Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: deathspell omega - paracletus

  1. #1
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default deathspell omega - paracletus

    ,,,,,,
    Last edited by commissar; 05-11-2012 at 19:32.

  2. #2
    catholic choir junkie SvH's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Athens
    Posts
    103

    Default

    Δεν νομίζω οτι μπορούν να ειπωθούν πολλά παραπάνω απο όσα έχει αναφέρει ο Candiru στο blog. Το βινύλιο ήταν απλά μονόδρομος για αυτό το δίσκο.

  3. #3
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Comis, για πες μας τι μπλακιές ακούς.. Έτσι για να γουστάρουμε.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  4. #4
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    ναι ενταξει ελατε να τα πουμε σε ενα χρονο απο τωρα για το ποσο θα αντεξει ο δισκος.

    εστρεψαν τα φωτα πανω τους και μετα ακολουθησαν τον ευκολο δρομο.

    παρτε τωρα τρου σατανιλα σε γνωστη εταιρια, με σουπερ παραγωγες και ριφακια που ολο και κατι θυμιζουν... ναι, και το κονσεπτ πολυ ψαρωτικο, τι να λεμε τωρα.

    ενα πραγμα μονο, με το τελευταιο Abigor και Blut aus nord, ποιος τον γαμαει τον Παρακλητο ?

    πειτε οτι θελετε, καλυτερος μπλακ μεταλ δισκος της δεκαετιας ειναι το αμπιγκορ. και οχι απλα φτανει επιπεδα 666 αλλα προσπερναει ανετα.

    αυτα. αφηστε τους ενθουσιασμους με τους χριστιανοταλιμπαν και δειτε ποιος παει τον ηχο ετη ψωτος μπροστα σημερα.

    απο αλλου το περιμεναμε και απ αλλου μας ηρθε
    Last edited by anti; 14-12-2010 at 18:45.

  5. #5

    Default

    anti, είχες την ίδια γνώμη όταν πρωτοάκουσες το Si Monvmentvm ή η ημιαπέχθεια στους dso αυτή καλλιεργήθηκε σταδιακά; Τι είναι αυτό που σε ξενίζει;

    Εμένα το Blut Aus Nord μου άρεσε, εν αντιθέσει με το προηγούμενο, ενώ ας πούμε καταλαβαίνω νομίζω γιατί σαρέσει τόσο το Abigor. Και εμένα μου αρέσει, αλλά όχι όσο εσένα θαρρώ. Ας πούμε δεν θα έλεγα πως πλησιάζει καν 666, δεν γίνονται αυτά έτσι εύκολα

  6. #6
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    ξερεις κατι carheart , παρατηρησα οτι για να ακουσεις και να κατανοησεις ενα δισκο σαν τους πιο πανω θα πρεπει να εισαι και σε καταλληλη διαθεση... για μερες. δεν ετρεξα να ακουσω αμεσως το dso επειδη ακουγα αλλα πραγματα οταν βγηκε και ετσι αφησα στην ακρη τον ενθουσιασμο. το Abigor ειναι τοσο πλουσιος δισκος μουσικα που δεν μοιαζει (ολο το black σε ενα δισκο) με τιποτα και αν το ακουσεις οπως πρεπει καταλαβαινεις την τεραστια αξια του. μετα απο ατελειωτο λιωσιμο του Time.. και What once was... ο Παρακλητος σαν ακουσμα μου φανηκε σχεδον... παιδικο. δεν θελω να μπω σε συγκρισεις γιατι το dso ειναι καταδικασμενο. αυτο που με εκνευρισε ομως ειναι οτι για το τεραστιο hype καποιες δισκαρες δεν θα μπουν σε καμια λιστα... βεβαια αυτο ομολογω οτι ειναι υπεροχο απο τη μια αλλα τελος παντων.

    πιστευω οτι το Time ειναι το 666 στο 2010 και το ισχυριζομαι αυτο καθως και τα δυο πανε τον ηχο μπροστα, δεν αντιγραφουν και καθε λεπτο ειναι δουλεμενο στο μικροσκοπιο. χωρις βαβουρα, περισσευματα, επαναληψεις και.. καλα ας μην αναφερω τις πηγες εμπνευσης του καθε δισκου.

    και κατι ακομα, οι κραυγες του Aspa μονο σε εμενα κανουν μονο για εντυπωσιασμο καταληγοντας αστειες? πχ Phosphene.
    οτι ο δισκος παιρνει σε σημεια σχεδον ετοιμα μερη απο Ved Buens Ende? οτι το κλεισημο του δισκου θα μπορουσε να ειναι καπως πιο μεγαλειωδες? οτι το Abscission μπορει να μπει ανετα σε μια συλλογη με τα καλυτερα του 2010 (δεν το λεω για καλο αυτο)?

    τι αλλο να πω, αυτη ειναι απλα η ταπεινη μου αποψη. απο κει και περα ακουμε τα part II απο abigor και blut.
    Last edited by anti; 14-12-2010 at 19:34.

  7. #7
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Πολύ φουριόζος έχει μπει ο Anti σε αυτό το thread..
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  8. #8

    Default

    αντι, συμφωνώ απόλυτα με τη μισή πρώτη σου παράγραφο, στο περί κατάλληλου mood για τη σωστή απορρόφηση των διαφορετικών ερεθισμάτων που δίνει κάθε album. Αν θες να μιλήσουμε για το Abigor, είναι πραγματικά όπως λες στο μικροσκόπιο, υπερδουλεμένο και μακρόσυρτο, σε εποχές όμως που το black metal είναι "in" ως τέτοιο. Και με δεδομένο το ενοχότατο παρελθόν των Abigor, όταν αντέγραφαν ανελέητα από Emperor μέχρι τους πάντες (καιρό είχε να κράξει κάποιον ο σύμπος!), είναι κάπως ύποπτη αυτή η super/industrial/perfectmetal στροφή τους. Το album το θεωρώ πολύ καλό, αν και μου βγάζει μια αίσθηση οπλοστασίου τελειοποιημένων σημείων παρά ως ενιαίο μουσικό έργο. Το 666 International δεν ήταν έτσι. Οι DSO έχουν φυσικά τη φόρμουλά τους, που την ακολουθούν σχετικά πιστά ηχητικά, αλλά α) με δεδομένο πως και εσύ το έβαλες στη λίστα σου για φέτος και β) με δεδομένη την απορία μου (!), το πρόβλημά σου είναι i) στο Paracletus, ii) στους DSO μετά το 2004, iii) στο ότι στα πρήζουν με DSO άνθρωποι που δεν είχαν σχέση με black metal και δαγκώνεσαι (συμβαίνει επίσης για τους Thorns, τους Dodheimsgard) ή iv) όλα τα παραπάνω;

  9. #9
    post modern vegetarian h2he's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    here
    Posts
    433

    Default

    Πάντως σχετικά με το τελευταίο, δηλαδή το "Apokatastasis Panton" σας φαίνεται τοοοοοόσοοο εντυπωσιακό πια;
    Can't get it down without crying

  10. #10
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Quote Originally Posted by h2he View Post
    Πάντως σχετικά με το τελευταίο, δηλαδή το "Apokatastasis Panton" σας φαίνεται τοοοοοόσοοο εντυπωσιακό πια;
    Μόνο του είναι ένα_κάποιο_κομμάτι. Θα μπορούσε να είναι σε κάποιο ΕΡ των Twilight ή οποιασδήποτε μπλακποστμεταλ μπάντας και να πέρναγε απαρατήρητο.

    Το Αποκατάστασις όμως είναι το τελευταίο κομμάτι του Παράκλητου. Και συνδέεται άμεσα με τις δυο Επικλήσεις του δίσκου. Και κλείνει την ενότητα του δίσκου. Ενώ έχει προηγηθεί ό,τι έχει προηγηθεί.

    Και εντέλει μεμονωμένα κομμάτια στους DsO μου? Κάπου υπάρχει ένα λάθος.

  11. #11
    post modern vegetarian h2he's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    here
    Posts
    433

    Default

    Quote Originally Posted by Leech View Post
    Quote Originally Posted by h2he View Post
    Πάντως σχετικά με το τελευταίο, δηλαδή το "Apokatastasis Panton" σας φαίνεται τοοοοοόσοοο εντυπωσιακό πια;
    Μόνο του είναι ένα_κάποιο_κομμάτι. Θα μπορούσε να είναι σε κάποιο ΕΡ των Twilight ή οποιασδήποτε μπλακποστμεταλ μπάντας και να πέρναγε απαρατήρητο.

    Το Αποκατάστασις όμως είναι το τελευταίο κομμάτι του Παράκλητου. Και συνδέεται άμεσα με τις δυο Επικλήσεις του δίσκου. Και κλείνει την ενότητα του δίσκου. Ενώ έχει προηγηθεί ό,τι έχει προηγηθεί.

    Και εντέλει μεμονωμένα κομμάτια στους DsO μου? Κάπου υπάρχει ένα λάθος.
    Μαζί σου (αν και οι DSO δικοί σου είναι, όχι δικοί μου =ρ), απλά μου είχε κάνει εντύπωση γιατί όσους είχε ενθουσιάσει το album μου είχαν περιγράψει το κομμάτι ως το απαύγασμα της μουσικής διαδικασίας και όταν το άκουσα μόνο του σκέφτηκά πάνω κάτω το "Θα μπορούσε να είναι σε κάποιο ΕΡ των Twilight ή οποιασδήποτε μπλακποστμεταλ μπάντας και να πέρναγε απαρατήρητο". Όχι ότι τώρα σαν μέρος του album μου δημιουργεί ρίγη συγκίνησης αλλά καταλαβαίνω τι εννοείς. Κατά τ' αλλα το "Paracletus" παίζει να ειναι το πιο πιασάρικο album της "διανοούμενης" περιόδου τους και μου φάνηκε ότι πιο συμπαθές μετά το "Kenose" (το οποίο είχε πολύ ενδιαφέρουσες ιδέες, αλλά κούραζε πολύ πιο γρήγορα). Αλλά, οκει, εγώ ποτέ δεν θα ανακαλύψω το μεγαλείο των DSO, οπότε συνεχίστε τη συζήτηση, η απορία μου λύθηκε
    Can't get it down without crying

  12. #12
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by anti View Post
    αυτο που με εκνευρισε ομως ειναι οτι για το τεραστιο hype καποιες δισκαρες δεν θα μπουν σε καμια λιστα... βεβαια αυτο ομολογω οτι ειναι υπεροχο απο τη μια αλλα τελος παντων.
    Quote Originally Posted by anti View Post
    οτι το Abscission μπορει να μπει ανετα σε μια συλλογη με τα καλυτερα του 2010 (δεν το λεω για καλο αυτο)?
    Μπλακ μέταλ ελιτισμός. Έχει λείψει από το φόρουμ.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  13. #13
    *aquarius sabotage* shora's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,355

    Default

    εγω βλεπω στα δυο τελευταια Abigor εναν ηχο καρμπον του Supervillain Outcast (που δεν πρεπει να γινεται παραδειγμα προς μιμηση). δεν μπορω να το συμπαθησω κατα πρωτον γι' αυτο και κατα δευτερον ειναι ενα επιπεδο πραμα οχι με την προοδευτικη εννοια, εχουν παρει το Project: Shadow απ' το Fractal Possession, ειδαν οτι αρεσε στον κοσμο και το παραφουσκωσαν τοσο ωστε να φτιαξουν δυο 20λεπτα κομματια. οσο για το hype και τους dso, η παρενθεση στο "iii)" ερωτημα του καρχαρτ σε καλυπτει και με το παραπανω.
    Expect poison from the standing water

  14. #14
    catholic choir junkie SvH's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Athens
    Posts
    103

    Default

    Quote Originally Posted by anti View Post
    ναι ενταξει ελατε να τα πουμε σε ενα χρονο απο τωρα για το ποσο θα αντεξει ο δισκος.

    εστρεψαν τα φωτα πανω τους και μετα ακολουθησαν τον ευκολο δρομο.

    παρτε τωρα τρου σατανιλα σε γνωστη εταιρια, με σουπερ παραγωγες και ριφακια που ολο και κατι θυμιζουν...

    πάνω σε αυτη τη λογική , αντικειμενικά , ποιος τους γαμαγε τους Abigor μεχρι να τους ξαναμαζέψει η Noevdia (ειχε εμπλακεί εν μέρει) το 2007?
    Είναι μεγαλες μπάντες και οι δύο , υπάρχει κάποιος λόγος όμως που όλο το σύμπαν μιλάει για τους DSO , και αν το επιχείρημά σου είναι το hype των εταιριών , να σου θυμίσω οτι οι Abigor ήταν σε ουάου εταιρίες πριν καν δημιουργηθουν οι DSO.
    Το Times... παρόλαυτα ειναι τρομερό , χωρίς να μπορώ όμως να διακρίνω σε ποιά βάση κάνεις την σύγκριση μεταξύ των 2 δίσκων. Μήπως αντιδράς στην λογική της μάζας που αποθεώνει το Paracletus καταφεύγοντας σε καπως πιο ψαγμένα ,ας πούμε ,album ; Αυτό είναι χειροτερο απο το να ακολουθείς τη μάζα , να ξέρεις.

  15. #15
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Αν θες να μιλήσουμε για το Abigor, είναι πραγματικά όπως λες στο μικροσκόπιο, υπερδουλεμένο και μακρόσυρτο, σε εποχές όμως που το black metal είναι "in" ως τέτοιο. Και με δεδομένο το ενοχότατο παρελθόν των Abigor, όταν αντέγραφαν ανελέητα από Emperor μέχρι τους πάντες (καιρό είχε να κράξει κάποιον ο σύμπος!), είναι κάπως ύποπτη αυτή η super/industrial/perfectmetal στροφή τους. Το album το θεωρώ πολύ καλό, αν και μου βγάζει μια αίσθηση οπλοστασίου τελειοποιημένων σημείων παρά ως ενιαίο μουσικό έργο.
    κατα την αποψη μου για να εισαι μεσα στα πραγματα σημερα, οσον αφορα τη μπλακ σκηνη, θα πρεπει να παιζεις κατι αναλογο με τους dso ή κατι που να ορθοδοξιζει τελος παντων. γι αυτο πλεον ολοι μιλανε για Katharsis, Ofermod, Mortuus, Funeral Mist κ.α. Ο ηχος του Αμπιγκορ ειναι τελειως ανορθοδοξος... τωρα που το λες διαβασα μια παλια κριτικη για το Thorns πως ο δισκος αυτος σφραγισε το μελλον του μπλακ και με λιγα λογια δινει τα φωτα του για να αναπτυχθει ο ηχος. τελικα ο συγγραφεας εκανε λαθος καθως τις... ευλογιες, τελικα., τις εδωσε το Si Monumentum και καταλληξαμε καθε φιλος τις μπλακ να διαβαζει λιγο και τη Bιβλο. θελω να πω με δυo λογια οτι ο Αμπιγκορ επαναφερει τον γαματο ηχο που ειχαν οι Dodheimsgard και Thorns. αν λοιπον το Time ειχε βγει το 2001, ας πουμε, τοτε θα ελεγα οτι ψαχνοντε με "ιν" ηχους. δεν ξερω γιατι θεωρεις υποπτη τη νεα μουσικη τους κατευθυνση... και οι dso αλλαξαν "ξαφνικα" υφος. το Fractal Possession παντως ειναι επισης καλος δισκος και μη ξεχνας οτι πριν αυτη την αλλαγη ακολουθησε ενα διαλλειμα σχεδον 7 χρονων.

    να πω και για το Blut aus nord, πειτε ρε παιδια δυοτρεια παραδειγματα δισκων που να βγαζουν αυτη τη μαυριλα. η ατμοσφαιρα σε τρομαζει με αυτο που νιωθεις να καραδωκει εκει μεσα. μαλιστα, σε καποια σημεια οπου καποιες ψαλμωδιες πανε να βγουν προς τα εξω, προσωπικα ανατριχιαζω, γιατι δεν τις αφηνουν να ακουστουν και δινουν βαση στο να δουλεψει η φαντασια του ακροατη, με πολυ ενδιαφερον αποτελεσματα... οκ γινομαι γραφικος, αλλα ας προσπαθησει καποιος να περιγραψει το What Once Was... χωρις να γινει.

    παμε τωρα στους Deathspell omega, πιστευω οτι το Si Monumentum ειναι η καλυτερη τους στιγμη και δικαιολογουμαι: ειναι πρωτοτυπο σαν κονσεπτ (ετσι οπως ξεδιπλωνεται τουλαχιστον), ειναι σκληροπυρηνικο μεχρι τα κοκκαλα, οι ψαλμωδιες γοητευουν και σε σημεια συγκινουν, η φωνη του Ασπα ειναι ιδιαιτερα εκφραστικη (βλεπε Καρναλ Μαλεφακτορ ας πουμε), εχουν κομματαρες που ακουγοντε κατεπαναληψη (βλεπε Jubilate Deo), οι στιχοι ειναι σιγουρα προκλητικοι χωρις φιλοσοφικες αναζητησεις για ψαγμενους, το μπουκλετ ειναι μακραν το καλυτερο τους, και τελος, το λατρεψα γιατι σε σημεια μου θυμιζε λιγο την παγωμενη αυρα του Under a Funeral Moon. απο κει και περα το Κενωσης αδιαφορο και βαρετο, τον Diabolus Absconditus τον προσκυνησαμε, το Fas ενω φαινεται πως κατω απο τα στρωματα χαους και τον μελοποιημενο ολεθρο κρυβοντε διαμαντια, τελικα Δεν... εχει καλες στιγμες αλλα ρε φιλε το αλμπουμ δεν ακουγεται. με τα αλλα μπορεις να εχεις και παραλληλες ασχολιες, με αυτο δεν υπαρχει κατι τετοιο. πολυ ζορικο σαν ακουσμα και αυτο δεν το βλεπω και πολυ θετικα. το Chaining the Katechon αρκετα καλο αλλα και αυτο ειναι αδερφακι του Fas. και φτανουμε να περιμενουμε τη νεα τους δουλεια με τιτλο Παρακλητος. εδω ειναι το προβλημα μου, ευκολες μελωδιες, ξανα η Βιβλος και τα.. πατερικα κειμενα στη μεση, ο Ασπα ωρες ωρες καταλληγει αστειος και δεν προκαλει (βλεπε A Chore for the Lost) και ο Hasjarl να επαναλαμβανεται εκνευριστικα, περα απο τις μελωδιες. προσεξτε, ο Παρακλητος ειναι σπουδαιος δισκος, σιγουρα. σε συγκριση ομως με τι και σε πιο επιπεδο συγκρισης? ναι ειναι καλυτερο απο πολλα αλλα οχι τα δυο ανωθεν.

    το Αποκαταστασης Παντων θα μπορουσε να ξεκιναει σαν κανονικο κομματι με τον Ασπα να βγαζει τα εντερα του και να καταλληγει με τη φωνη του να μεταδιδει κυματα ολοκληρα συγκινησης... οπως εκανε και στο Καρναλ Μαλεφακτορ.

    το Μαραναθα αληθεια το ακουει κανεις πλεον? το antiflesh nimbus εχει αρχισει να μου φαινεται "καπως"..
    βλεπω να εχει το ιδιο μελλον με τον Παρακλητο.
    Last edited by anti; 17-12-2010 at 16:51.

Similar Threads

  1. Replies: 80
    Last Post: 23-11-2010, 21:50
  2. Deathspell Omega - Manifestations 2002
    By carheart in forum Albums
    Replies: 3
    Last Post: 13-05-2009, 11:16
  3. Deathspell Omega - Fas - Ite, Maledicti, In Ignem Aeternum
    By symposium_lexotanil in forum Albums
    Replies: 3
    Last Post: 16-10-2007, 14:03
  4. Deathspell Omega - Fas - Ite, Maledicti, In Ignem Aeternum
    By symposium_lexotanil in forum Music Discussion
    Replies: 4
    Last Post: 06-10-2007, 15:47

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •