Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30

Thread: Ουτρέχτη (Ολλανδία)

  1. #16
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    παρα πολυ ομορφη πολη το Maastricht, πρεπει να ναι πιο ωραια κ απο Bruges (poy den eχω παει ακομα παρολο που χω περασει ξυστά ν φορες)
    αλλα την ειδα στο In Bruge ;p
    Utrecht ομως πρεπει να ναι ο,τι καλυτερο για σπουδες.
    Nijmegen kai Rotterdam epishs proteinomena
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  2. #17
    Senior Member themisomagos's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    thessaloniki wannabe
    Posts
    539

    Default

    πολυ κρυο.
    πολυ πολυ κρυο το χειμωνα.
    ζωη: θα βαρεθεις να βλεπεις ξανθουλες με τσιτα κωλαρακια που ειναι πετρα γιατι εκαναν ποδηλατο απο τα 5.
    δε σε χαλασε.αλλα τα κωλαρακια αυτα ειναι πολυ "κρυα".if you know what i mean.
    όπως και να χει η ζωη κινείται σε ρυθμούς όπου οι μέρες περνάνε πολύ γρήγορα και απολαυστικα.(αν ασχολείσαι και με πανεπιστήμιο ή με καφεπωλεία)
    κατα τα άλλα σκέψου επίσης πως όποια μπαντα πατάει το πόδι της στην ευρώπη θα περάσει από κάπου κοντά σου είτε αυτό λέγεται αμστερνταμ είτε λέγεται τραίνο για κάπου σχετικά κοντά.
    δεν είναι η πόλη του τρελού πάρτυ.αλλά δεν είναι και νέκρα.έχει 300.000 κόσμο κ περίπου 70.000 φοιτητές.βγάλε τα συμπεράσματά σου.
    btw.το αμστερνταμ είναι μισή ώρα με το τραίνο.

    πανεπιστήμιο: αν ενδιαφέρεσαι όντως για τις σπουδές σου τότε οι σπουδές σου ενδιαφέρονται ακόμα περισσότερο για σένα.γενικά,πλην ελαχίστων εξαιρέσεων,το επίπεδο είναι αρκετά υψηλό και έχεις ανοίγματα για ό,τι μα ό,τι σου καβλώσει να κάνεις σε ακαδημαικό επίπεδο.θέλει όμως δουλειά.χαρακτηριστικό παράδειγμα αντιμετώπισης:όταν πήγα στο πανεπιστήμιο πρώτη φορά υπήρχε καθηγητής που με γνώριζε με όνομα επώνυμο και συνοπτικό ιστορικό.απλά αδιανόητο για ελληνικά δεδομένα.

    γενικά...ψήσου.

    φιλική συμβουλή, αν έχεις σκοπό να έρθεις κανόνισε τι θα κάνεις με σπίτι.δεν παιζει να υπάρχει πιο δύσκολο πράγμα από το να βρεις σπιτι στην ουτρέχτη.
    Mono ELECTRIC kai Katholou REQUIEM!

    http://www.youtube.com/watch?v=2EfJ6K9c2Vk

  3. #18

    Default

    leiden τι παιζει ρε σεις, για σπουδες θε να παω.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by themisomagos View Post
    πολυ κρυο.
    πολυ πολυ κρυο το χειμωνα.
    ζωη: θα βαρεθεις να βλεπεις ξανθουλες με τσιτα κωλαρακια που ειναι πετρα γιατι εκαναν ποδηλατο απο τα 5.
    δε σε χαλασε.αλλα τα κωλαρακια αυτα ειναι πολυ "κρυα".if you know what i mean.
    όπως και να χει η ζωη κινείται σε ρυθμούς όπου οι μέρες περνάνε πολύ γρήγορα και απολαυστικα.(αν ασχολείσαι και με πανεπιστήμιο ή με καφεπωλεία)
    κατα τα άλλα σκέψου επίσης πως όποια μπαντα πατάει το πόδι της στην ευρώπη θα περάσει από κάπου κοντά σου είτε αυτό λέγεται αμστερνταμ είτε λέγεται τραίνο για κάπου σχετικά κοντά.
    δεν είναι η πόλη του τρελού πάρτυ.αλλά δεν είναι και νέκρα.έχει 300.000 κόσμο κ περίπου 70.000 φοιτητές.βγάλε τα συμπεράσματά σου.
    btw.το αμστερνταμ είναι μισή ώρα με το τραίνο.

    πανεπιστήμιο: αν ενδιαφέρεσαι όντως για τις σπουδές σου τότε οι σπουδές σου ενδιαφέρονται ακόμα περισσότερο για σένα.γενικά,πλην ελαχίστων εξαιρέσεων,το επίπεδο είναι αρκετά υψηλό και έχεις ανοίγματα για ό,τι μα ό,τι σου καβλώσει να κάνεις σε ακαδημαικό επίπεδο.θέλει όμως δουλειά.χαρακτηριστικό παράδειγμα αντιμετώπισης:όταν πήγα στο πανεπιστήμιο πρώτη φορά υπήρχε καθηγητής που με γνώριζε με όνομα επώνυμο και συνοπτικό ιστορικό.απλά αδιανόητο για ελληνικά δεδομένα.

    γενικά...ψήσου.

    φιλική συμβουλή, αν έχεις σκοπό να έρθεις κανόνισε τι θα κάνεις με σπίτι.δεν παιζει να υπάρχει πιο δύσκολο πράγμα από το να βρεις σπιτι στην ουτρέχτη.
    Το ψήνω. Υπάρχει ένα πρόβλημα με τη γραμματεία της σχολής μου και δυστυχώς για κάποιο ηλίθιο λόγο το UU είναι το μόνο που έχει προθεσμία 1η Σεπτεμβρίου και φοβάμαι μην πάθω καμιά νίλα αν δε προλάβω να στείλω τα χαρτιά που πρέπει. Από Δεκέμβριο πάντως που θα ξέρω αν θα έρθω εκεί θα έρθω για να ψάξω για σπίτι. Γενικώς η στέγαση πάντως φαίνεται να είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα σε όλες τις πόλεις.

  5. #20
    Senior Member themisomagos's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    thessaloniki wannabe
    Posts
    539

    Default

    Quote Originally Posted by _UnHoLy^MaRtYr_ View Post
    leiden τι παιζει ρε σεις, για σπουδες θε να παω.
    δεν ειχα ακομη την τιμη να παω leiden αλλα γενικα ολες οι πολεις μια απο τα ιδια ειναι.ψαξε να δεις ποσοστα απο φοιτητες στο συνολο των κατοικων και θα βγαλεις τα συμπερασματα σου για το ποσο τζερτζελο υπαρχει στην πολη.εισαι βεβεαι διπλα σε χαγη και ροτερνταμ οποτε κρινε απο τους ενδεικτικους χρονου του 30λεπτου για ροτερνταμ και 15λεπτου για χαγη για να καταλαβεις την αποσταση σου απο τον πολιτισμο σε περιπτωση νεκρας.γενικα ομως μην περιμενεις οτι θα ακολουθησεις το ελληνικο συστημα του βγαινω καθε μερα και ειμαι και γαματος στη σχολη.αμα ειναι να κανεις μαστερ θα φας καλο πεος.αλλα φυσικα θα εχεις και την αναλογη αναπτυξη ακαδημαικων γνωσεων στον τομεα σου.
    αν ειναι παντως να μεταναστευσεις για σπουδες να ξερεις πως η λεξη προγραμμα θα πρεπει να γινει η αγαπημενη σου.δυστυχως αλλιως δεν γινεται!
    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Το ψήνω. Υπάρχει ένα πρόβλημα με τη γραμματεία της σχολής μου και δυστυχώς για κάποιο ηλίθιο λόγο το UU είναι το μόνο που έχει προθεσμία 1η Σεπτεμβρίου και φοβάμαι μην πάθω καμιά νίλα αν δε προλάβω να στείλω τα χαρτιά που πρέπει. Από Δεκέμβριο πάντως που θα ξέρω αν θα έρθω εκεί θα έρθω για να ψάξω για σπίτι. Γενικώς η στέγαση πάντως φαίνεται να είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα σε όλες τις πόλεις.
    κ αλλη φιλικη συμβουλη σου εχω
    οι γραματειες δουλευουν μια χαρα.προτιμησε να περνεις τηλεφωνο για να λυνεις τα προβληματα σου αμεσα.εχω επιλέξει www.voipdiscount.com για να μπορω να μιλαω τσαμπε μεσω ιντερνετ και με ελλαδα απο εξωτερικο και με εξωτερικο γενικα σε περιπτωση που χρειαζεται να παρω τηλεφωνο καθως το μαιλ αν και αξιοπιστο ειναι ολιγον τι αργο οταν καιγεσαι για να περιμενεις απαντηση.
    απο χαρτια που ειχα κανει αιτηση χρειαστηκαν :
    απολυτηριο λυκειου ελληνικο και μεταφραση
    πτυχιο ελληνικο και μεταφραση
    μοτιβεησον λεττερ και στεητμεντ οικονομικων στοιχειων για το ποιος θα πληρωνει για το πανεπιστημιο και τη διαμονη σου.
    χαρτι για τα αγγλικα.εχει στο σαητ οδηγιες.
    αυτα θυμαμαι.

    να προσεξεις τα ελληνικα εγγραφα που θα τους δωσεις καθως κ αυτα που θα δωσεις στο μεταφραστικο να ειναι απο επισημους φορεις κ οχι επικυρωμενες φωτοτυπιες απο ΚΕΠ.θεωρησαν τα εγγραφα μου ελλειπη επειδη ειχα στειλει επικυρωμενη φωτοτυπια του απολυτηριου λυκειου απ το ΚΕΠ.και ηθελαν απο το λυκειο κ ετρεχα μες το καλοκαιρι να βρω κοσμο στο λυκειο να μου επικυρωσει το αντιγραφο.

    τα εγγραφα μετα τα στελνεις με ελτα εξπρες και συστημενο και πανε σε 2-3 εργασιμες.κ ειναι κατι γυρω στα 6-7 ευρω.αμα τα στειλεις με φεντ-εξ,ντι-ειτς-ελ κλπ. πανε σε 1-2 εργασιμες αλλα ειναι κοντα στο 50ευρω και πιστευω δεν αξιζει εκτος κ αν εισαι μια μερα πριν το ντεντλαην.

    κανονισε αμεσα τις μεταφρασεις γιατι το μεταφραστικο που ειναι στο μοναστηρακι κανει 7 μερες για την εξπρες μεταφραση (ελλαδαρα!) και 10 για την κανονικη.

    αυτα τα ολιγα απο διαδικαστικα.διαλεγεις και παιρνεις.χρονος υπαρχει για να μαζεψεις τα χαρτια τις μεταφρασεις κλπ.
    ξεκουνα λιγο κ ολα θα γινουν γρηγορα.

    καλη τυχη

    εδιτ: αν δεν εχεις ακομη πτυχιο τους στελνεις την αναλυτικη σου και μια συμπληρωμενη φορμα που την εχουν ονλαην και γραφεις ποσα μαθηματα σου μενουν και πας στη γραμματεια της σχολης σου και την υπογραφουν.ετσι σε δεχονται υπο-προυποθεσεις και απλα οταν θα πας να γραφτεις τους πας και το πτυχιο σου.
    Last edited by themisomagos; 28-07-2010 at 15:59.
    Mono ELECTRIC kai Katholou REQUIEM!

    http://www.youtube.com/watch?v=2EfJ6K9c2Vk

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Είσαι θεούλης. Ευχαριστώ.

  7. #22

    Default

    Παίζει πολύ την κυριακή να είμαι εκεί για το φεστιβάλ SUMMER DARKNESS, οπότε μπορεί να έχω κι εγώ μια επιφανειακή γνώμη για την πόλη από βδομάδα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  8. #23

    Default

    οι γκοθάδες καπνίζουν....

    και να δεις Spiritual Front, είναι καλή μπάντα

  9. #24

    Default

    Οι SF είναι το Σάββατο, επειδή θα έχουμε βάση το άμστερνταμ είπαμε να πάμε μία μέρα και επιλέξαμε κυριακή λόγω diorama (πριν ανακοινώσουν για ελλάδα).
    Οι γκοθάδες δεν καπνίζουν σε κλειστά μέρη, είναι ευγενικοί πρίγκηπες.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  10. #25

    Default

    Αν δεν δείτε ούτε In Slaugher Natives, τσάμπα θα πάτε. Έχω ένα φίλο το Χανς θα του πω να καπνίζει

  11. #26

    Default

    Λοιπόν! Είδαμε ελάχιστα πράγματα και μόνο πολύ κεντρικά, αλλά φαίνεται κλασική ολλανδούπολη, με τα κανάλια της, τους πλακόστρωτους πεζόδρομους και τέτοια. Ωραία φαίνεται, να πας.
    Πικς:









    Ο Χανς:



    Hey, Panos...

    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Μετά από δραματικό PVP με τη γραμματεία της σχολής (αθάνατο ελληνικό δημόσιο) ΚΑΤΑΦΕΡΑ τελευταία στιγμή και έκανα τα χαρτιά μου με τη ψυχή στο στόμα. Χαλαρά η ζωή μου τη προηγούμενη βδομάδα θα μπορούσε να γίνει ταινία μικρού μήκους για το δημόσιο., θα βγάζαμε πολλά λεφτά λέμε. Τέσπα, όπως και να'χει θα έρθω κάποια στιγμή Νοέμβριο-Δεκέμβριο να δω τη πόλη από κοντά (θα πάω και Delft), φαίνεται όντως να είναι πολύ όμορφα, ανυπομονώ

  13. #28
    Радость простых мелодий Fireknight's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Øresund
    Posts
    2,439

    Default

    exoume kanenan metaptyxiako computer scientist stin Outrexti ?

  14. #29
    Member stelios_o's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Αδαμαντος 4
    Posts
    77

    Default

    p
    Last edited by stelios_o; 02-07-2013 at 01:43.

  15. #30
    Радость простых мелодий Fireknight's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Øresund
    Posts
    2,439

    Default

    i8ela na rotiso gia to programma spoudwn . esena 8a se xreiasto argotera logika =)

Similar Threads

  1. Rotterdam - Ολλανδία
    By Xtikio in forum Reise, Reise
    Replies: 3
    Last Post: 15-06-2009, 15:32
  2. Delft - Ολλανδια
    By Cinnamon in forum Reise, Reise
    Replies: 13
    Last Post: 10-06-2009, 14:36

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •