Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 119 of 119

Thread: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

  1. #106
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Quote Originally Posted by Harbinger of Death
    Δηλαδή, επειδή κατά τη διάρκεια της συζήτησης άρχισες να αλλάζεις αυτά που λες, παύει να είναι αντίφαση.
    εσύ διαβλέπεις αντίφαση; και πού;

    Και στα τρία κουότ αναφέρεται ότι οι Πέρσες ήταν τεχνολογικά αναπτυγμένοι, αλλά σε δεδομένες καταστάσεις μια τεχνολογία μπορεί να υπερτερήσει της άλλης, ή ακόμα πιο σωστά, να κυριαρχήσει η στρατηγική έναντι της τεχνολογίας
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  2. #107
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Quote Originally Posted by Candiru
    Quote Originally Posted by Harbinger of Death
    Δηλαδή, επειδή κατά τη διάρκεια της συζήτησης άρχισες να αλλάζεις αυτά που λες, παύει να είναι αντίφαση.
    εσύ διαβλέπεις αντίφαση; και πού;

    Και στα τρία κουότ αναφέρεται ότι οι Πέρσες ήταν τεχνολογικά αναπτυγμένοι, αλλά σε δεδομένες καταστάσεις μια τεχνολογία μπορεί να υπερτερήσει της άλλης, ή ακόμα πιο σωστά, να κυριαρχήσει η στρατηγική έναντι της τεχνολογίας

    Και το πες το συγκεκριμένο, έτσι απλά για να γουστάρουμε, σαν γενικό παραδειγμα, όχι γιατί τόση ώρες έλεγες ότι οι περσες ήταν περισσότερο τεχνολογικά ανεπτυγμένοι απο τους ελληνες? Μαιστα. Ποσο πιο κατω.
    Kill the wise one!

  3. #108
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    εξίσου τεχνολογικά αναπτυγμένοι αλλά με διαφορές, αυτό έγραψα.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  4. #109
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Εγώ γενικά καταλαβαίνω τι θες να πεις, αλλά δεν είπα αυτό. Σχολίασα και τέλος.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  5. #110
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    http://video.google.com/videoplay?docid ... 1715490188

    απο το 18:00 και για κανα διλεπτο
    Vielen Dank für alles was mal war

  6. #111
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    μετά απο επίσκεψη στα αρχαία της μακεδονίας εχω να πω οτι κατέληξα στο οτι.

  7. #112
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Quote Originally Posted by enitharmon
    http://video.google.com/videoplay?docid=4963944761715490188

    απο το 18:00 και για κανα διλεπτο
    ε, καλά καφρίλα με τα όλα της, να ταυτίζουν την καταγωγή ενός αρχαίου με σημερινές ομώνυμες κρατικές οντότητες. Σαν να ρωτούσαν τι καταγωγής ήταν ο Ραμσής ο Β' και να έβαζαν την σημερινή σημαία της Αιγύπτου.

    Η όλη μαλακία είναι ακριβώς σε αυτό το σημείο, το ότι έβαλαν σημαία ως εικόνα σε σχέση με τα κειμενικά στοιχεία της ερώτησης, κάτι που ήταν περιττό, γιατί ούτε καν η ελληνική σημαία εξέφραζε τίποτε για τον Μ. Αλέξανδρο. Αν δεν έβαζαν σημαία απλά θα ήταν μια νορμάλ ερώτηση με κάποιο βαθμό δυσκολίας μια και θα έπρεπε να επιλέξεις τον ακριβέστερο προσδιορισμό καταγωγής, μια και η ελληνικότητα με όρους αρχαίας Ελλάδας αμφισβητούνταν εκείνη την εποχή από πολλούς και ήταν διακύβευμα.

    ΟΚ, σίγουρα κάποιο μακεδονικό δακτυλάκι εκ Σκοπίων συνέβαλε στην επιλογή και διαμόρφωση αυτής της ερώτησης (όπως θα μπορούσε και κάποιο ελληνικό δακτυλάκι να κάνει το εθνικά ορθό, εξαρτάται ποιον έχουν προσλάβει τα κανάλια για να στήνει και σχεδιάζει τα ερωτηματολόγια), αλλά ακόμα και η ελληνική απάντηση να είχαν για σωστή, πάλι η μαλακία είναι μαλακία με το θέμα της σημαίας, αλλά το εθνικά περήφανο αχυρενιο μυαλό μας θα επικροτούσε διπλά την επιλογή αυτή ως μεγάλη νίκη της ελληνικής διπλωματίας στα εθνικά μας θέματα
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  8. #113
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    Quote Originally Posted by Caffrey View Post
    Η αλήθεια είναι οτι όλη η δυτική φιλοσοφία μετα το Πλάτωνα πατάει πάνω σε αυτόν. Και δε λέω Σωκράτη για λόγους μεθοδολογίας. Αφού δεν έγραψε τίποτα ο άνθρωπος, τρέχα γύρευε τι έλεγε και πίστευε. Γενικά είναι τρομερά δύσκολο, έως αδύνατον να διαχωριστούν οι θέσεις αυτών των δύο, απο τα γραπτά του ενός.
    Το σίγουρο ειναι πως ήθελε να εξυψώσει την μνήμη του δασκάλου του..
    Απολυτα συμφωνοι στο οτι ειναι δυσκολο να διαχωριστουν οι αποψεις των δύο, όμως,
    στο θεμα τησ μεθοδολογίας είναι φανερότατο πως ο Πλάτων 'πατάει' πάνω στον Σωκράτη μονο κ μονο απο το γεγονος πως σχεδόν όλα τα έργα του (εξαιρουμενων Απολογίας και Πολιτείας) είναι διάλογοι.
    Χρησιμοποιεί κ άλλα τεχνασματα, την αφηγηση της αφήγησης, αποκλειστικα νεκρά πρόσωπα κ άλλα τετοια όμορφα κ περίεργα αλλά δεν ειναΙ της παρούσης!
    Είναι λοιπον η μαιευτική μεδοδος - παραλαγμήενη κατα καποιον τρόπο, κ που ο Μέγας Λιαντίινης μας συμβουλευει να προσπαθουμε να μαντεψουμε την επόμενη ερώτηση.. - που με την σειρά του ο Σωκράτης 'δανείστεικε' απο την Διοτίμα. Όλα αυτά αναφέρονται καθαρά στο Συμποσιον. (περί Έρωτος)

    Από το συγκεκριμένο σύγγραμα αντλουμε απειρες πληροφορίες -και για πολλαπλά θεματα που αναφερονται εδώ

    Παιδεραστία : Δύο οι Αφροδίιτες λοιπον, οποτε δύο κ οι Έρωτες. Η Ουρανία που απευθνύνεται στο ανώτερο συναισθημα του Έρωτα κ έχει να κάνει με τις ελευθερες Αθηναίες (οχι δουλες και κλεισμενα τα 18 ) και η μεν Πάνδημος που ανάγεται ΚΑΙ στους παίδες..

    Σκλαβιά: "Ας αφήσουμε την αυλιτρίδα να πάει να παιξει με τις φιλες της κ να χαρεί με τις υπόλοιπες γυναίκες "
    Νοιάζονταν για τους δούλους ! Μην αναφέρω αντιστοιχα παραδείγματα για τους Πέρσες που θανατωναν για ψύλλου πήδημα..

    Πιώμα : "Συμφωνειτε λοιπον πως θα πιουμε σημερα μονο προς τερψιν κ οσο μπορεί κ θέλει ο καθένας μας, και όχι αναγκαστικα.." Σημαινει λοιπόν πως έπιναν επί τούτου μόνο κ μόνο για να κουβεντιάσουν, μάλισιτα αναφερεται κ η περιεκτικότητα του κυπέλου, σχεδόν δυόμιση λίτρα για τον καθένα πριν καν αρχίσει η ανταλλαγή αποψεων..

    κ άλλα πολλά ! Το θεωρώ το σημαντικότερο 'βιβλίο' όλων των εποχών !
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    ಠ_ಠ

  10. #115
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    για αρχαίο κόσμο διάβασε αυτό, είναι κλάσεις ανώτερο.

    Spoiler
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  11. #116
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    διαφωνεις καπου Φοιβο, εχεις κάτι να προσθεσεις/αφαιρεσεις, ειμαι οφφ τόπικ, τι ?
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    ಥ_ಥ

  13. #118
    凸(╹◡╹)凸
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    WoR
    Posts
    526

    Default

    ‎(╹◡╹)凸

  14. #119
    compos mentis
    Join Date
    May 2010
    Location
    alive at the witch trials
    Posts
    2,837

    Default

    Quote Originally Posted by cybernaut View Post
    Νοιάζονταν για τους δούλους !
    και το αν(δρ)άποδο
    μη γίνεσαι φαιδρός όμως

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 16-11-2007, 17:36
  2. Τί είναι;
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 62
    Last Post: 04-03-2007, 16:55
  3. Replies: 15
    Last Post: 12-08-2005, 20:04
  4. Πες μου, τι είσαι;
    By Dark-Avenger in forum General Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-2005, 01:53
  5. Γλωσσολογία είναι...
    By Broccoli in forum General Discussion
    Replies: 24
    Last Post: 26-01-2005, 15:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •