Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 55 of 55

Thread: True Grit (2010)

  1. #46
    Και ο Χριστος ηταν ΟΦΗ Hellblazer's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    222

    Default

    Jeff Bridges εδωσε ρεστα οπως ηταν αναμενομενο. Το κοριτσακι και ο Damon επαιξαν και αυτοι πολυ καλα, και ο κακος γαμησε εστω και για τα λιγα λεπτα που βγηκε στο φακο. Κατι που δεν το περιμενα. Γενικα ομορφη ταινια, το μονο που δε τρελανε ηταν η μουσικη αλλα ενταξει δεν μπορουμε να τα χουμε και ολα δικα μας.

  2. #47
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Quote Originally Posted by dreamweapon View Post
    Agoraphobic_S.I., εντελώς φιλικά, έχεις ξεσκιστεί στη μαλακία σ' αυτό το θρεντ. δηλαδή, ανούσιο namedropping με σκηνοθέτες άσχετους μεταξύ τους, και κυρίως, άσχετους με το σημερινό αμερικάνικο σινεμά. για αποκορύφωμα, αντιτείνεις τον τρίερ ο οποίος τα τελευταία 10 χρόνια είναι ένας μεταμοντέρνος απατεώνας (τουλάχιστον τον καιρό του δόγματος το διακήρυττε κιόλας και όλα ήταν όμορφα). και μάλιστα κατ' αντιπαράθεση προς τους ανύπαρκτους κάουφμαν (!) και ήστγουντ (!) (εντάξει quy ritchie και woody allen έχουν όντως χρόνια να φτιάξουν μια πραγματικά καλή ταινία).
    το να πει κάποιος ότι σήμερα η αμερική δεν έχει έναν καζάν, δεν έχει νόημα, γιατί όντως δεν έχει, από το 1976. και να είχε σήμερα έναν, δεν θα ήξερε τι να τον κάνει. γι' αυτό και ο άνθρωπος δεν έκανε ούτε μια ταινία τα τελευταία 30 χρόνια της ζωής του.
    όπως και να 'χει το πράμα, μετά τον θάνατο των τελευταίων μεγάλων μοντερνιστικών ρευμάτων στο σινεμά (με τελευταίο το γερμανικό νέο κύμα), η αμερική ήταν η μόνη χώρα που o κινηματογράφος άνθισε σε μαζικές και συλλογικές διαστάσεις. πρώτα με το new hollywood και μετά με το ανεξάρτητο σινεμά. και ίσως η μόνη χώρα που έχει ακόμα τέτοια σκηνή.
    η εκτίμησή μου είναι ότι απλά δεν έχεις δει πολλές ταινίες (συμπεριλαμβανομένων των κοέν). αν κάνω λάθος, σου ζητώ συγνώμη και επανεκτιμώ ότι πρέπει να παρατήσεις για λίγο την λατρεία της ψευτο-προτωπορίας και να κάτσεις να απολαύσεις καμιά ταινία της προκοπής (φτιάξε και ποπ κορν άμα θες).
    για αρχή προτείνω το μπάρτον φινκ
    Όντως, έχω δει πολύ λίγες ταινίες. Γιατί αυτό που βλέπουμε δεν είναι ούτε κίνημα-, αφού εδώ και δεκαετίες απευθείνετε αποκλειστικά στις καταναλωτικές μάζες των ιδιωτών, ούτε -γράφος, γιατί δεν υπάρχει τίποτα αξιολογό να γραφτεί, κάθε δημιουργία έχει περιθώριο ζωής μέχρι την επόμενη και ύστερα χάνεται στη λήθη της υπερπαραγωγής. Μη μου λες λοιπόν για ταινίες, την εποχή που ούτε η "πρωτοπορία" της τέχνης δεν μπορεί να γίνει πραγματικά ριζοσπαστική. Το ξεπέρασμα του κινηματογράφου ήρθε μέσα από τον ίδιο, όταν φτάνουμε να θεωρούμε αριστουργήματα ταινίες τύπου Aviator και No country for old men. Εκτος αν το κάλλος περιορίζεται απλά στην "ομορφιά" των εικόνων και έχει να κάνει μόνο με τις αισθήσεις.

    Το τέλος προέκυψε όταν βγήκε κάτι σαν αυτό



    Να ξέρεις, θα μου άρεσε πάρα πολύ να απολαμβάνω τους κάθε Κοεν και τον κάθε Άλλεν.

  3. #48

    Default

    σε γουστάρω γιατί είσαι ξύπνιο παιδί αλλά πέφτεις έξω τόσο στην ιστορία του κινηματογράφου όσο και στην "πρωτοποριακότητα" του ντεμπόρ.
    αλλά δεν έχω όρεξη να το συζητήσω στα φόρουμς

  4. #49

    Default

    Quote Originally Posted by Agoraphobic_S.I. View Post
    ούτε -γράφος, γιατί δεν υπάρχει τίποτα αξιολογό να γραφτεί
    so stop posting plzkthx
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  5. #50
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Quote Originally Posted by dreamweapon View Post
    σε γουστάρω γιατί είσαι ξύπνιο παιδί αλλά πέφτεις έξω τόσο στην ιστορία του κινηματογράφου όσο και στην "πρωτοποριακότητα" του ντεμπόρ.
    αλλά δεν έχω όρεξη να το συζητήσω στα φόρουμς
    Χαίρομαι που με γουστάρεις, πάμε για καφεδάκι να τα πούμε;!;!

  6. #51
    Senior Member Πόσο κάνει 10 συν 7's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    south area
    Posts
    773

    Default

    Quote Originally Posted by dreamweapon View Post
    ώπα, δεν κατάλαβα. αμφισβητείς ότι υπάρχουν σήμερα "υπαρκτοί" αμερικάνοι σκηνοθέτες ή ενδιαφέρεσαι να μάθεις ποιους θεωρεί "υπαρκτούς" ένας που προσκυνάει αδερφούς κοέν;
    αν ισχύει το πρώτο, σόρυ φίλε αλλά το σινεμά δεν τελείωσε με τον μουρνάου (). το αμερικάνικο ανεξάρτητο σινεμά μπορεί να μη βγάζει πια τα αριστουργήματα του 90 και να είναι πλέον μέηνστρημ/μαζικής κατανάλωσης (κυρίως λόγω της αηδίας των μεγάλων παραγωγών ε, όχι ότι ξεπουλήθηκαν οι άνθρωποι), αλλά έχει προσφέρει ΤΑΙΝΙΑΡΕΣ μέσα στα 00s. και υπάρχουν τόσο σκηνοθέτες που έχουν μια ικανοποιητική συνέχεια και συνοχή μέσα στα χρόνια της τελευταίας δεκαετίας (π.χ. gus van sant, todd haynes, john cameron mitchell, thomas mccarthy, lee daniels, mario van peebles) όσο και σκηνοθέτες που ντεμπούταραν κινηματογραφικά τα τελευταία 2-3 χρόνια και θες να δεις προς τα που θα το πάνε βρε παιδί μου (π.χ. charlie kafman και joe swanberg).
    τι μιτσελ γαμω την αεκ μου και σιγα τους χλεχλεδες που αναφερεις
    εμεις εδω στην ελλαδα ειμαστε ανατολικοι γιατι εχουμε ευαισθητες ψυχουλες (ξoon-ζo Bong.Chan-γook Park.ξi-woon kim διδασκουν ψυχαναλυση,90s kai 00s ολοι τους ε οχι προ χριστου πραματα)
    και πιο νοτιοδυτικα γιατι αγαπαμε αχαλινωτο στυλιζαρισμα

  7. #52

    Default

    για το αμερικάνικο σινεμά λέμε αφού
    πάντως είναι πολύ αστείο ότι εκθειάζεις την "διδαχή" "ψυχανάλυσης" των κορεατών και κράζεις πρώτο-πρώτο τον μίτσελ. latent?
    Last edited by dreamweapon; 28-02-2011 at 20:17.

  8. #53
    Rad Child Nasum's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Gomorrah
    Posts
    2,332

    Default

    Μόλις την είδα και εγώ.
    Spoiler
    Η ταινία ήταν πάρα πολύ όμορφη, με την γενικότερη σεναριακή ανεμελιά που χαρακτηρίζει τα περισσότερα γουέστερν, το λεπτό χιούμορ, το πομπώδες ύφος και τον εγωισμό του μέθυσου Κόγκμπερν, την αδυναμία του Λε Μπιφ να υπερασπιστεί το "badass" προφίλ των Texas Rangers, το θράσος και το θάρρος της Μάτυ και την ψυχρή λογική του παράνομου Λάκυ Νεντ.
    Το τέλος ήταν όπως έπρεπε, χωρίς να ψάχνουμε για περαιτέρω νοήματα.Έτσι ήταν η Άγρια Δύση και εξάλλου μας αρέσουν οι καμπόηδες.
    Мама Люба давай, давай, давай


  9. #54
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    MONO JEFF BRIDGES \m/

  10. #55
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Agoraphobic_S.I. View Post
    Χασμουρητά στον εξώστη, ανύπαρκτη ταινία από ανύπαρκτους σκηνοθέτες. Έχει χάρη ο σινεμας στη Ζέα.
    Quote Originally Posted by Agoraphobic_S.I. View Post
    Έναν (αμερικανο) Τριερ δεν έχει η Αμερική, εκεί είναι το ποιντ μου. Έναν Κιουμπρικ, έναν Καζαν (όχι ντιπι), έναν Κοππολα.

    Μνημείο κομπλεξ και αναλφαβητισμού.

Similar Threads

  1. Keep It True 13, Königshοfen, De, 23-24.04
    By GuardianOfIvorytower in forum Live Reports
    Replies: 25
    Last Post: 03-06-2010, 21:37
  2. Gothάδες Vs True
    By metamelia2 in forum General Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 23-07-2005, 12:10
  3. Well it's true that we love one another
    By regularpaul in forum Live & Events Talk
    Replies: 16
    Last Post: 14-07-2005, 01:20
  4. Keep It True IV 02/04
    By The_Painless in forum Live Reports
    Replies: 15
    Last Post: 19-01-2005, 02:26
  5. Keep It True
    By The_Painless in forum Live Reports
    Replies: 47
    Last Post: 16-02-2004, 13:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •