Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48

Thread: Ξένες γλωσσες, διπλωματα και τέτοια κοσμοπολίτικα

  1. #1
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default Ξένες γλωσσες, διπλωματα και τέτοια κοσμοπολίτικα

    ER πως τα πας με τις ξένες γλώσσες;

    Εγώ ας τα πούμε καλά. Επικοινωνώ αρκετά φυσικά στα Ιταλικά (γράφω πολύ καλά επίσης˙ για όσους ξέρουν τα ιταλικά γράφονται όπως ακριβώς τα ακούς) εχοντας ζησει για λίγο καιρό έξω, αλλά μου λείπει το χαρτί για να το βάλω στον κώλο μου. Οποιος ξέρει τι παιζει με την ιεραρχία πτυχίων στην Γλώσσα, καθώς και το απαραίτητο φέσι (για πτυχίο, όχι μαθήματα), ας μιλήσει πριν αρχίσω να ψάχνω μοναχος μου στο αχανές διαδίκτυο. θα βοηθούσε να εξηγήσετε και πως παει αυτή η αντιστοιχία με τα επίπεδα A,Β,C για το καθένα.

    Εντωμεταξύ, ζυγίζοντας τα πράγματα στο θέμα Αγγλικών, για bachelor/μεταπτυχιακό/οτιδήποτε έξω, μάλλον τζάμπα έχω το Michigan Proficiency, αφού όπου κοιτάω και ρωτάω εντός Ευρωπαικης ενωσεως, παίρνω τ'αρχίδια μου.
    Βασικά. τα περισσότερα ιδρύματα ζητούν Αγγλικά επιπέδου B, αν ομως πας και κοιταξεις προσεκτικότερα, αυτό μεταφράζεται σε TOEFL, ΙELTS και λοιπες παπαριές που κοστίζουν όσο το Proficiency (δλδ λίγο πανω από 150 ευρώ) και δεν ισοδυναμούν απαραίτητα με το C2 (ανώτατο επίπεδο) που αντιπροσωπευει το Proficiency. Κάθε φορά που το εξηγούσα αυτό σε κάποιον υπεύθυνο μου έλεγε πως δεν τον ενδιαφέρει. Δεν ξέρω πως να κινηθώ και τι να κάνω και μου φαινεται στενάχωρο να ξαναπληρώνω το ίδιο ποσό για κάτι που ξέρω πως κατέχω, οπότε οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν ευπρόσδεκτη.

    Κουτσομιλάω και κάποια Γερμανικά που θυμαμαι από μικρότερος αλλά δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ με αυτήν την Γλώσσα. Τεχνική και τέτοια αλλά ποτέ δεν με εντυπωσίασε. Λεω να κυνηγήσω κάτι πιο ΕΠΙΚ με Πορτογαλικά και Αραβικά (MSA) να είναι μεστις επιλογές μου.
    Last edited by Marillion; 14-03-2012 at 11:32.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  2. #2
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Μου αρέσει να μαθαίνω ξένες γλώσσες και να επικοινωνώ με ανθρώπους από άλλες χώρες και να μαθαίνω τα ήθη και τα έθιμα τους.

    Επίσης, στην εποχή της παγκοσμιοποίησης που ζούμε, πιστεύω ότι είναι σημαντικό να μπορείς να μιλάς τουλάχιστον μια ξένη γλώσσα γιατί αλλιώς δε θα μπορείς να βρεις δουλειά.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  3. #3
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    για ήθη και εθιμα υπάρχει το er sexion οχι η γλώσσα φιλος


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  4. #4
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #5
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    το μονο ψαροειδες που τρωω με ανεση .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  6. #6
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    Γενικά όσον αφορά IELTS/TOEFL, η λογική είναι ότι αυτά "λήγουν", είναι θέμα δηλαδή του πόσο πρόσφατο είναι το δίπλωμα. Αν έχεις το proficiency παραπάνω από 2-3 χρόνια, λογικά δε θα το δεχτεί κανείς. Διαφορετικά, μπορείς να κάνεις μία προσπάθεια, αναλόγως και τι βαθμό έχεις. Δεν ξέρω πώς πάει το Michigan αλλά το Cambridge με C δεν το δέχονται ας πούμε απ' όσο ξέρω.

    Τα λεφτά είναι πεταμένα, πράγματι, οπότε κάνε καμιά προσπάθεια στα πανεπιστήμια να δεις.

    Αυτά.

  7. #7
    Wriggle redeemer's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    dystopian suburbs
    Posts
    547

    Default

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    τα περισσότερα ιδρύματα ζητούν Αγγλικά επιπέδου B, αν ομως πας και κοιταξεις προσεκτικότερα, αυτό μεταφράζεται σε TOEFL, ΙELTS και λοιπες παπαριές που κοστίζουν όσο το Proficiency (δλδ λίγο πανω από 150 ευρώ) και δεν ισοδυναμούν απαραίτητα με το C2 (ανώτατο επίπεδο) που αντιπροσωπευει το Proficiency. Κάθε φορά που το εξηγούσα αυτό σε κάποιον υπεύθυνο μου έλεγε πως δεν τον ενδιαφέρει. Δεν ξέρω πως να κινηθώ και τι να κάνω και μου φαινεται στενάχωρο να ξαναπληρώνω το ίδιο ποσό για κάτι που ξέρω πως κατέχω, οπότε οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν ευπρόσδεκτη.
    Αυτό το βασίζουν στο γεγονός πως αν πήρες το Proficiency πχ στα 15 σου,δεν εγγυάται πως στα 25 σου θα θυμάσαι/ξέρεις τη γλώσσα.Γι αυτό και σε πολλές περιπτώσεις αν έχεις πάρεις το C2 μέσα στα τελευταία 2-3 χρόνια το δέχονται και αυτό.

    Παπαριές βέβαια,είναι απλά ένας τρόπος να αρμέξουν τους κατόχους C2.

  8. #8
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    πίνκαρα!

  9. #9
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    Quote Originally Posted by redeemer View Post
    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    τα περισσότερα ιδρύματα ζητούν Αγγλικά επιπέδου B, αν ομως πας και κοιταξεις προσεκτικότερα, αυτό μεταφράζεται σε TOEFL, ΙELTS και λοιπες παπαριές που κοστίζουν όσο το Proficiency (δλδ λίγο πανω από 150 ευρώ) και δεν ισοδυναμούν απαραίτητα με το C2 (ανώτατο επίπεδο) που αντιπροσωπευει το Proficiency. Κάθε φορά που το εξηγούσα αυτό σε κάποιον υπεύθυνο μου έλεγε πως δεν τον ενδιαφέρει. Δεν ξέρω πως να κινηθώ και τι να κάνω και μου φαινεται στενάχωρο να ξαναπληρώνω το ίδιο ποσό για κάτι που ξέρω πως κατέχω, οπότε οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν ευπρόσδεκτη.
    Αυτό το βασίζουν στο γεγονός πως αν πήρες το Proficiency πχ στα 15 σου,δεν εγγυάται πως στα 25 σου θα θυμάσαι/ξέρεις τη γλώσσα.Γι αυτό και σε πολλές περιπτώσεις αν έχεις πάρεις το C2 μέσα στα τελευταία 2-3 χρόνια το δέχονται και αυτό.

    Παπαριές βέβαια,είναι απλά ένας τρόπος να αρμέξουν τους κατόχους C2.
    το πρώτο σκελος θα εστεκε αν δεν δεχοντουσαν prof cambridge διχως χρονικο περιορισμο
    in any case, εχει 2 χρονια που το πήρα και τα ιδρυματα που ειδα εγω τεσπα, δεν το δεχονται

    α επισης στην weiss :

    το michigan εχει low pass, pass & high pass. εγω με pass το εχω αλλά εχω 2 hp & 2 pass πιο αναλυτικά. σε καθε περίπτωση δεν παιζει ρολο καν ο βαθμός ecpe εφόσον το level b που ζητάνε ειναι πιο κάτω. βαθμολογικές απαιτήσεις ειχαν μοναχα στα ielts/ toefl
    Last edited by Marillion; 14-03-2012 at 14:19.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  10. #10
    Радость простых мелодий Fireknight's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Øresund
    Posts
    2,439

    Default

    Sti diki mou periptosi , arketoi dextikan to prof cambridge , pou to pira to 2002 . To michigan einai malon dyskolo na to dextoun , eidika stin agglia . Mporeis omws na kaneis tis aitiseis episima kai na symperilaveis to michigan . An to mono tous provlima einai i glwssa 8a sou apantisoun me Conditional Offer , kai 8a zitane apotelesmata IELTS/TOEFL , opote 8a eisai sigouros oti den mporeis na ta apofygeis .

  11. #11
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Μ'αρέσει που έτρεχα σαν τον πούστη στα 15 μου να πάρω το Proficiency.

  12. #12
    Oompa loompa Roswell47's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Εκεί
    Posts
    2,948

    Default

    ^


  13. #13
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    μαριλλιον δεν την γλυτώνεις, θα σκάσεις τα 190 για το IELTS.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  14. #14
    Dr.Dakota Block Impure's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    miami bitch
    Posts
    1,404

    Default

    ολα αυτα ειναι ενα γαμημενο κυκλωμα για να δινεις λεφτα να μαζευεις χαρτια και να τα βαζεις στον κωλο σου. Τεσπα παρε κανα βιβλιο απο αμαζον και δωσε αυτο το Ιελτς. Επισης στο θεμα με τις γλωσσες αυτο το χρονο εχω ξεπαραδιαστει, 185 € τα εξεταστρα Michigan, 128 zertifikat (b1) και γυρω στα 300 ολα τα βιβλια και κανα 2000ρο τα διδακτρα ε γαμησετα. και αντε το πηραμε το μισιγκαν μετα για μεταπτυχιακο θελουμε απο 6000 ως 8000 χιλιαρικα και αν σε δεχτουν στο Ελλαντα παντα.

  15. #15
    Dlaczego spadam? >Redeemer<'s Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Edge of The World
    Posts
    680

    Default

    Quote Originally Posted by Impure View Post
    ολα αυτα ειναι ενα γαμημενο κυκλωμα για να δινεις λεφτα να μαζευεις χαρτια και να τα βαζεις στον κωλο σου. Τεσπα παρε κανα βιβλιο απο αμαζον και δωσε αυτο το Ιελτς. Επισης στο θεμα με τις γλωσσες αυτο το χρονο εχω ξεπαραδιαστει, 185 € τα εξεταστρα Michigan, 128 zertifikat (b1) και γυρω στα 300 ολα τα βιβλια και κανα 2000ρο τα διδακτρα ε γαμησετα. και αντε το πηραμε το μισιγκαν μετα για μεταπτυχιακο θελουμε απο 6000 ως 8000 χιλιαρικα και αν σε δεχτουν στο Ελλαντα παντα.
    Και που να φτασεις σε επιπεδο C2 στα γερμανικα,που ΜΟΝΟ για τα εξεταστρα πρεπει να "σκασεις" καπου 350€!!!!!(τουλαχιστον,ετσι ηταν πριν 2 χρονια)
    Αυτα τα 6000-8000 ειναι για ενα χρονο,ε;
    DEFEAT YOUR ENEMIES WITH SUCCESS!!
    Zwei Dinge sind unendlich: Das Universum und die Menschliche Dummheit. Aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher.

Similar Threads

  1. Κλασική μουσική και τέτοια.
    By Sheldon in forum Music Discussion
    Replies: 122
    Last Post: 25-05-2020, 18:33
  2. Electro/E.B.M. και τέτοια
    By Leech in forum Music Discussion
    Replies: 51
    Last Post: 22-10-2012, 14:30
  3. Replies: 1
    Last Post: 17-05-2010, 13:33
  4. Replies: 27
    Last Post: 03-10-2006, 23:59

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •