Page 11 of 19 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 280

Thread: Star Wars: Episode VII - The Force Awakens (2015)

  1. #151
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Λίγο προσοχή τώρα που βγήκε η ταινία γιατί μπορεί να σποϊλεριάσουμε ERίτες που δεν πήγαν στην πρεμιέρα

    Spoiler

    Γενικά πολύ ωραία ταινία με τα όλα της. Αν μου έλεγες πριν τη δω ότι θα επαναλαμβάνονται όλα τα κλασικά SW μοτίβα μάλλον θα ξενέρωνα. Δλδ τρίτο death star (!), ακόμα ένα story που ο γιος προδίδει τον πατέρα, ο πιο αρχιδάτος jedi έχει απομονωθεί κάπου γιατί απέτυχε σε κάτι προηγουμένως, και άλλες χίλιες δυο ομοιότητες, τα είπαν και οι αποπάνω. Εν τέλει όμως είναι κάτι που δεν βγήκε καθόλου άσχημα, και φαίνεται ότι ξέρουν τι κάνουν. Επίτηδες, οτιδήποτε καυλωτικό είχαν τα 4-5-6 μας τα ξαναφτύνουν στη μούρη. Ο παλιός φαν γουστάρει και ξεσπά σε χειροκροτήματα στο σινεμά, ο νέος φαν μπαίνει στη φάση με τη μία, βλέπει και τις παλιές ταινίες στα καπάκια, αυτό προσθέτει άπειρο boost στο ήδη υψηλό hype, και δίνει την τέλεια πάσα στις επόμενες ταινίες.

    Οπότε συνοψίζοντας, πιστεύω ότι καλά έκανε η disney και έβαλε στην πρώτη ταινία όλο το "ψηστήρι", για να τινάξει το hype στα ύψη. Φαντάζομαι η πλοκή στις δύο επόμενες θα "αυτονομηθεί" πιο πολύ από τα κλασικά μοτίβα.

    Επίσης, πρώτη ταινία τριλογίας, δε γίνεται να μην υπάρχει κάποιος καραμπινάτος θάνατος. Ε και σου λένε φάε τον Χαν Σόλο γιατί είναι και 75 χρονών και ποιος ξέρει άμα θα προλάβει κιόλας.

    ΥΓ. Μόνο εμένα η Rey μου θυμίζει την Tori Black?

    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  2. #152
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Βλεπω τα I-VI αυτες τις μερες ετσι για τη νοσταλγια, και συμφωνω απολυτα. Ειχα χρονια να τα δω και αυτη η ηλιθια προπαγανδα απεναντι στα prequels με ειχε επηρεασει κι εμενα απ'οτι φαινεται, καθως βλεποντας τα τωρα συνειδητοποιω οτι η κριτικη ειναι πολυ αδικη και εντελως υπερβολικη. Το στορι εννοειται πως ειναι καλυτερο απο οτι στην κλασικη τριλογια, και ολες οι ταινιες ειναι γεματες εικονικες στιγμες, ακομα και το Ι, του οποιου το τελευταιο 45λεπτο ειναι μονο Αλλα αυτο με τα CGI ειναι προβλημα, γι αυτο αλλωστε και το III ειναι αρκετα καλυτερο σε αυτον τον παραγοντα. 6 χρονια (1999-2005) εκαναν σημαντικη διαφορα, ε αν γυριζονταν τωρα θα εκαναν πολυ μεγαλυτερη διαφορα. Επισης παρατηρω τι επιδραση εχει η σκηνοθεσια του Λουκας στην ερμηνεια του Hayden Christensen. Σε καποιες σκηνες ειναι υπεροχος και ακριβως οπως πρεπει να ειναι, σε αλλες... οχι τοσο. Και αυτο οφειλεται σιγουρα στον Λουκας.
    φταίει η Christensen. Προς το τέλος του 3 σκηνή Padme-Anakin, η Portmann υποφέρει ρε παιδί μου, το νιώθει, ο αλλος τα λέει εντελώς ξύλινα. Τι να σώσει η σκηνοθεσία εκει; Του έλεγε ο Λουκας "πέστα όσο πιο ερασιτεχνικά μπορείς;"
    Vielen Dank für alles was mal war

  3. #153
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Να τον βαλει να ξαναγυρισει τη σκηνη ξανα και ξανα ΚΑΙ ΞΑΝΑ. Αφου μπορει το παιδι.
    Στη σκηνη στο Attack Of The Clones που κανει ερωτικη εξομολογη στην Padme μεσα στο εργαστηριο στον Tatooine ειναι ΤΕ-ΛΕΙ-ΟΣ.
    Και τον εχω δει και σε αυτο το ταινιακι: https://en.wikipedia.org/wiki/Life_as_a_House και ηταν εξαιρετικος.

  4. #154
    αισθηματίας Κέβιν Σόρμπο's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    468

    Default

    It is known, οτι πλήρη ευθύνη για την prequel τριλογία έχει ΜΟΝΟ ο Lucas, είτε σαρεσουν είτε όχι.

    Μιλάμε για ένα πεισματαρη, πλούσιο, δημιουργικό νερντουλο που περικυκλωθηκε από yesmen και έκανε του κεφαλιού του. Ούτε studio είχε από πίσω του, ούτε κάποιο έμπειρο writing team, ουτε τιποτα να του τραβάνε τα χαλιναρια να του πουνε "καλύτερο διάλογο είδα σε τέλεταμπιζ, γιατί μιλάει αυτός για την άμμο;"

  5. #155
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    χωρις να εχω διαβασει οσα λετε τοσες σελιδες πριν, ειμαι ο μονος που ενω γουσταρε τρελα με την ταινια, τον ξενερωσε η ερμηνεια του χαν σολο? ηταν λιγο σαν να βλεπω τον παπαντρεου, λιγο που κοιταγε τις καμερες λιγο που μιλαγε σαν να ψηνει γκομενακι σε μπαρ ή να μιλαει στη βουλη ξερω γω , μου φανηκε καπως. σε ολα τα αλλα παιρνει αριστα η ταινια. απορω δη΄λαδη γιατι του γαμαω το σπιτι του αμπραμς
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  6. #156
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    Spoiler
    μαχες με sabers χωρις χορους και τραγουδια αλλα με αποφασιστικα δυνατα χτυπηματα παλαιας κοπης. προσκυνησα.


    ο αμπραμς ειναι ο ρικ μοράνις.



    Last edited by babality; 26-12-2015 at 15:23.
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  7. #157
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    νταξ διασκεδατικότατο ήταν, το μόνο που "χτύπησε" πολύ άσχημα είναι
    Spoiler
    ο εντελώς άτσαλος τρόπος με τον οποίο "ξύπνησε" ο r2.


    κατά τα άλλα με έχει καλύψει ο φίξερ
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  8. #158

    Default

    Quote Originally Posted by antimusic View Post
    νταξ διασκεδατικότατο ήταν, το μόνο που "χτύπησε" πολύ άσχημα είναι
    Spoiler
    ο εντελώς άτσαλος τρόπος με τον οποίο "ξύπνησε" ο r2.


    κατά τα άλλα με έχει καλύψει ο φίξερ
    Spoiler
    Εγώ υπέθεσα ότι οφειλόταν στην παρουσία της rey το ξύπνημα. μόνο έτσι μου έβγαλε νόημα
    η αβάσταχτη πλαδαρότητα του αδυνατισμένου θράσερ

  9. #159
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by antimusic View Post
    κατά τα άλλα με έχει καλύψει ο φίξερ
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Συγκεκριμενα η πληρεστερη, καλυτερη, πιο αντικειμενικη (ναι!) κριτικη για το "The Force Awakens".

    Ειχα προειδοποιησει ε

  10. #160
    αισθηματίας Κέβιν Σόρμπο's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by antimusic View Post
    νταξ διασκεδατικότατο ήταν, το μόνο που "χτύπησε" πολύ άσχημα είναι
    Spoiler
    ο εντελώς άτσαλος τρόπος με τον οποίο "ξύπνησε" ο r2.


    κατά τα άλλα με έχει καλύψει ο φίξερ
    περί αυτου

  11. #161
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default part III

    Συνεχίζω την ανάλυσή μου, αφού πω ότι νιώθω εντυπωσιασμένος με το γεγονός ότι για πρώτη φορά συμφωνώ με τον antimusic σε κάτι.

    Spoiler


    R2-D2: Σε όλη την ταινία ανενεργός και ξαφνικά, ζωντανεύει out of the blue, για να δώσει το υπόλοιπο κομμάτι του χάρτη, που κρατούσε στη μνήμη του (προφανώς απ' τον ίδιο τον Λουκ). Φαντάζομαι πως θα εξηγηθεί η τόσο ξαφνική αναλαμπή του. Ελπίζω να εξηγηθεί, δηλαδή. Διαβάζω κάποιες θεωρίες που λένε πως είχε αυτές τις εντολές από τον Λουκ, να ενεργοποιηθεί δηλαδή στην παρουσία της Rey και μόνο. *

    Περνάω, με κόπο και βάρος ψυχής, στο χειρότερο κατ' εμέ κομμάτι του The Force Awakens, τον Kylo Ren:

    Ξεκινάει εντυπωσιακά, επιδεικνύει τρομακτική ικανότητα και δύναμη, αποπνέει δέος και τρόμο, αλλά στη συνέχεια της ταινίας αποκαθηλώνεται, σχεδόν πλήρως. Δε θέλω να συζητήσω για αυτό που αναφέρει ο Μπλίτζερ, στο οποίο συμφωνώ αλλά είναι επουσιώδες, αλλά πραγματικά ΤΙ ΜΟΥΤΡΑ ΚΑΙ ΤΙ ΜΑΛΛΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΒΡΕ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ; Δε σε είδε η μάνα σου πριν βγεις από το σπίτι; Να φωνάζει κόσμος στο σινεμά "ξαναβάλε τη μάσκα γρήγορα" και να μην ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω.

    Ωραίο το στοιχείο της εσωτερικής διαμάχης. Ωραίο και το όλο complex με τον Darth Vader, τον ΠΑΠΠΟΥ του. Ως εκεί, όμως, δυστυχώς. Ελπίζω, περισσότερο απ' τον καθένα να επιστρέψει όπως οφείλει στο VIII, αλλά ήδη το όλο σκηνικό με το ότι ήταν μαθητής του Λουκ και πέρασε στη Σκοτεινή Πλευρά, γάμησε το σύμπαν κι εξαιτίας της αποτυχίας του ο Λουκ εξαφανίστηκε, δε μου αρέσει ιδιαίτερα. Το όνομά του... ΒΕΝ; Τι ΒΕΝ ρε πούστη μου; Μεγάλο ξενέρωμα. Ακόμα κι αν δεν έχεις διαβάσει τίποτα από το expanded universe, είναι γελοίο να βλέπεις με το ζόρι να ονομάζεται το παιδί του Χαν και της Λέια, Μπεν. Κανείς από τους δύο δεν είχε αυτή τη σχέση με τον Obi-Wan, δε δικαιολογείται από ΠΟΥΘΕΝΑ.

    Επιπλέον, αυτός ο villain, ο οποίος δεν είναι Sith, αλλά dark side user και φαίνονταν γαμάτος στα trailer, στην ταινία -ενώ ξεκινά εντυπωσιακά και σταματάει μέχρι και blaster shot στον αέρα- στο τέλός τις μαζεύει. Κι όχι από την Rey -η οποία πολύ πιθανόν είναι ξαδέλφη του- κι ακόμα πιθανότερο έχει λάβει εκπαίδευση στη χρήση της Δύναμης και του φωτόσπαθου, αλλά από τον Fin, που μου φάνηκε και σχετικά αδιάφορος γενικότερα. Το ότι είχε φάει shot από το Wookiee bowcaster του Chewie δε μου λέει πολλά, περισσότερα μου λέει το γεγονός ότι αφού σκοτώσει τον πατέρα του στέκεται εκεί και χάσκει ενώ έχει φάει μια πρώτη καλή βολή και κανείς δεν τον αποτελειώνει, ενώ 3 τον οπλισμένοι τον κοιτάζουν ΑΠΟ ΨΗΛΑ. Όπως επίσης και το γεγονός ότι ενώ τον ένιωσε από μίλια μακρυά, όταν ο Χαν πέρασε από πίσω του, δεν πήρε χαμπαρι...

    Πάντως, μπορεί να γκρινιάζω ή να φαίνεται ότι γκρινιάζω, η αλήθεια είναι ότι πέρασα πολύ καλά βλέποντάς το, μου άρεσε πολύ, το μωρό στην κοιλιά της Σοφίας έκανε πάρτυ, οπότε strong in the force, θα το ξαναδώ σε 3D τις επόμενες μέρες και θέλω να πιστεύω ότι οι επόμενες ταινίες, θα κρατήσουν όσα θετικά είχε το VII και θα προσφέρουν στο Saga και σε εμάς τους λάτρεις του συγκινήσεις και επικές καύλες.

    * Πιστεύω πως το κοινό σήμερα είναι τόσο πολύ πιο ψιλιασμένο, που για να εκπλήξει με κάτι ο σκηνοθέτης θα πρέπει να κάνει κάτι παραπάνω από μια 2ωρη ταινία, εξού και η τεράστια επιτυχία των καλών τηλεοπτικών σειρών. Αν κάπου βασίζεται η ανενεργή κατάσταση του R2-D2, αν κάτι παίζει με το παρελθόν της Rey, πόσο εύκολο είναι να μην το μαντέψει ο συλλογικός ιντερνετικός νους ή ακόμα να μη leakάρει κάπως/κάπου/κάποτε; Και πόσο δύσκολο είναι να μην ξενερώσει ο θεατής στην πρώτη επαφή;
    Last edited by OniBocho; 28-12-2015 at 16:57.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  12. #162
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    κι ερχόμουν να ρωτήσω η Σοφία τί λέει για όλα αυτά, αλλά αναφέρθηκε προς το τέλος, οπότε ανακουφίστηκα
    Vielen Dank für alles was mal war

  13. #163
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Μου είπε ότι θα ξαναέρθει κι ότι της άρεσε πολύ. Και να μην απαντάω σε ανίδεους/ανίδεες με Star Wars στα ίντερνετ.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  14. #164
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Κάπου πήρε το μάτι μου ότι στο αρχικό σενάριο ο BB8 μετέφερε το saber του Luke κι όχι ένα κομμάτι του χάρτι. Γενικά τη φάση με τον χάρτη τη βρήκα λίγο ηλίθια. Αλλά, στο τέλος, όλες αυτές οι μικρομαλακιούλες δεν είναι ικανές να χαλάσουν ένα συνολικά καλό Star Wars. Μόνο ο τρομακτικά miscast Kylo Ren.
    Life begins at 45°.

  15. #165

    Default

    Νταξ, καλούλι ήταν. Σα remake του Ep4.
    Για τις επιδόσεις του Kylo Ren
    Spoiler
    θεώρησα ότι ήθελε απλά να αφήσει την Rey να ξεφύγει για χ,ψ λόγους που θα φανούν στην συνέχεια...

Similar Threads

  1. Star Wars: The Force Unleashed
    By Phoebus in forum PC & Games
    Replies: 26
    Last Post: 23-12-2009, 20:48
  2. [Cinema] Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005)
    By Phoebus in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 180
    Last Post: 22-11-2009, 22:08
  3. Star Wars: Episode III CAPTIONED TRAILER
    By Phoebus in forum General Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 28-03-2005, 02:04
  4. Replies: 1
    Last Post: 07-11-2004, 18:49
  5. Star Wars Episode 3 SPOILERS
    By Jeditraitor in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 33
    Last Post: 14-04-2004, 22:36

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •