Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 55

Thread: True Grit (2010)

  1. #16
    Senior Member warlord mkII's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Jonah's Ark
    Posts
    1,006

    Default

    Σίγουρα υπάρχουν ποιητικά, ποιοτικά, ονειρικά, πολυεπίπεδα westerns και τα γουστάρουμε (yuma πχ).

    Νομίζω ότι οι Κοέν επίτηδες δεν έκαναν κάτι τέτοιο, αν και η ιστορία του ορίτζιναλ στα χέρια τους μπορούσε να δώσει ένα αριστούργημα.
    Η ταινία ναι είναι ρηχή, τα δυνατά της σημεία είναι οι ερμηνείες και τα τοπία, δεν έρχεται να σώσει το κόσμο.
    Είναι μια ταινία για να περάσεις πολύ όμορφα σχεδόν 2 ώρες, 2-3 σκαλοπάτια πάνω από τον μέσο όρο του χολυγουντιανου σκουπιδαριου απλα και μονο γιατι οι συντελεστες της ξεχωριζουν απο το σωρο.
    Warriors rise from the grave
    Longships sailing The Wave
    Bloodshed on every shore
    Friction massing from war

  2. #17
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    μάριε, δυστυχώς δε στο έχω πει μέχρι τώρα (που θα έπρεπε) γιατί χέβι μέταλ μπράδερς και τέτοιες μαλακίες, αλλά κάνε κάτι επιτέλους με την υφάρα σου. Δεν ξέρω αν γράφεις έτσι για να κάνεις χαβαλέ ή να είσαι αρεστός (που δε νομίζω όσο κι αν θέλεις να περάσεις το πρώτο επειδή βλέπω υπεράπειρα κόμπλεξ και σκατοψυχία από πίσω, εννοώ φάκ, δε νομίζω να έχω χρησιμοποιήσει τη λέξη σιχάματα για κανένα λόγο το τελευταίο εξάμηνο) αλλά εμένα με εκνευρίζεις, σόρυ. Πάω τώρα να δω καμιά αδελφίστικη μαλακία όπως το requiem (που σκατά το βρίσκω και γω αλλά χθες είδα και το wristcutters και μου άρεσε, οπότε...)
    σιχαματα σαν το ρεκβιεμ φορ ε ντριμ εννοούσε καλέ, δεν είπε εσάς σιχάματα ο άνθρωπος (είναι καμμένος με την σωστή χρήση της γλώσσας, αν αναφερόταν σε σας θα 'χε βάλει κομμα)

    κατα τ' άλλα όπως τα λες

    μια ευχαριστη ταινια το true grit παιδια
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  3. #18
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Αν έβγαζαν όμως οι Arcturus country δίσκο, αυτό θα γαμούσε απεριόριστα.

  4. #19
    Senior Peligro dopefiend's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Jonestown
    Posts
    1,827

    Default

    τα ίδια λέγαμε και για τους κοέν


    We work in the dark. We do what we can to battle the evil that would otherwise destroy us. But if a man's character is his fate, this fight is not a choice but a calling. Yet sometimes the weight of this burden causes us to falter, breaching the fragile fortress of our mind, allowing the monsters without to turn within. We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  5. #20
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    αρχιδάτο και γαμηστερό western είναι "οι ασυγχώρητοι".
    αυτό είναι απλά ένα καλοσκηνοθετημένο western που βλέπεται ευχάριστα και το σώζουν οι ερμηνείες. εξάλλου η πρώτη ταινία ήταν με τζον γουέιν και πήρε οσκαρ. αν και δεν την έχω δει, υποψιάζομαι αμερικανιά (με τη χείριστη έννοια) ολκής, ειδικά την εποχή που γυρίστηκε - μακαρθισμός κτλ.
    Rock or Nothing

  6. #21
    Senior Member warlord mkII's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Jonah's Ark
    Posts
    1,006

    Default

    η πρώτη είναι σχεδόν κωμωδία με τα σημερινά δεδομένα!
    Warriors rise from the grave
    Longships sailing The Wave
    Bloodshed on every shore
    Friction massing from war

  7. #22
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Φθόγγε, προφανώς και αναφέρθηκα στο Requiem με το κοσμητικό "σίχαμα". Κανέναν στο φόρο δεν θα τον έλεγα "σίχαμα", πολλώ δε μάλλον εσένα και τον Dopefiend. Αν σου φαίνεται και τώρα η διατύπωση προκλητική, τότε οφείλω να σου ζητήσω μια συγγνώμη.

    Από 'κεί και πέρα, το "True Grit" είναι ένα τυπικό western το οποίο έχει έναν αλλόκοτο χαρακτήρα (εν προκειμένω το κοριτσάκι). Ίδια φάση ήταν και το "THE SCALPHUNTERS" με τον Burt Lancaster. Εκεί υπήρχε ένας μαυρούλης αιχμάλωτος και συνέβαιναν όλο απρόοπτα και ήταν γενικά μισό βήμα μακριά από την κωμωδία. Παρομοίως και στο "True Grit" βρήκα πολλά κωμικά στοιχεία. Γενικότερα, το humour είναι ένα αναπόσπαστο μέρος του western. Μόνο το πρόσφατο western με τον Brad Pit που υποδυόταν τον Τζέσε Τζαίημς ήταν απόλυτα σοβαρό.

    Από 'κεί και πέρα είναι θέμα γούστου.. Για τους λάτρεις του είδους η πρώτη σκηνή στο δικαστήριο, επί παραδείγματι, νομίζω ότι θα είπε πολλά. Γενικότερα, ο Τζεφ Μπρίτζες ήταν σαρωτικός.

    Νίκο, η Yuma δεν μου άρεσε.

    Γιάννη, το παράδειγμά σου για τους Arcturus κρίνεται επιτυχημένο! Δεν βρίσκω κάτι να αντιπαραθέσω.. Απλώς τονίζω ότι αυτή η μιμητική/remake-φάση διάσταση των Κοέν εμένα μου αρέσει πολύ. Δηλαδή και το Ladykillers το είχα καταγουστάρει (btw, ποτέ μην δείτε το πρωτότυπο ). Αλλά πρωτίστως το φιλμ για το οποίο συζητάμε το είδα ως western, να καταλάβεις χθες συνεισητοποίησα ότι είναι των Κοέν.
    Last edited by Ra Pariah; 21-02-2011 at 12:46.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  8. #23
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    κοσμητικό*, gotcha!
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  9. #24

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    Φθόγγε, προφανώς και αναφέρθηκα στο Requiem με το κοσμητικό "σίχαμα". Κανέναν στο φόρο δεν θα τον έλεγα "σίχαμα", πολλώ δε μάλλον εσένα και τον Dopefiend. Αν σου φαίνεται και τώρα η διατύπωση προκλητική, τότε οφείλω να σου ζητήσω μια συγγνώμη.
    φυσικά και το κατάλαβα ότι δε χαρακτήρισες εμένα, αλλά και το "εσύ που δε το γουστάρεις να ψάξεις αλλού για σιχαμένα ρέκβιεμ" εξίσου απαξιωτικό και έμμεσος χαρακτηρισμός είναι, αφού μου προτείνεις κάτι που προφανώς θεωρείς ότι μου αξίζει. Δεν ξέρω εάν τα λες σοβαρά αυτά ή είσαι σε ονλάιν_κόναν_χαβαλέ_μόοντ αλλά τα βρίσκω κάπως ενοχλητικά είτε αναφέρονται σε εμένα είτε όχι. Τέλος πάντων, απόλοτζι αξέπτεντ, εάν γουστάρεις τσέκαρε και το Ελ Τόπο που πόσταρα κρυμμένο στα προηγούμενο κόμμεντ.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  10. #25
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Οφφτόπικ. Το καλύτερο σύγχρονο γουέστερ είναι το Open Range.
    Resistance is useless

  11. #26
    Senior Peligro dopefiend's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Jonestown
    Posts
    1,827

    Default

    το Open Range μου φάνηκε χειρότερο απ'το True Grit. κλασσική Kevin Costner ταινία, με καλό Robert Duvall βέβαια. αν ήταν και καμιά ώρα μικρότερη, το συζητάγαμε... κούρασις.

    edit. και το Broken Trail (2006) επίσης με Duvall μάρεσε πιο πολύ. αν και μαλλον δεν θεωρείται ταινία. είναι σε δύο επεισόδια.
    Last edited by dopefiend; 21-02-2011 at 13:52.


    We work in the dark. We do what we can to battle the evil that would otherwise destroy us. But if a man's character is his fate, this fight is not a choice but a calling. Yet sometimes the weight of this burden causes us to falter, breaching the fragile fortress of our mind, allowing the monsters without to turn within. We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  12. #27
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default

    Άψογο τεχνικα, ωραίες ερμηνείες τόσο από Bridges και το κοριτσάκι όσο και σε 2ο-3ους ρόλους και είχε το κλασσικό χιούμορ των ταινιών των Κοεν. Τώρα σεναριακά καταλαβαίνω γιατί κάποιος να περιμένει περισσότερα, αλλά από τη στιγμή που είναι remake νομίζω τη συγκεκριμένη υπόθεση την έδωσε αρκετά καλά, χωρίς κοιλιά πουθενά.

    To Yuma ούτε εμένα μ'άρεσε, από πρόσφατα το Proposition μου 'χε κάνει εντύπωση.

  13. #28
    Senior Member warlord mkII's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Jonah's Ark
    Posts
    1,006

    Default

    Yuma λέω το πρώτο ε, όχι το remake.
    Warriors rise from the grave
    Longships sailing The Wave
    Bloodshed on every shore
    Friction massing from war

  14. #29
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Δεν ήξερα ότι αυτό με τον Ράσελ Κρόου και τον Μπάτμαν ήταν remake, χαχαχα! Βασικά από παλιά western (50's, 60's, 70s) δεν έχω δει πάνω από δέκα-δεκαπέντε.. Και είναι ατελείωτα ρε γαμώτο... Έχω κατεβάσει όμως ένα με πρωταγωνιστή τον Λη Βαν Κληφ ("Death Rides a Horse"). Ταινιάρα μου μυρίζει πάλι!
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  15. #30
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Χασμουρητά στον εξώστη, ανύπαρκτη ταινία από ανύπαρκτους σκηνοθέτες. Έχει χάρη ο σινεμας στη Ζέα.

Similar Threads

  1. Keep It True 13, Königshοfen, De, 23-24.04
    By GuardianOfIvorytower in forum Live Reports
    Replies: 25
    Last Post: 03-06-2010, 21:37
  2. Gothάδες Vs True
    By metamelia2 in forum General Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 23-07-2005, 12:10
  3. Well it's true that we love one another
    By regularpaul in forum Live & Events Talk
    Replies: 16
    Last Post: 14-07-2005, 01:20
  4. Keep It True IV 02/04
    By The_Painless in forum Live Reports
    Replies: 15
    Last Post: 19-01-2005, 02:26
  5. Keep It True
    By The_Painless in forum Live Reports
    Replies: 47
    Last Post: 16-02-2004, 13:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •