Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 114

Thread: Δισκοθήκη. Αξίζει?

  1. #1

    Default Δισκοθήκη. Αξίζει?

    Λοιπον, αρχισα να μαζευω cds απο τον σεπτεμβριο. εξαιτιας καποιων γεγονοτων εφτασα περιπου τα 90. Ημουν κατηγορηματικος στο downloading και οτι κατεβαζα ηθελα να το αγορασω και σε αυθεντικο. Ωστόσο, το σκέφτηκα περισσότερο και διάβασα (π.χ. Μαμαλάκης) και συζήτησα με φίλους, αλλα δεν καταφερα να καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα. Πιστέυω πως σίγουρα είναι ωραίο να έχεις μια μεγαλη δισκοθήκη(ή αλλη συλλογή..) αλλα δεν ξέρω αν αξίζει τα χρηματα. Βέβαια, οι παλιοί θα πουν πως "είναι αλλο πράγμα να έχεις τα LPs σου ή τα CDs σου", "αλλη ποιότητα ήχου" κλπ. Ομως, δεν ειμαι πια και ο Μπάχ με την τεραστια ακουστικη οξυδερκια για να καταλάβω τη διαφορα μεταξυ mp3 320kbps και cd.

    Κλείνοντας να πω μια φράση του Nergal(Darkthrone) : "An important distinction must be made between someone who collect music and someone who invests serious time in music" απο το Terrorizer #195. Πληροφοριακά, ο Nergal έχει καμιά 11.000 cds, lps και κασέτες.

    Πείτε.

  2. #2

    Default

    Nergal (Darkthrone) φίλος, δύσκολο.

  3. #3
    ηλίθιο μουνί Cookie Monster's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    682

    Default

    Αν σε ενδιαφέρει να φτιάξεις δισκοθήκη, αν έχεις τα χρήματα να αγοράζεις σιντι και αν έχεις και καλό ηχοσύστημα, αξίζει.
    I was just in your kitchen. I didn't see no god damn pig.

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Nergal (Darkthrone) φίλος, δύσκολο.
    sorry. Fenriz.

  5. #5
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    ε που κολλάς και εσύ. τι Behemoth, τι Darkthrone.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  6. #6

    Default

    nta3 re su. shoot me.

  7. #7

    Default

    Συνοπτικά, δεν είναι ούτε το θέμα με τον καλύτερο ήχο, σιγά, ούτε το "άλλο να χαζεύεις στίχους/μυρίζεις booklets" ούτε να βγάζεις φωτο και την βάζεις στο ρέκβιεμ (αν δεν είσαι ο πίτσφορκ). Είναι αν πέρα από την κάβλα της μουσικής, σε πιάσει και η κάβλα για το υλιστικό του θέματος, γιατί τέτοιο είναι. Δεν νομίζω πως πέρα από το γουστομουκαπέλο μου υπάρχει κάποιος πραγματικά σοβαρός παράγοντας που να δικαιολογεί την ύπαρξη μεγάλης δισκοθήκης, κλπ. Εμένα με πιάνει ας πούμε, αλλά δεν θα πεθάνω κιόλας, το διασκεδάζω. Όσο μπορώ. Ούτε θα δικαιολογηθώ κιόλα.

  8. #8
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    οτι είπε ο αποπάνως. είναι περισσότερο θέμα εξάρτησης και πεποιθήσεων (σχετικά με την μουσική βιομηχανία). δηλαδή εμένα είναι απο τις αγαπημένες μου ασχολίες να πηγαίνω στο δισκάδικο να αγοράσω δίσκους. είναι και θέμα ιδιοσυγκρασίας βεβαίως. απο μικρός είχα μεγάλη τρέλα γενικότερα με συλλογές διαφόρων πραγμάτων.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  9. #9
    ηλίθιο μουνί Cookie Monster's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    682

    Default

    Έλα μωρέ, τι εννοείς πεποιθήσεων ως προς τη μουσική βιομηχανία; Το πιο σωστό το είπε ο καρχαρτ. Και εγώ.
    I was just in your kitchen. I didn't see no god damn pig.

  10. #10
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Αξίζει σαν επένδυση εάν ξέρεις τι αγοράζεις.
    Αξίζει και εάν ακούς τα cd σου και ασχολείσαι με τις κυκλοφορίες σαν σύνολο (artwork κτλ)
    Αξίζει εάν θέλεις να υποστηρίζεις κάποια κίνηση/ρεύμα
    Αξίζει εάν το βλέπεις σαν hobbie/συλλέκτης

    Αλλιώς για να περάσει η ώρα ακούς τα mp3 σου και ξοδεύεις το όποιο χρήμα κάπου άλλου. Διαφορές στον ήχο δεν θα καταλάβεις ποτέ (και ενίοτε δεν υπάρχουν)
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  11. #11
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    ε με χαλάει η σκέψη και μόνο οτι σε 3-4 χρόνια μπορεί να μην υπάρχουν δισκάδικα ρε συ κούκι.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  12. #12

    Default

    δεν σου είπα να δικαιολογηθεις. Απλά ρωταω αν αξιζει να έχεις μεγαλη δικοθήκη ενω μπορεί να έχεις την ιδια ή και καλύτερη ποιοτητα ήχου σε mp3 στο pc. Αυτό για τους παλιούς το είπα επειδή εγω τείνω προς το downloading και θέλω μια αντίθετη άποψη.

    και για να ξηγιόμαστε κιόλας, και εμενα με αρεσει η μικρη δισκοθηκη που εχω και νιώθω καλα που ειναι δικη μου.
    Last edited by Sheldon; 04-06-2010 at 13:02.

  13. #13
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Τι 3-4, σε 2. Είμαστε ήδη στο 2010.

  14. #14
    ηλίθιο μουνί Cookie Monster's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    682

    Default

    Quote Originally Posted by Sheldon View Post
    δεν σου είπα να δικαιολογηθεις. Απλά ρωταω αν αξιζει να έχεις μεγαλη δικοθήκη ενω μπορεί να έχεις την ιδια ή και καλύτερη ποιοτητα ήχου σε mp3 στο pc. Αυτό για τους παλιούς το είπα επειδή εγω τείνω προς το downloading και θέλω μια αντίθετη άποψη.
    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Συνοπτικά, δεν είναι ούτε το θέμα με τον καλύτερο ήχο, σιγά, ούτε το "άλλο να χαζεύεις στίχους/μυρίζεις booklets" ούτε να βγάζεις φωτο και την βάζεις στο ρέκβιεμ (αν δεν είσαι ο πίτσφορκ). Είναι αν πέρα από την κάβλα της μουσικής, σε πιάσει και η κάβλα για το υλιστικό του θέματος, γιατί τέτοιο είναι. Δεν νομίζω πως πέρα από το γουστομουκαπέλο μου υπάρχει κάποιος πραγματικά σοβαρός παράγοντας που να δικαιολογεί την ύπαρξη μεγάλης δισκοθήκης, κλπ. Εμένα με πιάνει ας πούμε, αλλά δεν θα πεθάνω κιόλας, το διασκεδάζω. Όσο μπορώ. Ούτε θα δικαιολογηθώ κιόλα.
    I was just in your kitchen. I didn't see no god damn pig.

  15. #15

    Default

    ok.. mallon downloading tote..-.-

Similar Threads

  1. Δισκοθήκη
    By Krux in forum Music Discussion
    Replies: 65
    Last Post: 04-06-2010, 16:35
  2. Αξίζει δικό του θρέντ
    By The Good Son in forum Live & Events Talk
    Replies: 10
    Last Post: 24-09-2009, 14:28
  3. Replies: 38
    Last Post: 02-10-2007, 21:55
  4. Αξίζει δικό του τόπικ
    By enitharmon in forum General Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 15-09-2005, 12:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •