Page 6 of 11 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 160

Thread: The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)

  1. #76
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Quote Originally Posted by Λεκές View Post
    Ξέρω τι θέλω να πω εσύ μάλλον δεν έχεις καταλάβει το μέγεθος της βλακείας του επιχειρήματος.
    Οτι οι μάγοι και τα χόμπιτς είναι καθημερινότητα στις θετικές επιστήμες, αλλά οι σκάλες που μένουν άθικτες έπειτα από πτώση (καθώς και οι καημένοι που τις ανεβαίνουν) όχι! Και το έλεγα με ειρωνική διάθεση. Τελικά τπτ δεν είναι αυτονόητο.
    Ηλπιζα να μην εχεις αυτο το καθυστερημενο επιχειρημα ως "αντιλογο", αλλα τελικα τιποτα δεν ειναι αυτονοητο ναι. Δηλαδη θες να μου πεις, οτι επειδη εχουμε νανους και χομπιτς και μαγους, οι σκαλες δε λειτουργουν σαν σκαλες στον κοσμο του Τολκιν, αλλα ως αλεξιπτωτα. Φοβερο. Και δεν το λεω με ειρωνικη διαθεση, εχω γνησιο θαυμασμο για το μεγεθος της βλακειας του επιχειρηματος. Ποιος μιλησε για θετικες επιστημες γαμω τη μπαναγια σας, ποσο πια? Γιατι φυσικα αν εχουμε παραβιαση καθε κανονα λογικης και αστειο θεαμα σε μια ταινια, το πρωτο πραγμα που κοιταμε ειναι αν διατηρειται η ενεργεια και η ορμη, οχι τα βασικα που προσβαλλουν τη νοημοσυνη μας (ακομα κι αν αυτη ειναι μετρια προς χαμηλη). Θεε μου, γνησια βλακεια πραγματικα ε.

  2. #77

    Default

    Έχεις ένα δίκιο εκεί που λες ότι πρέπει να υπάρχει λογική μέσα στα όρια που θέτει η κάθε ιστορία και για τη σκηνή με τη σκάλα (που δεν νομίζω όμως να χάλασε κάποιον πέρα από εσένα)
    Έχεις άδικο εκεί που λες για τα τρικ για την αγωνία που δεν ένιωσες, γιατί ξεχνάς ότι την ταινία τη φτιάχνει και για κόσμο που δεν έχει διαβάσει το βιβλίο. Αυτοί δεν ξέρουν ότι δε θα πάθει τίποτα ο χαρακτήρας εκεί.
    Όσο για το ότι η ταινία θα μπορούσε να είναι καλύτερη με άλλο σκηνοθέτη, δεν το ξέρουμε. Παίρνεις σαν δεδομένο ότι με άλλο σκηνοθέτη θα είχε και όλα τα καλά που έχει με τον Πητερ Τζάκσον, όπως "φωτογραφια, art direction, μουσικη, casting".

  3. #78
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Οκ δεκτο το τελευταιο. Εννοω φυσικα πως "αν ειχαμε αλλο σκηνοθετη με ολα τα αλλα ιδια". Για το προηγουμενο, δεν εχω διαβασει το βιβλιο, οπως και ουτε η αδερφη μου και ουτε η ξαδερφη μου, και δεν ενιωσαν αγωνια ουτε για μισο δευτερολεπτο στις σκηνες που εγραψα. Ισως γιατι τις εχουν δει σε περιπου 100 ταινιες του Χολιγουντ μεχρι σημερα.

  4. #79
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Quote Originally Posted by Κωλαράκι Τορνευτό View Post
    Quote Originally Posted by Λεκές View Post
    Ξέρω τι θέλω να πω εσύ μάλλον δεν έχεις καταλάβει το μέγεθος της βλακείας του επιχειρήματος.
    Οτι οι μάγοι και τα χόμπιτς είναι καθημερινότητα στις θετικές επιστήμες, αλλά οι σκάλες που μένουν άθικτες έπειτα από πτώση (καθώς και οι καημένοι που τις ανεβαίνουν) όχι! Και το έλεγα με ειρωνική διάθεση. Τελικά τπτ δεν είναι αυτονόητο.
    Ηλπιζα να μην εχεις αυτο το καθυστερημενο επιχειρημα ως "αντιλογο", αλλα τελικα τιποτα δεν ειναι αυτονοητο ναι. Δηλαδη θες να μου πεις, οτι επειδη εχουμε νανους και χομπιτς και μαγους, οι σκαλες δε λειτουργουν σαν σκαλες στον κοσμο του Τολκιν, αλλα ως αλεξιπτωτα. Φοβερο. Και δεν το λεω με ειρωνικη διαθεση, εχω γνησιο θαυμασμο για το μεγεθος της βλακειας του επιχειρηματος.
    Παλικάρι μου, ζεις σε μια χώρα που το 50% πιστεύει πως τους έφτιαξε ο καλός θεούλης πριν 6000 χρόνια, ακόμη μεγαλύτερο ποσοστό πως τις δημοκρατίες τις φέρνεις με πόλεμο και εσένα που περιμένεις να ακούσεις το κιλλ εμ αλλ παιγμένο από τους μετάλλικα στα πενήντα τους. Και επιχειρηματολογείς ασυνεπώς μέσα σ'ολη αυτήν την ανορθολογικότητα, κατά της κινηματογραφικής εμπειρίας ενός σκηνοθέτη μιας ταινίας φαντασίας στην οποία η σκάλα δεν λειτουργεί σωστά, αντλώντας την γνώση σου από τις θετικές επιστήμες. Σαν να βλέπω μια ταινία με ρομπότ εγώ και να λέω επειδή είμαι μηχανολόγος, είναι δυνατον να πάρω στα σοβαρά πως όλο αυτό λειτουργεί χωρίς λίπανση;

  5. #80
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    o φιξερ στο θρεντ

    Spoiler



    οι άλλοι

    Spoiler



    παραδόξως έχει ένα μερικό δίκιο σ'αυτά που λέει ο randal μας, αλλά κανένας λόγος για τέτοιο μίσος
    φυσικά το μίσος προέρχεται επειδή είναι ένας randal και δεν του αρέσει εμφανέστατα ούτε το lotr
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  6. #81
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Οταν ακουγονται ομως τα TIE Fighter στο διαστημα ειναι καλα????


    (απαντηση : ναι, ειναι καλα!)
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  7. #82
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    θα συμφωνούσα αλλά

    Quote Originally Posted by Κωλαράκι Τορνευτό View Post
    Αν βαλεις να δεις το Goonies, πολυ πιο εξυπνο ειναι σε αυτον τον τομεα, και δεν συζηταμε καν για κατι επη τυπου Indiana Jones.

  8. #83
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Την είδα κι εγώ, τελικά.
    Πήγα σχετικά προετοιμασμένος για μερική ήττα. Υπολόγιζα ότι 10 χρόνια μετά το έπος της τριλογίας και την απόφαση για ξεζούμισμα του franchise, θα έβγαινα πολύ απογοητευμένος με την πάρτη του Τζάκσον.
    Σημειώνω ότι δεν πήγα με διάθεση για σύγκριση ταινίας-βιβλίου, καθώς έχουν περάσει τουλάχιστον 15 χρόνια από την τελευταία φορά που το διάβασα.

    Τελικά, όλα καλά. Δεν ένιωσα καμία κοιλιά, δεν έκλεισα μάτι ούτε λεπτό(μεγάλος θρίαμβος της ταινίας αυτό) και μετά το τέλος, νομίζω ότι έφυγα ικανοποιημένος και σίγουρα θα τσεκάρω τα επόμενα επεισόδια(επίσης σε 3D 48fps, αν το λέω καλά).

    Η σύγκριση με Άρχοντα, αν υπάρχει, είναι άτοπη και άδικη. Ευχαριστώ.
    Resistance is useless

  9. #84
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Quote Originally Posted by Krux View Post
    καταρχάς ένα μεγάλο fuck you haters.
    απλά πανέμορφη η ταινία. όποιο τομέα της ταινίας και να σκεφτώ, μόνο θετικά σχόλια μου έρχονται στο μυαλό. η μόνη ένσταση μου είναι για το ξεχείλωμα της ιστορίας, κάτι που βεβαίως δεν το υπολογίζω ως αρνητικό ειδικά όταν έχει γίνει με τόση προσοχή και ευλάβεια από τον ένα και μοναδικό peter jackson.
    LOLOLOL "τον ενα και μοναδικο Πητερ Τζαξον"

    Quote Originally Posted by cloud View Post
    Τι ταινίες βλέπετε πραγματικά απορώ. Δηλαδή τι qualities έχει η ταινία και ο "ένας και μοναδικός peter jackson" μπορείς να εξηγήσεις; Μιλάμε για σχεδόν εξ ολοκλήρου (καλοφτιαγμένα) CGI, πολύ άθλιους διαλόγους σε σημείο πλήξης, πρόχειρο σενάριο και καθόλου δυνατές σκηνές (εκτός αν πάρουμε μια καλή σκηνή μάχης στην σπηλιά των goblins ως τέτοια). Αλλά ντάξει τώρα τι ρωτάω κι εγώ, εδώ μιλάς για "ευλαβικό ξεχείλωμα".
    Υπερβαλλεις για το "καθολου δυνατες σκηνες" και το "αθλιους διαλογους" (με εξαιρεση καποιους), αλλα ναι, καπως ετσι ηταν το ευβλαβικο ξεχειλωμα

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    Επειδή κάνουμε κριτική δε σημαίνει ότι δε νιώθουμε
    Πεστα γαμωτοσπιτακι.

    Quote Originally Posted by Κωλαράκι Τορνευτό View Post
    Ειδα το Hobbit, παρα πολυ καλο ομολογουμενως, τα σπασε, περασαν 2.5 ωρες και ηθελα κι αλλο φυσικα εννοειται.
    Παιζει να ηταν καλυτερο κι απο το LOTR, αλλα αυτο δεν ηταν και τιποτα δυσκολο...
    Για ακομα μια φορα βεβαια, ενω φωτογραφια, art direction, μουσικη, casting, τα παντα ολα σε υψιστο επιπεδο...
    Αυτο γραφω εγω, ο αλλος λεει τα δικα του και οτι ειμαι hater. Sorry που δεν παιρνω πιπες στον Τζαξον επειδη ηταν ο Εκλεκτος να σκηνοθετησει Τολκιν.

    Quote Originally Posted by Λεκές View Post
    Παλικάρι μου, ζεις σε μια χώρα που το 50% πιστεύει πως τους έφτιαξε ο καλός θεούλης πριν 6000 χρόνια, ακόμη μεγαλύτερο ποσοστό πως τις δημοκρατίες τις φέρνεις με πόλεμο και εσένα που περιμένεις να ακούσεις το κιλλ εμ αλλ παιγμένο από τους μετάλλικα στα πενήντα τους. Και επιχειρηματολογείς ασυνεπώς μέσα σ'ολη αυτήν την ανορθολογικότητα, κατά της κινηματογραφικής εμπειρίας ενός σκηνοθέτη μιας ταινίας φαντασίας στην οποία η σκάλα δεν λειτουργεί σωστά, αντλώντας την γνώση σου από τις θετικές επιστήμες. Σαν να βλέπω μια ταινία με ρομπότ εγώ και να λέω επειδή είμαι μηχανολόγος, είναι δυνατον να πάρω στα σοβαρά πως όλο αυτό λειτουργεί χωρίς λίπανση;
    Για μια ακομα φορα, φοβερα αντεπιχειρηματα σε οσα εγραψα για την ταινια και την σκηνοθεσια του Πητερ Τζαξον:
    1. Ζω στην Αμερικη (!)
    2. Στην Αμερικη το 50% πιστευει στο θεο και οτι μας εφτιαξε πριν 6000 χρονια (τρελη ανακριβεια αυτος ο ισχυρισμος εντωμεταξυ )
    3. Περιμενω να ακουσω το Kill Em All απο τους Metallica στα 50 τους (!)
    4. Αντλω τη γνωση μου απο τις φυσικες επιστημες κανοντας την εκπληκτικα επιστημονικη διαπιστωση πως αν μια σκαλα με 10 ανθρωπους πεσει κανα χιλιομετρο, ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ. Ευτυχως που εχω πτυχιο απο ΑΝΩΤΑΤΟ εκπαιδευτικο ιδρυμα και μπορεσα να βγαλω αυτο το συμπερασμα ρε πουστη μου, ημουν ετοιμος να σκισω τα πτυχια μου με την ανεργια αλλα τωρα το εβαλα σε κορνιζα.

    Κατα τα αλλα αγνοεις οτιδηποτε αλλο εγραψα και κολλησες στη σκαλα, δηλαδη τα σκηνοθετικα μηδενικα σημεια στα οποια οπως εγραψα ηδη 3 φορες, ο Τζαξον προσβαλλει τη νοημοσυνη μας και κανει καθε "αγωνιωδες" σημειο να φαινεται εντελως κλισε και αθλιο δε μας πειρξαν καθολου. Αλλα οχι, η απαντηση σου στις αρνητικες κριτικες ηταν το "σκατα στους film critics", ενω του Κρουξ ηταν το "fuck you haters". Eλεος ρε μλκ, Ε ΛΕ ΟΣ. Ξεχασες να πεις για τον Labrie

  10. #85
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Να είσαι δίκαιος στα ντημπέητ, έβαλα και τη διασωστική λέμβο - αερόστατο από το λογικό έπος Ιντιάνα τζόουνς.

  11. #86
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Δεν εγραψα ποτε λογικο επος, απλα ειπα οτι τετοια πραγματα τα κανανε πριν 30 χρονια, γι αυτο ειναι γελοιο του Τζαξον.
    Λεκε, πανε να τρολαρεις καπου αλλου, ολα εχουν και το οριο τους.

  12. #87
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Ο Λαμπρί είναι πούστης

    (Χώρια που δεν είπες αυτό ρε τρόμπα και είδαμε πόσο τέλειο φαίνεται στο ιντιάνα)

  13. #88
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Quote Originally Posted by Κώλος
    Οτιδηποτε δεν εχει λογικη, αυτοματα καθισταται βαρετο, γιατι πολυ απλα αν υπαρχει η ελευθερια να βαλεις τα παντα ανα πασα στιγμη και να τα δικαιολογησεις οπως γουσταρεις, τοτε δεν υπαρχει κανενα ενδιαφερον να δεις τι θα γινει στη συνεχεια.
    Καλά τα λέει το Οπίσθιο το Εξέχον. Η ταινία δημιουργούσε ένταση με συνεχή μικρά cliffhangers, όπως αυτό με τη σκάλα, που απλά φαίνονταν εντυπωσιακά, και τελείως τεχνητά. Εάν οι ήρωες πέφτουν μια πτώση (σικ) από την οποία διαισθητικά είσαι σίγουρος ότι δεν επιζεί τίποτα, και τελικά δεν πάθουν τίποτα με μια πρόχειρη, εφετζίδικη εξήγηση, και αυτό γίνεται συνέχεια, τότε στην επόμενη πτώση/κάτι, δεν υπάρχει πια αγωνία, υπάρχει το συναίσθημα του "τι παπαριά θα μας πεις πάλι, ταινία". Η "ευχαρίστηση" της ταινίας μετατρέπεται από την ευχαρίστηση του φάντασι στο απλό χάζεμα πρόχειρων εφετζίδικων εξηγήσεων και εντυπωσιακών CGI χορογραφιών, στο δρόμο που χάραξε ο Τζάκι Τσαν. Που σε κάνουν στην καλύτερη να σου ξεφεύγει κανένα γελάκι, και κατά τ' άλλα βαρεμάρα.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  14. #89
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Quote Originally Posted by Krux View Post

    είχα ορκιστεί οτι δεν θα ξαναγράψω στο τόπικ αλλά διαβάζω και ξαναδιαβάζω το αποπάνω και μου ξυπνάει η όρεξη για προσβλητικά προσωπικά σχόλια.

    δηλαδή για να καταλάβω. ένας σκηνοθέτης κρίνεται ως "κακός σκηνοθέτης" όταν οι ήρωες μιας ταινίας φαντασίας, που είναι μεταφορά από βιβλίο φαντασίας που έχει γραφτεί πριν από 80 χρόνια, δεν πεθαίνουν όταν λογικά θα έπρεπε να πεθάνουν. γενικά διακρίνω οτι υπάρχει ένα θέμα με την ΛΟΓΙΚΗ. τι σχέση έχει η φαντασία με την λογική και πάνω απ' όλα γιατί κάποιος να αποζητά λογική στην φαντασία. αλλά τι συζητάμε τώρα, εδώ ο άλλος θέλει ΦΥΣΙΚΗ σε ταινία που μιλάμε για μάγους και δράκους και ξωτικά και ορκ και τρολλ...
    Κακός σκηνοθέτης είναι επειδή δεν πέρασε και πολλά από αυτά που θα ήθελε να περάσει. Πάρε για παράδειγμα όλο το πρώτο 40λεπτο (?) που πέρασε πιο αργά από ολόκληρο τον Τιτανικό. 39 λεπτά μας έδειχνε πως περίπου (δεν) είναι τα dorfs, μόλις 1 το πως ο Bilbo, που ζούσε μια απόλυτα μοναχική ζωή, ξύπνησε σε ένα άδειο σπίτι κι αποφάσισε στη στιγμή να πάει μαζί τους. Ούτε καν θυμάμαι πως περιγράφεται αυτό στο βιβλίο, αλλά αποκλείεται να είναι τόσο άδειο. Ή την σκηνή που ο thorin παραδέχεται τον bilbo ως το hobbit της ζωής του, γιατί κάθε κλισεδιάρικη ταινία οφείλει να έχει κάτι τέτοιο. Ένας και μοναδικός.

  15. #90
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Πολύ ωραία ταινία για μικρά παιδάκια. Κρίμα που δεν έχω κανένα να το πάω να γουστάρει.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

Similar Threads

  1. Metal - A Headbanger's Journey
    By neverdie in forum General Discussion
    Replies: 23
    Last Post: 08-05-2009, 12:08
  2. Journey - Revelation (2008)
    By eleventh guardian in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 04-02-2009, 01:01
  3. Beatrik - Journey Through the End of Life
    By carheart in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 09-04-2008, 15:29
  4. Hero's Journey
    By Phoebus in forum PC & Games
    Replies: 0
    Last Post: 11-01-2006, 04:09
  5. Journey - Generations
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 29-09-2005, 02:09

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •