η αεπι ειναι δικοπο μαχαιρι κυριοι και κυριες. πολλα εχουν πεσει στ'αυτια μου και αλλα τοσα ειμαι σιγουρος, που δεν εχω ακουσει. ειναι δικοπο μαχαιρι γιατι με τα τελευταια δρωμενα δεν ξερεις τελικα ποιος ειναι χειροτερος. κρατος ή αεπι. το κρατος λεει να ψηφισει το να μην εχει κανενα δικαιωμα πια ο μουσικος πανω στη μουσικη του και ο φορεας των δικαιωματων και διαχειριστης φυσικα, να ειναι μονο αυτο. αυτο καθιστα την αεπι αγγελουδι πια (εννοειται σε σχεση με την κυβερνηση) διοτι υπαρχουν ομολογουμενως περιπτωσεις που καποιοι βγαζουν το μισθο τους το μηνα απο την αεπι. δεν εχει σημασια αν παιζεις ντεθ μεταλ ή μπριτ ποπ, σημασια εχει να εχεις δισκογραφια, να ακουγεται γενικως η μουσικη σου, να εχεις μια καποια ιστορια, να σε παιζει κανα ραδιο, να εχεις λιωσει στη σκηνη κλπ κλπ. κοινως κοιτανε την προσφορα του μουσικου. υπαρχουν περιπτωσεις δλδ που ενας μουσικος της εξτρημ σκηνης αυτη τη στιγμη βγαζει κι ενα 800ρακι το μηνα απο την αεπι. δεν ειναι κι ασχημα. αλλα αυτοι ειπαμε...εχουν λιωσει ηδη με πολλα χρονια προσφορα στη σκηνη. ειναι ισως η μονη φαση που μπορει να πιασει τοπο το οτι εχεις διαφημισει την χωρα σου στο εξωτερικο επισης αν κανεις και εμφανισεις συχνες εξω. απο τη μερια του μουσικου επισης χρειαζεται να τρεξει κι αυτος να ασχοληθει με τα δικαιωματα του, τους ραδιοφωνικους σταθμους, να παραδωσει καποια playlist και να μην μαχεται την αεπι. υποτιθεται οτι τρωει απο αυτην.

απο την αλλη. underground ραδιοφωνα εχω ακουσει να πληρωνουν την αεπι. απο αυτα τα φραγκα οντως καποια εχουν παρει οι μουσικοι. αν εσυ λοιπον σαν μουσικος τυχαινει να ξερεις τα ραδιοφωνα της αθηνας, ειτε underground ειτε εν λευκω και καποιος απο αυτους σου σφυριξει οτι η αεπι πηρε λεφτα για την playlist σου, τοτε εσυ μπορεις να πας σαν κυριος στην αεπι και να ζητησεις τα λεφτα σου. αυτα εχουν γινει ηδη που λεω. αν τοχεις να τρεχεις για τη μπαντα σου ολη μερα και το πνευμα σου να ειναι ανησυχο τοτε σιγουρα θα εχεις καποια benefits απο ολο αυτο.
μολις εχω κι αλλα νεα θα πω.