Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 55

Thread: True Grit (2010)

  1. #1
    Senior Member warlord mkII's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Jonah's Ark
    Posts
    1,006

    Default True Grit (2010)

    Δεν το έχει δει κανείς? Μιλάμε για αυτό το έπος:

    http://www.imdb.com/title/tt1403865/



    το οποίο είναι remake αυτού του έπους:
    http://www.imdb.com/title/tt0065126/




    Λοιπόν, western, cohen bros, jeff bridges, matt damon... τί άλλο να θέλει κανείς? Α ίσως το καλύτερο soundtrack μετά τον Νεκρό?
    Last edited by Kaserinos; 30-03-2011 at 11:15.
    Warriors rise from the grave
    Longships sailing The Wave
    Bloodshed on every shore
    Friction massing from war

  2. #2
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by warlord mkII View Post
    Λοιπόν, western, cohen bros, jeff bridges, matt damon... τί άλλο να θέλει κανείς? Α ίσως το καλύτερο soundtrack μετά τον Νεκρό?
    Πες και τον θεό Brolin όμως ε
    Πωρώθηκα βασικά, πολυαναμενόμενο για μένα.

  3. #3
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    το είδα. όπως ήταν αναμενόμενο, οι ερμηνείες και οι ανάλυση των χαρακτήρων ήταν κορυφαίες. το στόρι προσωπικά το θεωρώ μέτριο.
    Rock or Nothing

  4. #4
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Εξαιρετικό!
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  5. #5
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Ταινία της χρονιάς από τώρα.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  6. #6
    Senior Peligro dopefiend's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Jonestown
    Posts
    1,827

    Default

    jeff bridges και το κοριτσάκι εξαιρετικοί. το σενάριο πολύ φλατ, ούτε εμένα μου είπε πολλά. γενικά, περίμενα περισσότερα απ'τους κοέν. αν και για remake μάλλον καλό πρέπει να ήταν (δεν έχω δει το πρώτο)


    We work in the dark. We do what we can to battle the evil that would otherwise destroy us. But if a man's character is his fate, this fight is not a choice but a calling. Yet sometimes the weight of this burden causes us to falter, breaching the fragile fortress of our mind, allowing the monsters without to turn within. We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  7. #7

    Default

    φέτος έχει τύχει να δω αρκετές ταινίες που έχουν προταθεί για όσκαρ (αυτό για δέκα λέει) και τελικά μου φαίνεται ότι ποιοτικά δεν είναι κάτι και τόσο διαφορετικό από MTV awards. Αυτό εδώ: άσκηση ύφους και σκηνοθεσίας, ωραίες σκηνές, γαμάτες ερμηνείες, καρικατούρες όμως όχι χαρακτήρες, υπόθεση παιδική. Σαν "θα πάρω κάτι αδιάφορο και θα το φουσκώσω και θα το κάνω το πιο γαμάτο έβερ". Οκ, διασκεδαστικό αλλά ο πραγματικά σημαντικός κινηματογράφος δεν είναι εδώ (που είναι? ακόμα τον ψάχνω)
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  8. #8

    Default

    Δεν ξέρω αν φταίει το ότι περνάνε τα χρόνια και έχω δει περισσότερες ταινίες, αλλά όσο πάει τόσο βρίσκω άριστες ταινίες που όμως λίγα μου αφήνουν. Δεν μπορώ να πω κάτι λιγότερο από "πολύ ωραία ταινία", αλλά μέχρι εκεί. Είναι νομίζω και θέμα διάθεσης, μπορεί σε κάποια φάση να αρκεστείς σε αυτό, εγώ δεν μπορούσα να κρύψω από τον εαυτό μου ένα "ε, και;". Ευτυχώς μετά είδα το wristcutters.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  9. #9
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Να διευκρινήσω ότι δεν είχα δει την ταινία στο πρώτο μου ποστ κατ' αρχάς, το έγραψα γιατί λατρεύω Κοέν.

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    φέτος έχει τύχει να δω αρκετές ταινίες που έχουν προταθεί για όσκαρ (αυτό για δέκα λέει) και τελικά μου φαίνεται ότι ποιοτικά δεν είναι κάτι και τόσο διαφορετικό από MTV awards. Αυτό εδώ: άσκηση ύφους και σκηνοθεσίας, ωραίες σκηνές, γαμάτες ερμηνείες, καρικατούρες όμως όχι χαρακτήρες, υπόθεση παιδική.
    Ό,τι λέει εδώ. Οι τύποι έχουν φετίχ με τα γουέστερνς, τη μυθολογία και τις φιγούρες των θρύλων γενικότερα και ήθελαν να κάνουν ένα πολύ πατροπαράδοτο, πλην άψογα εκτελεσμένο, έργο στο οποίο τα δεύτερα θα πρωταγωνιστούν με μπακγκράου το πρώτο. Το αποτέλεσμα είναι ένα γλυκούλι και όμορφο ταινιάκι γι' αυτό που είναι. Τρε μπιέν.

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Σαν "θα πάρω κάτι αδιάφορο και θα το φουσκώσω και θα το κάνω το πιο γαμάτο έβερ". Οκ, διασκεδαστικό αλλά ο πραγματικά σημαντικός κινηματογράφος δεν είναι εδώ (που είναι? ακόμα τον ψάχνω)
    Δεν πιστεύω ούτε για μια στιγμή ότι οι Κοέν δεν είχαν συναίσθηση των καλτ στοιχείων της ταινίας, αυτά που την κάνουν λίγο οι γονείς μας παρσκευή 9 το βράδυ μέγκα σινέμα. Θεωρώ ότι είναι πολύ συνειδητά φόρος τιμής, τρίμπιουτ στα νάιντυς και πίσω (το κάνει προφανές και η μουσική αυτό ρε παιδιά). Δεν πιστεύω επίσης ότι δεν είχαν ποτέ αυταπάτες περί γυρίσματος "της πιο γαμάτης ταινίας έβερ" ή κάποιο τέτοιο τραγελαφικό. Το ότι πάει για δέκα όσκαρ είναι μέγιστο πρόβλημα για όσους έχουν τα όσκαρ σε κάποια εκτίμηση ακόμα. Στην τελική η ταινία δεν το παίζει σε κανένα σημείο της τίποτα παραπάνω απ' αυτό που είναι και κανείς δε μπορεί να κρίνει τους Κοέν επειδή είχαν το χιούμορ να αποφασίσουν πως "είπαμε κάποια πράγματα, τώρα θα κάνουμε κάτι να ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΟΥΜΕ αδερφάκι μου (αχαχούχα)". Δεν ξέρω, υποθέτω.

    Σχόλια περί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ να αποφεύγονται, σημαντική ταινία δεν ήταν ούτε για 'μένα παρ' όλα αυτά. Δεν καταλαβαίνω όμως, αφ' ενός το πως μπορεί να είναι σημαντική για κάποιον, αφ' ετέρου γιατί φαίνεστε να την κρίνετε σαν μια ταινία που φιλοδοξεί να είναι τέτοια.
    Last edited by Dythor; 20-02-2011 at 22:21.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  10. #10
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Μάλλον είναι το πρώτο western που βλέπετε, έτσι; Κάθε τέτοια ταινία που σέβεται τον εαυτό της ΟΦΕΙΛΕΙ να έχει μια τελείως προβλεπέ ανατροπή υπέρ του καλού και γενικά μια σεναριακή ανεμελιά. Τί να πρωτοθυμηθώ "Wild Bunch", "For a Few Dollars More" και πάει λέγοντας.. Δεν θα κάνουμε το αγαπημένο μας είδος υψηλή διανόηση για να σας εξιτάρει. Πηγαίντε αλλού για "Requiem for a Dream" σιχάματα.
    Last edited by Ra Pariah; 20-02-2011 at 22:30.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  11. #11
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Ότι το ρέκβιεμ είναι υψηλή διανόηση δηλαδή. Σε περίπτωση που δεν το παρατήρησες συμφωνώ μαζί σου. Πάρε και πινκ.
    Last edited by Dythor; 20-02-2011 at 22:39.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  12. #12
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Δεν απευθυνόμουν σε σένα, δύθορ. Εσύ πολύ το ανέλυσες, ενώ θα μπορούσες να μείνεις στο "είναι WESTERN και αυτομάτως γαμάει". Όλα αυτά που έγραψες μου φαίνονται κούρασις για ένα τέτοιο φιλμ.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  13. #13
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Α. Με συγχωρείς λοιπόν φίλε μου!
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    Μάλλον είναι το πρώτο western που βλέπετε, έτσι; Κάθε τέτοια ταινία που σέβεται τον εαυτό της ΟΦΕΙΛΕΙ να έχει μια τελείως προβλεπέ ανατροπή υπέρ του καλού και γενικά μια σεναριακή ανεμελιά. Τί να πρωτοθυμηθώ "Wild Bunch", "For a Few Dollars More" και πάει λέγοντας.. Δεν θα κάνουμε το αγαπημένο μας είδος υψηλή διανόηση για να σας εξιτάρει. Πηγαίντε αλλού για "Requiem for a Dream" σιχάματα.
    μάριε, δυστυχώς δε στο έχω πει μέχρι τώρα (που θα έπρεπε) γιατί χέβι μέταλ μπράδερς και τέτοιες μαλακίες, αλλά κάνε κάτι επιτέλους με την υφάρα σου. Δεν ξέρω αν γράφεις έτσι για να κάνεις χαβαλέ ή να είσαι αρεστός (που δε νομίζω όσο κι αν θέλεις να περάσεις το πρώτο επειδή βλέπω υπεράπειρα κόμπλεξ και σκατοψυχία από πίσω, εννοώ φάκ, δε νομίζω να έχω χρησιμοποιήσει τη λέξη σιχάματα για κανένα λόγο το τελευταίο εξάμηνο) αλλά εμένα με εκνευρίζεις, σόρυ. Πάω τώρα να δω καμιά αδελφίστικη μαλακία όπως το requiem (που σκατά το βρίσκω και γω αλλά χθες είδα και το wristcutters και μου άρεσε, οπότε...)

    Τώρα όσον αφορά το ον τόπικ, τα θεωρώ χαζομάρες αυτά τα "γουέστερν είναι, πρέπει να είναι καλτ και τυπικό το σενάριο" όπως και όλες οι εκδοχές τους (ντεθ μέταλ είναι, πρέπει να είναι σκατά οι στίχοι, κλπ) τα οποία φωνάζουν ουσιαστικά από πίσω "ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΖΗΤΑΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ?" Έτσι γουστάρω και ζητάω εγώ, δεν είναι ανάγκη εσείς να κάνετε το ίδιο. Ντάιθορ το ίδιο πράγμα λες και εσύ με το

    Quote Originally Posted by Dythor
    Σχόλια περί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ να αποφεύγονται
    άσε που μου πετάς και μία αυταρχική σύνταξη λες και θα μου πεις τι θα κάνω. Στην πραγματικότητα κανένα έργο τέχνης, ταινία η μουσική γουοτέβερ, δεν αυτοπεριορίζεται από την μέση ποιότητα του genre στο οποίο ανήκει. Το genre σου δίνει μία γενική κατεύθυνση (στα γουέστερν χώρο, χρονικότητα, αισθητική πχ) και από κει και πέρα το τι θα κάνεις είναι ξεκάθαρα δικό σου θέμα. Οι Κοέν θα μπορούσαν να κάνουνε ένα γουέστερν λυρικό, ψυχολογικό, ποιητικό, μπεργκμανικό, σπλάτερ, ταινία τρόμου, ετς. (για παράδειγμα και αυτό γουέστερν είναι, σιγά.) Θα μπορούσαν να δώσουν μία παραπάνω διάσταση, ή να μη τη δώσουν βέβαια, και γω προφανώς επειδή τους γνωρίζω περίμενα το κάτι παραπάνω. Καταλαβαίνω γιατί να γουστάρουν να κάνουν μια ωραιοποιημένη τυπική genre movie (που μία εκδοχή για αυτό είναι ότι θα κόψει και λίγα περισσότερα εισητήρια από το a serious man πχ, πέρα από το ΧΑΒΑΛΕ) αλλά εμένα γενικά δε με ενθουσιάζουν αυτά, όπως δε με ενθουσιάζει μία καινούργια μπάντα που παίζει μέιντεν με μεσούγκα παραγωγή (που είναι καλό παράδειγμα επειδή έτσι κι αλλιώς δε πεθαίνω με μέιντεν)
    Last edited by phthoggon; 21-02-2011 at 11:43.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  15. #15
    Senior Peligro dopefiend's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Jonestown
    Posts
    1,827

    Default

    μάριε, βγάζουν οι αρκτούρους καινούριο δίσκο και είναι ένας ωραίος κάντρι δίσκος. μας σπρώχνει ο κάρχαρτ το λινκ και την επόμενη πάμε για καφέ:
    -ρε γιάννο, καλό είναι δε λέω, αλλά περίμενα κάτι παραπάνω από τους αρκτούρους.
    -κάτσε ρε μάριε, τι εννοείς;
    -ε να, πολύ johnny cash ρε φίλε, λίγο στην πεπατημένη μου φάνηκε, τα φωνητικά του Garm ψιλοφλατ, οι πειραματισμοί του Sverd με τη μελόντικα κάπως άκυροι, το κονσεπτ είχε επιρροές απτο 3ο λουκυ λουκ...
    -χαχα, πρώτη φορά ακούς κάντρι ρε; είσαι σοβαρός;; είναι ΚΑΝΤΡΙ και αυτομάτως γαμάει!
    Πάνε αλλού για "ΗΙΜ" σιχάματα.


    We work in the dark. We do what we can to battle the evil that would otherwise destroy us. But if a man's character is his fate, this fight is not a choice but a calling. Yet sometimes the weight of this burden causes us to falter, breaching the fragile fortress of our mind, allowing the monsters without to turn within. We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

Similar Threads

  1. Keep It True 13, Königshοfen, De, 23-24.04
    By GuardianOfIvorytower in forum Live Reports
    Replies: 25
    Last Post: 03-06-2010, 22:37
  2. Gothάδες Vs True
    By metamelia2 in forum General Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 23-07-2005, 13:10
  3. Well it's true that we love one another
    By regularpaul in forum Live & Events Talk
    Replies: 16
    Last Post: 14-07-2005, 02:20
  4. Keep It True IV 02/04
    By The_Painless in forum Live Reports
    Replies: 15
    Last Post: 19-01-2005, 03:26
  5. Keep It True
    By The_Painless in forum Live Reports
    Replies: 47
    Last Post: 16-02-2004, 14:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •