Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 128

Thread: νεο 'status" των μαγαζιων για Live

  1. #46
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Να πάει να γαμηθεί όντως. Μίλησα με 5 σωστά μαγαζιά σε δύο μέρες και μόνο αυτός ο κερατάς μου έχει κάτσει στο λαιμό.

    Το SeeSaw είναι, στη Λέοντος Σοφού. There, I said it.
    Last edited by OniBocho; 05-11-2015 at 00:59.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  2. #47
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Κατάλαβα ποιο είναι, ο καφενές που θέλει να κάνει και λάιβ τρομάρα του.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  3. #48
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Και δύο μέρες μετά, ο τύπος κάνει share αυτό στο facebook profile του:

    Spoiler




    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  4. #49
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Ένα μπαμπ εδώ εντελώς εγκυκλοπαιδικά.
    Εμείς παίζουμε σε στέκια/καταλήψεις κλπ οπότε δεν έχω εικόνα και κλάιν, αλλά εντελώς από περιέργεια, αυτό το "νέο στάτους" τελικά εφαρμόστηκε?
    Απευθύνομαι σε χρήστες σαν τον Πορνοφανκ που παίζουν σε μπάντες που παίζουν συχνά σε πολλά μαγαζιά, και είτε κλείνουν μόνοι τους τα λάιβ, είτε μέσω διοργανωτή.

    Πλέον δηλαδή στα μαγαζιά παίζετε με ένσημα? Ο διοργανωτής σάς τα πληρώνει? Τα βάζετε από την τσέπη σας? Έχετε πετύχει κλιμάκιο swat του ΙΚΑ και του ΣΔΟΕ στο Αν? Οι μαγαζάτορες εξακολουθούν να ζητάνε εγγύηση για να σας κλείσουν το λάιβ?

    Για πείτε τι παίζει 4 χρόνια μετά.

  5. #50
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Πρόσφατο λάηβ* σε μαγαζάκι περιοχή Εξάρχεια (όχι ΑΝ λολ), ο τύπος πλήρωσε ένσημο για μπάντα με 5 μουσικούς, κανονικά. Μες τον μήνα θα έχω σχόλια κι από άλλο μαγαζί. Για πρόσφατα πεσίματα ΙΚΑ δεν έχω ίνφο, δεν ασχολούμαι και ιδιαίτερα με το θέμα booking, μπάντα-μαγαζί-αποδοχές-νομιμότητα κλπ θρασ αφού. Αλλά νομίζω (νομίζω) πως πλέον πολλοί μαγαζάτοροι προτιμούν να βάλουν χέρι στην τσέπη και να είναι τυπικοί και ήσυχοι, παρά να τζογάρουν με ζούλα βραδιές και το αντίστοιχο άγχος.
    Αυτή η εικόνα βέβαια, για μαγαζιά που κάνουν τακτικά λάηβ κι έχουν στημένο τζίρο απ'το σπορ, όσο μικρά κι αν είναι. Τώρα αν μιλάμε για λάηβ αβαβα, στο γωνιακό καφέ-τυρόπιτα του κολλητού, στον Άνω Κορυδαλλό, με σχήμα κιθάρα-ντέφι... ε εκεί, παίζει εύκολα και το τέρμα αβαβά...


    *για όσους φίλους με ξέρουν, όχι, δεν παίζουμε με τους πάνκηδες σε μπαρ - άλλο μακέτο είναι τούτου.

    Deafening, painstaking, BB King

  6. #51

    Default

    Από τη μικρή μου εμπειρία μόνο τον τελευταίο χρόνο (αλλά γύρω στα 50 λάιβ), οι περισσότεροι μαγαζάτορες που δεν είναι γιόλο το ζητούν από μόνοι τους να μας ασφαλίσουν γιατί χέζονται, αλλά δε μου έχει τύχει ποτέ κι ούτε έχω ακούσει να σκάσει κλιμάκιο του ΙΚΑ σε με μαγαζί ενώ έχει λάιβ. Όταν κανονίζουμε, ζητάμε το στανταρ ποσό και την ασφάλιση την πληρώνει ο μαγαζάτορας. Αν κάποιος από την μπάντα παίρνει επίδομα ανεργίας, φροντίζει να δώσει ένα χαρτί "σποραδικότητας" στον οαεδ που επιτρέπει την απασχόληση έως και 3 φορές τη βδομάδα αλλά με αντίστοιχη μείωση στο επίδομα (γύρω στα 14ε την ημέρά).

  7. #52
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Όπως τα λέει ο Chris_Boss είναι, απλώς παίζει και το εξής σενάριο:

    Κάποια μαγαζιά ακόμα βάζουν τις μπάντες να υπογράψουν ένα χαρτί το οποίο λέει ότι το σχήμα παρουσιάζει δικό του υλικό, που δεν υπάρχει σε δισκογραφία (αυτό ουσιαστικά για να "καρφώσει" την ΑΕΠΙ), αφιλοκερδώς.

    Όμως προσοχή: το χαρτί αυτό μεταβιβάζει την ευθύνη για τα πάντα (ασφαλιστικές διαφυγές κτλ κτλ) στην μπάντα, οπότε καλό είναι (προσωπική θέση αυτή) να ξέρεις ότι ο μαγαζατορας δε θα σε κρεμάσει αν γίνει η στραβή.

    Άσχετο, αλλά έχει τύχει σε μαγαζί να σκάσει η ΑΕΠΙ να ζητήσει φράγκα για μη δηλωμένο σε αυτήν λάιβ, με πειστήρια φωτογραφίες και σχόλια σε event στο Facebook. Κι αυτό, 3-4 εβδομάδες μετά το λάιβ, ε;

    Πάντως, τα σωστά μαγαζιά δίνουν στο σχήμα το ποσό που ζητάει και πληρώνουν έξτρα το ένσημο, δε μου έχει τύχει να θέλει κάποιος να μας το μετακυλήσει.
    Last edited by OniBocho; 13-01-2017 at 09:22.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  8. #53

    Default

    Δεν το πιάνω αυτό με το χαρτί. Το κάνουν μαγαζιά που δεν πληρώνουν ΑΕΠΙ;
    Στο συγκεκριμένο περιστατικό που λες, κατά πάσα πιθανότητα όταν πέρασε την πρώτη φορά ο εκπρόσωπος για να χρεώσει το νταβατζιλίκι, το μαγαζί δε δήλωσε ότι κάνει λάιβ γενικά και φαντάζομαι ότι η χρέωση θα ήταν διαφορετική. Όχι ότι πρέπει να δηλωθεί κάθε λάιβ χωριστά.

  9. #54
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Αν και γενικά είναι άλλο κεφάλαιο η ΑΕΠΙ, ισχύουν τα εξής:

    είτε το μαγαζί πληρώνει το νταβατζιλίκι που ορθώς χαρακτηριζεις για έναν ολόκληρο μήνα ή αλλιώς πηγαίνει γύρω στα 70ευρώ το λάιβ. Αν δεν απατώμαι, η μηνιαία χρέωση είναι τέτοια που αν γίνουν 3 λάιβ (των 70 ευρώ) συμφέρει να πας στο μηνιαίο, άρα είναι κάτω των 200 ευρώ σίγουρα, μπορώ να μάθω και να επανέλθω επ' αυτού.

    Αυτό με το χαρτί το κάνουν μαγαζιά που δεν κολλούν ένσημα ΚΑΙ την ΑΕΠΙ.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  10. #55

    Default

    Ετσι ενα μικρο update και απο μενα. ΓΙα οσους δεν ξερουν, παιζω σε μια μπαντα, αλλα και στηνω σνυεχεια συναυλιες/κανω ηχο/ πηγιανω μηχανηματα, αρα ειμαι καπως συνεχεια στην γυρα, και οι μαγαζατορες μου λεν τον πονο τους all the time, γιατι ειμαστε "και γαμω τα φιλαρακια" αν ειναι να γλυτωσουν κανα ευρω. Φοβουμενοι τα προστιμα που ειναι μεγαλα πολυ, τα περισσοτερα μαγαζια μπαινουν σε διαδικασια ασφαλισεων μουσικων. Το πεσιμο πλεον σε μαγαζια ειναι απο μεικτο κλιμακιο, που σημαινει οτι ειναι πολυ δυσκολο να αυτοσχεδιασεις αν βρεθεις σε μια κατασταση τετοια. Το κοστος ασφαλισης μουσικων εναι απο 8μεχρι 20 τοσα ευρώ αναλογα την δημιουργικη λογιστικη του καθε λογιστη. Υπαρχουν και σχετικα συμφωνιτικα, τα οποια δεν καλυπτουν στην ουσια κανεναν, αλλα δεν εχω βρεθει και σε πεσιμο με συμφωνιτικο απο πλευρας μουσικων μαγαζατορα να σου πω τι παιζει. Οτι η ασφαλιση των μουσικων εχει γινει διαπραγματευτικο οπλο των μαγαζιων για να παζαρευουν αμοιβες ειναι αληθεια. Η γνωμη μου ειναι, οτι ενας περιαστασιακος μουσικος το βραδυ ανεργος το πρωι, που κανει πχ 50 live, το χρονο κα ως εκτουτου μπορει να εχει μια ιατορφαρμακευτικη καλυψη, πραγμα κακο δεν ειναι.
    Τωρα το θεμα αεπι εχει αλλαξει με σχεση με το παρελθον εχει χασει και την γνωστη δικη, και εχουν περιοριστει καπως οι αυθερεσιες της, αλλα παλι ειναι ενα θεμα που ενοχλει.

  11. #56
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Quote Originally Posted by manos g View Post
    αναλογα την δημιουργικη λογιστικη του καθε λογιστη
    και να τονισω Μανο, οτι κυριως μαγοι ειμαστε.Οχι ομως Αλχημισται
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  12. #57

    Default

    Quote Originally Posted by manos g View Post
    Το κοστος ασφαλισης μουσικων εναι απο 8μεχρι 20 τοσα ευρώ αναλογα την δημιουργικη λογιστικη του καθε λογιστη.
    Το κατώτατα όριο που βάζεις μου φαίνεται πάρα πολύ μικρό. Είμαι σίγουρος ότι η δημιουργικότητα του λογιστή θα δοκιμαστεί άσχημα στον πρώτο πραγματικό έλεγχο.

    Quote Originally Posted by manos g View Post
    Οτι η ασφαλιση των μουσικων εχει γινει διαπραγματευτικο οπλο των μαγαζιων για να παζαρευουν αμοιβες ειναι αληθεια.
    Είμαι βέβαιος ότι συμβαίνει αυτό. Με μπάντα 4-5 ατόμων συν ηχολήπτη και προσωπικό για σερβις, μπαρ, πόρτα και δεν ξέρω τι άλλο, γαμιέται ο Δίας από θέμα κόστους. Τουλάχιστον πλέον δεν υπάρχει θέμα με το πόσα άτομα απασχολεί η κάθε επιχείρηση. Από την άλλη και ο μουσικός είναι εργαζόμενος (και σίγουρα δεν είναι μόνο η υπηρεσία των 2-4 ωρών) και πρέπει να πληρωθεί αξιοπρεπώς. Προσωπικά επειδή έχω την καβάτζα ότι δεν βιοπορίζομαι από αυτό, προτιμώ να μη χαλάω την πιάτσα ρίχνοντας την αμοιβή.

  13. #58
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Έπαιζα σε νυχτερινό μαγαζί live στα Χανιά με μια μπάντα που είχαμε φτιάξει για 3-4 χρόνια, μέχρι το 2012.
    Δεν υπήρξε ποτέ μισό ένσημο για τίποτα, και ποτέ δε θίχτηκε τέτοιο θέμα, ούτε από εμάς ούτε από το αφεντικό. Και παίζαμε 2 φορές τη βδομάδα σταθερά.

    Πραγματικά δεν έχω ιδέα αν έχει αλλάξει κάτι από τότε, αλλά σοβαρά η φάση ένσημα σε μπάντες σε μαγαζιά μου φαίνεται τελείως κουφή.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  14. #59
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Χεχε, είναι κάτι που ισχύει από το '13, τότε που η κυβέρνηση Σαμαρά εξαπέλυσε πόλεμο ενάντια στη "μαύρη εργασία" (ή αλλιώς τα χρεωκοπημένα ταμεία ήθελαν 10500 ανά "ανασφάλιστο" κεφάλι)
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  15. #60
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Λιγο off topic αλλα σκεφτηκα οτι ισως δε χρειαζεται να φτιαξουμε αλλο thread. Προσπαθω να κανονισω ενα γαμηδι live καπου στην Αθηνα χωρις εισοδο απο το φλεβαρη και αποτυγχανω συνεχως. Πλεον ειμαστε 4 μπαντες μαζεμενες και ακομα δε μπορουμε να βρουμε καπου να παιξουμε. Εχει καποιος να προτεινει κατι;
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 22-05-2013, 00:37
  2. Replies: 8
    Last Post: 14-10-2011, 12:43
  3. www.socialfail.gr - ξέρω τι έγραψες στο status σου
    By mickey_mouse_on_LSD in forum Self-Promotion
    Replies: 5
    Last Post: 28-03-2011, 05:01
  4. ER Status
    By metamelia2 in forum General Discussion
    Replies: 47
    Last Post: 23-03-2005, 14:39
  5. Replies: 172
    Last Post: 09-10-2004, 14:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •