Page 15 of 100 FirstFirst ... 513141516172565 ... LastLast
Results 211 to 225 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #211
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    ναι για το σταδιο, απλα τηλ για τις ωρες λειτουργιας.
    Για μετρημενη διαδρομη δεν ξερω αλλα μπορεις να βρεις απο κανα google earth ποση ειναι η παραλιακή (πεζοδρόμιο σε όλο το μηκος της, διπλα στη θαλασσα, πρακτικλι αδειο). Ολοι εκει πανε κ τρεχουν.
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  2. #212
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by pixies451 View Post
    Για μετρημενη διαδρομη δεν ξερω αλλα μπορεις να βρεις απο κανα google earth ποση ειναι η παραλιακή (πεζοδρόμιο σε όλο το μηκος της, διπλα στη θαλασσα, πρακτικλι αδειο). Ολοι εκει πανε κ τρεχουν.
    ωραία, thanx! κάτι τέτοιο έψαχνα. για τη μέτρηση της απόστασης θα τη βρω την άκρη
    Rock or Nothing

  3. #213
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by my_troubled_Mind View Post
    ακόμα, τι λέτε, μπορούμε να συμαζευτούμε χωρίς καθόλου αερόβια? Μόνο με διατροφή και ασκήσεις στο σπίτι δηλαδή...ε?
    Update: Από Σεπτέμβρη που ξεκίνησα "σοβαρά" το θέμα γυμναστικής/διατροφής, έχω κερδίσει 10 με 11 κιλά. Από τον επόμενο μήνα, αλλάζω διατροφή και έχω σκοπό να κάνω ακριβώς αυτό που ζητάς: "συμμάζεμα". Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα. Η μόνη αερόβια που κάνω είναι 15 λεπτά ποδήλατο, μια φορά τη βδομάδα, όταν γυμνάζω πόδια (κι αυτό μερικές φορές το προσπερνώ για άλλες μυικές ομάδες). Βέβαια, δε γυμνάζομαι σπίτι
    Life begins at 45°.

  4. #214

  5. #215
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Update: Από Σεπτέμβρη που ξεκίνησα "σοβαρά" το θέμα γυμναστικής/διατροφής, έχω κερδίσει 10 με 11 κιλά.
    Για πες πρόγραμμα
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  6. #216
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by 12 stars circle your brow View Post
    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Update: Από Σεπτέμβρη που ξεκίνησα "σοβαρά" το θέμα γυμναστικής/διατροφής, έχω κερδίσει 10 με 11 κιλά.
    Για πες πρόγραμμα
    A είναι απλό. Εκτός του πρωινού (ασπράδια/κουάκερ/ζαμπόν χαμηλών λιπαρών) και του βραδυνού (τονοσαλάτα), τρως 4-5 γεύματα μαύρο ρύζι/κοτόπουλο (σε αναλογία 2/1 περίπου). Κάθε 2-3 ώρες, όσο αντέχεις. Μετά τη γυμναστική ή πριν τη σαλάτα, τρώω και κανά φρουτάκι, όποτε μου κάνει κέφι. Το κάνω αυτό κανά 6μηνο. Καλή τύχη
    Life begins at 45°.

  7. #217
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default

    Δεν χρειάζεται αεροβική, αν κάνετε σωστά προπόνηση. Το "συμμάζεμα" που λέτε, αν και εγώ διαφωνώ με την όλη ιδέα, είναι περισσότερο θέμα δίαιτας.

    Στο σπίτι μπορούν να γίνουν πράγματα, αλλά μέχρι ενός σημείου. Είναι θέμα στόχων κλπ από εκεί και μετά.
    a cry for help, a hint of anaesthesia

  8. #218
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Ζήτησε το πρόγραμμα και του το έδωσα. Το αν το τηρώ κατά γράμμα και κατά πόσο αυτό είναι εφικτό από ένα φυσιολογικό άτομο είναι άλλο θέμα

    Κρύβεται ένας βλαμμένος μποντιμπιλντεράς πίσω από το πρόγραμμά μου. Το θέμα είναι ότι χρειαζόμουν όγκο. Αρκετό. 5 γεύματα την ημέρα δε νομίζω ότι είναι υπερβολή (πρωινού/βραδυνού εξαιρουμένων). Στη δουλειά παίρνω πρωινό + 3 γεύματα (από τις 8.00 ως τις 16.00). Σίγουρα τρώω ένα γεύμα ακόμα (μετά το τζυμ), ίσως 2, μέχρι τις 21.00-22.00. Πριν κοιμηθώ (00.00-01.00, ίσως και αργότερα), προσπαθώ να χωρέσω και τη σαλάτα κάπου.

    Καταλήγοντας, τα 4 γεύματα είναι στάνταρ και τρώγονται άνετα. Δεν το ακολουθώ πάντα 100%. Μπορεί να αφήσω τη σαλάτα αν έχω φάει πολύ ή να πηδήξω ένα γεύμα. Μπορεί αντί για το στάνταρ γεύμα να φάω κάτι άλλο, φρούτο, γλυκό, (σχεδόν) οτιδήποτε. Ξέρω τι πρέπει να κάνω και το διαμορφώνω ανάλογα την όρεξή μου. Έχω δει αποτελέσματα. Πήρα 10 κιλά μέσα σε 4 μήνες ή κάτι. Από δω και πέρα είναι δύσκολο, βέβαια. Δε δείχνει περισσότερο η γαμημένη η ζυγαριά. Νομίζω χάλασε. Επίσης, ένα side-effect του όγκου είναι ότι κάνεις κοιλίτσα. Αυτό είναι το "συμμάζεμα" που θέλω να κάνω το επόμενο 2μηνο κι όχι να στεγνώσω σαν 85χρονος λεπρός.
    Life begins at 45°.

  9. #219
    Wriggle redeemer's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    dystopian suburbs
    Posts
    547

    Default

    Είναι απλά πλεονασμός να τρως κανονικά γεύματα ανα 2-3 ωρες,ό,τι στόχο και να έχεις.Θέλω να πω,όγκο θα βάλεις,αλλά με καμία προπόνηση δε μπορείς να αξιοποιήσεις το 100% της ενεργειακής αξίας τόσης τροφής,ένα μεγάλο μέρος της θα γίνει αναπόφευκτα λίπος.

  10. #220
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Δεκτές οι συμβουλές και πινκάρω. Είναι πάρα πολλά για να εξηγήσω στο ER, δε γίνεται έτσι τέτοια συζήτηση, αλλά έχω κάνει ένα μεγάλος μέρος της δουλειάς που ήθελα και αυτό μου αρκεί. Όλα τα άλλα είναι για να περνάμε την ώρα μας. Αλλά θα σταθώ στα σημαντικά σημεία.

    Οι φωτογραφίες που έχεις δει είναι όλες παλιές. Ήμουν μεταξύ 55-58 κιλών τότε.

    Ούτε τώρα έχω περιττό λίπος. Τουλάχιστον δε θα το δει κάποιος. Αλλά ΕΓΩ, που με ξέρω καλύτερα, θεωρώ ότι πρέπει να χάσω μια στάλα κοιλίτσα.

    Δεν κάνω τίποτα χαρντκόρ. Ούτε μπουκώνομαι, ούτε συμπληρώματα, ούτε τίποτα τραγικό. Απλά πεινάω συνέχεια Δεν έχω σκοπό να το συνεχίσω για πάντα αυτό, ούτε να ακολουθώ μονίμως κύκλο όγκου/γράμμωσης. Αυτά τα αφήνω για τους βλαμμένους. Απλά ήθελα να κάνω κάτι με τον εαυτό μου, ρε παιδί μου και τα αποτελέσματα με δικαιώνουν. Ήδη έχω ρίξει τα γεύματά μου κατά ένα τον τελευταίο μήνα και θέλω να δω πως πάει. Σαφώς τρώω και άλλα φαγητά που και που.
    Life begins at 45°.

  11. #221
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    εγώ που κάνω ακριβώς το αντίθετο, δηλαδή θέλω να μείνω 75 κιλά αλλά να μη χάσω όγκο γιατί προπονούμαι σε αποστάσεις αυτή την περίοδο, τρώω 5-6 γεύματα σύνολο όλη τη μέρα (3 "κανονικά" πρωί-μεσημέρι-βράδυ και 2-3 "τσιμπήματα") δε μου φαίνονται καθόλου υπερβολικά και τους τελευταίους 3 μήνες παίζω στα 73,5-76 κιλά.
    Rock or Nothing

  12. #222
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Κι εγώ με δύο μόνο γεύματα (βραδινό μόνο φρούτα) + 2 αερόβιες + 2 ενδυνάμωση σταθερά κάθε εβδομάδα δεν λέω να κουνήσω ΡΟΥΠΙ κάτω από τα 87. Γαμημένε μεταβολισμέ...
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  13. #223
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    @Raven: Τι 75 ρε? Εγώ είμαι 70 και μου ρίχνεις 2 κεφάλια

    @H: Ο μεταβολισμός μπορεί να αλλάξει. 2 γεύματα την ημέρα δεν είναι πολύ υγιές. Και επίσης τα φρούτα για βραδινό δεν είναι πολύ καλή ιδέα.
    Life begins at 45°.

  14. #224
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    πήγα 75 για να τρέξω σε έναν αγώνα το μάρτιο (αν δε δουλεύω. αν δουλεύω fml )

    @H: ό,τι είπε ο blitzer. ο μεταβολισμός "ξυπνάει" όταν τρως συχνά και μικρές ποσότητες. δεν το πίστευα μέχρι που το εφάρμοσα. κ εγώ μέχρι τον προηγούμενο μάιο ήμουν 85-87 κιλά. σε 3 μήνες πήγα 75. προπόνηση σχεδόν κάθε μέρα, μισές αντοχή, μισές έκρηξη-δύναμη, αλλά αυτό το κάνω τα τελευταία 13-14 χρόνια.
    Rock or Nothing

  15. #225
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    @H: Ο μεταβολισμός μπορεί να αλλάξει. 2 γεύματα την ημέρα δεν είναι πολύ υγιές. Και επίσης τα φρούτα για βραδινό δεν είναι πολύ καλή ιδέα.
    Δεν είναι ΥΓΙΕΣ? Μήπως δεν είναι το ΙΔΑΝΙΚΟ? Γιατί υγιές σίγουρα είναι, το κάνει κάνα 80άρι τοις εκατό του πληθυσμού. Το δεύτερο δε με τα φρούτα πολύ θα ήθελα να το δικαιολογήσεις αλλά γελάω από τώρα. Ο δε μεταβολισμός παιδάκια είναι αυστηρά προσωπικός και, σε εμένα τουλάχιστον, ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ σχεδόν καθόλου. Και με τα 5 γεύματα που έκανα δεν έχανα γραμμάριο (βέβαια ήμουν κάνα τάληρο λιγότερα από τώρα που γενικά είναι κοντά στα όριά μου) και λέτε ότι θέτε.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •