Thanos Tzimeros
Για να ελαφρύνει λιγάκι το κλίμα: το περασμένο Σάββατο, η "Δημουργία, ξανά!" οργάνωσε μια συνάντηση για παλιούς και νέους φίλους στον Ιστιοπλοϊκό, στο Μικρολίμανο. Ωραίο μέρος, σαν νησί, κι εμείς, ξέρετε, με το υγρό στοιχείο έχουμε ιδιαίτερη σχέση. (Ιστιοπλόοι είμαστε και οι τρεις του προεδρείου - τυχαίο Ήταν περισσότερο πετυχημένη απ' όσο προβλέπαμε - συνατήσαμε πολλούς νέους συνεργάτες που έχουν καταλάβει ότι αν δεν ανασκουμπωθούμε όλοι, η Ελλάδα θα μείνει μια ανάμνηση.

Αυτό που ήταν αδύνατον να φανταστούμε, κι αποδείχθηκε εφιάλτης, ήταν η μουσική. Η χειρότερη που έχω ακούσει ποτέ. Τechno - σκυλάδικο του αισχίστου είδους που κάνει τα μαγαζιά της Αθηνών - Λαμίας να διεκδικούν συμμετοχή στο Φεστιβάλ του Μπαϊρόιτ. Στην αρχή ακούγοντας στίχους όπως "βασίλισσα σε είχα, όλα σου τα παρείχα" (ή κάπως έτσι) νόμισα ότι ο ντιτζέης έκανε πλάκα. Μετά κατάλαβα ότι αυτά είναι τα hits της σήμερον.

Μια που είμαι μουσικός χωρίς παρωπίδες (ακούω και προκλασικά και κλασικά και τζαζ και φολκ και new age και ρεμπέτικα...) δεν μπορούσα παρά να επισημάνω πέρα από το μουσικό ιδίωμα, την εφετζίδικη ευτέλεια στα μουσικά "θέματα", στο στίχο, στην ενορχήστρωση. Σαν εκπομπή του Τραγκονικολάου ένα πράμα. Χυδαία ευκολία για θνησιγενή σουξέ.

Θυμάμαι, άλλες εποχές, τις μουσικές εκπομπές του ραδιοφώνου τα μεσημέρια της Κυριακής, της Λύρας και της Οντεόν-Γκραμοφόν, όταν έβγαζαν τους καινούργιους τους δίσκους ο Χατζιδάκις, ο Θεοδωράκης, ο Σαββόπουλος, ο Πλέσσας, ο Λοΐζος, ο Καλδάρας. Όταν ο Γιώργος Ρωμανός έγραφε τα "2 μικρά γαλάζια άλογα" και το μουσικό θέμα από το "Ρολόϊ", ακούγονταν στο μουσικό σήμα. Η αισθητική, που προκύπτει μόνο μέσα από την Παιδεία, είναι ο μεγάλος απών από την κοινωνία μας.

Πέρα από την αισθητική, έχω μια απορία. Πώς γίνεται, από τη μια ο Ελληνάρας να πουλάει όλη την ώρα "αντρηλίκι" κι από την άλλη να λιώνει στο πάτωμα για την άπιστη που "όλα της τα παρείχε" αλλά αυτή τον έφτυσε, τον παράτησε, τον εμεταλλεύτηκε κ.λ.π. Δε σε θέλει, μεγάλε, πάρτο απόφαση! Και ψάξε να βρεις τι λάθος έκανες στη συμπεριφορά σου ή στα κριτήρια επιλογής σου. Αυτή ήταν ο εαυτός της, στο φινάλε. Εσύ ποιος ήσουν; Τι της έδωσες, πέρα από αυτά που... της παρείχες; Επιμένω σ' αυτά τα δύο γιατί έχουν και πολιτικές προεκτάσεις...



A ρε Πρόεδρε τι τραβάς με όλη αυτήν την πολιτιστική και ηθική κρίση....