Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 51

Thread: διαφορες αναμεσα σε καρτες ηχου

  1. #16
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    βασικα εχω το pod xt και με αυτο γραφω.. τα emulations ειναι καλα και με καλυπταν για αρκετο καιρο.. αλλα τωρα μου φαινεται πολυ ψηφιακος ο ηχος του και δεν μ πολυαρεσει.. εσυ νομιζω λες την καρτα ηχου της line6 π φτιαχνεις και τον ηχο με το podfarm.. αυτο πρεπει να ειναι καλυτερο... οσο για τα simulators την τελευταια βδομαδα δουλευω με αυτα εχω κατεβασει τα lepou poulin πως τα λενε το le pou456 και το legion ειναι καλα μαζι με κατι catharsis impulses εχουν αρκετα καλο ηχο πολυ καλυτερο απτους ηχους του pod αλλα κατι δεν μ αρεσει στον ηχο τους σαν να μην εχουν αρκετο γκαζι.. εχεις τιποτα να μ προτεινεις για το πως μπορω να τα boostaro? ps: βιλλους δεν τα λενε στην κυπρο?
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  2. #17
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    To pod XT έχω και γω, αλλά τα software είναι τα ίδια. Παράξενο που δεν σε καλύπτει, αλλά επίσης παράξενο είναι το ότι δεν βρήκες αρκετό γκάζι στα lepou. Μην πέσεις στο λάθος να γκαζώνεις τον ήχο σου υπερβολικά, διότι μετά απλά χάνεται στο μιξάρισμα. Less is more όσο αφορά το gain για ρυθμικές. Τώρα για σολος, μπορείς απλά να χώσεις ενα tubescreamer type overdriveμεταξύ κιθάρας και ενισχυτή, όπως κάνουν 90% των κιθαριστών. Θα σου δώσει το sustain που θες.

    Άρα με το XT σαν preamp (και με το tubescreamer του) είσαι κομπλέ πιστεύω

  3. #18
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    βασικα δεν ειναι οτι δεν εχει αρκετο gain απλα δεν εχει πολυ καλη ανταποκριση στα Palm mutes και στα harmonics... δεν ειναι οι μαγνητες μου το προβλημα θα μπορουσα να βαζω απτο pod εναν screamer αλλα πρωτα γραφω raw με το pod και μετα κανω reamp με αυτα.. γιατι αμα παιζω ετσι μ εχει ενα μικρο latency που δεν ξερω αν γινεται να παει στο 0 η να ειναι πολυ χαμηλο τελος παντων.. το asio εχω που χαμηλωνει το latency εσυ οταν παιζεις με simulators παιζεις απευθειας?
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  4. #19
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    Πως παίζεις raw με το pod και μετά reamp? Εννοείς χρησιμοποιάς amp sim από pod, και μετά κάνεις reamp το καθαρό σήμα; Δεν πιστεύω να γράφεις με το καθαρό σήμα μόνο, πώς γκεκεν αυτό??

    Εγώ η μόνη φορά που χρησιμοποίησα sims ήταν στον τελευταίο μας δίσκο για να δοκιμάσουμε διάφορους ήχους, και έμεινα εντυπωσιασμένος! Είχαμε engl preamp και δεν είχε ΚΑΜΙΑ διαφορά το tse simulation...αλλά το πισί του στουντιο που ήμασταν ήταν πύραυλος (και πάλι είχε κάποια latency issues αν δεν απενεργοποιούνταν τα άλλα plugins). Γενικά το κακό με τα sims είναι πως μπορεί να είναι γαμάτα ΚΑΙ δωρεάν μεν, αλλά οι δημιουργοί τους τα έκαναν να καταβροχθιζουν μνήμη και processing power.

  5. #20
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    οταν εχω με usb το pod στο control panel εχει τις επιλογες του pod κατι για line6 midi device manager κατι τετοιο.. και εχεις την επιλογη οταν ηχογραφεις να ακους κανονικα τον processed ηχο του pod αλλα να ηχογραφειται μονο ο raw unprocessed ηχος.. οταν τελειωσω το demo π ηχογραφω θα στο στειλω αμα θες να πεις την γνωμη σ για τον ηχο της κιθαρας...
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  6. #21
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by Xtikio View Post
    paidia ok, den eimai master. apla sta aftia mou ama grapsw me thn Fast TRack Pro h ama grapsw line sthn onboard den exei diafora. twra an esas exei, paso.
    Tην συγκεκριμένη κάρτα δεν την έχω δουλέψει, αλλά με άλλες κάρτες, έχει μεγάλη διαφορά.
    Kαι πάλι βέβαια, πάει ανα περίπτωση. Εχω δουλέψει με 2 κάρτες. Την emu 1212m και την 0202.
    H πρώτη είναι κάρτα ήχου χωρίς προενίσχυση και η δεύτερη με. Φαντάσου ότι υπάρχει τρομακτική διαφορά ακόμα και αν χρησιμοποιήσεις και επιπλέον προενίσχυση στην 0202 σε σχέση με το τελικό σήμα που παίρνεις από την 1212m + προενίσχυση.

    Γενικά αν πας να ηχογραφήσεις καρφί την κιθάρα πάνω στο mic της on board, το σήμα που παίρνεις πέρα απ ότι είναι αδύναμο εντελώς, οι converters από αναλογικό σε ψηφιακό της on board είναι γιατονπούτσο, ειδικά όταν μιλάμε σε σχέση με μια που έχει φτιαχτεί ακριβώς για αυτήν την χρήση.
    Χτικιό, κοίτα μήπως έχεις λάθος ρυθμίσεις στην fast track.

    Αυτό που είπε ο Ντοννν, είναι σωστό. Το pod της Line6 δουλεύει συγχρόνως και σαν κάρτα ήχου και σας προενισχυτής (αυτά που συνδέονται μέσω usb στον υπολογιστή). Οπότε είναι θέμα επιλογής, ψαξίματος και εν τέλει τι θέλει κάποιος για το αν θα επιλέξει pod-ειδές ή κάρτα ήχου.
    Αν πάρεις κάρτα ήχου, θες είτε softaware τύπου guitar rig αν συνδέεις την κιθάρα καρφί στην κάρτα ή μικρόφωνο και ενισχυτή.
    Αν πάρεις πολυεφφέ/μοντελερ/γουατερβερ που συνδέεται μέσω usb, χρησιμοποιείς αυτό και για "καρτα ήχου" και ξεμπερδεύεις.



    edit: Αποπάνε: Aν θες να χρησιμοποιήσεις ξεχωριστό amp sim ή Impulses πέρα από του Pod, τότε θα πρέπει να απενεργοποιήσεις εντελώς το cab sim από το pod, αλλιώς γίνονται όλα πουτάνα.
    Last edited by animae; 09-11-2011 at 19:43.

  7. #22

  8. #23

    Default

    απ'το θρεντ των e-drums:

    Quote Originally Posted by supermachoman View Post
    btw, για να ηχογραφώ πρόχειρα το σετ στο pc, τι χρειάζομαι? προς το παρόν το κάνω με ένα απλό καλώδιο, απ'τη θύρα "phones" του module, στη θύρα "mic" του pc.
    δεν έχω πρόβλημα να ξοδέψω ένα χ-ψ ποσό για κάρτα ήχου αν χρειάζεται (μέχρι 100ε μεταχειρισμένη ας πούμε), αλλά είμαι ασχετίδης και δεν έχω ιδέα τι specs πρέπει να έχει και τι πρέπει να προσέξω.
    αν πάρω πχ αυτήν: http://access-prostage.gr/page/defau...la=1&prID=8688
    θα είναι κομπλέ από άποψη ήχου?
    και αν πάρω αυτήν: http://smart.noiz.gr/details.php?id=187377
    σε ποιούς τομείς θα είναι καλύτερη? (πέρα απ'τα περισσότερα in, που τα βλέπω, και τη διαφορά firewire με usb, που απ'όσο ξέρω η firewire είναι καλύτερη λόγω μηδενικού latency κτλ)
    πείτε ναουμ
    tt0274518

  9. #24

    Default

    πάρε τη presonus άμα εμπιστεύεσαι τον τύπο, με σοβαρή μάρκα presonus, m-audio κλπ σιγουρεύεις ότι θα σου παίζει και δε θα σου κάνει μία το ένα μία το άλλο καταρχήν. Δευτερευόντως φυσικά και θα είναι καλύτερος ο ήχος και δε θα έχεις πιθανά προβλήματα τύπου drop-outs, latency που θα έχεις με μούφες τύπου behringer (δεν είμαι και σίγουρος, αλλά με 30 ευρώ..). Άλλες διαφορές δε νομίζω να έχει, όλες οι κάρτες αυτού του επιπέδου τι να έχουν, 2 input και 2 output. Ίσως να χρειαστείς και phantom power κάποια στιγμή αν γράψεις άλλα όργανα.

    Παρεπιπτόντως, κανονικά δε παίρνουμε από την έξοδο για τα ακουστικά (phones) σήμα για ηχογράφηση ;p ψάξε κάνα audio out..

    ps. έχει και 4 in/4 out η presonus, μεγαλεία (!)
    ps. ούτε midi in δεν έχει η μπέρινγκερ, πφφτ
    Last edited by phthoggon; 25-04-2014 at 21:42.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  10. #25
    Senior Member Gamopanagy's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    120

    Default

    εγω που εχω μια tascam με usb δεν εχει latency πουθενα, αμα παρεις καρτα θα σου λεγα να παρεις μια που θα εχει και phantom power λειτουργια για να παιρνει πυκνωτικα μικροφωνα και θα εχεις οτι χρειαζεσαι για να ηχογραφησεις κατι πολυ αξιοπρεπες.

  11. #26

    Default

    Ναι, το usb δε σημαίνει απαραίτητα latency. Γενικά το firewire υπερτερεί λίγο ΑΛΛΑ αρχίζει να εξαφανίζεται οπότε αν σκοπεύεις να αλλάξεις υπολογιστή ή να δουλεύεις και σε άλλους, ίσως υπάρξει πρόβλημα.

  12. #27
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Η Presonus είναι μια χαρά, δεν θα έχεις προβλήματα. Βέβαια αυτό που γράφει ο phthoggon για 4in είναι λίγο πλασματικό, καθότι είναι 2 για μικρόφωνο και 2 για καρφιά (ή 4 καρφιά). Γενικότερα, έχε κατά νου τι θέλεις να κάνεις με την κάρτα. Αν δεν πρόκειται να ηχογραφήσεις ΠΟΤΕ πάνω από δύο πηγές με μικρόφωνο στο σπίτι σου, είσαι οκ. Αν τα ηλεκτρονικά drums σου έχουν την δυνατότητα να σου δίνουν έξοδο για κάθε pad πχ και θέλεις να κάνεις μια καλύτερης ποιότητας ηχογράφηση, μπορεί κάποια στιγμή να χρειαστείς περισσότερα κανάλια. Από την άλλη βέβαια, αν μπεις σε τέτοιες διαδικασίες, τίποτα δε συγκρίνεται με το να γράψεις σε studio σε φυσικά drums, πολυκάναλλα και να είσαι άρχοντας και σουπερματσομάνης.

    Αν μπορέσεις να βρεις καμιά τέτοια ή αν μπορείς να ανέβεις ως αυτήν σε χρήματα (4in/8out και μπόλικα interfaces + phantom power για κάποιο πυκνωτικό μικρόφωνο) είναι πολύ καλή περίπτωση. Αν όχι, εγώ έχω ηχογραφήσει και με αυτήν και έμεινα ικανοποιημένος, χωρίς να συγκρίνεται όμως με τις δύο προηγούμενες, έτσι;
    Last edited by OniBocho; 26-04-2014 at 10:44. Reason: λάθος λινκ το 3ο
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  13. #28

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Η Presonus είναι μια χαρά, δεν θα έχεις προβλήματα. Βέβαια αυτό που γράφει ο phthoggon για 4in είναι λίγο πλασματικό, καθότι είναι 2 για μικρόφωνο και 2 για καρφιά (ή 4 καρφιά). Γενικότερα, έχε κατά νου τι θέλεις να κάνεις με την κάρτα. Αν δεν πρόκειται να ηχογραφήσεις ΠΟΤΕ πάνω από δύο πηγές με μικρόφωνο στο σπίτι σου, είσαι οκ. Αν τα ηλεκτρονικά drums σου έχουν την δυνατότητα να σου δίνουν έξοδο για κάθε pad πχ και θέλεις να κάνεις μια καλύτερης ποιότητας ηχογράφηση, μπορεί κάποια στιγμή να χρειαστείς περισσότερα κανάλια. Από την άλλη βέβαια, αν μπεις σε τέτοιες διαδικασίες, τίποτα δε συγκρίνεται με το να γράψεις σε studio σε φυσικά drums, πολυκάναλλα και να είσαι άρχοντας και σουπερματσομάνης.
    Σωστά όλα που γράφεις με τη διαφορά ότι μια χαρά θα έχει 4 input (τα 2 μπροστά είναι mic/line in, τα δύο πίσω line in), καρφιά θα βγάζουν και τα ψηφιακά τύμπανα του (από τι είδα στο άλλο θρεντ έχει καλό πράγμα, οπότε θα έχει πολλά outputs) οπότε μπορεί να κάνει μία υποτυπώδη μίξη. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι τα 4 είναι ένα κάπως άχρηστο ενδιάμεσο, άμα ηχογραφείς πράγματα που θα πάνε για κάνα δίσκο/ντεμάκι έστω (6 ή 8 κάνουν τη δουλειά για τύμπανα). Από την άλλη, αν δεν έχεις άμεσα σχέδια για κάτι τέτοιο, τα πολλά inputs είναι κλασικός ψυχαναγκασμός. Ένα παράδειγμα να πω (έτσι να κάνουμε συζήτηση), η κάρτα μου την οποία την πήρα (πριν 10 χρόνια και ακόμα αντέχει!) με 10 in/out με το σκεπτικό ότι καάποτε θα ηχογραφούσαμε τύμπανα ή rehearsal στο προβάδικο με την μπάντα μου. Ε την μία φορά που έγινε αυτό, απλά έφερε ένας άλλος τη δικιά του κάρτα με λαπτοπάκι, επειδή που να κουβαλούσα desktop εγώ. Long story short, αν παίζεις μόνος σου ή δεν μαζεύεστε με τη μπάντα σπίτι σου (να γράψεις 2 out τύμπανα, ένα μπάσο και μία κιθάρα ας πούμε χωρίς να χρειάζεσαι μίκτη) τα πολλά in/out θα κάθονται άχρηστα και άρα θα έχεις δώσει και κάποια τζάμπα λεφτά (καλύτερα ακριβότερη κάρτα με 2in/out). That being said, οι κάρτες με τις πολλές εισόδους γαμάνε για τον εξής λόγο: μετά από τόσα χρόνια και άπειρα ουγκ βαζοβγαλσίματα, έχει χαλάσει ένα input και ένα output για phones και απλά συνεχίζω να την χρησιμοποιώ, επειδή έχει τόσα άλλα
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  14. #29

    Default

    σας ευχαριστώ όλους
    η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο χαμένος ακόμα, απορίες:
    1) αν πάρω μια φθηνή κάρτα, παίζει να βγάζει πρόβλημα στον ήχο? πχ να κλιπάρει, η μπότα να ακούγεται μπχβργλδπ μπχβργλδπ αντί για ντουπ ντουπ κτλ?
    2) κάποιες κάρτες γράφουν "guitar in" αντί για line in, να φανταστώ ότι είναι μαλακίες και είναι κανονικό line in που παίρνει και τύμπανα?
    3) τα outputs ακόμα δεν έχω πάρει χαμπάρι που χρησιμεύουν. ο μπότσος πόσταρε μία με 8 outs, ποια η χρησιμότητά τους?
    tt0274518

  15. #30
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    1) αν αγοράσεις μια φτηνή κάρτα, το πιο συνηθισμένο πρόβλημα είναι η αναλογία θορύβου/σήματος στην είσοδο. Για να μην σε πρήζω με τα τεχνικά, σκέψου ότι κάθε τι που θα "μπαίνει" από την κάρτα, θα συνοδεύεται και με βόμβο (αναπόφευκτο) αλλά όσο καλύτεροι είναι οι μετατροπείς από αναλογικό σε ψηφιακό σήμα της κάρτας (Analog to Digital Converters) τόσο χαμηλότερος θα είναι αυτός ο βόμβος. Κάνε μια δοκιμή να ηχογραφήσεις με μια onboard κάρτα ήχου και θα καταλάβεις απευθείας αυτό που σου λέω. Σκέψου ότι στην είσοδο θα πρέπει να έχεις μια στάθμη της τάξεως του -3 ως -6dB για να αποφύγεις clips και peaks και να έχεις όσο πιο ευρύ σήμα μπορείς. Προσπάθησε να ηχογραφήσεις λοιπόν και θα δεις πόσο από το τελικό σου αποτέλεσμα είναι βόμβος και θόρυβος και πόσο αυτό που έπαιζες.

    Γενικώς μια κάρτα ήχου πρέπει να είναι ΠΟΛΥ ΚΑΚΗΣ ποιότητας για να παραμορφώνει τον ήχο όπως περιγράφεις στην ερώτησή σου.

    2) παίζει να δίνουν ένα extra gain σε αυτές τις εισόδους, προκειμένου να κάνουν ένα είδος compensation αν δε γράφεις με προενίσχυση + τελικό ενισχυτή. Δεν είναι κακό, αλλά αν γίνεται με φτηνιάρικα μέσα, δεν θα είναι και "αληθινό".

    3) τα outputs χρησιμεύουν όταν θέλεις να έχεις (για οποιονδήποτε λόγο) έξοδο του σήματος χωριστά και όχι stereo από την στην κάρτα ήχου. Ένας λόγος θα ήταν για να στείλεις το σήμα σε κάποιον εξωτερικό επεξεργαστή σήματος (κάποιο rack equalizer, κάποιον compressor, κάποιο πολυεφέ κτλ. Σκέψου δηλαδή ότι έχεις ένα arrangement με 8 κανάλια (κιθάρα, μπάσο, πλήκτρα, φωνή και 4 κανάλια τύμπανα). Αν θέλεις να στείλεις στον compressor τη φωνή και τη μπότα, την κιθάρα στο eq και το μπάσο στο effects unit, μπορείς να το κάνεις πανεύκολα. Προσοχή, μιλάμε για αποστολή μέσω καλωδίων σε hardware μονάδες. Για ένα τυπικό pc-based home studio κάτι τέτοιο δεν θα γίνει σχεδόν ποτέ. Το μόνο που θα χρειάζεσαι είναι το stereo output σου προς τα monitor/hi-fi ηχεία/ακουστικά που τυχόν έχεις.

    Άλλη χρήση των outputs είναι για να μπορείς να στέλνεις κάποιο από τα κανάλια σου σε ακουστικά και να ακούς για παράδειγμα ΜΟΝΟ αυτό το κανάλι την ώρα που ηχογραφείς, αλλά και πάλι, με τα σύγχρονα sequencers (cubase κτλ) κι αυτό γίνεται πανεύκολα χωρίς κάρτα με τόσες πολλές εξόδους.

    ΥΓ προς φίλο phthoggon:

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Σωστά όλα που γράφεις με τη διαφορά ότι μια χαρά θα έχει 4 input (τα 2 μπροστά είναι mic/line in, τα δύο πίσω line in)
    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    καθότι είναι 2 για μικρόφωνο και 2 για καρφιά (ή 4 καρφιά).
    Last edited by OniBocho; 27-04-2014 at 03:06.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Similar Threads

  1. Πουλάω Κάρτες YU-GI-OH
    By freely_gr in forum The Marketplace
    Replies: 27
    Last Post: 10-06-2011, 17:04
  2. Replies: 6
    Last Post: 29-07-2009, 13:23
  3. Replies: 10
    Last Post: 18-01-2008, 05:22
  4. TV/Radio κάρτες
    By metamelia2 in forum PC & Games
    Replies: 15
    Last Post: 14-10-2007, 17:53
  5. Διάφορες μαλακίες βραδιάτικα
    By Antrikos in forum General Discussion
    Replies: 33
    Last Post: 30-08-2005, 16:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •