Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 91

Thread: Dostoyevsky

  1. #76
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    E, ναι, ακόμα και εγώ που αντιπαθώ τον Καζαντζάκη δεν θα μπορούσα να διανοηθώ ποτέ να τον συγκρίνω με την αρχικουράδα τον Κοέλιο.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  2. #77
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Quote Originally Posted by pol_pot View Post
    Quote Originally Posted by landy View Post
    πάντως, καταλαβαίνω ότι ο καζαντζάκης αποτελεί σημαντική επιρροή για πολύ κόσμο.και δέχομαι και τους λόγους.το ίδιο συμβαίνει και με τον coelho αλλά και με πολλούς συγγραφείς που φτηνοφιλοσόφησαν στα κείμενα τους.
    ανήθικη και τραγική αναλογία.
    Αφού επέλεξε με εμβριθή σπουδή τούς πέντε-εξ πραγματικά τεράστιους νεοέλληνες ποιητές, προχώρησε και στην εξίσωση του Εγχειριδίου του πολεμιστή των Φώτων (για να 'μαι επίκαιρος) με τον Τελευταίο Πειρασμό. Δάσκαλε, We Salute You!
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  3. #78
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    πρώτον να πω ότι δεν συνέκρινα τον καζαντζάκη με τον κοελο.είπα ότι καταλαβαίνω τους ανθρώπους που τους εκτιμούν και το λόγο που το κάνουν.
    όσο για τους ποιητές, δεν τους κατέταξα εγώ.μόνοι τους το κάνανε με αυτά που γράψανε.



    στο παρακάτω βίντεο μιλάει ο καζαντζάκης...άντε να πάρεις στα σοβαρά έναν άνθρωπο που λέει τέτοιες ανοησίες.πέρα απ΄αυτό, ο καζαντζάκης πέθανε χωρίς να αποφασίσει ποτέ τι θέλει να πιστέψει.χριστιανός;κομμουνιστής;νιτσειστής;βουδιστής;ένας αχταρμάς φιλοσοφικών ρευμάτων...και βέβαια τίποτα δικό του...τίποτα που να βγαλε αυτό το μυαλό που τόσα χρόνια βασανίστηκε με τα υπαρξιακά του.
    Last edited by landy; 19-12-2011 at 18:15.

  4. #79
    Junior Member pol_pot's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    11

    Default

    Εγώ πάντως δεν υπερασπίστηκα τον Καζαντζάκη ως άνθρωπο και ούτε θεωρώ όλο του το έργο τρομερό.
    πχ στο βιβλίο του για την Ισπανία ο τρόπος που περιγράφει το τι βλέπει και βιώνει και η άποψη του περί αυτών δύσκολο και να εξηγηθεί αλλά και να δικαιολογηθεί.

    Η εξίσωση με "μπουζουκτσή" όμως είναι άκυρη, δήθεν και λιγάκι το ύφος (σου) του φωστήρα.


    Από τη λογοτεχνία πέρασαν καμένοι, μπέκρες, ψυχικά ασταθείς, ψυχικά τίγκα ασταθείς, "μεθυσμένοι απ'το θεό, εθισμένοι στη ζωή", λάτρεις μειράκιων και κορασίδων, ανασφαλείς, αναποφάσιστοι κοκ.

    Και κάποιοι από αυτούς άφησαν και έργο.

    Αλίμονο αν κρίνονται μόνο από τις προσωπικές τους ατέλειες.

    (Α! Και τις μούτζες δεν τις ρίχνω εγώ, εγώ είμαι μία κυρία)

  5. #80
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    Quote Originally Posted by pol_pot View Post
    Εγώ πάντως δεν υπερασπίστηκα τον Καζαντζάκη ως άνθρωπο και ούτε θεωρώ όλο του το έργο τρομερό.
    πχ στο βιβλίο του για την Ισπανία ο τρόπος που περιγράφει το τι βλέπει και βιώνει και η άποψη του περί αυτών δύσκολο και να εξηγηθεί αλλά και να δικαιολογηθεί.

    Η εξίσωση με "μπουζουκτσή" όμως είναι άκυρη, δήθεν και λιγάκι το ύφος (σου) του φωστήρα.


    Από τη λογοτεχνία πέρασαν καμένοι, μπέκρες, ψυχικά ασταθείς, ψυχικά τίγκα ασταθείς, "μεθυσμένοι απ'το θεό, εθισμένοι στη ζωή", λάτρεις μειράκιων και κορασίδων, ανασφαλείς, αναποφάσιστοι κοκ.

    Και κάποιοι από αυτούς άφησαν και έργο.

    Αλίμονο αν κρίνονται μόνο από τις προσωπικές τους ατέλειες.

    (Α! Και τις μούτζες δεν τις ρίχνω εγώ, εγώ είμαι μία κυρία)
    το μπουζουκτσής το ανέφερα ως κάτι το ελληνικό γιατί το ποστ που έβαζε τον καζαντζάκη πάνω απ' τον ντοστογιέφσκι έκανε λόγο για ελληνική γλώσσα κλπ.για κανέναν άλλο λόγο.άλλωστε δεν έχουν κάτι κακό οι μπουζουκτσήδες.κι αν ανέφερα τον νικολόπουλο το έκανα επειδή δεν είναι ο καλύτερος έλληνας μπουζουκτσής όπως δεν είναι ο καζαντζάκης ο καλύτερος έλληνας συγγραφέας.ο παπαδιαμάντης ας πούμε είναι καλύτερος.
    δεν έκρινα καμιά προσωπική ατέλεια του καζαντζάκη.τα λεγόμενα και τα γραφόμενα του έκρινα.ένιωσε λέει υποχρέωση απέναντι στον άγιο φραγκίσκο να γράψει ένα μυθιστόρημα γι αυτόν επειδή του σωσε τη ζωή...πόσες μούτζες θα είχε εδώ μέσα μια τέτοια άποψη;
    όσο για τις μούτζες...δεν με απασχολούν και τόσο.το θέμα είναι να γίνεται συζήτηση που να αφορά το θέμα κι όχι το αν μας επηρέασε στα 16 μας η αναφορά στον γκρέκο.

  6. #81
    Wriggle redeemer's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    dystopian suburbs
    Posts
    547

    Default

    Quote Originally Posted by landy View Post
    ένιωσε λέει υποχρέωση απέναντι στον άγιο φραγκίσκο να γράψει ένα μυθιστόρημα γι αυτόν επειδή του σωσε τη ζωή...πόσες μούτζες θα είχε εδώ μέσα μια τέτοια άποψη;
    Δε ξέρω,έχω κάτι κατά νου όμως για μια άλλη.

  7. #82
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    δική σου έχεις;άμα έχεις πες τη.άμα δεν έχεις μη μας κουράζεις με τις εξυπνάδες σου.έχει πλάκα εδώ μέσα.στα μουσικά τόπικ γίνεται το αντίθετο.αν έχεις ακούσει 5 δίσκους μπλακ μέταλ και εκφέρεις άποψη γίνεσαι άσχετος.αν έχεις διαβάσει όμως 5 ποιητικές συλλογές όλες κι όλες, αυτόματα αποκτάς άποψη για τη λογοτεχνία.δε βαριέσαι..

  8. #83
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Πράγματι, είναι ένα μουσικό φόρουμ.

  9. #84
    Wriggle redeemer's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    dystopian suburbs
    Posts
    547

    Default

    Quote Originally Posted by landy View Post
    δική σου έχεις;άμα έχεις πες τη.άμα δεν έχεις μη μας κουράζεις με τις εξυπνάδες σου.έχει πλάκα εδώ μέσα.στα μουσικά τόπικ γίνεται το αντίθετο.αν έχεις ακούσει 5 δίσκους μπλακ μέταλ και εκφέρεις άποψη γίνεσαι άσχετος.αν έχεις διαβάσει όμως 5 ποιητικές συλλογές όλες κι όλες, αυτόματα αποκτάς άποψη για τη λογοτεχνία.δε βαριέσαι..
    Περιμένεις κάτι καλύτερο απο τις εξυπνάδες μου όταν συγκρίνεις Καζαντζάκη με Κοέλο και κάτι άλλα εγκληματικά;

    Τι θες να κάνω;Να συγκρίνω;Να μπω στο δικό σου δογματικό τριπάκι;Μπα.
    Και εμένα δε μου αρέσει ο Παπαδιαμάντης,αλλά δε κάθομαι να βρω τι δε γουστάρω στα γραπτά του και να τα τερατοποιήσω.Πόσο μάλλον αυτό που σου κουόταρα στο αποπάνω ποστ μου περί της πίστης του Καζαντζάκη.Γενικά δώσε λίγο βάση στο τι γράφεις,ειδικά από τη στιγμή που λες πως έχεις διαβάσει και 5-10 πράγματα.

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    landy, κρίνεις τον Καζαντζάκη με βάση όσα είπε σε μια συνέντευξη ενώ λίγο πιο πριν έχεις δώσει συνέντευξη του παρλαπίπα του Αποστολίδη.
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  11. #86
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    Quote Originally Posted by redeemer View Post
    Quote Originally Posted by landy View Post
    δική σου έχεις;άμα έχεις πες τη.άμα δεν έχεις μη μας κουράζεις με τις εξυπνάδες σου.έχει πλάκα εδώ μέσα.στα μουσικά τόπικ γίνεται το αντίθετο.αν έχεις ακούσει 5 δίσκους μπλακ μέταλ και εκφέρεις άποψη γίνεσαι άσχετος.αν έχεις διαβάσει όμως 5 ποιητικές συλλογές όλες κι όλες, αυτόματα αποκτάς άποψη για τη λογοτεχνία.δε βαριέσαι..
    Περιμένεις κάτι καλύτερο απο τις εξυπνάδες μου όταν συγκρίνεις Καζαντζάκη με Κοέλο και κάτι άλλα εγκληματικά;

    Τι θες να κάνω;Να συγκρίνω;Να μπω στο δικό σου δογματικό τριπάκι;Μπα.
    Και εμένα δε μου αρέσει ο Παπαδιαμάντης,αλλά δε κάθομαι να βρω τι δε γουστάρω στα γραπτά του και να τα τερατοποιήσω.Πόσο μάλλον αυτό που σου κουόταρα στο αποπάνω ποστ μου περί της πίστης του Καζαντζάκη.Γενικά δώσε λίγο βάση στο τι γράφεις,ειδικά από τη στιγμή που λες πως έχεις διαβάσει και 5-10 πράγματα.
    είπα και πιο πάνω ότι δεν τους συνέκρινα.όποιος θέλει να καταλάβει καταλαβαίνει, όποιος δεν θέλει μπορεί να συνεχίσει να λέει κάτι διαφορετικό που πολύ απλά δεν έχει σχέση με αυτό που έγραψα.όσο για το κοουτ που κανες, δεν το είπα αυτό ειρωνευόμενος την πίστη του καζαντζάκη αλλά την σύγχιση που τον ακολουθεί σε όλο το έργο του.πέρα απ' αυτό, είναι λίγο γελοίο να νομίζεις ότι ο αγιος φραγκίσκος έσωσε εσένα με ένα πακέτο μακαρόνια από ένα μοναστήρι την ώρα που πέθαινε τόσος κόσμος μέσα στην κατοχή.
    Quote Originally Posted by ubu View Post
    landy, κρίνεις τον Καζαντζάκη με βάση όσα είπε σε μια συνέντευξη ενώ λίγο πιο πριν έχεις δώσει συνέντευξη του παρλαπίπα του Αποστολίδη.
    έκρινα τις συγκεκριμένες του δηλώσεις στο ποστ εκείνο.τα συγγραφικά του τα έκρινα πιο πάνω, με βάση αυτά που γράφει κι όχι μ αυτά που έλεγε στο βίντεο.
    το θέμα μας είναι ο καζαντζάκης κι όχι ο αποστολίδης.ο οποίος αποστολίδης είχε και τα κακά του αλλά στο πεδίο της νεοελληνικής λογοτεχνίας ήταν απ΄τους καλύτερα καταρτισμένους.αλλά και πάλι, το θέμα είναι τι λέει στο συγκεκριμένο βίντεο και ποιες είναι οι ενστάσεις του καθενός.

    υγ.δεν πίστευα πάντως ότι θα είχε τόσους πολλούς υποστηρικτές ο καζαντζάκης.

  12. #87
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Το θέμα μας είναι ο Dostoyevsky αλλά το μάμησες.

    Νομίζω πως ο Καζαντζάκης μιλάει τελείως μεταφορικά αφού το πακέτο που έλαβε ήταν αμοιβή για την μετάφραση που έκανε. Αν εσύ τώρα αυτό το θεωρείς γελοίο..

  13. #88
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    Αν και ψιλοαπάντησαν, ανάθεμα αν έχεις ανήσυχο πνεύμα που δεν αμφισβητεί συνεχώς τα υπαρξιακά, πολιτικά και κοινωνικά ζητήματα που του θέτει η κοινωνία. Και νομίζω πως αποτυπώνεται τέλεια αυτή η σύγχηση στα μυθιστορήματα του. Δεν έχω ξεμπερδέψει με τον Καζαντζάκη ακόμη αν και έχουμε εδώ και δεκετίες όλο το συγγραφικό του έργο στην βιβλιοθήκη μας. Όλως τυχαίως διαβάζω τώρα το Αδερφοφάδες και είπα να μπω στην κουβέντα. Σοβαρά πάντως, σου φαίνεται παράξενο να έχει υποστηρικτές ένας άνθρωπος που μεταφράστηκε όσο ελάχιστοι νεοέλληνες στο εξωτερικό, που παραλίγο να πάρει το νομπελ, που βγήκαν 2 υπερταινίες μέσα απ'τα μυθιστορήματα του και που αφορίστηκε απ'την ορθόδοξη εκκλησία με την καθολική να απαγορευει σχεδόν τον τελευταίο πειρασμό; μήπως να τον θεωρούμε και obscure;


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  14. #89
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    αν δεις το βίντεο με τον ρένο αποστολίδη θα πάρεις τις απαντήσεις σου σε αυτά που ρωτάς.και το πως μεταφράστηκαν τα έργα του και το αν ήταν υποψήφιος για νόμπελ και το πως έγινε λογοτεχνικό κατεστημένο.και κάτι ακόμα, μόνο σε μένα η ασκητική του,μου φαίνεται μια κακή κόπια του τάδε έφη ζαρατούστρα;οι ταινίες πάντως μου άρεσαν.

  15. #90
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    εντάξει μια ώρα τον αποστολίδη (γιατί στο πρώτο για τον ζορμπά ελεγαν) δεν θα κάτσω να τον παρακολουθήσω για να καταλάβω γιατί ειναι υπερτιμημένος και ατάλαντος ο καζαντζάκης. νομίζω με καταλαβαίνεις. επίσης ήταν ρητορικό το ερώτημα μου.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •