Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 119

Thread: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

  1. #16
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Ναι βέβαια μετά τους Πελοποννησιακούς συμμετείχαν όντως.
    edit: ναί εντάξει μαν, όταν κατέβηκε ο φιλλιπας και σάρωσε τα πάντα, πήγαν όλοι οι "ελληνες" πλην λακεδαιμονιων¨ στον πόλεμο.
    edit2: πολύ απλό απο wiki: Historians generally agree that the ancient Macedonians, whether they originally spoke a Greek dialect or a distinct language, came to belong to the Koine Greek speaking population in Hellenistic times. Whether they were of ultimately Greek origin themselves or were later Hellenised continues to be debated by scholars
    However, the Macedonian Royal family known as the Argead dynasty claimed Greek descent from Argos [2][3][4][5] and Macedonians since Alexander I, were admitted in the Ancient Olympic Games, an athletic event in which only people of Greek origin participated
    It should, however, be noted that no matter their ultimate origin, Macedonian acceptance into the Greek world was a gradual but eventual process (the concept of "ethnicity" itself being quite fluid).Macedon was heavily Atticised from the time of Alexander the Great.
    A passage in book five of Herodotus' Histories (5.22) concerns the exclusion of Macedonians from panhellenic events such as the Ancient Olympic Games. In 504 or 500 BC, the Macedonian king Alexander I attempted to participate in the Olympic Games, and met with resistance by competitors, who regarded him as a non-Hellene. According to Herodotus, Alexander argued that his family was of ultimately Greek (Argive) descent, and Elean Hellanodikai determined that it is so. Other kings of Macedon like Archelaus I and Philip II also took part in the Games.
    ΚΑΘ'ΕΞΑΙΡΕΣΙΝ ΔΗΛΑΔΗ.
    και ο νέρωνας πήρε τιμητικά μέρος στους ολυμπιακούς, μήπως ήταν έλληνας;
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  2. #17
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Γενικότερα πάντως αυτό που έχω καταλάβει έιναι οτι αφενός δεν υπάρχουν πολλά στοιχεία για την γλώσσα που μιλούσαν οι Αρχαίοι μακεδόνες μέχρι κάποια περίοδο, απο την άλλη σε κάποια φάση υπήρξε ελληνοποίηση της γλώσσας και της κουλτούρας των μακεδόνων εφόσον έχουν βρεθεί νομίσματα με ελληνικές επιγραφές στις χώρες που κατέκτησε ο Αλέξανδρος και έχουν βρεθεί επιγραφές στην Μακεδονία με ελληνικά. Είναι επίσης μάλλον γεγονός οτι οι Μακεδόνες δεν είχαν καλές σχέσεις με τους τότε έλληνες επομένως μάλλον υπήρχε μια αντιπαλότητα σχετικά με το αν ή οχι έπρεπε να θεωρούνται Έλληνες. Πάντως το σίγουρο είναι οτι απο πολιτισμικής πλευράς, η επιρροή των αναγνωρισμένων ελληνικών πόλεων τότε στον μακεδονικό πολιτισμό ήταν καθοριστική και αυτός ο πολιτισμός διαδόθηκε στην Ασία.

  3. #18
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Κοίτα ο αλέξανδρος είχε δάσκαλο τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ Αριστοτέλη. Σίγουρα λοιπόν ήξερε ελληνικά και μάλιστα ήταν λάτρης και θαυμαστής της Αθήνας. "How great are the dangers I face to win a good name in Athens." Απο κει και πέρα το κατα πόσο διάδοσαν οι μακεδόνες τον ελληνικό πολιτισμό στα βάθη της ασίας και της αφρικής παραμένει ένα ερώτημα. Γενικά το αν μπορείς να διαδόσεις πολιτισμό κατακτώντας και σφάζοντας. Πάντως στην Αλεξάνδρεια, χρόνια μετά το θάνατο του Αλέξανδρου ζητούσαν χειρόγραφα απ την αθήνα για να βάλουν στην βιβλιοθήκη.

    α δες κι αυτά τα δύο και κάνε εναν ανιστόρητο, σουρεαλιστικό συνειρμό!
    http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonian_Wars
    http://en.wikipedia.org/wiki/Balkan_wars
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  4. #19
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    κάνε μια περίληψη απο τα λίνκ αν θες.

  5. #20
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    ε τώρα πα να πιώ κάνα ουζάκι, αργότερα!
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  6. #21
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    βρήκα ένα άρθρο που κατα τη γνώμη μου συνοψίζει όλα τα αληθή στοιχεία μέχρι τώρα

    http://www.livius.org/maa-mam/macedonia/macedonia.html

  7. #22
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Quote Originally Posted by Mostos
    Γενικότερα πάντως αυτό που έχω καταλάβει έιναι οτι αφενός δεν υπάρχουν πολλά στοιχεία για την γλώσσα που μιλούσαν οι Αρχαίοι μακεδόνες μέχρι κάποια περίοδο, απο την άλλη σε κάποια φάση υπήρξε ελληνοποίηση της γλώσσας και της κουλτούρας των μακεδόνων εφόσον έχουν βρεθεί νομίσματα με ελληνικές επιγραφές στις χώρες που κατέκτησε ο Αλέξανδρος και έχουν βρεθεί επιγραφές στην Μακεδονία με ελληνικά.
    Ναι. Η ελληνική γλώσσα επικράτησε στην Μακεδονία από τον 5ο αιώνα π.Χ. Το σημείο που σηκώνει συζήτηση είναι ποια γλώσσα χρησιμοποιούσαν κυρίως παλαιότερα, όπου ναι μεν είναι αμφίβολο αν χρησιμοποιούσαν ευρέως τα ελληνικά (κατά πάσα πιθανότητα, υπήρχαν και ελληνικά φύλα όπως και στην Ήπειρο, αλλά ήταν μειονότητες), ωστόσο δεν υπάρχουν και επαρκή στοιχεία (νομίζω δεν έχει διασωθεί κανένα γραπτό κείμενο) για την ακριβή μορφή κάποιας άλλης γλώσσας, κατά πάσα πιθανότητα θρακικής.

    Για τους ολυμπιακούς, πάλι, η συμμετοχή τους ουσιαστικά ξεκίνησε μετά από αυτόν τον εξελληνισμό.

    ΥΓ. Για τις αντιπαλότητες, αυτές δεν είναι ικανές να δείξουν κάτι, γιατί έτσι κι αλλιώς τα ελληνικά φύλα δεν είχαν και την πιο ήρεμη συμβίωση. Επίσης, να τονίσω το προφανές, όταν αναφερόμαστε στην αρχαία Ελλάδα δεν αναφερόμαστε σε έθνος ή λαό, όπως έχουν διαμορφωθεί οι σύγχρονες αυτές έννοιες. Αναφερόμαστε σε ένα σύνολο από φυλές που κατοικούσαν στον ίδιο γεωγραφικό χώρο και ανέπτυξαν κοινό πολιτισμό. Υπό αυτό το πρίσμα, μετά τον 5ο αιώνα π.Χ. είναι βάσιμο να εντάσσει κανείς τον μακεδονικό πολιτισμό στο σύνολο της αρχαίας Ελλάδας.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  8. #23
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Quote Originally Posted by Ace
    Απο κει και πέρα το κατα πόσο διάδοσαν οι μακεδόνες τον ελληνικό πολιτισμό στα βάθη της ασίας και της αφρικής παραμένει ένα ερώτημα. Γενικά το αν μπορείς να διαδόσεις πολιτισμό κατακτώντας και σφάζοντας.
    Γενικά δεν έχω στοιχεία και γνώσεις επί του θέματος, αλλά πόσο πιθανότερο είναι αυτό απλά να μας το μάθαιναν στο σχολείο για λόγους "εθνικής υπερηφάνειας", και να μην ισχύει ούτε στο τόσο, από το αντίθετο; Δλδ, ΟΚ, κατακτητής ήταν. Δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει ότι οι Άραβες διέδωσαν τον Αραβικό πολιτισμό μέχρι την Ισπανία. Κάπως μονόπλευρο μου ακούγεται.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  9. #24

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Εδώ σήμερα υπάρχουν Αθηναίοι που λένε τους Έλληνες της βόρειας Ελλάδας Βούλγαρους (aka μη-Έλληνες), δε θα υπήρχαν και παλιά;;

  10. #25
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Ενώ οι σημερινοί αθηναίοι είναι απόγονοι του Περικλή.
    Harbinger of Death συμφωνώ. Πάντως οι ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ Μαυριτανοί άφησαν πολλά σημάδια (πολιτισμού, αρχιτεκτονικής, γλώσσας) στην Ιβηρική. Άμα είναι μάγκας ένας λαός....


    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  11. #26
    Senior Member MaX Payne's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,105

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Quote Originally Posted by Mostos
    Οκ ξέρω οτι το τόπικ είναι τελείως λαμε, αλλα λόγω συγκυριών εξεταστικής κι ενός μυθιστορήματος που διάβασα,
    παραθέτω και το site

    http://www.bulgarmak.org/illyrian.htm
    ποιο μυθιστορημα για πες και το site δεν μπορει να θεωρηθει αντικειμενικη πηγη

    Quote Originally Posted by Mostos
    @ Ford

    νομίζω οτι για να είναι πιο έγκυρη η συζήτηση πρέπει να θεωρήσουμε ως έλληνες όσους μετείχαν ελληνικής παιδείας και είχαν κοινά πολιτισμικά στοιχεία. μου φαίνεται εγκυρότερο.
    παπουλιας;
    αρχαια ελληνικη παιδεια τι ακριβωσ σημαινε τοτε;

    Quote Originally Posted by Mostos
    Είναι επίσης μάλλον γεγονός οτι οι Μακεδόνες δεν είχαν καλές σχέσεις με τους τότε έλληνες επομένως μάλλον υπήρχε μια αντιπαλότητα σχετικά με το αν ή οχι έπρεπε να θεωρούνται Έλληνες.
    η αντιπαλοτητα δεν υπηρχε σχετικα με το αν θα επρεπε να θεωρουνται Ελληνες, ουτε γενικως δεν ειχαν καλες σχεσεις με τους κατω.
    Ενω η κατω Ελλαδα ηταν οργανωμενη σε πολεις-κρατη που ειχαν απο καιρο αφησει την βασιλεια η Μακεδονια ηταν ενα χαλαρο κρατος με βασιλια που δεν μπλεκοταν σαν πρωταγωνιστης στις υποθεσεις των κατω μεχρι να εμφανιστει ο Φιλιππας.

    Quote Originally Posted by Ace
    Απο κει και πέρα το κατα πόσο διάδοσαν οι μακεδόνες τον ελληνικό πολιτισμό στα βάθη της ασίας και της αφρικής παραμένει ένα ερώτημα. Γενικά το αν μπορείς να διαδόσεις πολιτισμό κατακτώντας και σφάζοντας.
    Ace μονο κατακτωντας και σφαζοντας μπορουσες τοτε να διαδοσεις τον δικο σου "πολιτισμο" στους αλλους.Οτι διεδωσαν στα βαθη της Ασιας τον ελληνικο πολιτισμο ειναι σιγουρο.
    Το θεμα ειναι οτι χωρις να γνωριζουμε εχουμε σαν ελληνες δεδομενο οτι ο ελληνικος πολιτισμος ηταν καλυτερος απο τον περσικο η' ολοι εκει ηταν βαρβαροι μεχρι να εμφανιστουν οι "πολιτισμενοι" Ελληνες .

  12. #27
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    δεν θα ηθελα να τοποθετηθω ετσι γρηγορα επί του θεματος,οποτε παω να παρω γραμμη απο τον δασκαλο ΜΠΑΡΜΠΗ και επανερχομαι.....
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  13. #28
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Quote Originally Posted by atom_smasher
    πολιτικαλι ινκορεκτ ξε πολιτικαλι ινκορεκτ η ελληνικη θρησκεια δεν νομιζω οτι ειναι η χριστιανικη...οποτε ας μην μπερδεύουμε και αλλα ζητηματα . ελληνες οσοι έχουν ελληνικη παιδεια...
    συνεχιστε παρακαλω.
    Δεν υπάρχει μία ελληνική θρησκεία, και κανείς δεν είπε πως αυτή είναι και ήταν η χριστιανική.

    Αυτό που ήθελα να τονίσω και αγνοήθηκε, είναι η σημασία της θρησκείας στο "παιδεία" των Ελλήνων, αρχαίων και μη, μέχρι τα τελευταία 200 χρόνια, για να μην πω 100.

    Στο "παιδεία" εννοούσαν και την θρησκευτική παιδεία και ηθική βεβαίως και δεν ήταν δυνατόν να λογιστείς στην ίδια ομάδα αν η λατρεία σου ήταν διαφορετική. Ας μην ξεχνάμε ότι ο Σωκράτης ήπιε το κώνιο γιατί "εισήγαγε καινά δαιμόνια στους νέους", που το πιο σκανδαλώδες ήταν η διδασκαλία του μονοθεϊσμού αντί του πολυθεϊσμού. Και αυτή η εμμονή στην θρησκεία ώς ενοποιητικό στοιχείο πρωτευόντος και όχι η γλώσσα επιβίωσε μέχρι και πολύ πρόσφατα (την επανάσταση συγκεκριμένα), όπου όντως σε ένα από τα πρώτα συντάγματα οι έλληνες ορίζονται ως οι κατοικούντες στην Ελλάδα και εις Χριστόν πιστεύοντες...

    Συνεπώς στην κουβέντα, στην οποία ούτως ή άλλως έχει βγει το συμπέρασμα φρονώ, αλλά φορ δι ρέκορντ, μια άλλη διάσταση της κοινής παιδείας των Μακεδόνων ήταν και οι κοινές δοξασίες και λατρεία, που έχει και σημασία για το ζήτημα των Ολυμπιακών Αγώνων, που ήταν ιερή εορτή.

    Άσχετο: Εγώ με όσα γνωρίζω αποφάσισα ότι ο ελληνικός πολιτισμός ήταν καλύτερος από τον περσικό. Και όπως έχω ξαναπεί ο Αλέκος ήταν σαφώς πιο πολιτισμένος από τον ομόλογό του Δαρείο ή Ξέρξη. Το βάρβαρος σήμαινε μη Έλλην, όχι απαραίτητα άξεστος, για τους αρχαίους αιγύπτιους είχαν πολλά καλά να πουν οι Έλληνες...

    Θα με ενδιέφερε όμως μια επιχειρηματολογία για το αντίθετο, να μας πει όποιος πιστεύει ότι οι πέρσες ήταν πιο πολιτισμένοι, γιατί το πιστεύει αυτό. Γούστα είναι αυτά φαίνεται.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  14. #29
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Χωρίς να παίρνω κάποια θέση, οι Πέρσες την περίοδο της μάχης των Θερμοπυλών ήταν πιο εξελιγμένοι τεχνολογικά απο τις ελληνικές πόλεις και εφόσον η τεχνολογία θεωρείται δείγμα πολιτισμού τότε μπορεί κανεις να πει οτι σε αυτόν τον τομέα υπερτερούσαν. Τώρα εφόσον οι Αθηναίοι είχαν δημοκρατία είναι επίσης δόκιμο μάλλον να πούμε οτι ήταν πιο πολιτισμένοι απο όλες τις άλλες ελληνικές πόλεις κράτη (καλά κυρίως τους μακεδόνες αν ήταν πόλη κράτος) οπότε μάλλον δε μπορούμε να βγάλουμε ενα γενικό δείκτη πολιτισμού ε;

  15. #30
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Και μια μικρή σκέψη σχετική με το προηγούμενο ποστ:

    Επειδή μερικοί γαμάτοι έκαναν επιτεύγματα, δε σημαίνει ότι "οι αρχαίοι Έλληνες" συνολικά ήταν πολιτισμένοι και γαμάτοι. Γενικά νομίζω ότι διάφορες φυλές στον ελληνικό χώρο θα πρέπει να ήταν αρκετά βάρβαρες, μακριά (από πολλές απόψεις) από τις μεγάλες πόλεις.

    Το πόιντ μου, για να μην παρεξηγηθεί, είναι πως το ερώτημα του αν οι αρχαίοι Έλληνες ή οι Πέρσες ήταν πολιτισμένοι είναι αρκετά πολύπλοκο. Και περισσότερο στους Έλληνες, με τις αυτόνομες πόλεις-κράτη, παρά στους Πέρσες με το τεράστιο βασίλειο.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 16-11-2007, 17:36
  2. Τί είναι;
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 62
    Last Post: 04-03-2007, 16:55
  3. Replies: 15
    Last Post: 12-08-2005, 20:04
  4. Πες μου, τι είσαι;
    By Dark-Avenger in forum General Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-2005, 01:53
  5. Γλωσσολογία είναι...
    By Broccoli in forum General Discussion
    Replies: 24
    Last Post: 26-01-2005, 15:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •