Page 8 of 75 FirstFirst ... 6789101858 ... LastLast
Results 106 to 120 of 1115

Thread: US METAL (THE SURVIVOR GUIDE)

  1. #106
    Senior Member Midnight's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    497

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    οι helloween το διέλυσαν μετά το walls... μην τρελλαθούμε κιόλας
    Thrash or be thrashed, ε;

    Ένας γνωστός μου 'χε πει κάποτε (και το καταπληκτικό είναι πως δεν αστειευόταν) ότι ο καλύτερος και μόνος αξιόλογος δίσκος των Blind Guardian είναι το Battalions of Fear...
    ART IS A BLAST!!!

  2. #107
    Senior Member Midnight's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    497

    Default







    Αυτό θα πει Heavy/Power που καίει...

    (Κανένα μίσος για την Ευρώπη, φυσικά...αλλά όσο Tyrant και Adams κρατάνε μικρόφωνο...)
    ART IS A BLAST!!!

  3. #108
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default

    Witchkiller η σύγκρισή σου είναι λίγο άκυρη. Αν πιάσεις όλη την Ευρώπη, χώσε και Καναδά μαζί με τα US και τότε η Ευρώπη χάνει πάλι(βασικά θέλω να σε δω να επιχειρηματολογείς ενάντια σε Exciter, Anvil, Witchkiller ).

    Αλλά και χώρα χώρα να το πας στην Ευρώπη, ποτέ καμία δεν έφτασε τις αμερικανιές, ακόμα και μεγάλα κινήματα σαν το NWOBHM που είπα και σε προηγούμενο ποστ.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default

    Quote Originally Posted by Midnight View Post
    1) Το Keeper 2 είναι ισάξιο του 1 και οι Helloween δεν τελειώνουν ούτε καν σε κείνο...
    2) Έχω την αίσθηση πως η χειρότερη μπαλάντα των Crimson Glory ισοπεδώνει δισκογραφία Saxon και πως μια κραυγή του Eric Adams συντρίβει βιαίως την κεφάλα του Rock N Rolf (τον οποίο λατρεύω, για να μην παρεξηγηθώ)...
    Αλλά θα μου πεις, το γούστο είναι σαν την καρδιά...ο καθένας έχει το δικό του.
    Και τι σχέση έχουν οι Venom με το Τευτονικό Power που προανέφερα...μόνο εσύ γνωρίζεις
    Αν και, τώρα που το ξανασκέφτομαι, ίσως οι Priest να τσακίζουν πολλά αμερικανικά κόκκαλα...
    το keeper 2 είναι μία μαλακιάρα με τσιφλόφουσκες, το Time Of The Oath μου ακούγεται πολύ πιο Metal ,στιβαρό ,αρχιδάτο κτλ αλλά ,ναι ,με το που παράτησε τα φωμητικά ο Hansen το ψιλόδιαλύσανε.

    Η χειρότερη μπαλάντα των Crimson Glory είναι απλά η χειρότερη μπαλάντα των Crimson Glory και οι καλύτερες στιγμές των Crimson Glory είναι μαλακιούλες μπροστά στον αγγλικό χάλυβα (είπα να το "σπάσω" λίγο με το ατσάλι) κάποιου Wheels Of Steel ,Heavy Metal Thunder ,Warrior και 20000 feet πχ.

    Για Running Wild άσ'το ,γράψαν Heavy Metal που συνθετικά ο ντεμάιος δεν το είδε ποτέ του ούτε καν σε διαφήμιση. Τις αρμονίες του Little Big Horn και της δομές/εναλλαγές του Calico Jack δεν τα έχει συνθέσει ο άνθρωπος ποτέ του.

    Η αναφορά στους Venom έγινε υπό το πρίσμα ευρωπα'ι'κού metal.

    Α ,και που'σαι ,τα Hypertrace και Heavy Metal Breakdown κατεδαφίζουν όλο το γιάνκικο metal από τα intro...........

    Και ,για τέλος, οι Blind Guardian δεν έχουν βγάλει ακόμη σοβαρό δίσκο............
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default

    Quote Originally Posted by Ruthless View Post
    Witchkiller η σύγκρισή σου είναι λίγο άκυρη. Αν πιάσεις όλη την Ευρώπη, χώσε και Καναδά μαζί με τα US και τότε η Ευρώπη χάνει πάλι(βασικά θέλω να σε δω να επιχειρηματολογείς ενάντια σε Exciter, Anvil, Witchkiller ).

    Αλλά και χώρα χώρα να το πας στην Ευρώπη, ποτέ καμία δεν έφτασε τις αμερικανιές, ακόμα και μεγάλα κινήματα σαν το NWOBHM που είπα και σε προηγούμενο ποστ.
    Καλά ,δεν χρειάζεται να πω περί ορέξεως κτλ ,απλά μου αρέσει να προβάλλονται απόψεις μέσω φάσεων τύπου "εγώ έχω δίκαιο και εσύ τον πέρνεις" μέσω αγνού χαβαλέ........

    Το US metal απέχει πολύ από τον Καναδά για 'μένα. Δεν μπορώ να τα συγκρίνω γιατί οι γιάνκιδες είναι πολύ πιο κάτω για 'μένα.


    Quote Originally Posted by Midnight View Post
    [

    Αυτό θα πει Heavy/Power που καίει...

    (Κανένα μίσος για την Ευρώπη, φυσικά...αλλά όσο Tyrant και Adams κρατάνε μικρόφωνο...)
    για 'μένα ο ορισμός του μέτριου δίσκου............

    Το έχω ξαναπεί φαντάζομαι ότι οι αγαπημένες μου σκηνές είναι το NWOBHM και η Καναδική (μετά τους δύο γερμαναράδες ,τους ξέρετε πια).

    Για κάθε Anvil και Witchkiller θα υπάρχουν πάντα οι Blitzkrieg, για κάθε Piledriver οι Raven, για κάθε Voivod (των 2 πρώτων) οι Venom και φυσικά οι Tank και για κάθε Exciter oι Satan και Tokyo Blade για 'μένα. Δύσκολα μου ζητάς!
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  6. #111
    Senior Member Midnight's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    497

    Default

    Quote Originally Posted by Witchkiller View Post
    Quote Originally Posted by Midnight View Post
    1) Το Keeper 2 είναι ισάξιο του 1 και οι Helloween δεν τελειώνουν ούτε καν σε κείνο...
    2) Έχω την αίσθηση πως η χειρότερη μπαλάντα των Crimson Glory ισοπεδώνει δισκογραφία Saxon και πως μια κραυγή του Eric Adams συντρίβει βιαίως την κεφάλα του Rock N Rolf (τον οποίο λατρεύω, για να μην παρεξηγηθώ)...
    Αλλά θα μου πεις, το γούστο είναι σαν την καρδιά...ο καθένας έχει το δικό του.
    Και τι σχέση έχουν οι Venom με το Τευτονικό Power που προανέφερα...μόνο εσύ γνωρίζεις
    Αν και, τώρα που το ξανασκέφτομαι, ίσως οι Priest να τσακίζουν πολλά αμερικανικά κόκκαλα...
    το keeper 2 είναι μία μαλακιάρα με τσιφλόφουσκες, το Time Of The Oath μου ακούγεται πολύ πιο Metal ,στιβαρό ,αρχιδάτο κτλ αλλά ,ναι ,με το που παράτησε τα φωμητικά ο Hansen το ψιλόδιαλύσανε.

    Η χειρότερη μπαλάντα των Crimson Glory είναι απλά η χειρότερη μπαλάντα των Crimson Glory και οι καλύτερες στιγμές των Crimson Glory είναι μαλακιούλες μπροστά στον αγγλικό χάλυβα (είπα να το "σπάσω" λίγο με το ατσάλι) κάποιου Wheels Of Steel ,Heavy Metal Thunder ,Warrior και 20000 feet πχ.

    Για Running Wild άσ'το ,γράψαν Heavy Metal που συνθετικά ο ντεμάιος δεν το είδε ποτέ του ούτε καν σε διαφήμιση. Τις αρμονίες του Little Big Horn και της δομές/εναλλαγές του Calico Jack δεν τα έχει συνθέσει ο άνθρωπος ποτέ του.

    Η αναφορά στους Venom έγινε υπό το πρίσμα ευρωπα'ι'κού metal.

    Α ,και που'σαι ,τα Hypertrace και Heavy Metal Breakdown κατεδαφίζουν όλο το γιάνκικο metal από τα intro...........

    Και ,για τέλος, οι Blind Guardian δεν έχουν βγάλει ακόμη σοβαρό δίσκο............
    Από ευρωπαϊστή metalhead που δεν τοποθετεί τους Blind Guardian το λιγότερο στη 10τη θέση των αγαπημένων του group δε νομίζω πως μπορώ να περιμένω κάτι...
    Και δεν υποτίμησα τους Running, ήδη σημείωσα πως τους λατρεύω...αλλά οι Jag Panzer είναι σαφώς ανώτεροι! (για τους Manowar δε μιλάω καν, είναι μπάντα που ή λατρεύεις ή δε θες να την ακούς και δέχομαι αρνητικές κριτικές λόγω της ιδιαιτερότητάς της)
    ART IS A BLAST!!!

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default

    Quote Originally Posted by Midnight View Post
    []

    Από ευρωπαϊστή metalhead που δεν τοποθετεί τους Blind Guardian το λιγότερο στη 10τη θέση των αγαπημένων του group δε νομίζω πως μπορώ να περιμένω κάτι...
    Και δεν υποτίμησα τους Running, ήδη σημείωσα πως τους λατρεύω...αλλά οι Jag Panzer είναι σαφώς ανώτεροι! (για τους Manowar δε μιλάω καν, είναι μπάντα που ή λατρεύεις ή δε θες να την ακούς και δέχομαι αρνητικές κριτικές λόγω της ιδιαιτερότητάς της)
    ε ,ΟΧΙ και ανώτεροι οι Panzer από τον καπετάνιο. Δε λέω ,και γαμώ τα Shadow Thief ,Ample ,Tyrants ακόμη και τα Age Of Mastery και Forth Judgmenet αλλά εδώ μίλάμε για port royal ,black hand inn ,pile of skulls ,blazon stone ,death or glory ,masquerade ,under jolly roger ,gates to purgatory ,branded and exiled. Δηλ Heavy Metal που απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

    Όσον αφορά τους Manowar δεν είναι ούτε love ούτε hate ΕDIT: για 'μένα. Τους γουστάρω αρκετά με αγαπημένα μου άσματα metal daze ,kings of metal ,kill with power ,ride the gragon αλλά δεν είμαι πορωμένος fan με τίποτα.
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  8. #113

    Default

    Με τίποτα οι Jag Panzer ανώτεροι από Running Wild, μην τρελαθούμε κιόλας.

    Kαι συμφωνώ έως ένα βαθμό με Witchkiller για το "Transcendence". Δεν το λέω μέτριο ασφαλώς, αλλά λιγάκι υπερεκτιμημένο. Δλδ άλλες, λιγότερο γνωστές US power μπάντες έχουν βγάλει καλύτερους δίσκους.

    για wom που ανέφερε Malteze και φυσικά στον warlord για την πλήρη λίστα του.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  9. #114
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    αγαπητοι μην το μαλακιζεται με συγκρισεις. ολα τα ακουμε και ολα τα γουσταρουμε. ή εστω ακουμε οτι γουσταρουμε.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  10. #115
    THRASHER Razor's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΡΕΑ ΘΡΑΣΕΡΣ
    Posts
    5,830

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    οι helloween το διέλυσαν μετά το walls... μην τρελλαθούμε κιόλας
    ΣΠΙΝΤ ΜΕΤΑΛ ΧΛΕΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ER

    ΟΥΖΟ-ΘΡΑΣ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΣΑΜΑΤΑΣ

  11. #116
    Senior Member Midnight's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    497

    Default

    Quote Originally Posted by Witchkiller View Post
    Quote Originally Posted by Midnight View Post
    []

    Από ευρωπαϊστή metalhead που δεν τοποθετεί τους Blind Guardian το λιγότερο στη 10τη θέση των αγαπημένων του group δε νομίζω πως μπορώ να περιμένω κάτι...
    Και δεν υποτίμησα τους Running, ήδη σημείωσα πως τους λατρεύω...αλλά οι Jag Panzer είναι σαφώς ανώτεροι! (για τους Manowar δε μιλάω καν, είναι μπάντα που ή λατρεύεις ή δε θες να την ακούς και δέχομαι αρνητικές κριτικές λόγω της ιδιαιτερότητάς της)
    ε ,ΟΧΙ και ανώτεροι οι Panzer από τον καπετάνιο. Δε λέω ,και γαμώ τα Shadow Thief ,Ample ,Tyrants ακόμη και τα Age Of Mastery και Forth Judgmenet αλλά εδώ μίλάμε για port royal ,black hand inn ,pile of skulls ,blazon stone ,death or glory ,masquerade ,under jolly roger ,gates to purgatory ,branded and exiled. Δηλ Heavy Metal που απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

    Όσον αφορά τους Manowar δεν είναι ούτε love ούτε hate. Τους γουστάρω αρκετά με αγαπημένα μου άσματα metal daze ,kings of metal ,kill with power ,ride the gragon αλλά δεν είμαι πορωμένος fan με τίποτα.
    Καταρχάς να δώσω συγχαρητήρια για το Black Hand Inn, που με όσους οπαδούς των Γερμανών το 'χω συζητήσει μαλακία το ανεβάζουν μαλακία το κατεβάζουν και μου τσιτώνουν τα νεύρα! Δίσκος που λίγα έχει να ζηλέψει από το Port Royal και νικά το υπερεκτιμημένο (κατά τη γνώμη μου) Death or Glory.

    Όμως, οι Panzer στα αφτιά μου ηχούν με πολύ πιο δουλεμένες και μελωδικές συνθέσεις από τους Wild, ενώ δεν υστερούν σε τίποτα των Πειρατών σε δύναμη...
    Σίγουρα, Port Royal και The Forth Judgement (αγαπημένοι δίσκοι αγαπημένων groups) κονταροχτυπιούνται άγρια και ισοδύναμα σχεδόν, όμως στο τέλος για λίγο θα έλεγα πως η Έβδομη Κρίση ορθώνεται πάνω από το γονατιστό αντίπαλό της. Περήφανο και γενναίο μεν, γονατιστό δε...
    ART IS A BLAST!!!

  12. #117
    THRASHER Razor's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΡΕΑ ΘΡΑΣΕΡΣ
    Posts
    5,830

    Default

    Quote Originally Posted by Witchkiller View Post

    Και ,για τέλος, οι Blind Guardian δεν έχουν βγάλει ακόμη σοβαρό δίσκο............
    τα εχουμε πει 100 φορες,τα δυο πρωτα ΓΑΜΑΝΕ
    ΣΠΙΝΤ ΜΕΤΑΛ ΧΛΕΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ER

    ΟΥΖΟ-ΘΡΑΣ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΣΑΜΑΤΑΣ

  13. #118
    Senior Member Midnight's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    497

    Default

    Quote Originally Posted by Razor View Post
    Quote Originally Posted by Witchkiller View Post

    Και ,για τέλος, οι Blind Guardian δεν έχουν βγάλει ακόμη σοβαρό δίσκο............
    τα εχουμε πει 100 φορες,τα δυο πρωτα ΓΑΜΑΝΕ
    Οι Guardian μετρούν έναν μέτριο (A Twist In The Myth), δυο καλούς (Battalions Of Fear, A Night At The Opera) και γαμάτους (Follow The Blind, Tales From The Twilight Wolrd, Someware Far Beyond, Imaginations From The Other Side, Nightfall In Middle Earth) δίσκους...ακόμη και το χαβαλετζίδικο The Forgotten Tales γαμάει τρελά!
    ART IS A BLAST!!!

  14. #119
    Milf & Cookies sabbattack's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Nuevo Mundo
    Posts
    4,078

    Default

    BRWMERES ADERFARES AKOMA DEN EXETE STHSEI TO BWMO PANW STON OPOIO 8A STH8EI O DISKAROS TWN CARNIVORE.

    OU EKSW APO EDW, LETE GIA SAPILES KAI KSEXASATE TO KALYTERO AMERIKANIKO TRIBUTE STOUS VENOM.

    666 eksw apo edw

  15. #120
    Πουλο απο δω μεσα Boris-san's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    1,866

    Default

    Egw 8a goustara merikoi apo sas na dwsoun kapoia US progressivadika album pou den einai toso gnwsta,giati osa gnwrizoume einai gamhsterotata kai aksizei psaksimo.80s prog metal fash dld,oxi dream theaterika alla afta pou exoun power vash
    Τα λεμε:και να θυμαστε παντα οποτε ειστε ηρεμοι για να τσαντιζεστε:

    ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΕΠΟΝ ΟΠΛΑ ΔΣΕ
    ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΚΚΕ





    Φχαριστω το Νασουμ για τη δορθωση.Γεια σας και παλι

Similar Threads

  1. The Thrasher's Guide
    By enitharmon in forum Reise, Reise
    Replies: 1
    Last Post: 27-05-2009, 18:59
  2. Survivor - Vital Signs (1984)
    By eleventh guardian in forum Albums
    Replies: 1
    Last Post: 08-04-2009, 12:57
  3. [TV] Survivor Ελλάδα-Τουρκία
    By Parasight in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 73
    Last Post: 03-01-2007, 05:27
  4. Survivor - Reach
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 16
    Last Post: 04-07-2006, 18:10
  5. D&D SEX GUIDE
    By Lord Mov in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 3
    Last Post: 27-01-2005, 01:10

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •