Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast
Results 106 to 120 of 121

Thread: Το Νόημα

  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    ΤΙ ΛΕΣ ΜΩΡΗ

  2. #107
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Η ύπαρξη ή μη νοήματος, εξαρτάται από τη θέληση του συγγραφέα να εισαγάγει νόημα στο έργο του. Αν ο συγγραφέας έχει ένα συγκεκριμένο νόημα στο κεφάλι του, είτε το μετέδωσε σωστά είτε όχι (ώστε να είναι κατανοητό έστω κι από ελάιχστους), δεν πα' να "ερμηνεύεις" εσύ το έργο του όπως θέλεις, απλά αυταπατάσαι.
    Αν βέβαια μιλάμε για κάτι τύπους σαν τον Lynch με δηλώσεις όπως:
    Quote Originally Posted by Δαβίδ Λυντσάρος
    "It makes me uncomfortable to talk about meanings and things. It's better not to know so much about what things mean. Because the meaning, it's a very personal thing and the meaning for me is different than the meaning for somebody else."
    τότε μπορείτε να σκεφτείτε ό,τι θέλετε, το έργο είναι χωρίς νόημα εξ' αρχής.

    Loki σχολίασε
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  3. #108

    Default

    Χμ, πάνω στο τελευταίο, αν και δεν είμαι σε καμία περίπτωση Καλλιτέχνης, συνήθως όποιος διαβάζει τους στίχους μου δεν καταλαβαίνει τι είχα στο μυαλό μου και εν μέρει το επιδιώκω, έχω να πω ότι αυτό με τη διαφορετική ερμηνεία του καθενός είναι ένα πράμα μαγικό. Αν ήθελε κάποιος να γίνει ντε και καλά κατανοητός μπορούσε να γράψει και δοκίμιο.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    Quote Originally Posted by Harbinger of Death View Post
    Η ύπαρξη ή μη νοήματος, εξαρτάται από τη θέληση του συγγραφέα να εισαγάγει νόημα στο έργο του. Αν ο συγγραφέας έχει ένα συγκεκριμένο νόημα στο κεφάλι του, είτε το μετέδωσε σωστά είτε όχι (ώστε να είναι κατανοητό έστω κι από ελάιχστους), δεν πα' να "ερμηνεύεις" εσύ το έργο του όπως θέλεις, απλά αυταπατάσαι.
    Αν βέβαια μιλάμε για κάτι τύπους σαν τον Lynch με δηλώσεις όπως:
    Quote Originally Posted by Δαβίδ Λυντσάρος
    "It makes me uncomfortable to talk about meanings and things. It's better not to know so much about what things mean. Because the meaning, it's a very personal thing and the meaning for me is different than the meaning for somebody else."
    τότε μπορείτε να σκεφτείτε ό,τι θέλετε, το έργο είναι χωρίς νόημα εξ' αρχής.

    Loki σχολίασε
    συμφωνώ, δεν λέω ότι πάντα κρύβεται μια συγκεκριμένη πρόθεση πίσω απ'το δημιουργό, αλλά μορ όφεν δαν νότ αυτό γίνεται! και με κουράζουν τρομερά οι συζητήσεις γύρω απ'το 'τι ήθελε να πεί' όταν νιώθω ότι έχω λάβει ένα πολύ συγκεκριμένο πράγμα απ'την Τέχνη που μόλις κατανάλωσα, οπότε απλά πιστεύω ότι έχω Δίκιο και αποχωρώ. συνήθως. γενικά περίεργα πράγματα, δεν είναι να μπλέκεσαι μ'αυτά, κατηγορήστε το ταμαγκόθι καλύτερα.

  5. #110
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    Έχουμε να μιλήσουμε για Το Νόημα περίπου από το πρώτο ποστ, βλαμμένοι είστε; Να πάτε αλλού! Εδώ λέμε για Την Ουσία της τέχνης και ανταλλάσσουμε ύβρεις και συνταγές για σουτζουκάκια.
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  6. #111
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    ΥΓ. Αυτό που δέχομαι είναι πως μερικές φορές ο δημιουργός απλά δημιούργησε ασυναίσθητα οπότε κι ο ίδιος ψάχνει το υποσυνείδητο και ψυχολογικό νόημα του έργου του.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    363

    Default

    Κάπου είχα διαβάσει πως ο Φρόιντ είχε πει/γράψει πως "απ'τα όνειρα και τα έργα μας δεν κρύβεται ο εαυτός μας"

  8. #113
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by run4rum View Post
    http://www.guidetopsychology.com/dreams.htm
    fixed
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    363

    Default

    Γενικά το topic σου προκαλεί έναν έτσι υπαρξιακό προβληματισμό, -http://encarta.msn.com/media_102618817_761555417_-1_1/Gauguin_D'o%C3%B9_venons-nous_Que_sommes-nous_O%C3%B9_allons-nous_.html φάση - που με ιλιγγιώδη ταχύτητα νιώθεις να κινείται προς τον σκεπτικισμό, οπότε, προκειμένου να δεις τη σύγκρουση ασκαρδαμυκτί, αποχωρείς όσο πιο γρήγορα μπορείς κι εσύ.

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    363

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Quote Originally Posted by run4rum View Post
    http://www.guidetopsychology.com/dreams.htm
    fixed
    o dythor p.x. einai enas pseuths. a-po(x2)io-n(x2)a kruftei?

  11. #116

    Default

    Loki γιατί με αποπαίρνεις? Μπουχουχουυυυ.
    [οκ, θα μου περάσει]

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    363

    Default

    "Civilization began the first time an angry person cast a word instead of a rock."
    Sigmund Freud

    http://psychcentral.com/blog/archive...y-do-we-swear/

  13. #118
    compos mentis
    Join Date
    May 2010
    Location
    alive at the witch trials
    Posts
    2,837

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    λοκη το ξερεις πολυ καλα οτι δεν εννοουσα τιποτα αλλο. ολη αυτη η εφευρεση του "νοηματος" και της "ιδιοφυιας" δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μια θεϊστική ψευδαίσθηση που τροφοδοτει ολη την καλλιτεχνικη αγορα και το μόνο θεμιτο που μπορεί να πετύχει η όποια τέχνη είναι να κάνει πιο καλαίσθητες κάποιες στιγμές. το ζείν και το σκέπτεσθαι μέσω της τέχνης δεν αλλάζουν απο ένα έργο ceteris paribus. απλα μερικες φορες που θα συμπεσει καποιο λογοτεχνικο εργο με ενα συνολο αλλων βιωματων μπορει να υπαρξει αντικτυπος στο ζειν και το σκεπτεσθαι και να δωσει την ηλιθια ψευδαίσθηση οτι ευθυνεται το εργο.

    και αυτη η αποψη καθε αλλο παρα "αστηριχτη και μηδενιστικη με ασχημο τροπο" ειναι. αντιθετως, αυτη η αυτιστικη τεχνη ειναι ενας αστηριχτος ακαλαισθητος μηδενισμος.
    σορι αλλα -λαμβανοντας υπ'οψη το συγκεκριμενο ποστ παντα- δε μπορω να καταλαβω που αναφερεται το "αυτη" στο "αυτη η αυτιστικη τεχνη" εντουτοις το ενδιαφερον μου να μαθω δε μπορει παρα να παραμεινει αμειωτο

  14. #119
    compos mentis
    Join Date
    May 2010
    Location
    alive at the witch trials
    Posts
    2,837

    Default


  15. #120
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    lol
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

Similar Threads

  1. Επιτέλους απέκτησε νόημα
    By Ethir in forum Music Discussion
    Replies: 78
    Last Post: 24-01-2006, 12:00
  2. Το νόημα της συγγνώμης.
    By ang69 in forum General Discussion
    Replies: 22
    Last Post: 31-01-2005, 18:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •