Page 19 of 44 FirstFirst ... 9171819202129 ... LastLast
Results 271 to 285 of 647

Thread: The official METALLICA topic

  1. #271
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Δεν σου βάζω μπρίζες.
    Απλά, έχεις απόλυτα χαμμεράδικη λογική.
    Και ποιός σου είπε ότι κράζω τους μεταλικα? Ποτέ δεν τους έκραξα, ίσα-ίσα, τους σέβομαι κιόλας.
    Γιορ φακιν ποιντ-oh yea!- ιζ ινβαλιντ. Κόψε τα "φακιν ποιντς" γιατι Περβανιδίζεις επικίνδυνα, και θα το πω στον Κετιγένη και μετά θα γίνει του Isnogood.

    Μάλιστα. Έψαξες Fucked Up και Hot Snakes και ανακάλυψες την χαρά του Rolling Stone και του PitchDork. Και που ήσουν εσύ κύριε δημοσιογράφε Ford όταν αυτές οι μπάντες κεντούσαν στο αντεργκράου? Στους Blind Guardian, thats where.

    Είναι καιρός επίσης μάλλον να καταλάβεις ότι οι Metallica έχουν αναλάβει τον ρόλο του ηγέτη μιας ΡΟΚ (και όχι μεταλ) κουλτούρας (και ας είναι κατά βάση μέταλ αυτοί), και αυτό γιατί το ζητάει ο κόσμος, όπως το ζητούσε με τους Rolling Stones. Εγώ αυτό, δεν το αποδέχομαι, δεν το ακολουθώ, αλλά τους παραδέχομαι. Και παίζουν καλά τον ρόλο τους, και μαγκεία τους. Αλλά μην μας το παίζεις και τρισκολος επειδή ακούς Vektor. Και μην μιλάς για hype και χιπστεροφεστιβάλ, μην δείς καμία μέρα να γίνεται χιπστεριά το bay area speed metal β γενιάς, και λιποθυμάς.
    Last edited by Reject; 08-02-2012 at 17:57.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  2. #272
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Καλά, κόψε πρώτα εσύ την χαμεροκαραμέλα και θα σκεφτώ αν θα κόψω την έκφραση "ποιντ", την οποία χρησιμοποιώ πολλά χρόνια τώρα και πρώτη μου φορά ακούω ότι είναι και χαμεράδικη.

    Στο ζουμί της απαντήσεως:

    Λες: "και αυτό γιατί το ζητάει ο κόσμος, όπως το ζητούσε με τους Rolling Stones"
    Αυτό το θεωρώ μια τεράστια παπαριά. Από πού προκύπτει αυτή η πρόταση; Και κυριότερα ποιος κόσμος είναι αυτός; Μα το θεό, έχω μιλήσει με πολλούς μουσικόφιλους (όχι μεταλλάδες) με γνώσεις που θα περνάγανε το ανομολόγητο τεστ σου (δες επόμενη παράγραφο) και ποτέ δεν άκουσα να λένε "πότε επιτέλους θα πάρουν τα πράγματα στα χέρια τους οι Metallica; Επιτέλους πια!". O "κόσμος". Γάμησέ τα. Πραγματικά θα ήθελα πολύ να βρισκόμασταν να σε ρωτήσω από κοντά να μου το εξηγήσεις αυτό.

    Επόμενη παράγραφος:
    Εγώ πάνκη, μεταλλάς δηλώνω (συγκεκριμένα έχω βαρεθεί να το κάνω), συνεπώς για ποιο λόγο θα έπρεπε να αισθάνομαι άσχημα που δεν γνώριζα τους Hot Snakes και τους Fucked Up και τους Titus Andronicus και τα παπάρια μου κουνιούνται; Γενικότερα, μην με κάνεις να επανέρχομαι στα σχόλια περι μεταλοπατερισμού, τον οποίο σιχαίνεσαι αλλά μου μοστράρεις (πάλι) εδώ. Τι θέλεις να πεις; Ότι δεν έχω δικαίωμα δια να ομιλώ επειδή δεν γνωρίζω το underground rock; Τι σόι υφάκι είναι αυτό που μου πουλάς ειρωνεία "εσύ άκουγες Blind Guardian όταν κεντούσαν οι Hot Snakes"; Και σταμάτα (αυτό για χιλιοστή φορά) να μου προσάπτεις κατηγορίες επειδή είσαι κακόπιστος ρε αδερφέ. Τι το παίζω δύσκολος και τρίσκολος και τι σκατά σχέση έχουν οι Vektor;

    Πραγματικά, δεν έχεις πιάσει μία το πώς ασχολούμαι με την μουσική, στα αρχίδια μου αν γίνει της μόδας το speed metal β' γενιάς, στα αρχίδια μου εξίσου και αν γίνει της μόδας να κράζουν το speed metal β' γενιάς. Στα αρχίδια μου αν είναι underground μια μπάντα, ακούω μουσική που μου αρέσει, είτε θεωρούνται γελοία σκατά (όπως οι Hammerfall και οι Rhapsody) είτε θεωρείται "ευκολάκι" και "προφανές" όπως το Puppets, είτε είναι ανύπαρκτοι όπως οι Deathraiser, είτε είναι οι χιπστεροτρεντοκάτι Mastodon του Hunter, που μου ήταν σταθερά αδιάφοροι μέχρι το Crack the Skye.

    Τέλος, ο Isnogood ήταν συμπαθέστατος!
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  3. #273
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    Και ανακάλυψα την χαρά του pitchfork και του rolling stone.
    Τα πιτσφορκ και τα wire αυτού του κόσμου βγάλανε τον Burial, ο μέταλ τύπος έχει τόσο δυσκοίλια αντανακλαστικά που στην καλύτερη έβγαλε τους Mastodon. Λίγη μετριοπάθεια δε βλάπτει, όλοι ψάχνουνε το next big thing έτσι κι αλλιώς.

    edit: με λίγα λόγια, ένα σαππόρτ Mastodon στους Metallica δε θα προκαλούσε γκρίνια, και αυτό με προβληματίζει (χάνω τον ύπνο μου σα να λέμε).
    Last edited by stam and the witches; 08-02-2012 at 18:21.

  4. #274
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Το αν το ζητάει ο κόσμος, φαίνεται:
    α) Από την ανυπαρξία/Ανικανότητα άλλων να πάρουν την θέση τους
    β) Από τον σεβασμό που τους έχουν μουσικοί από ετερόκλητα είδη (δλδ οκ, και ο bon Jovi θα έκανε φεστιβαλ, αλλά support δεν θα έπαιζε ο Roky Erickson)
    γ) Από την προσέλευση, και τις πωλήσεις.

    Φυσικά κανένας δεν θα σου πει "πότε επιτέλους θα πάρουν τα πράγματα στα χέρια τους οι Metallica; Επιτέλους πια!", αλλά η αμέριστη στήριξη προς το πρόσωπο τους, κάτι δείχνει ρε παιδί μου, εκτός από καλό μάρκετινγκ.

    Να μην αισθάνεσαι άσχημα που δεν ήξερες τους Hot Snakes ή τους Fucked Up, αλλά να μην βγάζεις και συμπεράσματα εύκολα, χαμμεράδικα. "Χιπστεροφεστιβάλ".

    Α ναι, και επειδή είσαι μεταλλάς, ήρθε ο καιρός να αποδεχθείς (και να χωνέψεις) ότι οι ίδιοι οι Metallica δεν νοιάζονται για την γνώμη σου. Συγκεκριμένα, την γνώμη του μεταλλά, την έχουν χεσμένη. Στόχος τους είναι να γίνουν, η Επόμενη Τεράστια Κλασσική Ροκ Μπάντα, μετά τους Rolling Stones. Deal with it και πάνε κάψε το μπλουζάκι Ride the lightning που φορούσες στα 3μιση σου.
    Last edited by Reject; 08-02-2012 at 18:24.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  5. #275
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Θέλει σεντόνι η απάντηση και δεν μπορώ τώρα.

    Οι Metallica από την εποχή του Black Album μπήκανε στο πάνθεον των Τεράστιων της Ροκ μουσικής. Αυτά τα "κλασσική ροκ" και "μετά τους Rolling Stones" τα προσπερνάω ως μεγάλες καμαρωτές παπαριές.

    Να πάρουν την θέση τους. Ποια είναι αυτή η θέση; Να γίνουν η Επόμενη Τεράστια Κλασσική Ροκ Μπάντα; Να κάνουν φεστιβάλ με Liturgy και Arctic Monkeys (χιπστερισμοί; προς θεού!)

    Γιατί να σε προβληματίζει σταμ ότι οι Mastodon είναι πολύ λογικότερη και προφανής επιλογή από τους οποιοσδήποτε άλλους;
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  6. #276
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Με προβληματίζει στο βαθμό που ο μεταλλάς θεωρεί χιπστερισμό τις άνωθεν μπαντάρες αλλά όχι τους εκάστοτε Mastodon, που αν δεν ήμασταν στα 2 μέτρα και 2 σταθμά, κι αυτοί γίναν φίρμες λόγω σπρωξίματος ως next big thing.

  7. #277
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Πολύ κουβέντα για το τίποτα. Δεν μπορώ να χαρακτηρίσω "χίπστερ" μία μπάντα, χίπστερ αποκάλεσα το βάιμπ και το σύνολο των επιλογών, δηλαδή το συνδυασμό των ονομάτων υπό την Μετάλλικα ομπρέλλα.

    Αλλά πάσο, εμένα μου φαίνεται πολύ προφανές, εσάς σας φαίνεται προφανές κάτι άλλο, ελπίζω όλοι να μην χολοσκάμε γενικότερα.

    Για τους Mastodon η δική μου άποψη ήταν σταθερά "I don't get it" και ανασήκωμα ώμων, μέχρι το Crack the Skye που μου άρεσε πολύ και το Hunter που μου άρεσε ακόμα περισσότερο. Εντωμεταξύ η πρώτη εντύπωση που εισέπραξα από πολλούς Mastodon φανς ήταν ότι το Hunter ήταν σαφέστατα υποδεέστερο των προηγούμενων δουλειών τους. Από την άλλη εγώ βρήκα τα κουπλέ του Black Tongue ή το ρεφρέν του All the Heavy Lifting από ψαρωτικά έως συγκλονιστικά. Οπότε δεν ξέρω τι να σου απαντήσω.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  8. #278
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    ακούμε και από τους μονολιθικούς
    νταξει πες εγώ, ο Παυλάρας που κολλάει ?
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  9. #279
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default

    δεν πάμε ν'ακούσουμε όλοι μαζί trapped under ice που είναι άνετα μέσα στα 15 καλύτερα τους κομμάτια και ν'αφήσουμε τα μίση στην άκρη? Η κουβέντα σας είναι λίγο της πλακώς εχω την εντύπωση...ΠΑΟΚ - ΤΑΝΚ ΔΙ ΜΑΡΣΑΛ ΤΟΥ ΙΛΕΒΕΝ Ι ΓΟΥΙΛ ΚΡΑΝΚ!
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  10. #280
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Μαλάκα Φιξξξ, βρες μου φθηνά αεροπορικά.

    "Headlining both nights, Metallica will celebrate the 20th anniversary of the 'Black Album' by playing it in its entirety on one night AND all of 'Ride the Lightning' for the first time ever on the other night! This will be the only North American performances of these albums in 2012."

    Life begins at 45°.

  11. #281
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    Αυτο το γαμηδι το ρεφρεν καταστρεφει ενα απο τα καλυτερα τους κομματια!
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  12. #282
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default


  13. #283
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    http://www.nme.com/news/metallica/64054

    Πεθαίνω με σχόλια και θυμάμαι αυτό.

  14. #284
    μορταδέλα με φωτοβολταϊκά ViPeRMaN's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    γαμωμυάλι
    Posts
    308

    Default

    χτες μαρεσε το st. anger.

    οι μεταλλικα 10 χρονια μπροστα κιετσι.

    μουτζωστε αφοβα.
    tu te fou de ma gueule je me fous de ta guelle

  15. #285
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by ViPeRMaN View Post
    χτες μαρεσε το st. anger.

    οι μεταλλικα 10 χρονια μπροστα κιετσι.

    μουτζωστε αφοβα.
    Το χουμε ξαναδεί με το Load το έργο.
    Life begins at 45°.

Similar Threads

  1. THE OMG-ENTELWS-OFFICIAL OFF TOPIC THREAD.
    By tamagothi in forum General Discussion
    Replies: 14993
    Last Post: 26-04-2011, 04:14
  2. THE UBER-OFFICIAL OFF TOPIC THREAD.
    By tamagothi in forum General Discussion
    Replies: 6789
    Last Post: 31-01-2009, 01:27
  3. THE OFFICIAL OFF TOPIC THREAD.
    By Mitsmann in forum General Discussion
    Replies: 31511
    Last Post: 31-03-2008, 17:53
  4. It's Official: Finland Loves METALLICA
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 17-06-2004, 02:39
  5. Official Metallica Book To Surface Next Summer
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 12-12-2003, 09:46

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •