Page 55 of 100 FirstFirst ... 545535455565765 ... LastLast
Results 811 to 825 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #811
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    λολ ναι αυτό
    ΑΠλά πλακώνει δουλειά και πατάω το post χωρίς να το τελειώσω
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  2. #812
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    δυστυχως για μας δεν ειναι τεχνικη φιλε
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  3. #813
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Εμ όταν υπάρχει δυσαναλογία βάρους/δύναμης, είναι λογικό να μη μπορείς να σηκωθείς στο μονόζυγο. Δεν είναι και η πιο εύκολη άσκηση. Εγώ είχα να γυμναστώ 3 χρόνια και ξεκίνησα πριν 2 βδομάδες με 3-4 επαναλήψεις ανά σετ, δε μπορούσα παραπάνω. Και είμαι 70 κιλά
    Life begins at 45°.

  4. #814
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by babality View Post
    δυστυχως για μας δεν ειναι τεχνικη φιλε
    η πλάκα είναι ότι οκ τώρα, αλλά τότε με 3 ώρες προπόνηση στην κολύμβηση (υδατοσφαίριση) , και δουλειά φόρτωμα ξεφόρτωμα στην αγορά με έλεγες και αρκούντως χειροδύναμο.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #815
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Σαμπρέλα, ξεκίνα αργά. Αν δε μπορείς ούτε μια επανάληψη, δοκίμασε άλλες ασκήσεις που θα σε βοηθήσουν να χτίσεις τη δύναμη για το μονόζυγο. Δεν είναι μόνο χέρια.

    Εντελώς ενδεικτικά: http://breakingmuscle.com/strength-c...-first-pull-up
    Life begins at 45°.

  6. #816
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    οτι λεει και ο μπλιτζ. δεν ειναι μονο χερια. προσοχη στο αυχενικο φιλαρακι εμεις δουλευουμε και πολυ pc. προσοχη λεμε υποφερω.
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  7. #817
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    έχω θέμα με τον αυχένα , έχω 2 φορές σπασμένο αγκώνα , δεν δοκιμάζω αυτόν τον καιρό απλά ρώτησα γιατί είμαι ΚΑΙ ΚΟΤΑΡΑ
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  8. #818
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Μια χαζή ερώτηση: δεν μπορώ να κάνω έλξης στο μονόζυγο ... είναι τεχνική ή είμαι απλά λαπάς? Κάπου εδώ να πω ότι ακόμα και στα καλύτερά μου από θέμα γυμνασμένου σώματος (-26 κιλά και καθημερινή γυμναστική σε πολύ εντατικό επίπεδο)
    για την ακρίβεια δεν ευθύνεται απολύτως ούτε το ένα ούτε το άλλο. η έλξη σε μονόζυγο (bodyweight pull-up δηλαδή για να είμαστε ακριβέστεροι), είναι μια πολυαρθρική άσκηση η οποία απαιτεί τη συνεργασία πολλών μυϊκών ομάδων (δουλεύει σχεδόν ότι υπάρχει από τη μέση και πάνω). οπότε είτε κάποια από αυτές είναι αρκετά αδύναμη, είτε δεν έχουν μάθει να συνεργάζονται σωστά. γι'αυτό, το δύσκολο είναι να πας από τις 0 επαναλήψεις στη μία ολοκληρωμένη και σωστή επανάληψη. από εκεί και πέρα "ανεβαίνεις" γρήγορα. εκεί έρχεται το μηχάνημα υποβοήθησης, ώστε να σε "μάθει" σιγά σιγά να σηκώνεις το βάρος του σώματος (από τις ελάχιστες φορές που ένα μηχάνημα είναι χρήσιμο - έπαιξα πολύ με αυτό πριν 2-3 χρόνια όταν ήμουν στη φάση αποκατάστασης του σπασμένου καρπού).
    αν δεν υπάρχει η επιλογή του μηχανήματος, παίζουν οι τροχαλίες, η ανάποδη κωπηλατική ή η υποβοήθηση με λάστιχα, χωρίς όμως αντίστοιχα γρήγορα αποτελέσματα.
    Rock or Nothing

  9. #819
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    Σχετικά με το μονόζυγο, ανήκει στην κατηγορία των αερόβιων ασκήσεων? Μου έχουν κόψει γενικά τα βάρη αλλά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τρέξιμο κολύμπι κτλ.
    I've got an infinite number of places to go, the problem is where to stay

  10. #820
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Όχι, βέβαια.
    Life begins at 45°.

  11. #821

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    εκεί έρχεται το μηχάνημα υποβοήθησης, ώστε να σε "μάθει" σιγά σιγά να σηκώνεις το βάρος του σώματος (από τις ελάχιστες φορές που ένα μηχάνημα είναι χρήσιμο - έπαιξα πολύ με αυτό πριν 2-3 χρόνια όταν ήμουν στη φάση αποκατάστασης του σπασμένου καρπού).
    αν δεν υπάρχει η επιλογή του μηχανήματος, παίζουν οι τροχαλίες, η ανάποδη κωπηλατική ή η υποβοήθηση με λάστιχα, χωρίς όμως αντίστοιχα γρήγορα αποτελέσματα.
    καλό το μηχάνημα υποβοήθησης αλλά δεν είναι ακριβώς ίδιο. αν "αφαιρέσεις" αρκετά κιλά από το βάρος σου μέσω του μηχανήματος, νιώθεις να συμμετέχει μικρότερο ποσοστό του σώματος. εννοείται όμως ότι είναι η καλύτερη εναλλακτική.

  12. #822
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by cromags View Post
    Σχετικά με το μονόζυγο, ανήκει στην κατηγορία των αερόβιων ασκήσεων? Μου έχουν κόψει γενικά τα βάρη αλλά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τρέξιμο κολύμπι κτλ.
    η πλειοψηφία των ασκήσεων έχει αερόβιο και αναερόβιο κομμάτι. αν μου πεις γιατί σου έκοψαν τα βάρη, ίσως να μπορώ να σε κατατοπίσω για το αν είναι ασφαλές το μονόζυγο.
    Rock or Nothing

  13. #823
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    η πλειοψηφία των ασκήσεων έχει αερόβιο και αναερόβιο κομμάτι. αν μου πεις γιατί σου έκοψαν τα βάρη, ίσως να μπορώ να σε κατατοπίσω για το αν είναι ασφαλές το μονόζυγο.
    Έπαιξε ένα θεματάκι στην καρδιά αλλά πρακτικά απλώς δεν πρέπει να ασχοληθώ με άρση βαρών ή να κάνω βαριά χειρωνακτική εργασία.
    I've got an infinite number of places to go, the problem is where to stay

  14. #824
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    χμμμ, θα έλεγα ότι και οι έλξεις είναι επικίνδυνες για τέτοια φάση. καλύτερα να τις αποφύγεις.
    Rock or Nothing

  15. #825
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    raven, προφανως captain obvious απαντηση, αλλα επειδη αναρωτηθηκες για αθλητες, πρωτεινες και βηγκαν, ενα google search για vegan athletes βγαζει ενα σωρο αρθρα

    τα τρια πρωτα:

    http://www.vegkitchen.com/nutrition/vegan-athlete/
    http://www.nomeatathlete.com/vegetarian-diet-athletes/

    αυτη κάνει και crossfit: http://breakingmuscle.com/nutrition/...n-athlete-eats

    ακριβο(τερο) σπορ ο βηγκανισμος ομως
    Vielen Dank für alles was mal war

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •