Page 4 of 10 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 140

Thread: ΔΗ.ΑΡΙ.

  1. #46

  2. #47
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by katwrimos View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by katwrimos View Post

    επειδή το ποστάρεις δεξιά κι αριστερά το παραπάνω, περιορίσου στο τόπικ του καντιρού που μαζεύουμε όλα τα conspiracy theories.

    Το μόνο που λέει το άρθρο είναι οτι ο Παπαδήμος είναι μερος του trilateral commission (δηλαδη conspiracy theories απο τα 70s) και οτι ήταν αντιπρόεδρος της ΕΚΤ για την οποία εχει μια εκτενή κρητική η οποία είναι ΑΚΡΩΣ καθυστερημένη (και μιλάω προσωπικά ως μεγας critic και skeptic για το ρολο της ΕΚΤ) αλλα για το βιο και πολιτεία του Παπαδήμου στην ΕΚΤ δεν λενε τίποτα. Πάρτε λοιπόν:

    Fact 1: Ο παπαδήμος θα μπορούσε να δουλεύει σε μια μεγάλη επενδυτική τράπεζα, (όπως ο Βεμπερ που πήγε στην UBS) και να βγάζει γύρω στα 10 εκατομύρια το χρόνο. Αντί για αυτό έγινε καθηγητής στο Harvard οπου βγάζει το 1/10.

    Fact 2: Ο παπαδήμος θα μπορούσε να μείνει ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΣΤΟ FUCKING HARVARD αλλα έγινε πρωθυπουργός οπου όχι μονο βγάζει το 1/10 απο όσα εβγαζε ως καθηγητής (και 1/100 ως τραπεζίτης) αλλα έχει και τον κάθε καθυστερημένο να τον λέει υποχείριο των τραπεζών.

    Θελω να πώ, οι ανιδιοτελείς προθέσεις του παπαδήμου δεν τίθενται υπο αμφισβήτηση (εκτος αν είσαι καθυστερημένος). Και γι αυτό δεν τον βλέπω να σας ανέχεται για πολύ, οπότε κάντε λίγο υπομονή και σε λίγους μήνες θα έχετε τον πρωθυπουργό που σας αξίζει.

    Σε σκίζει λίγο ο Βαρουφάκης και για τα δύο "facts".

    bit.ly/rWvp71
    Όχι, δεν λέει τιποτα για τα δυο φακτς. Πάντως η κρητική που κάνει στον Παπαδήμο εκεί είναι σοβαρή. Αλλα το πόιντ μου δεν έχει να κάνει με το άν ο Παπαδήμος είναι λάθος, έχει να κάνει με το οτι ο συντάκτης του μπλογκ ποστ δεν ασχολείται με τις απόψεις του παπαδήμου, απλώς λέει οτι ειναι υποχείριο των τραπεζών χωρίς να παραθέσει ουτε μισό γαμημένο επιχείρημα. Βασικά το ποιντ μου είναι οτι δεν γίνεται κάθε φορά που ένας αριστερός διαφωνεί με έναν μη αριστερό το πρώτο πράγμα που θα πεί να είναι πάντα "Αυτά τα λες γιατι είσαι υποχείριο των [insert conspiracy theory villain of your choice]". Οχι ρε καργιόλη, δεν είναι οποιος διαφωνεί μαζί σου πουλημένος. Οταν κάποιος αναλαμβάνει μια δουλειά στην οποία πληρώνεται το 1/100 απο αυτά που θα έπαιρνε σε μια ιδιωτική τράπεζα, η κρητική "είναι πουλημένος" είναι καταφανώς δείγμα καθυστέρησης.

    Κι εγώ διαφωνώ με τις απόψεις του Παπαδήμου, αλλα αλλο είναι να βγω και να πώ οτι κάνει λάθος για αυτό και για αυτό το λόγο οπως ο Βαρουφάκης και άλλο να πώ οτι είναι πουλημένος. Οταν λές το δεύτερο είσαι ή καθυστερημένος ή συκοφάντης. Διαφωνείς? (η ερώτηση προς τον Ικονοκλαστ, για τους υπόλοιπους αδιαφορώ)

    Α και τώρα που το θυμήθηκα, το να αναπαράγεις την "οποιος δεν είναι αριστερος είναι πουλημένος" καραμέλα σε κατατάσει επίσης στην κατηγορία του καθυστερημένου η του συκοφάντη. Αλλα μην ανησυχείτε, σε λίγους μήνες θα έχετε πάλι τον πρωθυπουργό που σας αξίζει.
    Μισό λεπτό, είναι διάφορα τα ζητήματα. Αρχικά για να τελειώνουμε με το δικό μου άρθρο, ο Βαρουφάκης εννοεί καθαρά και ξάστερα ότι ο Παπαδήμος είναι ένας συνταξιούχος, ο οποίος «δύσκολα» θα μπορούσε να βρίσκεται και στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο πόσω δε μάλλον στην ΕΚΤ, πόσω δε μάλλον στο Harvard προσθέτω εγώ, χωρίς τον πατέρα του Γεώργιου Ανδρέα Παπανδρέου. Ακόμα ωστόσο και αν δεν εξετάσει τα ίδια τα προσόντα του Λουκά ισχύει το εξής: Δεν ξέρω πως αντιλαμβάνεστε τα πράγματα στις οικονομικές σπουδές αλλά πρέπει να σου πω ότι το να έχεις «ιδιοτελείς προθέσεις» δεν είναι κάτι που είναι αποκλειστικά συνάρτηση του μισθού που πρόκειται να πάρεις για μια δουλειά. Ειδικότερα αν η δουλειά αυτή είναι μια θέση στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, μια έδρα στο Harvard ή ένας πρωθυπουργικός θώκος -στην ίδια τη χώρα καταγωγής σου, έστω κι αν αυτή είναι μια υποτιθέμενα χρεοκοπημένη μπανανία-.

    Στα υπόλοιπα, δεν είχα διαβάσει το συνωμοσιολογικό άρθρο του ubu, τώρα όμως το διάβασα. Λέει αρχικά ένα θεμελιώδες πράγμα με το οποίο όποιος διαφωνεί είναι φασίστας ή ηλιθιος. Και είναι ότι -με εντελώς αδιάφορες τις προθέσεις του ιδίου- ο κ. Παπαδήμος θα είναι πρωθυπουργός σε μια εγκάθετη και διορισμένη κυβέρνηση της χώρας, χωρίς καμία απολύτως νομιμοποίηση για το οτιδήποτε, κάτι το οποίο αποτελεί δημοκρατική εκτροπή και ο λαός νομιμοποιείται και πρέπει να ανατρέψει με κάθε τρόπο.

    Στη συνέχεια λέει κάτι το οποίο επίσης δεν μπορεί να αμφισβητείται. Αυτό είναι η ύπαρξη ενός νεοφιλελεύθερου λόμπι, (προσωπικά μου αρέσει ο όρος think tank), του Trillateral Commision, μέλη του οποίου έχουν διατελέσει πολλοί με σημαντικότερους τον κ. Ροκφέλερ, που υπήρξε και ιδρυτής του, και τον εξέχοντα διανοούμενο της άγριας νεοσυντηρητικής γεωπολιτικής αρλούμπας κ. Χαντιγκτον. Μέλη του επίσης όπως φαίνεται και απο την επίσημη λίστα είναι οι κ. κ. Παπαχελάς και Παπαδήμος. Η οπτική του T.C. για τα πράγματα είναι καταγεγραμμένη και είναι αυτή που αναφέρεται στο άρθρο. Είναι η αναμενόμενη άποψη μιας χουντοφασιστικής νεοφιλελεύθερης συμμορίας. Μέχρι εδώ όλα καλά.

    Στο δια ταύτα τώρα, υπάρχει μαι διαφορά μεταξύ του άρθρου που έδωσα εγώ και του άρθρου που δίνει ο ubu. Ο Βαρουφάκης κάνει κριτική στα ήδη πεπραγμένα του κ. Παπαδήμου. Ο galaxyarchis κάνει δίκη προθέσεων στον κ. Παπαδήμο, κάτι το οποίο -όπως πολύ σωστά λες- δεν είναι καθόλου ευγενικό και είναι κάτι που δεν πρέπει να κάνουμε ποτέ, ακόμα και αν πρόκειται για τον νεοδιορισμένο αφέντη της χώρας. Αν παρ' όλα αυτά χρειαστέι να το κάνουμε, εγώ έιμαι βέβαιος οτι ο κ. Παπαδήμος θα διαψεύσει όλα αυτά και θα οδηγήσει τη χώρα ξανά πίσω στη Σοσιαλιστικη Ευδαιμονία, μακριά απο τα νεοφιλελεύθερα κελεύσματα των λόμπι και των τραπεζικών οργανισμών στα οποία υπήρξε μέλος.

  3. #48
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Και μετά χλευάζετε τον Λιακόπουλο..
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  4. #49
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Λέει αρχικά ένα θεμελιώδες πράγμα με το οποίο όποιος διαφωνεί είναι φασίστας ή ηλιθιος. Και είναι ότι -με εντελώς αδιάφορες τις προθέσεις του ιδίου- ο κ. Παπαδήμος θα είναι πρωθυπουργός σε μια εγκάθετη και διορισμένη κυβέρνηση της χώρας, χωρίς καμία απολύτως νομιμοποίηση για το οτιδήποτε, κάτι το οποίο αποτελεί δημοκρατική εκτροπή και ο λαός νομιμοποιείται και πρέπει να ανατρέψει με κάθε τρόπο.
    Να ρωτήσω εγώ, που μάλλον είμαι ηλίθιος. Γιατί ο Παπαδήμος δεν έχει νομιμοποίηση για το ο,τιδήποτε; Ψηφίσατε, βγάλατε 300 αντιπροσώπους και αυτοί θα δώσουν ψήφο εμπιστοσύνης στην κυβέρνηση Παπαδήμα. Έτσι όπως το βλέπω εγώ, όχι μόνο δεν είναι δημοκρατική εκτροπή αλλά είναι ακόμα πιο δημοκρατική επιλογή μιας και θα πάρει περισσότερους ψήφους από την προηγούμενη κυβέρνηση. Μιας και το πήγες θεσμικά θεσμικέ αριστερέ.

  5. #50

  6. #51
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by rage for order View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Λέει αρχικά ένα θεμελιώδες πράγμα με το οποίο όποιος διαφωνεί είναι φασίστας ή ηλιθιος. Και είναι ότι -με εντελώς αδιάφορες τις προθέσεις του ιδίου- ο κ. Παπαδήμος θα είναι πρωθυπουργός σε μια εγκάθετη και διορισμένη κυβέρνηση της χώρας, χωρίς καμία απολύτως νομιμοποίηση για το οτιδήποτε, κάτι το οποίο αποτελεί δημοκρατική εκτροπή και ο λαός νομιμοποιείται και πρέπει να ανατρέψει με κάθε τρόπο.
    Να ρωτήσω εγώ, που μάλλον είμαι ηλίθιος. Γιατί ο Παπαδήμος δεν έχει νομιμοποίηση για το ο,τιδήποτε; Ψηφίσατε, βγάλατε 300 αντιπροσώπους και αυτοί θα δώσουν ψήφο εμπιστοσύνης στην κυβέρνηση Παπαδήμα. Έτσι όπως το βλέπω εγώ, όχι μόνο δεν είναι δημοκρατική εκτροπή αλλά είναι ακόμα πιο δημοκρατική επιλογή μιας και θα πάρει περισσότερους ψήφους από την προηγούμενη κυβέρνηση. Μιας και το πήγες θεσμικά θεσμικέ αριστερέ.
    Δεν το πήγα θεσμικά ρε, δεν είπα συνταγματική εκτροπή, είπα δημοκρατική εκτροπή.

    Και εννοώ προφανώς ότι πέρα απο όλα αυτά η καθαρή και πηγαία βούληση του λαού δεν είναι φυσικά ο φασισμός ή η δημοκρατία αλλά η σπορά του χάους και η αναρχία.

  7. #52
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by katwrimos View Post
    [ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΣΤΟ FUCKING HARVARD
    Επειδή ψάχνω και δεν βρίσκω τίποτα, μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει αυτό;
    Βρίσκω μόνο να είναι "visiting professor" σε κάποιο harvard kennedy school.

  8. #53
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Quote Originally Posted by katwrimos View Post
    [ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΣΤΟ FUCKING HARVARD
    Επειδή ψάχνω και δεν βρίσκω τίποτα, μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει αυτό;
    Βρίσκω μόνο να είναι "visiting professor" σε κάποιο harvard kennedy school.
    για συνδέστε, για συνδέστε
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  9. #54
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post

    Μισό λεπτό, είναι διάφορα τα ζητήματα. Αρχικά για να τελειώνουμε με το δικό μου άρθρο, ο Βαρουφάκης εννοεί καθαρά και ξάστερα ότι ο Παπαδήμος είναι ένας συνταξιούχος, ο οποίος «δύσκολα» θα μπορούσε να βρίσκεται και στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο πόσω δε μάλλον στην ΕΚΤ, πόσω δε μάλλον στο Harvard προσθέτω εγώ, χωρίς τον πατέρα του Γεώργιου Ανδρέα Παπανδρέου. Ακόμα ωστόσο και αν δεν εξετάσει τα ίδια τα προσόντα του Λουκά ισχύει το εξής: Δεν ξέρω πως αντιλαμβάνεστε τα πράγματα στις οικονομικές σπουδές αλλά πρέπει να σου πω ότι το να έχεις «ιδιοτελείς προθέσεις» δεν είναι κάτι που είναι αποκλειστικά συνάρτηση του μισθού που πρόκειται να πάρεις για μια δουλειά. Ειδικότερα αν η δουλειά αυτή είναι μια θέση στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, μια έδρα στο Harvard ή ένας πρωθυπουργικός θώκος -στην ίδια τη χώρα καταγωγής σου, έστω κι αν αυτή είναι μια υποτιθέμενα χρεοκοπημένη μπανανία-.
    Αυτό είναι το μόνο σοβαρό αντεπιχείρημα, αλλα δεν νομίζω οτι ισχύει. Ενας 60χρονος συνταξιούχος που είναι ιδιοτελής σαφώς προτιμάει το Χαρβαρντ απο το να γίνει πρωθυπουργός, εκτός αν έχει το ψώνιο της πολιτικής το οποίο δεν νομίζω οτι ισχύει. Δεν είναι το ίδιο με τον παπαχελά, γιατι ο παπαχελάς δεν μπορεί να πάει στο Χαρβαρντ.

    Τωρα για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, ΟΚ, νομιζα οτι απάντησα στο προηγούμενο πόστ (δηλαδή και να είναι νεοφιλελεύθερος αυτο απλως δείχνει οτι έχει διαφορετικές απόψεις και για να πας απο εκεί στο οτι είναι πουλημενο υποχείριο θα έπρεπε να είχες στοιχεία) αλλα αφού το θές, παρτο κι έτσι: Ας πούμε οτι ερχόταν ενα τζίνι και εκανε τον νεοφιλελεύθερο ντέτζιαλ πρωθυπουργό. Θα μπορούσες να πεις οτι είναι πουλημένος μονο και μόνο με βάση το οτι είναι νεοφιλελευθερος? Ναι οκ, τραβηγμένο παράδειγμα αλλα στην προκειμένη περίπτωση το μόνο σοβαρό που μπορεί να προσάψει κανείς στον παπαδήμο είναι οτι έχει λάθος απόψεις και αυτός είναι ο λόγος που πρέπει να είσαι αρκετά σκουπίδι-τιποτενιος-καθυστέρας αν ποστάρεις οτι ''οι απόψεις του διαφωνούν με τις δικές μου άρα είναι πουλημένος".
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  10. #55
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Κοίτα, ο παραλληλογράφος είναι ένα blog η πλειοψηφία των συντακτών του οποίου ανήκουν στη ριζοσπαστική αριστερά, ο galaxyarchis συγκεκριμένα είναι ένας τέτοιος. Είναι δεδομένο σε όσους διαβάζουν και σε όσους γράφουν ότι κάποιος νεοφιλελεύθερος διαφωνεί έτσι κι αλλιώς μαζί τους.

    Αυτό που λέει το άρθρο είναι ότι ο Παπαδήμος είναι πρωθυπουργός επειδή είναι λομπίστας. Διορισμένος σε κυβέρνηση με προδιαγεγραμμένη ατζέντα. Άρα πουλημένος.

    Αν τώρα θες τη δική μου άποψη, είναι ότι στην πολύ συγκεκριμένη φάση είναι απλώς πικαντ λεπτομέρεια το ότι ο Παπαδήμος είναι λομπίστας (που είναι), είναι ένα πρόσωπο που τοποθετείται λόγω εκατό διαφορετικών παραγόντων. Είναι αδιάφορο ζήτημα η προσωπική του ιδιοτέλεια ή όχι καθώς η νομιμοποίηση του ίδιου του θεσμικού ρόλου που πάει να εκπροσωπήσει είναι μηδενική. Αν εσύ προσπαθείς να πεις ότι ο Παπαδήμος έχει μοναδική και πεντακάθαρη πρόθεση να σώσει τη χώρα, τότε πρώτα απ' όλα δε θα έπρεπε να είναι καν εκεί.

  11. #56
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Κοίτα, ο παραλληλογράφος είναι ένα blog η πλειοψηφία των συντακτών του οποίου ανήκουν στη ριζοσπαστική αριστερά, ο galaxyarchis συγκεκριμένα είναι ένας τέτοιος. Είναι δεδομένο σε όσους διαβάζουν και σε όσους γράφουν ότι κάποιος νεοφιλελεύθερος διαφωνεί έτσι κι αλλιώς μαζί τους.

    Αυτό που λέει το άρθρο είναι ότι ο Παπαδήμος είναι πρωθυπουργός επειδή είναι λομπίστας. Διορισμένος σε κυβέρνηση με προδιαγεγραμμένη ατζέντα. Άρα πουλημένος.

    Αν τώρα θες τη δική μου άποψη, είναι ότι στην πολύ συγκεκριμένη φάση είναι απλώς πικαντ λεπτομέρεια το ότι ο Παπαδήμος είναι λομπίστας (που είναι), είναι ένα πρόσωπο που τοποθετείται λόγω εκατό διαφορετικών παραγόντων. Είναι αδιάφορο ζήτημα η προσωπική του ιδιοτέλεια ή όχι καθώς η νομιμοποίηση του ίδιου του θεσμικού ρόλου που πάει να εκπροσωπήσει είναι μηδενική. Αν εσύ προσπαθείς να πεις ότι ο Παπαδήμος έχει μοναδική και πεντακάθαρη πρόθεση να σώσει τη χώρα, τότε πρώτα απ' όλα δε θα έπρεπε να είναι καν εκεί.
    Το οτι Παπαδήμος είναι λομπιστας δεν ισχύει. Οι λομπιστες προσλαμβάνονται απο κάποιον που έχει ενα συγκεκριμένο συμφέρον για να επηρεάσει αυτούς που λαμβάνουν αποφάσεις, ενώ ο Παπαδήμος ως μέλος της ΕΚΤ ηταν απο τα άτομα τα οποία οι λομπίστες προσπαθούν να επηρεάσουν. Αν το άρθρο είχε στοιχεία για το οτι ο Παπαδήμος εκανε Λομπιινγκ πχ για την Κρεντιτ Αγκριγκολ θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα, αλλα δεν δίνουν κανένα τετοιο στοιχείο. Το μονο που λενε είναι οτι ο Παπαδήμος ειναι λομπιστας (δηλαδή πουλημένος, απλως το λένε με ευγενικό τρόπο) επειδή ηταν αντιπρόεδρος της ΕΚΤ και νεοφιλελεύθερος.

    Οπότε επαναλαμβάνω, αν ο ντετζιαλ γινει πρόεδρος της ΕΚΤ αυριο, θα είναι αυτόμάτως και λομπίστας μονο και μονο επιδή είναι νεοφιλελεύθερος?

    Και δεν με νοιαζει που ο GALAXYARCHIS διαφωνεί με τον νεοφιλελευθερισμό, (κι εγώ διαφωνώ) με νοιάζει που λεει οτι κάποιος είναι Λομπιστας (δηλαδή πουλημένος) μονο και μονο επειδή είναι νεοφιλιλεύθερος. Α και μιας και ασπάζεσαι τη γνόμη του, μπορείς να παραθέσεις και τα στοιχεία που έχεις για το οτι ο Παπαδήμος εχει κάνει Λομπιινκγ. Και όχι, το να προωθείς νεοφιλελεύθερες πολιτικές επειδή πιστεύεις οτι όντως με αυτές θα βελτιωθεί η ζωη του κόσμου δεν είναι λομπιινγκ, λομπιινκγ είναι να ξέρεις οτι οι πολιτικές αυτές είναι βλαβερές αλλα να τις προωθείς γιατι σου χρηματοδοτεί την έρευνα η Εξον Μομπιλ και η Ρογιαλ Ντατς Σελ.
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    Κατώριμε, για τελευταία φορά, λομπίστα τον λένε επειδή συμμετέχει στο νεοφιλελεύθερο ΛΟΜΠΙ που λέγεται Τριμερής Επιτροπή. Αυτό δεν είναι συνομωσιολογία, δεν είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας, είναι "fact".

    Επίσης ποιος σου πε ότι οι λομπίστες προωθούν βλαβερές πολιτικές επειδή πληρώνονται γι' αυτό; Δηλαδή το Εβραϊκό λόμπι στην Αμερική (Anti-Defamation League, J Street και σχετικές οργανώσεις) προωθεί βλαβερές πολιτικές εις βάρος των Παλαιστινίων επειδή πληρώνεται γι' αυτό ή απλά προωθεί τις πολιτικές που εξυπηρετούν τους σκοπούς του επειδή πραγματικά πιστεύει σε αυτούς τους σκοπούς, απλά αδιαφορώντας για το κόστος που έχουν αυτές σε άλλους λαούς;

    Επίσης γράφεται "κριτική", όχι "κρητική", εκτός αν μιλάς για γραβιέρα.
    Last edited by ubu; 11-11-2011 at 10:29.
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  13. #58
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Quote Originally Posted by ubu View Post
    Κατώριμε, για τελευταία φορά, λομπίστα τον λένε επειδή συμμετέχει στο νεοφιλελεύθερο ΛΟΜΠΙ που λέγεται Τριμερής Επιτροπή. Αυτό δεν είναι συνομωσιολογία, δεν είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας, είναι "fact".
    Σου επαναλαμβάνω οτι το να προωθείς την πολιτική την οποία πιστεύεις οτι είναι πιο συμφέρουσα για μια χώρα δεν θεωρείται λόμπιινγκ, ακομα και αν συμμετέχεις στην Τριμερή Επιτροπή. Αν δρας με καλή πίστη, το γεγονός και μόνο οτι συμμετέχεις σε εναν οργανισμό που απαρτίζεται απο άτομα που προωθούν νεολίμπ αντιλίψεις, δεν σε κανει αυτομάτως λομπίστα. Η πρόταση σου και η κεντρική θέση του άρθρου δικαιολογείται μόνο αν δεχτείς οτι ολοι οι νεοφιλελευθεροι είναι λομπιστες πουλημένοι και κανείς δεν δρα καλοπιστα, πράγμα το οποίο τουλάχιστον για εμένα αγγίζει τα ορια της θεωρίας συνομοσίας, όπως επισης μου λέει και οτι είσαι ενα ατομο με τόσο κλειστό μυαλό που δεν εχει μπει στον κόπο να μιλήσει με άτομα που έχουν διαφορετική άποψη με αποτέλεσμα να νομίζει οτι όλοι οι άλλοι είναι πουλημένοι.
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  14. #59
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Σύνελθε ρε Σουηδέ. 3 facts:
    α)Λομπίστας είναι αυτός που μετέχει σε λόμπι. (για τελευταία φορά αυτό)
    β)Σχετικά με το συγκεκριμένο lobby - Είναι μέλος του λόμπι που ονομάζεται Trilateral Commission (Τριμερής Επιτροπή). Πρόκειται για οργανισμό που έφτιαξαν στη δεκαετία του ’70 εκπρόσωποι πολυεθνικών εταιρειών από τα τρία ιμπεριαλιστικά κέντρα της τότε εποχής (ΗΠΑ, Δ. Ευρώπη, Ιαπωνία) και είχε ως ρητό στόχο τον περιορισμό των δημοκρατικών κατακτήσεων των λαών και την αύξηση της εξουσίας των εταιρειών αυτών.
    γ) Αν ο Deggial έκανε ευχή στο τζίνι για πρωθυπουργία, θα ήταν νεοφιλελεύθερος αλλά όχι λομπίστας.

    γκέγκε;
    επίσης κανείς δεν διαφωνεί οτι ο παπαδήμος μπορεί να είναι αφελής και μαλάκας νεοφιλελεύθερος, αλλά αυτό δεν του αφαιρεί την ιδιότητα του λομπίστα.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  15. #60
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    δεν θέλω να ξανακούσω την λέξη λόμπι και λομπίστας για μερικές χιλιάδες χρόνια.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •