Results 1 to 14 of 14

Thread: SunnO))) / Ulver - Terrestrials (2014)

  1. #1
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default SunnO))) / Ulver - Terrestrials (2014)



    1. Let There Be Light 11:27
    2. Western Horn 09:37
    3. Eternal Return 14:09

    και τρεις σειρές (ωραίο) ριβιού όπως λένε οι κανόνες

    Quote Originally Posted by Agoraphobic_S.I. View Post
    πρώτη ακρόαση πρωινιάτικα, για να δούμε...
    Quote Originally Posted by Leech View Post
    αν δεν έγραφε sunno))) στο rar, ούτε που θα το παίρναμε είδηση ότι είναι οι έμπορες μέσα. τελείως ulver στα αυτιά μου.
    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    τρελή δισκάρα. φτιάχτε θρεντ να το γράψω κι εκεί.
    http://sunnulversl.bandcamp.com/

  2. #2
    Senior Member Πόσο κάνει 10 συν 7's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    south area
    Posts
    773

    Default




  3. #3
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    το άκουσα 3 φορές σερί χθές, ούτε κρυο ούτε ζέστη.
    τώρα γιατί το θρέντ, δεν καταλαβαίνω.

    ΦΑΝΜΠΟΪΣΜΟΣ.

  4. #4
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default

    σα τους αφαιρετικούς καλούς Ulver που αγαπήσαμε βασικά. Ωραίος δίσκος. Δυνατό προϊόν της Southern Lord. Καλή τροφή για φανμπόηδες κ φετιχιστοσυλλέκτες. Προβλέπω πως θα ξεχαστεί με τον ίδιο τρόπο όπου εμφανίστηκε.

  5. #5
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    Quote Originally Posted by kontan View Post
    Προβλέπω πως θα ξεχαστεί με τον ίδιο τρόπο όπου εμφανίστηκε.

  6. #6
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Μια φορά το άκουσα, συγκράτησα κάποια σημεία από το τελευταίο κομμάτι και δεν ξανασχολήθηκα. Άντε ίσως να το ακούσω άλλη μια φορά σήμερα λόγω μόδας.

    Τώρα γιατί το θρεντ; Ε αφού ζητήθηκε, να μάθετε να ζητάτε άλλα πράγματα!
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  7. #7
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default


  8. #8

    Default

    Τα δύο πρώτα κομμάτια είναι δύο σχετικά αδιάφορα κομμάτια (στα αυτιά μου), εντελώς άνισα με τα τέρατα που έχουν φτιάξει οι δύο μπάντες στο παρελθόν. Το τρίτο είναι ένα συμπαθές ημιαδιάφορο (στα αυτιά μου) κομμάτι, που δεν το έχω καν συγκρατήσει, δε θα μου έλειπε ποτέ, δε περνάς κυραμαρία

    Συνεργάζονται κατά τη γνώμη μου σε λάθος στιγμή. Για τους μεν Sunn O))), sε μια φάση που ο O'Malley με τον Andersson δεν το χουν καθόλου μαζί, σε μια περίοδο που ο ένας φτιάχνει δίσκους (και ωραίους δίσκους) με εκατό άλλους μουσικούς, ενώ ο δεύτερος μετατρέπει τη Southern Lord σε ένα κακό crust label τρίτης εθνικής. Σε μια περίοδο που οι Sunn έχουν να βγάλουν πραγματικά καλό δίσκο [και όχι monoliths ή rehearsal 12" ή επανακυκλοφορίες] πραγματικά αρκετά χρόνια, σε μια εποχή που φαντάζομαι πως έχουν εντελώς διαφορετικά ακούσματα και δεν τους πολυβγαίνουν οι Sunn O))) οι ίδιοι. Για τους δε Ulver, σε μια περίοδο που ο κάπως_πιο_ήσυχος_και_εσωτερικός σχεδιασμός έχει αντικατασταθεί φωναχτά από μια μανιώδη και αδιάφορη δισκογραφία τύπου δίσκου διασκευών, εφτάρι διασκευών, λάιβ δίσκου διασκευών, και εντελώς εντελώς μέτριου Messe. Σε μια εποχή που φεστιβάλ σαν το Brutal Assault έρχονται να γιατρέψουν τις φλύκταινες που έβγαζαν προ δεκαετίας, όταν τους πείραζε που αναφέρονταν ως ex-black metal συγκρότημα. Τώρα το πουλάνε και αυτό. Και δε με ενοχλεί η "εμπορικότητα" που θα γράψει ο πρώτος αποκάτω για τον ελιτιστή carheart που τον ενοχλεί που οι Ulver έγιναν γνωστοί ενώ εκείνος το παίζει πως τους ήξερε από το demo του 93 άντε μωρέ τον μαλάκα έχει γεμίσει ο τόπος θρασύδειλα αρχίδια τελικά το μουνί του ικονοκλαστ h. ψόφα. Με ενοχλεί που δε μου αρέσει πια η μουσική τους

    Δεν είναι κακό που συνεργάστηκαν. Θεωρώ πως αν το έκαναν δέκα χρόνια πριν, θα είχαμε περισσότερες πιθανότητες να μιλάμε για ένα μεγάλο δίσκο. Τώρα δυστυχώς έχουμε κάτι που όπως σωστά λέτε, θα ξεχαστεί όπως ακριβώς εμφανίστηκε. Και ας αποτελεί ως τώρα το πιο γρήγορο sold out στην ιστορία της Southern Lord.
    Last edited by carheart; 04-02-2014 at 17:03.

  9. #9
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    τελικά μόνο σε μένα άρεσε.

    δίσκος που είσαι εξαρχής σκεπτικός και προκατειλημμένος ότι θα είναι αδιάφορος. όντως οι sunn έχουν να βγάλουν πολλά χρόνια καλό δίσκο, οι Ulver με ένα μέτριο καινούριο album, μια συνεργασία που φάνταζε προβλέψιμη. εμένα με εξέπληξε το αποτέλεσμα, γιατί δεν ήταν τελικά μια από τα ίδια, μου έβγαλε ειλικρίνεια και βάθος. το "Let There Be Light" και ειδικά το "Eternal Return" τα λάτρεψα και όλος ο δίσκος μου θύμισε εποχές White1. έπαιζε για μέρες στο ριπίτ. μη γελιέστε όμως. δεν είναι δίσκος που αναφέρεται στο ευρύ κοινό. και πως θα μπορούσε ένα κράμα ambient/drone/(avant-garde) να κάνει κάτι τέτοιο. λογικό οι οπαδοί Ulver να ξινίσουν. και ναι, ο "φανμποϋσμός" ισχύει, αλλά με την έννοια ότι αναφέρεται σε οπαδούς του ήχου, όχι απαραίτητα των μπαντών. κοινώς, οκ γούστα.

    και συγγνώμη ER για ένα άχρηστο μουσικό θρεντ. πίσω στα facebooks τώρα.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  10. #10
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Εμένα αυτός ο συνδυασμός κομματιών ύφου alice (απ το μονολιθς) με ούλβερ περάσματα, βιολιά, σαξόφωνα μια χαρά μου άρεσε. Αρκετά ανώτερο απ' το sunno-nww, όπως και από το τεκευταίο ούλβερ.
    Τώρα δεν ξέρω, αν έβγαζαν το δίσκο κάποιοι ημιγνωστοί τύποι φάση Νάντια ίσως να το αποθέωνα κι εγώ.

  11. #11
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Ψιλο-offtopic, δεν καταλαβαίνω τις απορίες τύπου "γιατί thread". Εδώ λέμε πώς και πώς να ανοίγονται περισσότερα threads στο albums section να μαθαίνουμε πράγματα, να διαβάζουμε απόψεις συμφορουμιτών, να γίνεται τζέρτζελος ρε αδερφέ.

  12. #12
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    αγαπητε συναδελφε,
    το θρεντ παιζει ακριβως τους ρολους που θες/απαιτουνται:

    α) να μαθαίνουμε πράγματα ("το πιο γρήγορο sold out στην ιστορία της Southern Lord")
    β) να διαβάζουμε απόψεις συμφορουμιτών ("ούτε κρυο ούτε ζέστη", "προβλέπω πως θα ξεχαστεί με τον ίδιο τρόπο όπου εμφανίστηκε", "τελικά μόνο σε μένα άρεσε", "μια χαρά μου άρεσε")
    γ) να γίνεται τζέρτζελος (απο 'σενα εξαρταται, ποσο μακρια θα παει)

  13. #13
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Είπα εγώ ότι δεν καλύφθηκα;

  14. #14
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    έλεγα ΜΗΠΩΣ..

Similar Threads

  1. Βραζιλία 2014
    By Art In Haste in forum Athletics
    Replies: 555
    Last Post: 14-07-2014, 17:29
  2. Roadburn 2014
    By regularpaul in forum Live & Events Talk
    Replies: 43
    Last Post: 29-01-2014, 00:50
  3. Replies: 3
    Last Post: 21-11-2009, 02:26
  4. 'Ενα))) ακόμα))) SunnO))) thread)))
    By Kveldssanger in forum Music Discussion
    Replies: 56
    Last Post: 26-02-2006, 00:30
  5. ulver - bergtatt kai ulver genika
    By symposium_lexotanil in forum Music Discussion
    Replies: 33
    Last Post: 20-01-2004, 15:08

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •