165 of 429

Thread: USA 2020 (former 2016)

  1. #151
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by paddy honey View Post

    Rock or Nothing

  2. #152
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    ονιμποτσε εσυ τι ψηφισες στις τελευταίες εκλογές;

    έχει αρχίσει να με ενοχλεί λίγο το ότι πλέον ξερω πώς διορίζονται οι υπουργοί στις ΗΠΑ, πόσοι είναι στο supreme court, ποια και πόσο χρονών είναι η Ruth Ginsburg και πόσο ο Κενεντι, ενώ δεν είμαι σίγουρη αν η Θάνου είναι του Αρείου Πάγου, αν υπάρχει άλλο ανώτατο δικαστήριο και ότι πριν γίνει πρωθυπουργος δεν είχαμε ξανακούσει τη Θάνου
    Vielen Dank für alles was mal war

  3. #153
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    I've got an infinite number of places to go, the problem is where to stay

  4. #154
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Hillary-ous...

    Enitharmon, έκανα ότι και σε όλες τις προηγούμενες πλην των πρώτων μου, όταν και ήμουν 19 το 2000. Ξύπνησα αργά, έφαγα ένα καλό πρωινό, έκανα το μπάνιο μου, ξυρίστηκα, σενιαρίστηκα, έφαγα μεσημεριανό, έκανα τη μεσημεριανή μου σιέστα, σηκώθηκα, εφαγα ένα απογευματινό γλυκό γιατί τραβάει μετά το μεσημεριανό ύπνο, άρχισα να φοράω τα καλά μου ρούχα, γυάλισα τα σκαρπινάκια μου, γενικά περνούσε ευχάριστα η μέρα, αλλά όταν πήγα στο εκλογικό κέντρο είχε ήδη δύσει ο ήλιος.
    Last edited by OniBocho; 02-02-2017 at 08:26.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  5. #155
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    έχουμε κάπου θρεντ για την αριστερά ή να τα πω εδώ ?
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  6. #156
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Μας τα 'παν κι άλλοι, αλλά να τα πες τα κι εσύ! Απλά, πολύ παλαιοημερολογήτης είσαι ρε φίλε...

    Spoiler
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  7. #157
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Hillary-ous...

    Enitharmon, έκανα ότι και σε όλες τις προηγούμενες πλην των πρώτων μου, όταν και ήμουν 19 το 2000. Ξύπνησα αργά, έφαγα ένα καλό πρωινό, έκανα το μπάνιο μου, ξυρίστηκα, σενιαρίστηκα, έφαγα μεσημεριανό, έκανα τη μεσημεριανή μου σιέστα, σηκώθηκα, εφαγα ένα απογευματινό γλυκό γιατί τραβάει μετά το μεσημεριανό ύπνο, άρχισα να φοράω τα καλά μου ρούχα, γυάλισα τα σκαρπινάκια μου, γενικά περνούσε ευχάριστα η μέρα, αλλά όταν πήγα στο εκλογικό κέντρο είχε ήδη δύσει ο ήλιος.
    χαίρομαι (νοτ) που νιωθεις ότι εχεις το δικαίωμα να τη λες σε όσους ψήφισαν
    Vielen Dank für alles was mal war

  8. #158
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Έχω το δικαίωμα να τη λέω σε όποιον θέλω, για όποιο λόγο θέλω και χωρίς κάποιου την άδεια ή συγκατάθεση, ούτε καν του ιδίου που δέχεται την κριτική. Όπως κι εσύ το έχεις κι ο καθένας. Το αν έχω δίκιο να το κάνω/ουμε ή όχι, είναι άλλο θέμα.

    Συγκεκριμένα δε για τον Raven Lord, που του τρέφω μια ιδιαίτερη συμπάθεια και που νομίζω ότι ο ίδιος καταλαβαίνει αν κάνω πλάκα ή όχι, δεν ξέρω προς τι όλη αυτή η εμμονή και ο νταλγκάς από τη μεριά σου. Περαστικά σου, δηλαδή, όχι τίποτα άλλο.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  9. #159

    Default

    Τ.Α.Π.Ε.Ρ.
    (Τομέας Αναρχικού Πυρήνα Ελέκτρικ Ρέκβιεμ)
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  10. #160
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    ονιμποτσε, εχει να κανει με αυτο:

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Βγαίνουν στη φόρα σιγά σιγά αυτοί που σε χαντάκωσαν δύσμοιρε Έλληνα...
    χαντακωσαν όσοι ψηφισαν, αλλα οχι εσυ που δε νοιαστηκες καν. και δεν εχει να κανει με συριζα και πριν τα ιδια θα ελεγες
    Vielen Dank für alles was mal war

  11. #161
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Πέρα από την παιδική μαλακία που πέταξε ο ονιμπότσας, ότι δηλαδή κάποιοι ψηφοφόροι χαντάκωσαν την Ελλάδα ( ), δεν έχει άδικο στο ότι γράφει στ'αρχίδια του τις εκλογές. Κατά τύχη, βέβαια, αλλά βγαίνει σωστός, αφού όλοι διαπιστώσαμε τελευταία πόσο μετράει η ψήφος μας.
    Life begins at 45°.

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Όσοι θεωρείτε ότι γενικότερα η ψήφος δεν μετράει, υποθέτω ότι δεν έχετε πρόβλημα με το ότι η χρυσή αυγή είναι τρίτο κόμμα ή ότι θα μπορούσε ας πούμε να γίνει κυβέρνηση;

  13. #163
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    οπότε η λύση είναι να νομιμοποιούμε ένα φαύλο σύστημα με τη συμμετοχή μας, για να μη βγαίνουν στη βουλή τα χρυσαύγουλα.
    αν αυτό αξίζει στο μέσο έλληνα, ευρωπαίο ή παγκοσμίως, so be it...
    Rock or Nothing

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Στο σύστημα συμμετέχεις είτε ψηφίζεις είτε όχι. Αν και για αυτούς που λένε ότι δεν μετράνε οι εκλογές, δε βλέπω πώς μπορεί κάτι που δεν μετράει να νομιμοποιήσει το οτιδήποτε. Αν το "δεν μετράει" ισούται με το "δε ρίχνει τον καπιταλισμό και δεν φέρνει την αταξική κοινωνία", ναι, νομίζω αυτό είναι προφανές. Όπως είναι προφανές πως κανένα κομμάτι και καμιά δράση δεν μπορεί να φέρει ολική αλλαγή από μόνο του και πως κάθε θεσμός και δράση έχουν συγκεκριμένα αποτελέσματα (και διαφορετικά από άλλους θεσμούς/δράσεις), εντός του συστήματος. Αν για εσάς οτιδήποτε εντός αυτού του συστήματος είναι το ίδιο, ας είναι...
    Last edited by sfinotouvlaki; 02-02-2017 at 14:28.

  15. #165
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Το συζητάμε σε λάθος thread αλλά whatever.

    Θα πω 2 κουβέντες εγώ, που είμαι το πλέον "απολιτίκ" άτομο, για να το δεις και από την άλλη πλευρά.

    Ήμουν πάντα υπέρ της αποχής, γιατί δεν πιστεύω στο σάπιο σύστημα, δεν πιστεύω σε πολιτικούς, όπως δεν πιστεύω στην πολιτική. Για να μην παρεξηγηθώ, εννοώ ότι δεν εμπιστεύομαι ότι λειτουργούν όπως θα'πρεπε να λειτουργούν κι όχι ότι δεν πιστεύω στην ευρύτερη έννοια τους.

    Παρ'όλα αυτά, θεώρησα τότε, σε εκείνες τις εκλογές, ότι ΠΡΕΠΕΙ να το κάνω γιατί ήταν μια καλή ευκαιρία για αλλαγή και μου φάνηκε εξαιρετικά σημαντικό, κομβικό σημείο για το μέλλον της χώρας. Ήταν η πρώτη φορά που ψήφισα στη ζωή μου, βάζοντας στην άκρη την (οποιαδήποτε, δική μου, δεν έχει σημασία) ιδεολογία. Και μετά, το "όχι" έγινε "ναι" (και δεν αναφέρομαι μόνο κυριολεκτικά στο δημοψήφισμα), η ΧΑ μπήκε στη Bουλή και το μπουρδέλο έγινε ακόμα πιο μπουρδέλο. Γιατί να το ξανακάνω;

    "Δε μετράει" σημαίνει ακριβώς αυτό. Δε μετράει. Κανείς δεν ψήφισε Τσίπρα ή ΣΥΡΙΖΑ. Ο κόσμος ψήφισε αριστερά, πρόοδο, φρέσκες ιδέες, ένα μύριο υποσχέσεις υπέρ του λαού και, επιτέλους, μια αλλαγή από το κατεστημένο. Τι από αυτά έλαβε; Ένα αρχίδι. Ο κόσμος ψήφισε "ΟΧΙ" στο δημοψήφισμα. Και; Οπότε όχι, δεν περιμένουμε με μια ψήφο μας να πέσει ο καπιταλισμός, το σύστημα και να ζήσουμε όλοι ίσοι και ευτυχισμένοι. Αλλά περιμένουμε έστω ΜΙΑ αλήθεια, μια θετική αλλαγή για το σύνολο.
    Life begins at 45°.

Similar Threads

  1. [Cinema] Deadpool (2016)
    By Parasight in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 18
    Last Post: 08-02-2018, 10:50
  2. [Cinema] Warcraft (2016)
    By Parasight in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 76
    Last Post: 20-07-2016, 11:36
  3. Blastfest 2016 - 17-20 Feb 2016 - Bergen (NO)
    By jimid in forum Live & Events Talk
    Replies: 13
    Last Post: 27-02-2016, 17:49
  4. Roadburn 2016
    By Ghoul in forum Live & Events Talk
    Replies: 6
    Last Post: 03-12-2015, 23:16
  5. [Cinema] Gutterdämmerung (2016)
    By Ghoul in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 0
    Last Post: 15-10-2015, 10:12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •