Page 4 of 11 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 151

Thread: Украина

  1. #46

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Το ερώτημα που με ενδιαφέρει (και ίσως αξίζει μία θεωρητική συζήτηση, αν σας ενδιαφέρει) είναι τι στρατηγική μπορούν να ακολουθήσουν αυτοί που θεωρούν τον εαυτό τους διεθνιστικές, αντικαπιταλιστικές κλπ δυνάμεις σε μία τέτοια κατάσταση. Η μόνη διάθεση που βλέπω από αυτούς είναι για αποχή, αλλά απλά η μη-δράση δε μου φαίνεται να κάνει τίποτα, δεδομένου ότι αυτές οι δυνάμεις είναι και μειοψηφία. Προφανώς οι δυνάμεις είναι δυσανάλογες αυτή τη στιγμή και η πρακτική απάντηση θα είναι ότι και να κάνουν δε θα χει σημασία, αλλά.
    Με έχει απασχολήσει κι εμένα αυτό. Κι είναι δύσκολο κι εν μέρει άδικο να σου βάζουν με το ζόρι διλήμματα, ώστε να ταχθείς με κάποιο από τα δύο κακά. Δεν είμαι όμως σίγουρος αν πρόκειται απλώς για αποχή ή για στάση αναμονής ώστε να καθίσει λίγο η σκόνη. Αυτό βέβαια δίνει λαβή για διάφορα σχόλια τύπου "δεν έχουν φωνή", "ένοχη σιωπή" κλπ

  2. #47

    Default

    Καλά, εννοείται ότι δε πρέπει να ταχθούν σε κανένα από τα δύο στρατόπεδα. Για ένα παράδειγμα, στο άρθρο που παρέθεσα στην προηγούμενη σελίδα, ο αρθογράφος γράφει τι είπε ένας τύπος από τους Maidan (ουκρανούς) αφού έγινε (από ότι λένε) η πρώτη επίθεση από τους φιλο-ρώσους και στήνανε οδοφράγματα,

    Ι didn’t expect any leftists to show up”, I was told by a guy in a balaclava, with whom I was dragging a rubbish bin towards the barricades. “It’s awesome that we’re all here together, like on the Maidan”, he added.
    Αυτό σημαίνει (αν ισχύει πάλι και εάν δεν είναι καλά καλυμένη "μετριοπαθής" προπαγάνδα) ότι ήδη έχει ξεφύγει το πράγμα και αριστεροί πολεμάνε (πάλι όπως αναφέρει ο ίδιος) στην ίδια γραμμή με τους φασίστες, έστω και χωρίς να το έχουν σχεδιάσει έτσι. Προφανώς η αποχή και προπαγάνδα κατά των συρράξεων είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να γίνεται (αυτό δεν είναι απόλυτο βέβαια αν κάποια στιγμή κάποια πλευρά είναι υπεράριθμη και απειλεί ουσιαστικά την άλλη με γενοκτονία) αλλά εγώ σκέφτομαι πολιτικά, τι διαθέσιμες επιλογές μπορεί να υπάρχουν, για δράση, συμμαχίες κλπ όσον αφορά την εκτόνωση της εθνικιστικής κρίσης αρχικά. Βασικά είναι τόσο nebulous το ερώτημα που δε μου έρχεται και τίποτα στο μυαλό συγκεκριμένο να πω την αλήθεια.
    Last edited by phthoggon; 06-05-2014 at 12:50.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  3. #48
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Νομίζω ο εκλεκτός user & μουσουργός phthoggon έδωσε ένα ερώτημα που λογικά μας απασχολεί όλους.

    Βάζοντας τον παράγοντα "μέγεθος" που σωστά τέθηκε το να βγουν στην μέση των ταραχών και να φωνάζουν "αδέρφια σκοτώνεστε μεταξύ σας, ενώ άλλος είναι ο εχθρός", μάλλον θα έχει τραγική κατάληξη. Αν είναι τυχεροί θα τους περάσουν απλά για γραφικούς. Από την άλλη μόλις τελειώσει το όλο σκηνικό , που όντως θα έχει καθίσει η σκόνη θα είναι αργά.
    Ίσως είναι από τις φορές που δεν μπορείς να κάνεις κάτι ....


    εντιτ: μετά είδα το ποστ περί "Προφανώς η αποχή και προπαγάνδα κατά των συρράξεων είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να γίνεται " και να πω ότι αυτό απλά το έχω θεώρηση δεδομένο, και η συζήτηση είναι σχετικά με πιο active καταστάσεις .
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  4. #49

    Default

    Σίγουρα όχι όταν πέφτουν οι σφαίρες, έχεις δίκιο, αλλά μία μεγάλη πορεία που υποστηρίζει το τέλος των εχθροπραξιών και την αρχή διαπραγματεύσεων κλπ, θα ήταν πολύ γενναίο να γίνει. Από κει και πέρα, υποθέτω ότι έχει να κάνει με τις πολιτικές συμμαχίες και αναγκαστικά τη διαμεσολάβηση όχι μόνο μεταξύ των δύο πλευρών αλλά και των έμμεσων υποκινητών (εε και ρωσία). Βγήκε πάντως ένας γάλλος υπουργός που είπε πριν λίγο ότι η φάση είναι τόσο άσχημη στην ανατολική ουκρανία που υπάρχουν ομάδες που κάνουν τα δικά τους και δεν ελέγχονται από καμία πλευρά. Εντάξει μαλακίες μάλλον, ΔΗΜΑΡ/Ατενίστας μου βγήκε τελικά =/
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  5. #50
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Στις 25 έχει εκλογές. Παρόλα αυτά οι ρώσοι αποφάσισαν να εξοπλίσουν και να καθοδηγήσουν τους πιο φλογερούς ανατολικούς σε μια σύρραξη με το ουκρανικό κράτος που σε άλλες συνθήκες ίσως αλλά τώρα δεν υπήρχε κάνενας λόγος.

    Ε λοιπόν θα περιμένουν τις εκλογές. Ο μετριοπαθής ποροσένκο είναι πρώτος στα πολς και ο σβόμποντας δεν δείχνει να παίρνει ούτε 4%. Οι ρωσόφιλοι πρέπει να αφήσουν τα όπλα και να οργανώσουν πολιτικά τον αγώνα τους για μεγαλύτερη αυτονομία αν πραγματικά τη χρειάζονται.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Ukraini...#Opinion_polls
    Last edited by asimoulis; 06-05-2014 at 14:23.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  6. #51
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Είναι αρκετά δύσκολο να σταχυολογίσεις τις πληροφορίες πάντως που φτάνουν ως εδώ (δεδομένου ότι κανείς/ελάχιστοι από μας μπορούν να ενημερωθούν απ'ευθείας από τις ουκρανικές πηγές), είτε στα αγγλικά, είτε ακόμα περισσότερο στα ελληνικά (εκεί ντάξει, το παιχνίδι έχει χαθεί) διότι μαίνεται ο πόλεμος προπαγάνδας από τους δύο μεγάλους πόλους εε/ρωσία.

    Απ'ότι έχω καταφέρει να αποκωδικοποιήσω πάντως (και είμαι σε διαφορά φάσης μιας και γω περιμένω να καταλαγιάσει η σκόνη πριν αξιολογήσω τις πληροφορίες), η ρωσία σχεδόν χωρίς να ανοίξει μύτη έκανε το κόλπο γκρόσο στην Κριμαία -η οποία αποτελεί γκρίζα ζώνη σε φάση κατεχόμενα κύπρου αυτή τη στιγμή- ανοίγοντας τους ασκούς του αιόλου για εμφύλιο στην υπόλοιπη χώρα. Πολιτική αντιπαράθεση δε βλέπω να υπάρχει, είναι καθαρά εθνικιστική σύγκρουση.

  7. #52
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    την έχω από το πάσχα την πικ , και την αφιερώνω στον Μιτσμανν

    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  8. #53
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Το ερώτημα που με ενδιαφέρει (και ίσως αξίζει μία θεωρητική συζήτηση, αν σας ενδιαφέρει) είναι τι στρατηγική μπορούν να ακολουθήσουν αυτοί που θεωρούν τον εαυτό τους διεθνιστικές, αντικαπιταλιστικές κλπ δυνάμεις σε μία τέτοια κατάσταση.
    πάνω σε αυτό να πω ότι ο ένας κομμουνιστής που πέθανε στην οδησσό και για τον οποίο μπορεί να έχετε δει να ποστάρουν οι αριστεροί φίλοι σας στο fb ανήκε στο borotba, "a revolutionary Marxist–Leninist and anti-fascist organization operating in Odessa, Ukraine. It has close ties to the anti-Putin opposition Left Front in Russia". οπότε ας μην είμαστε απόλυτοι. πράγματι δε χρειάζεται να διαλέξουμε πλευρά (κατί για το οποίο να θυμίσω ότι με είχατε κατηγορήσει αρκετοί από τους παραπάνω στο άλλο θρεντ επί meidan) αλλά όταν υπάρχει κίνδυνος να σε κυνηγάνε να σε σφάξουν νεοναζί, θα πάρεις τα όπλα μαζί με τους φιλορώσους να υπερασπιστείς τον εαυτό σου. μπορεί να μην υπάρχει εδάφιο του λένιν για αυτή την τακτική, αλλά αυτό θα έκανα αν ήμουν αριστερός στην ανατολική ουκρανία.

  9. #54

    Default

    Ένα τέτοιο ποστ περίμενα να δω, αν και πάλι δε βγάζω και πολύ νόημα. Αφού είναι αντι-πούτιν πώς και τον δέχτηκαν οι φίλο-ρώσοι. Πώς δε κινδυνεύει (έντιτ: όχι αυτός που πέθανε, συγνώμη, ένας άλλος αντίστοιχος) από τους φιλο-ρώσους φασίστες, Odessa Squad κλπ, που γράφει ο σοσιαλιστής στην προηγούμενη σελίδα. Τι είδος κομμουνισταί είναι αυτοί του μεγάλου κόμματος οι οποίοι έχουν πάει όλοι προς ρωσία, λες και ενδιαφέρει τους διεθνιστές τόσο πολύ μία εθνική-tribal αυτονομία. Μου φαίνεται ότι τελικά απλά διαλέγεις μια πλευρά σε τέτοια φάση, και ο τρόπος να σε αποδεχτούν είναι να δηλώσεις μάλλον ρώσος ή ουκρανός.
    Last edited by phthoggon; 06-05-2014 at 14:58.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  10. #55
    Senior Member Πόσο κάνει 10 συν 7's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    south area
    Posts
    773

    Default

    Εγώ δε ξέρω τι κάνουν οι κομμουνιστές στην Ουκρανία αλλά εδώ οι αριστεροί κουβεντιάζουν στις μπουατ τις μελλοντικές κυβερνητικές συνεργασίες τους με τον δυνητικό σύμμαχό τους κ. Πούτιν

    Προσοχή στο χρονικό σημείο 7min.07sec και μετά.



    Last edited by Πόσο κάνει 10 συν 7; 06-05-2014 at 15:15.

  11. #56
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Η ιστορια εχει δειξει οτι ο εθνικος αγωνας > ιδεολογικο αγωνα . Και οταν τελειωνει ερχεται ενας βαρβατος εμφυλιος .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  12. #57
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Τι το απροσδόκητο ή το παράξενο δηλαδή λέει ο ΠΠ παραπάνω;

    Spoiler

  13. #58
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    μπάφο και εκλογές λοιπόν
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  14. #59
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Φοβερό πανό ΚΝΕ.

    Ο μπαφοπαραγωγός εργάζεται, το χόρτο δεν σκότωσε κανένα και είναι δικαίωμα, ή μάλλον θα έπρεπε να είναι δικαίωμα του καθενός να το στρίβει.

    3/3

    Spoiler
    Last edited by Λεκές; 06-05-2014 at 15:25.

  15. #60
    Senior Member Πόσο κάνει 10 συν 7's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    south area
    Posts
    773

    Default

    freak εγώ δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά η γραμμή έχει αλλάξει.

    Spoiler

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •