Page 4 of 13 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 193

Thread: To τελευταιο γαμηστερο ΧΕΒΙ μεταλ αλμπουμ που βγηκε .

  1. #46
    Senior Member JonPal's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    141

    Default

    ...Riot V - Unleash the Fire
    e-Record Fair | Sell Buy & Trade, Vinyl Records, CDs and more !!!

  2. #47
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    χεβι μεταλ ακουω κι εγω αυτες τις μερες και μαλιστα ηθελα να κανω μια ερωτηση την οποια τελικα θα κανω αυριο.

    για μενα heavy metal σημαινει 3 πραγματα: judas priest, ηρωικη φαντασια με εξωφυλλα και ατμοσφαιρες σαν το king of the dead των cirith ungol, και king diamond.

    θα ελεγα πως ο καλυτερος χεβι μεταλ δισκος τελευταια ειναι το sister των in solitude.

    καλυτερος μεταλ δισκος ομως παραμενει νομιζω το symbolic των ντεαθ, να τα λεμε που και που αυτα!

  3. #48

    Default

    τελευταίος μεταλ δίσκος που με έκανε να νιωσω, μου τα είπε όλα, ταξίδεψα, συντρόφευσε σε γαμάτες και δύσκολες στιγμές, αυτός:



    απόλαυσα πάρα πολλούς και μετέπειτα, αλλά δεν κυκλοφόρησε μετά το 99 κάτι μέταλ που να μου πει τόσα. μου είπαν άλλοι μή μεταλ δίσκοι φυσικά.

  4. #49
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Με Ra είμαστε αλλά επειδή μπαίνω και στο πνεύμα του τοπικ. Το τελευταίο αγαπημένο μου καθαρόαιμο χεβι (2003).




  5. #50
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    η συζητηση κυμαινεται σε 2 παραλληλα μονοπατια (!) και ορισμενες φορες και δικαιολογημενα φυσικα, μπερδευετε τις απαντησεις.

    Αν θελετε να πουμε για το τελευταιο μεταλ αλμπουμ που εγινε υπερκλασσικ, σημειο αναφορας και τα σχετικα, ειναι πολυ πιθανο να πω κατι αναμεσα στο Nightfall in Middle Earth, το Scenes from a Memory η το Dreaming Neon Black. Σ οτι ειπε ο φιξξξερπετος, αν μιλαμε γι αυτη την κατηγορια τοτε το Accident of birth > Chemical Wedding. Αλλο το τι ακουω πιοτερο ολοκληρο και γω.
    αν θελετε να πουμε για το τελευταιο μεταλ αλμπουμ που αγαπησαμε, ε ξερω γω και το Ravenous και το Blood of the Nations και το Immortal Soul και μεχρι και περσινοφετινα αλμπουμς εχω λιωσει απ το τρακ 1 ως το τελος. Εδω κατ εμε ακουγεται υπερβολικα ευχαριστα για το ειδος του και το Imaginaerum (!) που ειναι πολυ καλη δουλεια, η το Human Equation και τα Lemuria/Serius B αν ειναι να παμε λιγο πιο πισω, διαολε μεχρι και το Warriors of the World ειναι αναπαντεχα καλο αλμπουμ.

    Να ο απο πιο πανω μου θυμισε οτι εχω αρκετο ως πολυ καιρο ν ακουσω Death.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  6. #51
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    οχι

  7. #52
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    διμουτσουνη
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  8. #53

    Default

    Η συζήτηση έχει αφήσει διάφορες παραμέτρους απέξω. Καταρχάς σε ένα σχετικά οριοθετημένο ήχο/ύφος (για χέβυ μέταλ δε μιλάμε;) λογικό είναι να έχει επέλθει ένα τέλμα. Οπότε είναι όλο και πιο πιθανό κάτι που ακούμε να αποτελεί αναμάσημα του παρελθόντος.
    Πέρα από αυτό ούτε τα αυτιά μας είναι ίδια, ούτε "τα φτιάχνουν όπως παλιά". Τι θέλω να πω με αυτό. Πχ και το Traveller και το Blood of the Nations είναι τεράστια έπη με φοβερά κομμάτια και λυσσασμένα παιξίματα, το δεύτερο ειδικά είναι το τελευταίο χεβυ αλμπουμ που με καθήλωσε. Όμως δυσκολεύομαι να τα ακούσω ολόκληρα γιατί είναι όλα τσίτα, από το παίξιμο μέχρι την παραγωγή. Είναι ένα φλατ πράγμα που κουράζει το αυτί.
    Στο Painkiller δε συμβαίνει αυτό; Εννοείται, αλλά το Painkiller εκτός του ότι το άκουσα στα 17 μου, ήταν ίσως ο δίσκος που άλλαξε το μέταλ προς το χειρότερο. Πολλές νότες, πολλές μπότες, κομπρεσαρισμένος ήχος με ανύπαρκτες δυναμικές. Δικαιολογημένα όμως όταν είσαι από τις "ηγέτιδες" μπάντες, να θέλεις να σπρώξεις και λίγο τα πράγματα. Αλλά τότε ακόμα υπήρχαν παρθένα εδάφη, οπότε για καμιά δεκαετία προχώρησε η κατάσταση, παρότι τα δίμποτα 90ς είχαν αρχίσει να κουράζουν.
    Τώρα για κάτι "κάποιοι θέλουν το μέταλ νεκρό", θα ήθελα να τα αφήσω ασχολίαστα αλλά είναι κρίμα να λέγονται από ενήλικα άτομα. Λες και η κάψα του κάθε 30άρη πρώην μεταλλά είναι να συμφωνήσει στο ότι το καλύτερο άλμπουμ έβερ είναι το Hail to England αφού είναι ήσυχος ότι δεν έχει βγει κάτι καλύτερο στο μεταξύ.

    ΥΓ. Η πλάκα είναι ότι Accident of Birth/Chemical Wedding (εκπληκτικοί δίσκοι) έχουν ηχογραφηθεί από μη-μέταλ μουσικούς

  9. #54
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Ποιός τολμάει να πει την αλήθεια, δηλαδή ότι Tyranny of Souls > Chemical Wedding > Accident of Birth

  10. #55

    Default

    μεγάλη προχειράδα το τύραννυ

  11. #56
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Η αληθεια ειναι πως:

    1. Chemical Wedding > Accident Of Birth > Balls To Picasso > Tyranny Of Souls > Skunkworks > Tattooed Millionaire
    2. Ο αποπανω τα λεει πολυ ομορφα, και ειδικα και γενικα
    3. Προχειραδα το Tyranny οντως δυστυχως, και φυσικα για αυτο φταιει η επιστροφη του Bruce στους Maiden

  12. #57
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    iron maiden - a matter of life and death

    καληνυχτα
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  13. #58
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    Quote Originally Posted by Κωλαράκι Τορνευτό View Post
    Η αληθεια ειναι πως:

    1. Chemical Wedding > Accident Of Birth > Balls To Picasso > Tyranny Of Souls > Skunkworks > Tattooed Millionaire
    χαζος. το τατουντ παιζει να ειναι και το καλυτερο(ή εστω το δευτερο καλυτερο μετα το μπολς




    Quote Originally Posted by chris_boss View Post
    το Painkiller ήταν ίσως ο δίσκος που άλλαξε το μέταλ προς το χειρότερο. Πολλές νότες, πολλές μπότες, κομπρεσαρισμένος ήχος με ανύπαρκτες δυναμικές.
    ποσο τεραστια αληθεια μπραβο ρε
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  14. #59
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Δεν ξέρω αν είναι ο τελευταίος γαμηστερός χέβυ μεταλ δίσκος που βγήκε, δεν ξέρω αν μπορεί να μπεί σε αυτή την κατηγορία ακριβώς (από την άλλη έχουν αναφερθεί οι Θίατερ..), αλλά αυτός ο δίσκος γαμεί. Απο ρίφφ, από φωνή, από τραγούδια:

    Kill the wise one!

  15. #60

    Default

    Αντιλαμβάνομαι πόσο άκυρο φαινεται στο θρεντ αλλά νομιζω ότι αξίζει μια αναφορά στο At the Heart of Winter των Immortal.

    ...όπως και στο Reinkaos.

    Α, και στο Dark Thrones and Black Flags.
    Come early.

Similar Threads

  1. Το τελευταίο πάρτυ του κόσμου.
    By ikonoklast in forum Music Discussion
    Replies: 45
    Last Post: 10-06-2011, 10:25
  2. το χεβι.
    By UmbilicalResidue in forum General Discussion
    Replies: 11
    Last Post: 14-08-2005, 16:47
  3. χέβι μέταλ και ενεργητικότητα
    By Kveldssanger in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 18-01-2005, 14:29
  4. χεβι μέταλ και αποφασιστικότητα
    By Kveldssanger in forum General Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 18-01-2005, 13:10

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •