Page 8 of 23 FirstFirst ... 67891018 ... LastLast
Results 106 to 120 of 345

Thread: Warhammer 40k kai loipa Wargames....

  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Clot Clot Clot My Bleeding Arteries
    Posts
    3,109

    Default

    Mataia prospa8eite...Otan paiksoume 8a xasete ki eseis opws oloi oi alloi..
    I'm driving down my way to digest yesterday
    Under rain clouds towards the sundown to be devoured
    And then come out alive
    Dripping wet but purified
    Ready to bear the memories of golden hours

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    TARDIS
    Posts
    3,609

    Default

    1 Necron Lord
    2 Necron Wraiths

    kai polla akoma kanoun phase in sto grafeio mou apo tous arxaious tafous tous


    "What's wrong with archaeologists?"
    -"I'm a time traveler, I point and laugh at archaeologists"

  3. #108
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    mhn tous bgaleis sth maxh omws,8a kanoune phase out prin prolabeis na peis aouts

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  4. #109
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Ερωτήσεις για το άθλημα:

    Quote Originally Posted by wraithgr
    Με 150 γιούρια(αν αγοράσεις από Ελλάδα) είσαι καλά για ένα 500άρι συν μπογιές πινέλα κλπ αν και λίγο ζόρι. Αν μπορείς να αγοράσεις από νετ προτείνω ανεπιφύλακτα www.nugaming.com : 10% φτηνότερα από GW και φυσικά καμία σχέση με κάισσες κλπ...

    Πόσο περίπου βγαίνουν τα μεταφορικά από το συγκεκριμένο site?

    Δώστε ένα απλό παράδειγμα για του τι εστί ένα 500άρι. (γιατί πχ. έχω βάλει στο μάτι αυτό το Battleforce pack των TAU . Πόσα points είναι αυτό; )

    Εκτός από το rulebook και το codex του race σου ( .pdf FTW!) χρειάζεσαι τίποτα άλλο;
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  5. #110
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Ζάρια (αν παίξεις με tau, κάμποσα) και μεζούρα. Και καλή παρέα. Ειδικά τις πρώτες 2-3 φορές είναι καλό να παίξεις με κάποιον για να σε μάθει και όχι για να σε ξεκωλιάσει...
    Τα μεταφορικά αν θυμάμαι καλά είναι +10% στην παραγγελία σου αλλά δεν παίρνω όρκο. Σίγουρα πολύ φτηνότερα από ελληνικά καταστήματα, όπου αν δεν κάνω λάθως τα battleforces είναι ~100 ευρώ. Στο battleforce των tau το παλιό έχεις 3 στολές, 10 drones, 12 fire warriors και 12 kroot. Μπορείς να φτιάξεις νόμιμο στρατό αλλά μην περιμένεις να κερδίσεις πολλά παιχνίδια. Άνετα πιάνεις το 500άρι και βγαίνει καλούτσικη μονάδα για combat patrol (παραλλαγή κανόνων για λίγους πόντους). Στα γρήγορα σκέφτομαι 530 πόντους τους πιάνεις χωρίς να χρειαστεί να γεμίσεις μαλακιούλες για παραπάνω πόντους. Για άλλες φυλές το 500άρι είναι τραγικά διαφορετικό πάντως, αφού έχεις τα βιβλία δες από εκεί τι βγαίνει.
    Επίσης αν όντως θες tau σου προτείνω υπομονή κανένα μήνα γιατί βγαίνει καινούργιο codex με πολλές αλλαγές...
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  6. #111
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by wraithgr
    Επίσης αν όντως θες tau
    Βασικά είμαι Imperial Fists φάνμποης ( We Are The Fists λέμε ) από την εποχή του Σταυροφορία στο Διάστημα αλλά επειδή δεν είδα να υπάρχει και πολύ υλικό γύρω τους τους σνόμπαρα όλους τους Space Marines (ή Fists ή τίποτα). Oι Tau μου θυμίζουν Protoss (βασικά το είπα ανάποδα ) και γενικά μου άρεσαν σαν look, colors, lore, style οπότε αν ξεκινήσω ποτέ θα πάω με αυτούς.

    σου προτείνω υπομονή κανένα μήνα γιατί βγαίνει καινούργιο codex με πολλές αλλαγές...
    Ye το έχει στο site της GW για προπαραγγελία, όπως και το καινούριο Battleforce Pack. Όλα τα καινούρια TAU κυκλοφορούν στις 1 Απριλίου (αν είναι φάρσα θα είναι καλή φάση) και φαίνονται να έχουν οκ τιμές στο online store της GW.

    Κατα τ'άλλα με έχει πορώσει η όλη φάση και όσο πιο πολλά διαβάζω σε sites και codexes τόσο πιο πολύ μεγαλώνει και η πόρωση, όμως επειδή δεν παίζουν χρήματα και επειδή δεν ξέρω κανέναν που να παίζει/ θέλει να αρχίσει μαζί μου, δεν έχω κάποιο σκοπό στο άμεσο μέλλον να κάτσω να μαζέψω λεφτά γι αυτό. Οπότε πάει και αυτό προς το παρόν.


    ΕΝΤΙΝΤ: Περίπου πόσο έχουν οι μπογιές, κόλλες κτλ. ; Για τις μπογιές υπάρχουν όλα τα χρώματα σε ένα σετ ή υπάρχει κάποιο σετ με τα βασικά και αργότερα αγοράζεις καινούρια χρώματα; Να ξέρω δηλαδή πόσο ψάξιμο έχει.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  7. #112
    Black in mind Silverwing's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Titan, Grey Knights fortress monastery
    Posts
    1,919

    Default

    Quote Originally Posted by MoRmEnGiL
    mhn tous bgaleis sth maxh omws,8a kanoune phase out prin prolabeis na peis aouts
    Swpa re gamiklh, kopse kana metro
    Black in mind

  8. #113
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher
    Quote Originally Posted by wraithgr
    Επίσης αν όντως θες tau
    Βασικά είμαι Imperial Fists φάνμποης ( We Are The Fists λέμε ) από την εποχή του Σταυροφορία στο Διάστημα αλλά επειδή δεν είδα να υπάρχει και πολύ υλικό γύρω τους τους σνόμπαρα όλους τους Space Marines (ή Fists ή τίποτα). Oι Tau μου θυμίζουν Protoss (βασικά το είπα ανάποδα ) και γενικά μου άρεσαν σαν look, colors, lore, style οπότε αν ξεκινήσω ποτέ θα πάω με αυτούς.



    Κατα τ'άλλα με έχει πορώσει η όλη φάση και όσο πιο πολλά διαβάζω σε sites και codexes τόσο πιο πολύ μεγαλώνει και η πόρωση, όμως επειδή δεν παίζουν χρήματα και επειδή δεν ξέρω κανέναν που να παίζει/ θέλει να αρχίσει μαζί μου, δεν έχω κάποιο σκοπό στο άμεσο μέλλον να κάτσω να μαζέψω λεφτά γι αυτό. Οπότε πάει και αυτό προς το παρόν.


    ΕΝΤΙΝΤ: Περίπου πόσο έχουν οι μπογιές, κόλλες κτλ. ; Για τις μπογιές υπάρχουν όλα τα χρώματα σε ένα σετ ή υπάρχει κάποιο σετ με τα βασικά και αργότερα αγοράζεις καινούρια χρώματα; Να ξέρω δηλαδή πόσο ψάξιμο έχει.
    Κοίτα τους fists από όσο ξέρω μπορείς να τους "φτιάξεις" από το codex:space marines. Ούτως ή άλλως είναι από τους πιο generic (τους μελετάω για 3ο στρατό αλλά μάλλον προς eldar/daemonhunters με βλέπω) στρατούς space marines, δεν χρειάζεσαι και τους τρελούς ειδικούς κανόνες. Οι tau από την άλλη αν θες να τους εξισώσεις με κάτι από starcraft μάλλον με terrans θα τους πεις. Πολύ shooting, τίποτα cc. Κατά τη γνώμη μου είναι και "δύσκολος" στρατός, δεν συγχωρεί λάθη όπως άλλοι (necrons, space marines).
    Όσο για μπογιές, μακριά από τα starters της workshop, είναι gtp. Διάλεξε πρώτα το color scheme σου καλά και μετά ένα ένα τα κουτάκια. Πολύς κόσμος λέει για Vallejo εκεί που παίζω (έπαιζα...σνιφ σνιφ) αλλά εγώ μια χαρά την έχω κάνει τη δουλειά μου και με της workshop τα πράματα (ακριβές όμως οι πουτάνες). Για πινέλα κλπ πήγαινε καλύτερα σε κανένα κατάστημα μοντελισμού. Κόλλα για τα πλαστικά είχα αγοράσει το 90λίγο που έπαιζα warzone και ακόμα να μου τελειώσει. 2-3 ευρώ νομίζω έκανε. Τα μεταλλικά μοντέλα θέλουν κυανοακρυλικη, 6-7 ευρώ και πρόσεχε τα δάχτυλά σου.
    Τέλος, ανάλογα το που μένεις θα μπορείς να βρεις και κόσμο να παίξεις στα καταστήματα. Και fantasy shop και κάισσα έχουν συνήθως χώρο να παίξεις και στην αθήνα υπάρχει και το battle bunker αν και δεν έχω πάει ποτέ... Πάντως συνιστώ να πας πρώτα να μιλήσεις με κάποιον, να δεις να παίζουν κανένα παιχνίδι και μετά αποφασίζεις.
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  9. #114
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    EPITELOYS FWTOS APO TA PRWTA TELEIWMENA MONTELA (Xwris flock-anagkastika na ta parw sthn douleia gia na ta bgalw kai na fainionte kala). Prwta o Fabius Bile. Ton ebapsa me ena stylaki se fash Apothecary, a mockery of his former self as an assistance of the Legio Astartes. Exei kai Iatriko stayro sto deksi soulder pad alla stis fwtos den fainetai Epishs mou ksefugan oi grammes ths dermatinhs kaparntinas ligo opwte mhn me brizete.






    H epomenh figoura einai h miniatoura (mia apo tis 3 an 8umamai kala pou exei bgalei h GW) Generic Sorcerer. Ayth mou exei bgei polu kalyterh kai me ton tropo pou thn ebapsa eimai polu ikanopoihmenos. Enjoy:









    Akouw gnwmes. Sto "bafeio" einai ayth thn stigmh (kai exei baltwsei) ena full Chaos Havocs Squad kai sto fanopoieio to Defiler.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Clot Clot Clot My Bleeding Arteries
    Posts
    3,109

    Default

    Ma ti gay figoures
    I'm driving down my way to digest yesterday
    Under rain clouds towards the sundown to be devoured
    And then come out alive
    Dripping wet but purified
    Ready to bear the memories of golden hours

  11. #116
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Πολύ καλός ο μάγος. Ο άλλος ο πωστονλένε έχει μέλλον ακόμα. Σκιές στα vials καταρχήν... Σκέτο μελάνι αν τα περάσεις νομίζω θα δείξουν περισσότερο. Προσωπικά θα άλλαζα το χρώμα της καπαρτίνας σε elf flesh και τα γκρι vials θα τα έκανα πράσινα...Επίσης το άσπρο καλό είναι να το βάζεις σε πολλές στρώσεις για να πιάσει, αλλιώς κάνει κρούστα και δε φαίνεται τόσο ωραίο...

    [edit]
    και ο μάγος θέλει λίγο shading στους σωλήνες τώρα που τον βλέπω καλύτερα...
    [/edit]
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  12. #117
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by wraithgr
    Κοίτα τους fists από όσο ξέρω μπορείς να τους "φτιάξεις" από το codex:space marines.
    Ναι το έχω το Codex: Space Marines και οκ δεν είναι τίποτα..απλά σου λέει τα colors scheme, τα δικά τους rules και τέλος πάντων ότι παραπάνω technical info χρειάζεσαι. Απλά δεν έχει info γύρω από το Chapter όπως με κάποια άλλα και υπάρχει μόνο μια φιγούρα για fists (ένας commander νομίζω).

    Ούτως ή άλλως είναι από τους πιο generic (τους μελετάω για 3ο στρατό αλλά μάλλον προς eldar/daemonhunters με βλέπω) στρατούς space marines, δεν χρειάζεσαι και τους τρελούς ειδικούς κανόνες.
    Yeap.

    Πάντως αυτό που δεν μου αρέσει στους Space Marines είναι ότι φαίνονται να είναι το πιο balanced race για όλες τις καταστάσεις (ώστε να βοηθάει και καινούριους παίχτες). Ενώ άλλα races φαίνονται πιο advanced σαν tactics και gameplay.

    Οι tau από την άλλη αν θες να τους εξισώσεις με κάτι από starcraft μάλλον με terrans θα τους πεις. Πολύ shooting, τίποτα cc. Κατά τη γνώμη μου είναι και "δύσκολος" στρατός, δεν συγχωρεί λάθη όπως άλλοι (necrons, space marines).
    Τα advanced technology, εμφάνιση, suits κτλ ήταν που μου θύμησαν Protoss. Και οκ είναι καλό να υπάρχει κάποιο challenge. Μαλακία της GW που δεν έχει μια λίστα στο site που να λέει περιεκτικά το στυλ του κάθε race. Θα ήταν πολύ πιο εύκολο αν έλεγε πχ. TAU: Πολύ shooting, τίποτα cc , Space Marines: Balanced , Tyranids: Καλά σε cc, weak σε long range κτλ.

    Τέλος, ανάλογα το που μένεις θα μπορείς να βρεις και κόσμο να παίξεις στα καταστήματα. Και fantasy shop και κάισσα έχουν συνήθως χώρο να παίξεις... Πάντως συνιστώ να πας πρώτα να μιλήσεις με κάποιον, να δεις να παίζουν κανένα παιχνίδι και μετά αποφασίζεις.
    aheaheha that doesn't sound like me.



    @WBRB: Ο Sorcerer γαμάει.- Τα χρώματα εσύ τα διάλεξες ή τα είδες από αλλού;
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  13. #118
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Αν είχε τέτοια λίστα η GW δεν θα αγόραζε τίποτα ο κόσμος εκτός από SM,CSM άντε και eldar...
    Πέρα από το γεγονός οτι οι "τακτικές" που βάζουν στο site για non-space marine στρατούς είναι επιεικώς για γέλια (και για marines δλδ απλά δεν ξέρω τι λένε).
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Clot Clot Clot My Bleeding Arteries
    Posts
    3,109

    Default

    Oi eldar se gamane omws
    I'm driving down my way to digest yesterday
    Under rain clouds towards the sundown to be devoured
    And then come out alive
    Dripping wet but purified
    Ready to bear the memories of golden hours

  15. #120
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Ενδιαφέρουσα άποψη. Λανθασμένη, αλλά ενδιαφέρουσα...
    Πέρα από τις μαλακίες, δεν έχω παίξει ποτέ με eldar οπότε δεν ξέρω πως θα πήγαινε..
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

Similar Threads

  1. Warhammer 40k campaign
    By One_Winged_Angel in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 0
    Last Post: 17-09-2006, 01:13
  2. Gfx kai ta loipa
    By dead in forum Forums Help/Suggestions
    Replies: 22
    Last Post: 29-07-2003, 03:58

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •