Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 74

Thread: ευβοια

  1. #46
    Γεννήθητω Δημοκρατία Χάρπερ Λιούις's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Πλατεία
    Posts
    204

    Default

    Εγύρισα από χιλιαδού. Μέτρησα αμέτρητες μαλαπέρδες και ένιωσα ακόμα καλύτερα. Είμαι σίγουρος πια για τον εαυτό μου.

    Στα πλατάνια το μίνι ήταν ανοικτό. Στα των γυμνιστών, το νέο καφέ/μπάρ/καλαμάδικο με μόλις 3 λεπτά περπάτημα από το ακρωτήρι της γοργόνας κάνει το ελεύθερο, "ελεύθερο".

    Ο καιρός το σάββατο γούσταρε παιχνιδάκια με σανίδες του σέρφ. Αλλά ξέχασα το ταλέντο μου Αθήνα. Οπότε απλά έβγαζα πετραδάκια από την χαράδρα μου.

    Κυριακή ένιωσα καλοκαίρι. Ξύπνημα από τις 8, ομπρέλα και ρακέτα.
    Από γουρουνάκια (στην γάστρα) ούτε μυρωδιά.

    Και του χρόνου.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    139

    Default

    kai mou fanike oti eida kapoies gnwstes malaperdes ekei konta.tsimpouklano olo sta idia meri pame.kai persi se petuxa sto paradeiso tis xalkidikis.apo gourounakia oute logos genika kai mou eipan oti genika einai xalaroi otan erxete to limeniko kai den grafoun.pio polu tupikos elegxos.parola auta paizei kapoios tupou inner war stin arena ton malaperdon tupou gay community vs xronia oikogeneiarxes campers sto meros.
    genika deuteri xronia evoia me auto to thread.
    euxaristw alania

  3. #48

    Default

    Χαχαχα έτσι.
    Δεν ήξερα πως θαταν erίτες εκείνο το διάστημα, κρίμα.

    Ρε συ χαρπερ, εμείς που ρωτήσαμε τον τύπο που το χε είπε πως φέτος δεν θα το ανοίξει.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  4. #49
    Γεννήθητω Δημοκρατία Χάρπερ Λιούις's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Πλατεία
    Posts
    204

    Default

    Και όμως...Ανοιχτό ήταν και είχε και αρκετούς ταβλαδόρους.

    Βρε, ούτως ή άλλως στα πλατάνια δεν λέει και τόσο. Άσε που είσαι και σε κοινή θέα όταν φτάνουν τα στρουμφάκια.

    Beach ρε bitches.

  5. #50

    Default

    Και να σε βαράει ο ήλιος πρωινιάτικα και να ναι φούρνος η σκηνή; Με σκοτώνει αυτό το πράγμα :/
    Άσε που στην παραλία, τουλάχιστον των γυμνιστών, είσαι ο ένας πάνω στον άλλον.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    139

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Και να σε βαράει ο ήλιος πρωινιάτικα και να ναι φούρνος η σκηνή; Με σκοτώνει αυτό το πράγμα :/
    Άσε που στην παραλία, τουλάχιστον των γυμνιστών, είσαι ο ένας πάνω στον άλλον.
    bgaineis kai koimase aptin pleura pou kanei skia skini sou ektos kai an eisai arxigos kai exeis stisei tenta pou tin pefteis kai einai 10 fores kalutera apo skini me i xwris ilio.episis an meneis ekei kairo to pi8anotero einai oti suni8izeis kai koimase kai pio nwris opote stis 7misi pou varaei o ilios eisai eidi arxigos xekourastos.mporei na uparxei sto mellon anagi na stiseis se meros pou den exei skia opote u ll have to deal with this shit.twra osanafora to kosmo ontws eixe arketo alla oxi kai akraio sun tou oti apo ekeini tin pleura eisai pio konta stis faseis/kavatzes.kai an eisai tuxeros vlepeis kai ti malaperda tou harper.

  7. #52
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    Να πω καιγώ
    Πήγα δυο γρήγορες βόλτες Κάλαμο με διαφορά ενός μήνα, ρε παιδιά τι κόσμος είναι αυτός; Μιλάμε για τρεις σειρές από σκηνές, η μία κολλητά στην άλλη, το πρωί δε που είχε και ένα σχετικό αεράκι, το κύμα γαργάλησε τις πρώτες. Ωραία θάλασσα πάντως, στηρίζω ξεκάθαρα, απλά μόνο αρχές Ιούλη ή Σεπτέμβρη. Επίσης, φανταστική άμμο για ύπνο, τι στρώματα και σκηνές και αηδίες.
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  8. #53
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Σκιά έχει?

    Εμείς πήγαμε προς Καλλιανό, οπού υποτίθεται στήνεις σε ποτάμι με πλατάνια (φαράγγι του Δημοσάρη), το οποίο εκβάλλει στην παραλία. Κάπως έτσι ήταν θεωρητικά, αλλά πολύ λίγες οι καβάτζες για σκηνές και ήταν όλες κατειλημμένες (είμαστε βέβαια μεγάλη παρέα, με 3 σκηνές και 5 αιώρες). Δεν πρόλαβα καν να δω αν είχε καμιά ντουζιέρα, αλλά το ποτάμι είχε νερό, οπότε δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία.
    Φύγαμε άρων άρων προς Ποτάμι Πλατανιστού, και δεν προλάβαμε καν να τσεκάρουμε το φαράγγι ψηλότερα, οπού υπάρχουν βάθρες, καταρράχτες κτλ. Με τη βοήθεια 2 καταρραμένων γιδοβοσκών, που μας έστειλαν από τον περιφερειακό σκατένιο χωματόδρομο, φτάσαμε μετά από 4 ώρες ταλαιπωρίας στο γαμωπόταμο. Άλλη μαλακία μέρος εκεί. Ελάχιστες καβάτζες σε πλατάνια πάλι, μέτρια παραλία, αλλά ήμασταν πτώματα και αποφασίσαμε να στήσουμε εκεί. Μείναμε 2 μέρες, παλεύοντας να κρατήσουμε τις σκηνές όρθιες και να μαγειρέψουμε με 8 μποφόρια, όταν τελικά μας ξύπνησε ένα πρωί ανεμοθύελλα και βροντές, οπότε σηκωθήκαμε και φύγαμε προς αναζήτηση τρίτης τοποθεσίας. Στο Ποτάμι είχε ντουζιέρες, τουαλέτα, μια καντίνα και μια ταβέρνα. Φεύγοντας, περάσαμε κι από τους καταρράχτες Πλατανιστού (το ίδιο ποτάμι πιο ψηλά). Εκεί ήταν υπέροχα (βλέπε φώτο στο ποστ πιξ). Γαμάτη πρασινάδα, καταρράχτες, παγωμένες βάθρες για βουτιές, αλλά για καμπινγκ δεν ενδείκνυτο.
    Μετά από κάμποσες ώρες στο αμάξι, καταλήξαμε στην παραλία Λιμνιώνας Μεσοχωρίων, οπού βγάλαμε το τελευταίο μας 24ωρο. Είναι μια πανέμορφη, μικρή παραλία, με άμμο, βοτσαλάκια και φανταστικά νερά, στην οποία κόβει κάπως κι ο αέρας. Τριγύρω έχει 4 ταβέρνες με πολύ λογικές τιμές, στις οποίες μπορεί κανείς να φάει και πρωινό. Επίσης παίζει ντουζιέρα και τουαλέτα. Για πολλές μέρες δεν είναι, γιατί δεν έχει σκιά (πέρα από κάτι ομπρέλες και 2 δεντράκια) και μαζεύει πολύ κόσμο (τον 15αύγουστο ένιγουεη, ίσως άλλες περιόδους να είναι άδεια), αλλά για κάνα 3ημεράκι είναι ταμάμ.
    Στη διαδρομή προς Καλλιανό, περάσαμε και δίπλα από το φαράγγι του Αγ. Δημητρίου, το οποίο απλά γάμησε από ψηλά. Δεν έχω ξαναδεί τέτοια βράχια πουθενά στην Ελλάδα, πολύ Grand Canyon φάση. Η παραλία επίσης μου φάνηκε συγκλονιστική (αν και μάλλον χωρίς σκιά), αλλά από εκεί που ερχόμασταν δεν είχαμε πρόσβαση για να κατέβουμε να τη δούμε. Σίγουρα θα ξαναπάμε κάποια στιγμή προς τα εκεί, για να τσεκάρουμε τα δύο φαράγγια (Δημοσάρη-Αγ. Δημητρίου) που είναι δίπλα δίπλα.

    Είναι η δεύτερη φορά που επιχειρούμε εξόρμηση προς Ν. Εύβοια, και ήταν και οι δύο βασανιστικές. Έχει όμορφες παραλίες, αλλά πολλή ξεραίλα γύρω γύρω. Σε γενικές γραμμές δε θα την πρότεινα για ελεύθερο. Β. Εύβοια δαγκωτό είμαστε.

  9. #54
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Κάλαμος 0 σκιά από δέντρα, όπως και οι περισσότερες (αν όχι όλες, μπορεί να ξεχνάω κάτι) γειτονικές παραλίες. Η παραλία του Αγίου Δημητρίου είναι υπερέπος όντως, αλλά πιο πολύ κύμα δεν έχω ξαναδεί στην ζωή μου (σε βουτιά κόντρα που μου αρέσει να κάνω στα κύματα, στον Άγιο Δημήτριο μ' είχε φέρει τούμπα 7895 φορές και μου έτριψε τη μάπα στα βότσαλα, με αποτέλεσμα να χάσω για μισό λεπτό κάθε αίσθηση στον χώρο και μετά να βγάζω πετραδάκια από τη μύτη, τ'αυτιά και το στόμα.)
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  10. #55
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    ^ ούτε καν, δεν ξέρεις τι λες. Εκτός αν έχεις συνηθίσει να κάνεις μπάνιο μόνο αύγουστο, ντάλα μεσημέρι, στην Αττική. Τότε ναι, είναι δροσερή η Χιλιαδού.
    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post

    Quote Originally Posted by babality View Post
    χιλιαδου = γαμα τα κρυο νερο. πλυσιμο και σουφρωμα αρχιδιων μεσα σε λιγα δευτερολεπτα. εκτος αν εισαι σκαρμογυφτας και καπηλευεσαι τον χιπισμο τον ιδιο για να δικαιολογησεις το τυρι αναμεσα στα μπουτια σου.
    Ούτε καν. Κρύο αυτό το νερό δεν το λες με τίποτα.
    Το μόνο θέμα ήταν όταν φύσαγε, που την ανακάτευε αρκετά και δεν ήταν και πολύ ευχάριστη (σαν θέαμα). Τις πρώτες μέρες ήταν έτσι, μετά έστρωσε ο καιρός και και στις 3 παραλίες (την πρώτη την μεγάλη, των γυμνιστών και την τρίτη που πας από μονοπατάκι) ήταν απλά υπέροχα.
    τωρα το ειδα. παρεξηγηθηκα μαλλον. δε μιλησα για την θαλασσα. ειπα δυσκολο πλυσιμο οχι μπανιο στη θαλασσα. ναι οι ντουζιερες ητανε αρκετα μπρουταλ ειδικα αν πλενεσαι απογευματακι που δεν εχει δυνατο ηλιο και το νερο ειναι μπουζι. η χιλιαδου γαμει οπως και ναχει. προτιμω πλατανια δασος μου βγαινει ο πανας απο μεσα μου τα βραδια. γεννεθλια και ξυδια με κατερινα απο ξυλινο τα βραδια. γαμω τα παιδακια της καναμε τη ζωη μαυρη με τισ καθημερινες κωλοιδεες για ανουσιοτητα που ειχαμε και παντα ηταν προθυμη. ωραια πραματα γενικως.
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  11. #56
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Οκ, για τις ντουζιέρες ισχύει, είναι κρύο.

  12. #57
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    Φεύγουμε Σάββατο βράδυ με αρχικό προορισμό Χερόμυλο. Θα παίζει 4x4 στο οποίο το μόνο που θα λείπει θα είναι παιδικά ποδήλατα..Έχει κανείς πληροφορίες για τη παραλία και τα πέριξ?Ισχύει ότι σε περίπτωση που φυσάει πας προς ευβοϊκό?

  13. #58
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Διήμερο ΣΚ σε Πετριές - Αγίους Αποστόλους.

    ό,τι πρέπει για απόσταση ενός διομισαώρου από άθενς
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  14. #59
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    έχει κανείς κάποια χρήσιμη και ψαγμένη πληροφορία για Άγιο Δημήτριο και γύρω περιοχές (νότια εύβοια); θα 'μαι για λεύτερο το ΣΚ. απ' όσο ξέρω, η παραλία δεν έχει σκιά ε. έχουμε πρόταση για καμιά ...εξορμησούλα (πέρα από το φαράγγι);

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  15. #60
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Πολύ ωραία παραλία, αλλά έχει θέμα με τη σκιά, ναι. Υπάρχει βέβαια ένας βράχος στα δεξιά που κάτι κάνει. Αν δεν είναι πήχτρα, θα είστε οκ από το μεσημέρι και μετά.
    10 λεπτά πιο πέρα είναι και ο Καλλιανός. Επίσης ωραία παραλία (χωρίς σκιά), κυρίως στο βόρειο άκρο της. Εκεί εκβάλλει και το φαράγγι, οπότε μπορείτε να ψάξετε για καμιά καβάτζα κι εκεί (φτάνοντας στην παραλία, έχει μια τσιμεντένια γεφυρούλα φάση, αράζετε το αμάξι και ανηφορίζετε μέσα στο φαράγγι). Δεν έχει πολλές καβάτζες για στήσιμο, οπότε αν έχει κόσμο, πακέτο. Για να φτάσετε σε βάθρες κτλ, πρέπει να ανέβετε αρκετά πιο ψηλά στο φαράγγι. Δεν το έχω δοκιμάσει με τα πόδια από κάτω, αλλά νομίζω είναι κάνα διωρο περπάτημα. Με άλλα λόγια, καλύτερα να ανέβετε με το αμάξι πιο ψηλά (ρωτήστε ντόπιους για το που ακριβώς θα φτάσετε με το αμάξι γιατί είναι λίγο τρικυ η φάση), και μετά να πάρετε ένα μονοπάτι, που κι αυτό έχει κάνα 45λεπτο περπάτημα μέχρι να φτάσετε σε νερό. Αξίζει ωστόσο, είναι φανταστικά. Έχει κάτι σημεία τελείως Indiana Jones.

    Τσέκαρε και το ποστ μου πιο πάνω, και κράτα τον Λιμνιώνα Μεσοχωρίων, αν βρείτε τα σκούρα στα φαράγγια.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •