Είμαι πολύ τακτικός και καθώς πρέπει, το σπίτι μου είναι σαν παλατάκι και λάμπει, δεν αφήνω ποτέ ποτέ τρόφιμα έξω, και αν μου έλεγαν να κάνω μπάνιο ή να τριφτώ στο πάτωμα για να καθαριστώ, θα έκανα σίγουρα το δεύτερο. Προχτές πήγα να φτιάξω έναν καθιερωμένο πρωινό καφέ, και είδα ένα μικγό μυγμηκάκι να πγοχωγά. ΕΠ ΤΙ ΛΕΕΙ σκέφτηκα και το σκότωσα το καημένο. Σκέφτηκα πως ήταν "μεμονωμένο περιστατικό" και δεν ασχολήθηκα άλλο. Χτες όμως που είδα άλλα δύο σιχαμένα μυγμήγκια να σουλατσάγουν γύρω από το ερμητικά κλειστό Συκαλάκι μου, σκέφτηκα πως απλά έχουμε να κάνουμε με μικρές μειοψηφίες που δεν γίνεται να επιτρέπουμε σε δύο μυρμηγκάκια να διαταράσσουν την τάξη μιας ολόκληρης κουζίνας με δικαιώματα. Οπότε άδειασα τον μεγάλο πάγκο, ξεσύνδεσα τις ηλεκτρικές συσκευές καθάρισα με νεροβετέξ όλα ανεξαιρέτως τα αντικείμενα, τα μετακίνησα σε ασφαλή περίοχη και πέρασα δύο χέρια χλωρίνη και άζαξ και νερό τον γυμνό πλέον πάγκο. Σαν να μην έφτανε αυτό, η παστρικιά μέσα μου σκέφτηκε να επεκταθεί και έκανε το ίδιο σε όλους τους πάγκους, στο νιπτήρα, στο πάνω μέρος του φούρνου, στις καρέκλες και στο εσωτερικό των ντουλαπιών. Επίσης με φονικό αροξόλ κέρασα επιλεγμένα ασφαλή ψεκάσματα σε κάθε πιθανό μέρος εισόδου. Όλα αυτά αφού σκούπισα και σφουγγάρισα ολόκληρη την κουζίνα. Βρήκα και κάτι τορτελίνια που είχα πάρει τον μάιο και πολύ χάρηκα γιατί τα έψαχνα. Είχε πάει αργά όταν άφησα την κουζίνα να ηρεμήσει, και ήταν στα αλήθεια μια νέα κουζίνα. Μετά έκανα κάποια πράγματα που δεν σας αφορούν γιατί είναι προσωπικά, και σήμερα πια πήγα πάλι να φτιάξω τον πρωινό καφέ, τρεις καφέ μία ζάχαρη. Και τι να δω; Τα μυγμηγκάκια είχαν τουλάχιστον διπλασιαστεί. Εκνευρίστηκα. Τα διέλυα, τα στραπατσάριζα, τα έκαιγα με αναπτήρα, τα έλιωνα με υγρό πυρ, τα έπνιγα γελώντας σαν μανιακός, τους έβαλα το demo των Ice in Eyes, τα κάρφωνα με πρόκες, πετούσα πράγματα από τον πάγκο σαν τον Θεοχάρη για να βρω τη φωλιά τους, πουθενά φωλιά, έριξα ελληνικό καφέ "που τα διώχνει", έκανα πέντε επικλήσεις σε αρχαίους θεούς και ρέικι στα πόδια μου.

Και δεν φεύγουν.

Πείτε μου και εσείς τις εμπειρίες σας. Λατρεύω το καλοκαίρι.