Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49

Thread: μυγμηγκάκια

  1. #1

    Default μυγμηγκάκια

    Είμαι πολύ τακτικός και καθώς πρέπει, το σπίτι μου είναι σαν παλατάκι και λάμπει, δεν αφήνω ποτέ ποτέ τρόφιμα έξω, και αν μου έλεγαν να κάνω μπάνιο ή να τριφτώ στο πάτωμα για να καθαριστώ, θα έκανα σίγουρα το δεύτερο. Προχτές πήγα να φτιάξω έναν καθιερωμένο πρωινό καφέ, και είδα ένα μικγό μυγμηκάκι να πγοχωγά. ΕΠ ΤΙ ΛΕΕΙ σκέφτηκα και το σκότωσα το καημένο. Σκέφτηκα πως ήταν "μεμονωμένο περιστατικό" και δεν ασχολήθηκα άλλο. Χτες όμως που είδα άλλα δύο σιχαμένα μυγμήγκια να σουλατσάγουν γύρω από το ερμητικά κλειστό Συκαλάκι μου, σκέφτηκα πως απλά έχουμε να κάνουμε με μικρές μειοψηφίες που δεν γίνεται να επιτρέπουμε σε δύο μυρμηγκάκια να διαταράσσουν την τάξη μιας ολόκληρης κουζίνας με δικαιώματα. Οπότε άδειασα τον μεγάλο πάγκο, ξεσύνδεσα τις ηλεκτρικές συσκευές καθάρισα με νεροβετέξ όλα ανεξαιρέτως τα αντικείμενα, τα μετακίνησα σε ασφαλή περίοχη και πέρασα δύο χέρια χλωρίνη και άζαξ και νερό τον γυμνό πλέον πάγκο. Σαν να μην έφτανε αυτό, η παστρικιά μέσα μου σκέφτηκε να επεκταθεί και έκανε το ίδιο σε όλους τους πάγκους, στο νιπτήρα, στο πάνω μέρος του φούρνου, στις καρέκλες και στο εσωτερικό των ντουλαπιών. Επίσης με φονικό αροξόλ κέρασα επιλεγμένα ασφαλή ψεκάσματα σε κάθε πιθανό μέρος εισόδου. Όλα αυτά αφού σκούπισα και σφουγγάρισα ολόκληρη την κουζίνα. Βρήκα και κάτι τορτελίνια που είχα πάρει τον μάιο και πολύ χάρηκα γιατί τα έψαχνα. Είχε πάει αργά όταν άφησα την κουζίνα να ηρεμήσει, και ήταν στα αλήθεια μια νέα κουζίνα. Μετά έκανα κάποια πράγματα που δεν σας αφορούν γιατί είναι προσωπικά, και σήμερα πια πήγα πάλι να φτιάξω τον πρωινό καφέ, τρεις καφέ μία ζάχαρη. Και τι να δω; Τα μυγμηγκάκια είχαν τουλάχιστον διπλασιαστεί. Εκνευρίστηκα. Τα διέλυα, τα στραπατσάριζα, τα έκαιγα με αναπτήρα, τα έλιωνα με υγρό πυρ, τα έπνιγα γελώντας σαν μανιακός, τους έβαλα το demo των Ice in Eyes, τα κάρφωνα με πρόκες, πετούσα πράγματα από τον πάγκο σαν τον Θεοχάρη για να βρω τη φωλιά τους, πουθενά φωλιά, έριξα ελληνικό καφέ "που τα διώχνει", έκανα πέντε επικλήσεις σε αρχαίους θεούς και ρέικι στα πόδια μου.

    Και δεν φεύγουν.

    Πείτε μου και εσείς τις εμπειρίες σας. Λατρεύω το καλοκαίρι.

  2. #2
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    πάρτα στα δάχτυλα σου και παίξε μαζί τους, καλά εντομάκια είναι
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  3. #3
    Senior Member ~ladykiller~'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    a hole in the wall
    Posts
    4,499

    Default

    μπορείς να φέρεις την παστρικιά που έχεις μέσα σου να μου περάσει μία την κουζίνα κ το δωμάτιο μου, πλζ?

    satan was a lez

  4. #4
    ηλίθιο μουνί Cookie Monster's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    682

    Default

    Γίνεται της πουτάνας κάθε καλοκαίρι. Ένα σκοτώνεις, 10 εμφανίζονται. Η μόνη λύση είναι κάτι παγίδες, δολώματα, πώς σκατά τα λένε, τέτοιες

    Με κάτι τέτοια μαραφέτια ξεφορτώθηκα και τις κατσαρίδες στη Θεσσαλονίκη, κάτι μικροσκοπικές αηδιαστικές καφέ κατσαριδούλες
    I was just in your kitchen. I didn't see no god damn pig.

  5. #5
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    άσε ψίχουλα στον πάγκο, βάλε κάμερα με υπέρυθρες να γράφει το βράδυ και παρακολούθησε το δρομολόγιο που ακολουθούν !!!
    I'll bury you in your god's fucked garden

  6. #6

    Default

    Αν μαγειρεύεις...

    αστραμημεμαλωνετε, δεν θέλω μετροσέξουαλ λύσεις, θέλω να λύσω το πρόβλημα.

  7. #7
    Senior Member ~ladykiller~'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    a hole in the wall
    Posts
    4,499

    Default

    θα μαγειρεύω.

    επίσης να στοκάρεις ή να βάλεις σιλικόνη κ να κλίσεις οποιαδήποτε τρύπα υπάρχει σε πάγκους, σοβατεπιά, τοίχους κλπ. γιατί ό,τι κ να κάνεις από κει θα συνεχίζουν να μπαινοβγαίνουν.

    satan was a lez

  8. #8
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Καλα σε γαμανε τα μυρμηγκακια!

  9. #9

    Default

    fixxxer μα που να πιάσεις μυρμήγκια στον καναπέ σου, θα σε φάνε ζωντανό.

    cookie monster, αυτα τα χω δει στο μινιμαρκετ της γειτονιας μου. Τι το κάνω; Απλά το ακουμπάω;

  10. #10
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Κάνε trace το chain of command να βρεις από που έρχονται και που πάνε, το δρομολογιο το ξέρει όλο τo community πλεον.

    Παίζει να έρχονται από το μπαλκόνι εξώ αλλά πηγαίνουν σε ένα συγκεκριμένο ντουλάπι, οπότε ψέκασε κάποια σημεία της διαδρομής με θάνατο και άλλαξε θέση στα πράγματα εκεί που προσπαθούν να φτάσουν.

    Για παράδειγμα βάλε το συκαλάκι δίπλα στο At the Gates cd σου , you get the point!
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  11. #11
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Ζήτα ακρόαση με την βασίλισσα τους να βρείτε κάποια συμβιβαστική λύση. Ή άρχισε να προπαγανδίζεις τον κομμουνισμό στα μυρμήκγια-εργάτες για να επαναστατήσουν!

    Επίσης το πιο πιθανό είναι να έρχονται από το μπαλκόνι, οπότε βάλε μια παγίδα από αυτές που αναφέρθηκαν παραπάνω στο μπαλκόνι.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  12. #12
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    εγώ είμαι γεμάτος, έχω μάθει να ζω μαζί τους, γλυκά, μελι και ζάχαρη σε καλά βιδωμένα βάζα, μπισκότα, ψωμιά, κλπ στο ψυγείο (άλλωστε το καλοκαίρι μπορεί να πιάσουν επικίνδυνους μύκητες από τη ζέστη).

    Κατά περιόδους βγαίνουν κατά εκατομύρια, τότε η μόνη λύση είναι η κατά δύναμη γενοκτονία τους με τα ηπιότερα μέσα αν εμφανιστούν κοντά σε μέρη που έχουμε τρόφιμα (πχ μάζεμά τους γρήγορα σε βιτέξ και πέταμα έξω από το σπίτι ή στο νιπτήρα κει μετά κάποιο καυστικό στο σωλήνα) ή το αεροζόλ αν είναι μακριά

    Απολύμανση δεν χρειάζεται εκός αν είναι κάποιος υποχόνδριος όπως η παστρικιά που άνοιξε το τόπικ
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  13. #13
    metaphor fandango's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    the end?
    Posts
    5,458

    Default

    πέρσι, Δευτέρα μεσημέρι, γυρνάω από το σχολείο στο σπίτι στο χωριό και ανοίγοντας την πόρτα είδα το χάος, μυρμήγκια παντού, κουζίνα, σαλόνι, πάνω στα ντουλάπια, μέσα στα ντουλάπια, της πουτάνας. μετά από μια κρίση πανικού, ο πατέρας μου που ήταν εκεί γύρω και πιο ψύχραιμος από μένα που τα σκότωνα βγάζοντας αφρούς, έκατσε 2' να δει που πάνε/από που βγαίνουν. εν τέλει, είχε μια ψόφια πεταλούδα έξω στην αυλή, μαζεύτηκαν γύρω της, λίγο πιο δίπλα μια ρωγμή ορ σμθ και χώθηκαν από εκεί τα μαλακισμένα. ο φαδερ έκλεισε την τρύπα με σιλικόνη και το πρόβλημα λύθηκε. δεν έχει σημασία που για 2-3 μέρες μετά εγώ ξυπνούσα τα χαράματα και έριχνα ματιές στον τοίχο για μυρμήγκια, το πρόβλημα λύθηκε.
    these walls built to stand come-what-may
    lie shattered in the ashes.

  14. #14

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by meacolpa
    Βάλτε στη διαδρομή που ακολουθούν τα μυρμήγκια αλάτι, ή λαστιχάκια και θα αλλάξουν δρόμο
    Προσβάλλετε τα μυρμήγκια. Τα μυρμήγκια δεν είναι άνθρωποι, αλλά μπορούν να καταλάβουν τι τους λέτε. Προσπαθήστε λοιπόν να τους δείξετε πως η παρουσία τους στο σπίτι σας είναι ανεπιθύμητη, χωρίς να είστε ευγενικοί, αλλά και χωρίς να καταφύγετε σε χυδαίες εκφράσεις. Τα μυρμηγκια θα στεναχωρηθούν στην αρχή, αλλά τελικά θα φύγουν.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •