Page 91 of 539 FirstFirst ... 41818990919293101141191 ... LastLast
Results 1,351 to 1,365 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #1351
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    Γωνία Καλλιδρομίου και Χ. Τρικούπη, υπάρχει ένα παλιό και γνωστό καφενείο «Η Μουριά» που χρόνια τώρα, κυρίως τα Σάββατα, μαζεύει κόσμο υποτίθεται με άποψη, ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται. Εγώ συχνά πυκνά κατεβαίνω εκεί, γιατί επιπλέον μπροστά στη «Μουριά»και σε όλο το μήκος της Καλλιδρομίου, γίνεται και μια απ’ τις καλύτερες και μεγαλύτερες Λαϊκές με μπόλικη πραμάτια και πολύ κόσμο, κι εμένα κάτι τέτοια να πω τη μαύρη μου αλήθεια μ’ αρέσουνε. Έτσι, λοιπόν, αυτό το Σάββατο αποφάσισα να κατέβω.
    Ήταν περίπου 12.30, όταν ανεβαίνοντας τη Χ. Τρικούπη και βρισκόμενος στο ύψος του πεζόδρομου της Μεθώνης, κάπου 50 μέτρα πριν την Καλλιδρομίου, ακούω μια τρομερή έκρηξη, με φλόγες, καπνό και φωνές. Πλησιάζοντας, βλέπω μια μηχανή πεσμένη στορείθρο του πεζοδρομίου μπροστά στο καφενείο, λαμπαδιασμένη, κι η φωτιά από την έκρηξη να κατευθύνεται προς τους γωνιακούς ανθοπώλες, καίγοντας ανθρώπους και τέντες.
    Χώθηκα γρήγορα μες στο καφενείο, όπου από μιαν άκρη κοίταζα έντρομος τον απέναντι ψαρά και τον κρεοπώλη, να προσπαθούν με ντενεκέδες γεμάτους νερό, να σώσουν τους ανθρώπους που καίγονταν, ενώ κάποιοι άλλοι με λάστιχα «πότιζαν»τη μηχανή που εξακολουθούσε να καπνίζει, (με το σωληνάκι της βενζίνης τραβηγμένο!) και τις τέντες, που φλεγόμενες είχαν πέσει πάνω στο σωρό απ’ τα καμένα γλαστράκια και λουλούδια.
    Ένα νοσοκομειακό ήρθε «κελαηδώντας», έβαλαν μέσα μια γυναίκα που θα έπρεπε να ‘ταν η ανθοπώλης της γωνίας, κι έναν άντρα, αλλά αυτόν σε κατάσταση τραγική. Τους πήρε και τους δυο κι έφυγε. Από κοντά έφυγε κι η Πυροσβεστική. Οι κουκουλοφόροι προ πολλού είχαν πετάξει τις κουκούλες στον πεζόδρομο της Μεθώνης κι είχαν εξαφανιστεί. Κι ενώ η υπόλοιπη Λαϊκή στο βάθος ξανάβρισκε το ρυθμό της, με τα ΜΑΤ ακίνητα – αυτοί δε φύγανε – στραμμένα προς τα ντουβάρια των σπιτιών, όπως κάνουν και στα γήπεδα που κοιτάνε τις κερκίδες, μια νέα λάμψη ήρθε να φωτίσει το παράξενο αυτό τοπίο αλλά αυτή τη φορά ήταν «η φλόγα της Ελληνικής λεβεντιάς». Η αφύπνιση του Νεοέλληνα.
    Ούτε αλλοδαποί ούτε μετανάστες. Έλληνες ήταν. Γνήσιοι Αθηναίοι πολίτες, που άρχισαν δειλά – δειλά να προχωράνε κάνοντας κύκλο γύρω απ’ το σωρό με τα πεταμένα γλαστράκια και τα μισοκαμένα λουλούδια της γυναίκας που ‘φυγε με τ’ ασθενοφόρο. Κοίταζαν γύρω αν τους βλέπουν, κοιτιόντουσαν και μεταξύ τους κάνοντας νοήματα του στυλ «…πάρε εσύ πρώτος!… Όχι, εσύ καλύτερα…!» κι άρχισαν δήθεν αδιάφορα να πλησιάζουν, άλλοι διαλέγοντας τα καλά κι άλλοι κλωτσώντας και παραμερίζοντας τα καμένα, μέχρι που στο τέλος φεύγανε και ξανάρχονταν απροκάλυπτα και ξεδιάντροπα, φέρνοντας ολόκληρα καφάσια που τα γέμιζαν και τα ξαναγέμιζαν με γλαστράκια και λουλούδια, σαν τα όρνια που ορμάνε από ψηλά ν’ αρπάξουν ό,τι προλάβουν ν’ αρπάξουν απ’ το ψοφίμι.
    Με ποιόν να είμαι;…«Αυτό το μεσημέρι, παρέμεινα εις τα όρη».


    http://www.aixmi.gr/index.php/h-gyna...es-thn-klevan/
    Vielen Dank für alles was mal war

  2. #1352
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default

    ας πω κι εγω μπας και βοηθήσει κανείς. Σήμερα μου έκλεψαν την τσάντα της δουλειας απο το αμάξι. μέσα είχα ταυτότητα δίπλωμα κλπ. δεν έχω διαβατήριο, πετάω το σάββατο. απο την αστυνομία μου έδωσαν μόνο ενα χαρτί που γράφει ενα πρωτόκολλο. πως πετάω;

  3. #1353
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Μπορείς να ζητήσεις ένα χαρτί που να σου επιτρέπει να πετάξεις μέχρι να εκδοθεί νέα ταυτότητα/διαβατήριο. Δε γνωρίζω που πρέπει να απευθυνθείς στην Ελλάδα, μάλλον αστυνομία. Εμένα μου είχε συμβεί στο εξωτερικό και μίλησα με Πρεσβεία.

  4. #1354

    Default

    Σε μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή ο μόστος νοιάζεται για το πως θα πάει εξωτερικό και οι νεοέλληνες κλέβουν γλαστράκια από τον καμένο πάγκο.
    Μπλε

  5. #1355
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default

    βασικά εσωτερικό και κατα δεύτερον συνηθισμένα τα βουνά απο τα χιόνια!!!

  6. #1356
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Μπορεί να θέλει να μεταναστεύσει.

    εδιτ: χμ, μαλακία νόμιζα ήμασταν στο άλλο θρεντ. Όλα τα θρεντς στο πολιτιξ τελευταία είναι πάνω-κάτω το ίδιο πράγμα ή εντύπωση μου είναι;

  7. #1357
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Αν είναι για εσωτερικό τότε ίσως να μπορείς και με το δίπλωμα οδήγησης. Αν δε στο κλέψαν και αυτό.

  8. #1358
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

  9. #1359
    Peer Gynt kas's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    απο την καλη και απ' την αναποδη
    Posts
    175

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Πάρτε ένα χαριτωμένο: http://www.lifo.gr/blogs/bitsandpieces/24774

    Και ακούστε καλά αυτόν τον ήχο: http://wp.me/p1pa1c-a0K
    a piga se ena party enos paidiou se afti tin polikatoikia.eksairetiki thea.eixe kai kanapedakia me solwmo.

    I don't mean to impose but I'm the ocean.

  10. #1360

    Default

    Στις πόσες φορές λέτε να μάθει ο μόστος να μην αφήνει πράματα στο αμάξι; Αν δεν κάνω λάθος με αυτήν είμαστε στις 5.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  11. #1361
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Πάρτε ένα χαριτωμένο: http://www.lifo.gr/blogs/bitsandpieces/24774
    Δάκρυσα από την τελειότητα. Απίστευτο.

  12. #1362
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Ειδαμε τις ομορφιες που τσ'ειπανε στην Ισπανια?
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  13. #1363
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Στις πόσες φορές λέτε να μάθει ο μόστος να μην αφήνει πράματα στο αμάξι; Αν δεν κάνω λάθος με αυτήν είμαστε στις 5.
    πραγματικά λόγω της δουλειάς με το αμάξι-γραφείο, δεν πολυαφήνω αν και δύσκολο. εκτός απο στιγμιαία ανόητα λάθη. και να.

  14. #1364

  15. #1365
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Κοιταμε εδω
    http://www.soltv.tv/soltv/
    Απευθείας από την Πουέρτα δελ Σολ
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 01:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 03:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 15:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 01:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 00:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •