Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32

Thread: Στρατόπεδα συγκέντρωσης

  1. #16
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Ενίθαρμον έχω μία υποψία ότι κάπου κατα βάθος έχεις στο μυαλό σου "μεταλλάδες" που θέλουν να πάνε σε κακά μέρη γιατί τα αντιλαμβάνονται ως εξωτικά. Σε αυτό ίσως και να συμφωνώ μαζί σου.

    Όμως η ιστορία πρέπει να βιώνεται ως ζωντανή ιστορία, κάθε άνθρωπος οφείλει (αν μπορεί) να ζήσει κάθε πτυχή της με κάθε τρόπο. Για μένα, και φαντάζομαι για όλους, το να επισκέπτεσαι χώρους πολέμων, θανάτων, βασανιστηρίων έχει σημασία γιατί σου θυμίζει ότι η βία είναι η μαμή της ιστορίας, ότι η ανθρωπότητα δεν ξεπέρασε το στάδιο της κτηνωδίας, ότι τα κράτη δε συγκροτήθηκαν με προσευχές, ότι παράλληλα που εσύ τα βλέπεις αυτά ως τουρίστας που αποχωρίστηκε το σπιτάκι του στον 1ο κόσμο κάπου άλλου συμβαίνουν τα ίδια κλπ κλπ. Δεν ξέρω για σας, εμένα αυτά τα πράγματα με αναστατώνουν μεν αλλά μου δίνουν μία πιο ολόπλευρη άποψη.

  2. #17
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Quote Originally Posted by fandango View Post
    Quote Originally Posted by Comte de Saint-Germain View Post
    Γιατί ενδιαφέρει κόσμο να δει το σημείο που έγινε η μάχη του Μαραθώνα ή των Θερμοπυλών; Για αυτό.
    τα οποία συνδέονται με τα στρατόπεδα συγκέντρωσης... πως;




    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Ενίθαρμον έχω μία υποψία ότι κάπου κατα βάθος έχεις στο μυαλό σου "μεταλλάδες" που θέλουν να πάνε σε κακά μέρη γιατί τα αντιλαμβάνονται ως εξωτικά. Σε αυτό ίσως και να συμφωνώ μαζί σου.

    Όμως η ιστορία πρέπει να βιώνεται ως ζωντανή ιστορία, κάθε άνθρωπος οφείλει (αν μπορεί) να ζήσει κάθε πτυχή της με κάθε τρόπο. Για μένα, και φαντάζομαι για όλους, το να επισκέπτεσαι χώρους πολέμων, θανάτων, βασανιστηρίων έχει σημασία γιατί σου θυμίζει ότι η βία είναι η μαμή της ιστορίας, ότι η ανθρωπότητα δεν ξεπέρασε το στάδιο της κτηνωδίας, ότι τα κράτη δε συγκροτήθηκαν με προσευχές, ότι παράλληλα που εσύ τα βλέπεις αυτά ως τουρίστας που αποχωρίστηκε το σπιτάκι του στον 1ο κόσμο κάπου άλλου συμβαίνουν τα ίδια κλπ κλπ. Δεν ξέρω για σας, εμένα αυτά τα πράγματα με αναστατώνουν μεν αλλά μου δίνουν μία πιο ολόπλευρη άποψη.

  3. #18
    Crystal meth habit O)))zma's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Dark Globe
    Posts
    889

    Default

    exo akousei oti sto auschwitz mirizei mpeikon, isxiei?

    on topic de tha pigena
    Rats, Rats lay down flat
    we don't need you, we act like that

    and if you think you're unloved
    then we know about that...

  4. #19
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Ενίθαρμον έχω μία υποψία ότι κάπου κατα βάθος έχεις στο μυαλό σου "μεταλλάδες" που θέλουν να πάνε σε κακά μέρη γιατί τα αντιλαμβάνονται ως εξωτικά.
    nah, το ολοκαυτωμα και η γενικοτερη ιδεα της γενοκτονιας ειναι πολυ περιπλοκη για το μεταλλαδικο μυαλο, αυτο φτιαχνεται περισσοτερο με θερμοπυλες και ηρωισμους. δεν εχω παει σε κανενα "μερος φρικης" αλλα φανταζομαι το μεσο τουριστα ως βαριεστημενους εφήβους ή ως μεσηλικα, με φανερη τουριστικη ενδυμασια αναλογα την εποχή, ο οποίος αμέσως μετά την επίσκεψη θα επισκεφθει το κοντινότερο εστιατόριο για wurst και μπύρα. άμα ήταν και το αγαπημένο μέρος του χίτλερ, ακόμα καλύτερα

    δε μαθαίνουμε τίποτα από τέτοια μέρη. αν εξαφανιζόταν ο μειονοτικός γείτονας μας, θα το προσπερνούσαμε κι όταν οι επόμες γενιές ρωτούσαν "μα πως γίνεται να μη γνωρίζατε που τους πάνε;" θα απαντάμε κανεις δεν μα το είπε. οπότε μη μου λέτε για ταρακουνήματα και έντονες εμπειρίες, τα ίδια θα γινόντουσαν και γίνονται και σήμερα
    Vielen Dank für alles was mal war

  5. #20
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Για τα τις Γερμανίας δεν έχω άποψη, γενικά όμως κάποιοι έχουν ασχοληθεί με την ιστορία και τα αντιστοιχα μνημεία τους ίσως γιατί θέλουν να στείλουν και το κάποιο μύνημα.

    εδώ για τον Αδόλφο




    η εδώ για τον Μουσταφά



    Genocide museum
    Last edited by wom; 15-07-2009 at 18:28.
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  6. #21
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    δεν εχω παει σε κανενα "μερος φρικης"
    Ε, πήγαινε πρώτα.

  7. #22
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    Quote Originally Posted by wom View Post
    η εδώ για τον Μουσταφά



    Genocide museum
    Τρομερό ήταν αυτό.

    Γενικά μου φαίνεται περίεργο το να μην ενδιαφέρει κάποιον να δει τέτοια πράγματα [ή και λιγότερο/καθόλου μακάβρια και με αντίστοιχα σημαντική ιστορία], αλλά μου φαίνονται τόσο προφανείς οι λόγοι που βαριέμαι και να τους γράψω.
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  8. #23
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Κάνεις λάθος ενιθαρμον, μαθαίνουμε, ακόμη και αν είμαστε λίγοι.

    Γιατί αν, ακόμη και με τελείως μικροαστικά μέσα, ερχόμαστε σε επαφή με την έννοια της βίας κατά την ιστορία, μόνο καλύτεροι άνθρωποι μπορούμε να γίνουμε. Αλλιώς επαναπαυόμαστε στην ροζ αταξική θεώρηση των πραγμάτων και νομίζουμε ότι οι πόλεμοι και λοιπές φρίκες είναι αντικείμενο μυθιστορημάτων.

    Βέβαια από την άλλη, ίσως κάπου να συμφωνούσα, υπό την έννοια ότι δεν υπάρχει πιο κρετίνικο πράγμα από το να φορτώνεις ευθύνες που υπάρχουν αυτούσιες και σήμερα στο παρελθόν. Είναι γελοίο, μία χώρα όπως η γερμανία να δαιμονοποιεί το παρελθόν της (και όποιον γραφικό τολμήσει να το νοσταλγήσει btw) και να χρησιμοποιεί αυτή την πράξη ως ένα σύγχρονο αλάθητο, τη στιγμή που συνεχίζει τον οικονομικό ιμπεριαλισμό παγκοσμίως. Και φυσικά είναι γελοίο να υπάρχουνε μουσεία φρίκης απλά για κοσμικούς-στρατηγικούς σκοπούς ενώ μία απλή αποζημίωση στο random Δίστομο μίας random μη-υπερδύναμης ακόμη να τη δώσουν (πρόσφατα που το θέμα ξαναπροέκυψε, η καταστροφή στο Δίστομο χαρακτηρίστηκε ως νόμιμο αντίποινο σε πράξεις ανταρτών). Άρα ναι, ροζ λογοτεχνικές αναφορές στην ιστορική βία με καμία πολιτική προέκταση προπαντός στο σήμερα, δε βελτιώνουν την κατάσταση.

    Παρ'όλ'αυτά, καλό είναι να ερχόμαστε σε επαφή με την Ιστορία που και που. Απλά να χουμε και τα εφόδια να την ερμηνεύσουμε περαιτέρω.
    Last edited by stam and the witches; 15-07-2009 at 18:44.

  9. #24
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    μία απλή αποζημίωση στο random Δίστομο μίας random μη-υπερδύναμης ακόμη να τη δώσουν
    χαχαχαχαχαχα είσαι μλ ρε μλκ.

  10. #25
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Ναι μπορεί να είμαι!

  11. #26
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Γιατί αν, ακόμη και με τελείως μικροαστικά μέσα, ερχόμαστε σε επαφή με την έννοια της βίας κατά την ιστορία, μόνο καλύτεροι άνθρωποι μπορούμε να γίνουμε. Αλλιώς επαναπαυόμαστε στην ροζ αταξική θεώρηση των πραγμάτων και νομίζουμε ότι οι πόλεμοι και λοιπές φρίκες είναι αντικείμενο μυθιστορημάτων.
    κι αυτο θα το συνειδητοποιησει καποιος καλυτερα επισκεπτομενος εναν εγκαταλελημμένο χωρο-μουσειο από το να διαβάσει μια βιογραφία επιζήσαντος ή μαρτυρία της εποχής; δε μιλάω για σένα που θα κάνεις και τα δύο, μιλάω για αυτούς που επισκέπτονται το Μόναχο για 2 μέρες και ξοδεύουν τη μία για το "nazi-tour".

    ικονοκλαστ, εξηγω τους λόγους που θεωρώ ανούσια μια τέτοια επίσκεψη
    Vielen Dank für alles was mal war

  12. #27
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Ενιθαρμον δέχομαι απόλυτα αυτό που λες. Γι αυτούς ίσως είναι απλά τουρ, όμως ο έστω και ένας που θα προβληματιστεί αποτελή αφορμή για την προσπάθεια του να κρατηθεί η ιστορία ζωντανή με κάθε μέσον. Δλδ δε μπορώ να φανταστώ κάτι πιο φυσιολογικό.

  13. #28
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    φυσικά και τέτοια μέρη (στρατόπεδα συγκέντρωσης και μεσαιωνικών βασανιστηρίων της Καμπότζης του Πολ Ποτ με τα έργα του Βαν Ναθ, (δεν μούρχεται το όνομα της φυλακής τώρα), κλπ, απότελούν ατραξιόν τουριστικές ή ιστορικού ενδιαφέροντος

    όχι μόνο για την φυσιολογική περιέργεια για το μακάβριο και ντεθ μέταλ καταστάσεις, αλλά για να δεις πού μπορεί να φτάσει η εξουσία όταν παύει να έχει τον έλεγχο της κοινωνίας ή έχει την συνενοχή της μέσω της πολιτικής απάθειας
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  14. #29
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default

    κανένα ίνφο για μέρη για φαγητό - μπάνιο κανείς;

  15. #30
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    κι αυτο θα το συνειδητοποιησει καποιος καλυτερα επισκεπτομενος εναν εγκαταλελημμένο χωρο-μουσειο από το να διαβάσει μια βιογραφία επιζήσαντος ή μαρτυρία της εποχής; δε μιλάω για σένα που θα κάνεις και τα δύο, μιλάω για αυτούς που επισκέπτονται το Μόναχο για 2 μέρες και ξοδεύουν τη μία για το "nazi-tour".
    Βασικά είναι πως την ακούει ο καθένας , και πως του μιλάει μια κατάσταση.

    Ακόμα και αν "διαβάσεις" ένα βιβλίο αν το διαβάσεις απλά για να το διαβάσεις δεν θα σου πει κάτι.

    Πηγαίνοντας σε έναν "μαύρο" χώρο πας γιατί
    α)Καλά ρε μαλάκα , πήγες εκεί και δεν είδες αυτό?
    β)Καλά πέρασα πήγα και στους φούρνους... πολύ ζόρικα
    γ)Να δεις από κοντά ένα "μνημείο" της ανθρώπινης κτηνωδίας
    δ)Γιατί έτσι .
    ε)(εσύ διαλέγεις)

    Δεν νομίζω λοιπών ότι υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση σε αυτό που ρωτάς εκτός αν θες να καταλήξεις κάπου ξεκάθαρα.

    Εγώ μάλλον θα πήγαινα αν είχα εξαντλήσει όλα τα άλλα μέρη που θα ήθελα να δω γιατί έχω και δύσκολο στομάχι.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •