Results 1 to 8 of 8

Thread: Van Morrison

  1. #1
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default Van Morrison

    Βλέπω δεν υπάρχει θρέντ για τον καλλιτέχνη που πολλοί από μας προσπεράσαμε στην εφηβεία γιατί δεν έδειχνε ούτε ακουγόταν αρκετά κουλ και (π)σαρωτικός, καθώς ούτε κορώνες πετούσε, ούτε τρίηχα μεταχειριζόταν στα (π)σόλο.
    Ας τα αφήσουμε αυτά όμως, και ας μιλήσουμε εδώ για το μεγαλείο του ανδρός, ας φωτίσουμε σκοτεινά σημεία της τερατώδους δισκογραφίας του και ας χορέψουμε όλοι μαζί γύρω απ΄τη φωτιά πιασμένοι απ'το χέρι καθώς το άλλο κάνει copy-paste yt links τελειότητες.


    Προσωπικά, ακόμα πιο ψηλά από τα ούμπερ κλάσσικ Astral Weeks και Moondance βάζω ένα δίσκο που δεν βλέπω να αναφέρεται συχνά όταν γίνεται λόγος για δισκογραφία VM και πραματικά δεν καταλαβαίνω τίποτα!

    Πρόκειται για ένα από τα παγκόσμια αριστουργήματα της κλασσικής μουσικής ίμο. Γράφτηκε μέσα σε τρεις βδομάδες κάπου στην Ιρλανδική ύπαιθρο το μακρινό 1973, σε ταξίδι αναζήτησης έμπνευσης μετά από ένα πρόσφατο διαζύγιο.



    Ο δίσκος είναι με δυο λέξεις ακουστικό φολκ και μεταξύ άλλων ενέπνευσε τους shearwater να γράψουν 35 χρόνια μετά το κομμάτι που τερμάτισε το mmorpg "MOUSIKH",
    (αν και το εν λόγω πρωτότυπο έφτασε κοντά σε αυτό το χαρακτηρισμό όσο λίγα κομμάτια, για να είμαστε δίκαιοι):



    και λίγη ακόμα καύλα



    Πείτε και σεις!
    Γουστάρετε?
    Resistance is useless

  2. #2

    Default

    πιστεύω ότι ο VM θέλει πολύ ιδιαίτερη διάθεση για να τον ακούσεις κι αυτό τον κάνει "δύσκολο", και είναι και ο λόγος που δεν έχω ασχοληθεί πέρα από τα 3 γνωστά του, astral, moondance, tupelo (αυτά δεν είναι τα 3 γνωστά του;), παρ' όλα αυτά άκουσα αυτά που έβαλες και κατεβάζω το άλμπουμ ευθύς αμέσως

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by casshern View Post
    Βλέπω δεν υπάρχει θρέντ για τον καλλιτέχνη
    αν έκανες search με τον τίτλο που έβαλες, δε μου κάνει εντύπωση

  4. #4
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    bump kai 2 abga toyrkias

    single malt folk εσοδείας 73'. λουλουδάτο με μακρά επίγευση. Προτείνεται η μετάγγιση σε νέο ταμπ μετά το άνοιγμα του λινκ.


    coolest badass live line up.-
    (δίνουμε βάση στο 1:42 !!!)
    Resistance is useless

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by casshern View Post
    Βλέπω δεν υπάρχει θρέντ για τον καλλιτέχνη που πολλοί από μας προσπεράσαμε στην εφηβεία γιατί δεν έδειχνε ούτε ακουγόταν αρκετά κουλ και (π)σαρωτικός, καθώς ούτε κορώνες πετούσε, ούτε τρίηχα μεταχειριζόταν στα (π)σόλο.

    πόσο αλήθεια.




    από δίσκους μόνο το poetic champions compose έχω και σκίζει. α και το beautiful vision καπου τσάκωσα αλλά δεν έχω προλάβει να του ρίξω καμιά σοβαρή αυυτιά.
    προτείνεις κάποιο άλλο κασχερνάρας?
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  6. #6
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Έχω ποστάρει το μισό Veedon Fleece καλέ μου. Εγώ από κει θα ξεκινούσα. Μετά έχει Moondance και Astral Weeks, ε, από κει και πέρα περιμένω και γω τιπς και χιντς από κατέχοντες.

    Σου στέλνω λινκ από Keep on Growing που είναι και bloggara από τσι λίγες. φιλούρες
    Resistance is useless

  7. #7
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    astral weeks γαμαει, τον εμαθα απο την διασκευή tou Gloria από τους Doors σε τρυφερη ηλικία κ μου χαν κανει τρομερη εντύπωση οι στιχοι που ήταν ακριβώς Morrison, αυτα βασικα !
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  8. #8
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Να πούμε ότι βγήκε νέο άλμπουμ που είναι μέλι και αν γίνεται να αλλάξει ο τίτλος γιατί, όντως, το σέρτς δεν έχει χιούμορ.



    Resistance is useless

Similar Threads

  1. Van Morrison - Pay The Devil
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 3
    Last Post: 01-08-2006, 20:14
  2. Brhka ayth thn paparia gia ton Morrison..
    By When Black Roses Bloom in forum General Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 21-06-2006, 20:59
  3. Jim Morrison
    By Acid Baby in forum Literature
    Replies: 9
    Last Post: 09-04-2005, 03:14
  4. Jim Morrison
    By Acid Baby in forum Music Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 01-01-1970, 02:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •