Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 119

Thread: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

  1. #31
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Προφανώς η αξιολόγηση ενός πολιτισμού σε κάποιο βαθμό είναι υποκειμενική, τρανό παράδειγμα η δημοκρατία που ανέφερες ως δείκτη πολιτισμού σε σχέση με τους "απολίτιστους" μεκαδόνες, αλλά εν πάσει περιπτώσει κάτι σε σχέση με τα γράμματα, τις τέχνες, την επιστήμη, την αρχιτεκτονική, ακόμα και την θρησκεία λέω εγώ , κάτι έχουν να πουν.

    Για τους Πέρσες ότι ήταν πιο προηγμένοι τεχνολογικά πρώτη φορά το ακούω! Αριθμητική υπεροχή είχαν, πιο μεγάλα και δυνατά πλοία ας πούμε (που ήταν άχρηστα στην Σαλαμίνα), τι άλλο; Εμείς είχαμε τον ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΩΝ! Εντάξει, πιο μετά είναι αυτό, αλλά κάτι θα είχαν και πιο πριν!) Κατά τ'άλλα σε αυτά που λέω τους ρίχναμε στα αυτιά.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  2. #32
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Α, και μην είστε όλο άρνηση και αμφισβήτηση. Αυτά τα "νομίζω" σας, αναπτύξτε τα, επεκτείνετε την σκέψη σας, δεν θα σας δαγκώσει κανείς.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  3. #33
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Quote Originally Posted by Ford Prefect
    Εμείς είχαμε τον ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΩΝ! Εντάξει, πιο μετά είναι αυτό, αλλά κάτι θα είχαν και πιο πριν!) Κατά τ'άλλα σε αυτά που λέω τους ρίχναμε στα αυτιά.


    Εγώ "νομίζω" γενικώς, γιατί δεν έχω πηγές, λέω ό,τι μου κατεβαίνει Δε θα μπορούσα να αρχίσω να αναπτύσσω, γιατί θα πω αναπόφευκτα παπαριές. Άλλοι εδώ μέσα φαίνονται πιο σπουδαγμένοι ναούμ.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  4. #34
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Quote Originally Posted by MaX Payne
    Ace μονο κατακτωντας και σφαζοντας μπορουσες τοτε να διαδοσεις τον δικο σου "πολιτισμο" στους αλλους.Οτι διεδωσαν στα βαθη της Ασιας τον ελληνικο πολιτισμο ειναι σιγουρο.
    Μόνο με ειρηνικό τρόπο διαδίδεται ένας πολιτισμός άσχετα με τον τρόπο με τον οποίο ήρθαν αρχικά σε επαφή, ο οποίος μπορέι να ήταν βίαιος ή και ειρηνικός. Και φυσικά δεν μιλάμε για απεμπόληση του παλιότερου, μιλάμε για συγκρητισμό, ανάμιξή τους δηλ., απλώς οι ιδεολογικά τυφλοί εθνικιστές βλέπουν μόνο τις συνιστώσες που θέλουν να δουν.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  5. #35
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Quote Originally Posted by Ford Prefect
    Εμείς είχαμε τον ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΩΝ! Εντάξει, πιο μετά είναι αυτό, αλλά κάτι θα είχαν και πιο πριν!) Κατά τ'άλλα σε αυτά που λέω τους ρίχναμε στα αυτιά.
    Σιγά, ζήτημα 2-3 να είχαν κατασκευαστεί και δεν είχαν καν ευρεια χρήση και εφαρμογή ώστε να θεωρείται στοιχείο πολιτισμού, μάλλον απλή μηχανή επίδειξης ευφυϊας ήταν που μετά από 2-3 χρήσεις βγήκε μπιελάρ λόγω του τριγωνικού σχήματος των οδοντωτών τροχών. Αλλωστε τέτοια τεχνολογία από τους Πέρσες την εμπνέονταν οι περισσότεροι εφευρέτες εκείνης της εποχής
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  6. #36
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    τα τελευταία ποστ θυμίζουν την σκηνή απο 300 που μιλάει ο Ξέρξης με τον Λεωνίδα
    Ξέρξης - οι λαοί μας έχουν να μαθουν ο ένας απο τον άλλο να μάθουμε τον πολιτισμό σας κτλ.
    Λεωνίδας - μα έμεις μοιραζόμαστε τον πολιτισμό μας μαζί σας όλο το πρωι.


    καντιρου τι σε κάνει να πιστεύεις ότα τα τελευταία σου ποστ περί ανωώτερου περσικου πολιτισμου ισχύουν?
    (και δεν εννοώ ότι ήταν βάρβαροι και απολίτιστοι ε).
    I don't do drugs. I am drugs.

  7. #37
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    δεν μπορείς να αξιολογήσεις αντικειμενικά μια κουλτούρα παρά μονο διαμέσου της δικής σου. Οπότε αν θέτονται κριτήρια βάσει τεχνολογίας, χλιδής, θρησκείας, πολιτεύματος, γλώσσας, κλπ, είναι τελείως μα τελείως υποκειμενικά. Αλλωστε η περσική τεχνολογία ήταν ιδιαίτερα εξελιγμένη, καθώς και η κουλτούρα τους. ΔΕΝ πήραν απολύτως τίποτε θετικό από τον ελληνικό (πχ δημοκρατικο πολίτευμα, εξελίξιμη φιλοσοφία, ανοιχτό φαντασιακό (όροι του Καστοριάδη) τα μόνα αξιόλογα που μας ενδιαφέρουν σήμερα, πάντα υποκειμενικά εννοείται μιλάμε), αντιθέτως, διαδόθηκαν μέσω του Μηδίσαντος μάλιστα Αλέξανδρου τα δεσποτικά καθεστώτα στην Ευρωπαϊκή χερσόνησο από τα οποία απαλλαχτήκαμε μόλις αρχές 20 αι.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  8. #38
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  9. #39
    Senior Member MaX Payne's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,105

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Quote Originally Posted by Ford Prefect
    Ας μην ξεχνάμε ότι ο Σωκράτης ήπιε το κώνιο γιατί "εισήγαγε καινά δαιμόνια στους νέους", που το πιο σκανδαλώδες ήταν η διδασκαλία του μονοθεϊσμού αντί του πολυθεϊσμού
    που υπαρχει αυτο οτι διδασκε τον μονοθεισμο;

    Quote Originally Posted by Mostos
    Τώρα εφόσον οι Αθηναίοι είχαν δημοκρατία είναι επίσης δόκιμο μάλλον να πούμε οτι ήταν πιο πολιτισμένοι απο όλες τις άλλες ελληνικές πόλεις κράτη
    ετσι για πλακα δεν μπορουμε να αραδιασουμε δεκαδες καφριλες των πολιτισμενων Αθηναιων;οτι ειχανε δημοκρατια δεν τους εκανε απαραιτητα και πιο πολιτισμενους.
    Μεσα στην πολη τους μπορει,οταν θιγονταν τα συμφεροντα τους μια χαρα απολιτιστοι ητανε.

    Quote Originally Posted by Candiru
    Μόνο με ειρηνικό τρόπο διαδίδεται ένας πολιτισμός άσχετα με τον τρόπο με τον οποίο ήρθαν αρχικά σε επαφή, ο οποίος μπορέι να ήταν βίαιος ή και ειρηνικός. Και φυσικά δεν μιλάμε για απεμπόληση του παλιότερου, μιλάμε για συγκρητισμό, ανάμιξή τους δηλ., απλώς οι ιδεολογικά τυφλοί εθνικιστές βλέπουν μόνο τις συνιστώσες που θέλουν να δουν.
    Quote Originally Posted by Candiru
    δεν μπορείς να αξιολογήσεις αντικειμενικά μια κουλτούρα παρά μονο διαμέσου της δικής σου. Οπότε αν θέτονται κριτήρια βάσει τεχνολογίας, χλιδής, θρησκείας, πολιτεύματος, γλώσσας, κλπ, είναι τελείως μα τελείως υποκειμενικά. Αλλωστε η περσική τεχνολογία ήταν ιδιαίτερα εξελιγμένη, καθώς και η κουλτούρα τους. ΔΕΝ πήραν απολύτως τίποτε θετικό από τον ελληνικό (πχ δημοκρατικο πολίτευμα, εξελίξιμη φιλοσοφία, ανοιχτό φαντασιακό (όροι του Καστοριάδη) τα μόνα αξιόλογα που μας ενδιαφέρουν σήμερα, πάντα υποκειμενικά εννοείται μιλάμε), αντιθέτως, διαδόθηκαν μέσω του Μηδίσαντος μάλιστα Αλέξανδρου τα δεσποτικά καθεστώτα στην Ευρωπαϊκή χερσόνησο από τα οποία απαλλαχτήκαμε μόλις αρχές 20 αι.
    Candiru περι πολιτισμου και πως διαδιδετε.Θα υπηρχε τοσο εντονη επαφη ελληνικου και περσικου πολιτισμου αν δεν υπηρχε η βια;
    τα αλλα περι εθνικιστων δεν τα καταλαβαινω εγω λεω οτι στις τοτε εποχες για να αλλαξεις τον πολιτισμο του αλλου υπηρχε βια.
    εσυ εισαι Γαλατης εγω σαν Ρωμαιος ερχομαι σε γαμαω πολυ και μετα απο χρονια οκ μπορει να κανουμε και ειρηνη αυτο μου λες εσυ;


    ειλικρινα εχεις κατσει να ασχοληθεις με τον τοτε περσικο πολιτισμο κουλτουρα θρησκεια τεχνολογια κλπ για να κανεις συγκριση;Η' γενικα καποιος απο δω;
    στα δεσποτικα καθεστωτα κλπ που γραφεις οι Περσες ειχαν δημοκρατια και πηγε ο μηδισαντας αλεξανδρος και εκανε δεσποτικο καθεστως στην Ασια και μετα ζηλεψαν οι δημοκρατες Ευρωπαιοι και το γυρισαν στα δεσποτικα καθεστωτα;

    και ερωτηση ετσι γενικα σοβαρο-σταθερο δημοκρατικο πολιτευμα περα απο την Αθηνα ποια αλλη αρχαια πολη της Ελλαδος ειχε;
    ολοι οι αλλοι ηταν απολιτιστοι;

  10. #40
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Quote Originally Posted by MaX Payne
    Candiru περι πολιτισμου και πως διαδιδετε.Θα υπηρχε τοσο εντονη επαφη ελληνικου και περσικου πολιτισμου αν δεν υπηρχε η βια;
    τα αλλα περι εθνικιστων δεν τα καταλαβαινω εγω λεω οτι στις τοτε εποχες για να αλλαξεις τον πολιτισμο του αλλου υπηρχε βια.
    εσυ εισαι Γαλατης εγω σαν Ρωμαιος ερχομαι σε γαμαω πολυ και μετα απο χρονια οκ μπορει να κανουμε και ειρηνη αυτο μου λες εσυ;

    Εγώ έγραψα ότι πολιτισμικές ανταλλαγές γίνονται ΜΟΝΟ σε καιρό ειρήνης και ειρηνικών συνδιαλλαγών, άσχετα με τον αρχικό τρόπο με τον οποίο ήρθαν σε επαφή δυο λαοί. Εκείνη την εποχή άπαξ και κατακτιόσουν αποδεχόσουν τον κατακτητή και αμοιβαία με τον καιρό γινόταν οι επαφές και οι ανταλλαγές πολιτισμικών στοιχέιων (συγκρητισμός)


    ειλικρινα εχεις κατσει να ασχοληθεις με τον τοτε περσικο πολιτισμο κουλτουρα θρησκεια τεχνολογια κλπ για να κανεις συγκριση;Η' γενικα καποιος απο δω;

    Δεν έχεις παρά να διαβάσεις πέντε στοιχειώδη πράγματα για τον Περσικό πολιτισμό που ήταν συνέχεια των πολιτισμών της Μεσοποταμίας. (Οσον αφορά τεχνολογία κυρίως, αλλά και φιλοσοφία ακόμα)

    στα δεσποτικα καθεστωτα κλπ που γραφεις οι Περσες ειχαν δημοκρατια και πηγε ο μηδισαντας αλεξανδρος και εκανε δεσποτικο καθεστως στην Ασια και μετα ζηλεψαν οι δημοκρατες Ευρωπαιοι και το γυρισαν στα δεσποτικα καθεστωτα;

    Ο Αλέξανδρος ήταν ήδη από λαό με βασιλεία, πήγε Περσία για να μιμηθεί το καθεστώς τους, Μήδισε κιόλας και ό,τι δεν είχαν καταφέρει οι Πέρσες στους Περσικούς πολέμους το κατάφερε αυτός στις ελληνικές δημοκρατίες. Δηλ. τι στο διάλο διέδωσε από αυτό που θα άξιζε ως ελληνικός πολιτισμός να διαθοθεί;

    και ερωτηση ετσι γενικα σοβαρο-σταθερο δημοκρατικο πολιτευμα περα απο την Αθηνα ποια αλλη αρχαια πολη της Ελλαδος ειχε;
    ολοι οι αλλοι ηταν απολιτιστοι;

    η σταθερότητα των δημοκρατικών πολιτευμάτων εξαρτώνταν από την ίδια την θέληση του λαού τους. Αν επηρρεάζονταν πολύ εύκολα από φιλόδοξους πολιτικάντηδες και επιζητούσαν ηγεμονία εις βάρος άλλων πόλεων, κάτι που σήμαινε συνεχείς συγκρούσεις τι σταθερότητα πολιτεύματος να έχεις; Μόνο η κυρίαρχη ηγεμονία θα κατόρθωνε κάτι τέτοιο. Σωστά αναφέρεις ότι σκατά ήταν και ο πολιτισμός τους μέσα σε δημοκρατικά πλαίσια, όμως είχαν το σπέρμα για κάτι καλύτερο αν το θέλαν. Στον δεσποτισμό δεν υπάρχει ούτε καν αυτό το σπέρμα. Αυτό το σπέρμα όμως επέζησε μέχρι σήμερα και είναι η κινητήρια δύναμη κάθε κοινωνικού κινήματος (άμεση δημοκρατία, κοινωνική δικαιοσύνη, κλπ)

    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  11. #41
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Αν όπως λες οι Περσες είχαν γαμω τις πολεμικές τεχνολογίες (δείκτης πολιτισμου...)δεν θα ειχαν απορήσει με τα καινούργια και ψαγμένα οπλα - πολεμικες μηχανές τους κουβάλησε ο Αλέξανδρος.(πχ κανένας δεν περίμενε να κατακτήσει τη Γάζα ή την Τύρο).
    Δεν μπορω να καταλάβω αυτό που λες μερί μηδισαντος Αλεξάνδρου και μίμησης του απο τους Ευρωπαίους.
    υποτίθεται ότι οι Ευρωπαίοι (αρχής γενόμενης απο τους Ρωμαίους επηρεάστηκαν από τον κλασσικό ελληνικό πολιτισμό φιλοσοφίες κτλ και όχι απο τις κατακτήσεις).
    Θα πρέπει να δικαιολογήσεις αυτό με το περί ανώτερου περσικόυ πολιτισμού. δεν αμφισβητώ ουτε Μεσοποτάμιους - Σουμέριους - Βαβυλώνιους (ειδικά) κτλ αλλά έχω την εντυπωση οτί σε θέματα ηθικής, συμπεριφοράς προς τον συνάνθρωπο, φιλοσοφίας επιστημονικές ανακαλύψεις, μαθηματικά, δικαιοσύνης που δείχνουν πόσο έχει προοδεύσει κάποιος έχει ανοιχτους ορίζοντες αν θεσ οι Ελληνες ήταν 2 - 3 κλίκ παραπάνω.

    Λέω παραπάνω ότι οι πολεμικές τεχνολογιες δεν είναι δείκτης πολιτισμου. Γιατί έτσι Μαγια, Ινκας που είχαν αναμφίβολα μεγάλους πολιτισμους τους βγάζες απευθείας υποδιέστερους των Ισπανων του Κορετεζ επείδη χωρίς μπαρουτι εξολοθρευτηκαν.Ε δεν τους λες και πολύ πολιτισμένους τους Ισπανους επδή μόνο έφτασαν στην Αμερική και είχαν μπαρούτι.

    Απλα γίνεσαι εμπαθης ως προς τον κατακτητη Αλέξανδρο.και καλά κάνεις αν δεν τον γουστάρεις αλλά μην τα ισοπεδώνεις όλα.

    εντιτ: τυπογραφικα. παίζει να έχω και αλλα.
    I don't do drugs. I am drugs.

  12. #42
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Διάβασε πρώτα αυτό από wiki

    The rules and ethics emanating from Zoroaster's teachings were strictly followed by the Achaemenids who introduced and adopted policies based on human rights, equality and banning of slavery. Zoroastrianism spread unimposed during the time of the Achaemenids and through contacts with the exiled Jewish people in Babylon freed by Cyrus, Zoroastrian concepts further propagated and influenced into other Abrahamic religions. The Golden Age of Athens marked by Aristotle, Plato and Socrates also came about during the Achaemenid period while their contacts with Persia and the Near East abounded. The peace, tranquility, security and prosperity that were afforded to the people of the Near East and Southeastern Europe proved to be a rare historical occurrence, an unparalleled period where commerce prospered, and the standard of living for all people of the region improved.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  13. #43
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Quote Originally Posted by Candiru
    ... banning of slavery.
    Αυτό από μόνο του γαμάει τα πάντα, το 500 π.Χ.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  14. #44
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    αυτό που θέλω να καταλάβετε είναι ότι κάθε λαός θεωρεί ως κτήμα του περιθωριακές ιδεολογίες (Ζωροαστρισμός που είναι η πηγή καθε φλελεύθερου ιδεολογήματος στην αρχαία ελληνική φιλοσοφία και τον χριστιανισμό) που εκφράστηκαν εκείνη την εποχή και τις ενσωματώνει ως βασικό στοιχέιο της κουλτούρας του. Αυτές οι ιδέες δεν διαδόθηκαν φυσικά με πόλεμο, ο πόλεμος καταδυνάστευση και εκμετάλλευση προκαλεί.

    Με πανομοιότυπο τρόπο ένας άξεστος δυνάστης, όπως ο Μ. ΑΛέξανδρος θεωρείται από εμάς ότι διέδωσε τον πολιτισμό (τι ακριβώς διέδωσε που δεν το γνώριζαν εκεί, είναι ένα καλό ερώτημα).

    Στην πραγματικότητα συνέβη αυτό που έγραψα: Οτι ουσιαστικά συνετέλεσε να επεκταθεί το αυτοκρατορικό μοντέλο της Περσίας στον ελλαδικό χώρο και στην υπόλοιπη ευρώπη εν συνεχέια μέσω των ρωμαίων
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  15. #45
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    @ ion

    ο αλεξανδρος κατεκτησε την περσια γιατι την πετυχε σε μεγαλη περιοδο παρακμης σε συνδιασμο με τον στρατο και ειδικα με την φαλλαγα που ειχε μιμηθει απο τους σπαρτιατες.

    το οτι ο αλεξαδρος μηδισε ειναι νομιζω γνωστο και δεν χρειαζεται να επεκταθουμε περαιτερω.
    στο τελος συμεριφεροταν σαν θεος και εκανε την ιδια ζωη με τους περσες μοναρχες.

    και τελος οι ελληνες ειχαν μια υποτυπωδη αλληλεγγυη στον συνανθρωπο τους μονο οταν ανηκε στην ιδια ταξη με αυτους.κατα τ'αλλα ηταν ρατσιστες 'πας μη ελλην βαρβαρος' κτλ κτλ και ειχαν δουλους, οπως δηλαδη και οι περσες.
    οσον αφορα τους ελληνοπερσικους πολεμους -και ειδικα στην δευτερη εκστρατεια- οι παραγοντες που εκριναν το αποτελεσμα ηταν οι εξης:
    -ο περσικος στρατος ηταν εξαιρετικα ανομοιγενης καθω περιελαμβανε δεν ξερω καιγω ποσες διαφορετικες εθνικοτητες οι οποιες ειχαν αναγκαστει σε πολλες περιπτωσεις να τον ακξολουθησουν
    -ειχαν συνηθισει σε μαχες σε ανοιχτο χωρο(λογικο καθως η περσια αποτελειται κατα κυριο λογο απο τεραστιες εκτασεις με ερημους,πεδιαδες και τα σχετικα ενω το γεωμορφολογικο περιβαλλον του ελληνικου χωρου ηταν τελειως διαφορετικο) οποτε τα βρηκαν εξαιρετικα σκουρα με το καμπερωμα των ελληνων στις θερμοπουλες.δεν μπορουσαν να πολεμησουν σε πυκνοπαραταγμενη φαλλαγγα.
    -η επαγγελματικη οργανωση και εκπαιδευση του στρατου των σπαρτιατων.σαν να βαλουμε τους 5 καλυτερους ποδοσφαιριστες του κοσμου να παιξουν εναντιον ασχετων που παιζουν μπαλα φορα τον χρονο και αν.δεν ξερουν ουτε τι να κανουν ουτε αντεχουν πανω απο 5 λεπτα.
    στην μαχη των των θερμοπυλων παραταχθηκαν 300 σπαρτιατες και κρατησαν 3 μερες.στη μαχη των πλαταιων(που εγινε σε ανοιχτο χωρο) παραταχθηκαν 10000.do the match.

    και καταληγω στο εξης: κανενας πολιτισμος δεν ηταν ανωτερος απο τον αλλον απλα ειχαν τελειως διαφορετικα χαρακτηριστικα

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 16-11-2007, 17:36
  2. Τί είναι;
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 62
    Last Post: 04-03-2007, 16:55
  3. Replies: 15
    Last Post: 12-08-2005, 20:04
  4. Πες μου, τι είσαι;
    By Dark-Avenger in forum General Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-2005, 01:53
  5. Γλωσσολογία είναι...
    By Broccoli in forum General Discussion
    Replies: 24
    Last Post: 26-01-2005, 15:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •