Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 119

Thread: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

  1. #1
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Οκ ξέρω οτι το τόπικ είναι τελείως λαμε, αλλα λόγω συγκυριών εξεταστικής κι ενός μυθιστορήματος που διάβασα, άρχισα να ψάχνω λίγο τα σχετικά με την αρχαία ελλάδα γιατι διαπίστωσα οτι δεν τα θυμάμαι καθόλου, όχι οτι με ενδιαφέρει απο εθνικιστικής απόψεως αλλα για την γνώση του θέματος. Ανηγουέη, παρακολούθησα κι ένα ντοκιμαντέρ σχετικό με τον μεγαλέξανδρο και έχαξα λίγο στο νετ για το θέμα μεταξύ των "σκοπίων" (ας τους πούμε τώρα έτσι) και της ελλάδας και συγκεκριμένα πάνω στο debate σχετικά με την ελληνικότητα των μακεδόνων. Ξέρω οτι πολλούς απο σας σας αγγίζει το θέμα βαθιά και άλλοι δε το γουστάρετε λόγω πολιτικών η άλλων πεποιηθήσεων.Αλλα ας προσπαθήσουμε να κάνουμε μια καθαρά ακαδημαική συζήτηση με στοιχεία μόνο. Έχει κανεις γνώση του θέματος σχετικά με το πού ανήκαν περισσότερο οι αρχαίοι μακεδόνες; αν ήταν περισσότερο "βάρβαροι" ή απλα άλλη μια ελληνική φυλή;

    Διάβασα κάποια στοιχεία σχετικα με αυτά που αναφέρονταν κυρίως στη γλώσσα και τα έθιμα μακεδόνων όπως το οτι είχαν δικαίωμα να συμμετέχουν στους ολυμπιακούς (μόνο έλληνες το είχαν), οτι τα όνόματα τους είναι ελληνικά (το προφανές), οτι είχαν τους ίδιους θεούς με τους έλληνες και τέλος πάντων οτι πολιτισμικά κυρίως φαίνονται να ανήκουν στις ελληνικές "φυλές" (γιατι το γενετικό θέμα μου φαίνεται κάπως ηλίθιο). Απο την άλλη έπεσα σε μια σελίδα που είχε στοιχεία σχετικά με την μη ελληνικότητα των ονομάτων των μακεδόνων καθώς και διάφορες δηλώσεις απο ιστορικούς τις εποχής (κυρίως τον Ηρόδοτο) και πολιτικούς (Δημοσθένη) που στήριζαν την άλλη άποψη (ο Ηρόδοτος γενικά δεν τα λέει ξεκάθαρα). Για πείτε αν ξέρετε κατι παραπάνω και έχετε όρεξη.

    παραθέτω και το site

    http://www.bulgarmak.org/illyrian.htm

  2. #2
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    βασικά το μεγάλο πρόβλημα είναι η χρηση της ιστορίας ως ιδεολογίςα και για πολιτικές σκοπιμότητες, κάτι που γινόταν από ό,τι φαίνεται και τότε στα αρχαία χρόνια.

    Βέβαια το να κάνουμε τόσα μεγάλα άλματα και να ταυτίζουμε την έννοια "ελληνικότητα" του 19ου αι. έως σήμερα με την έννοια που είχε τότε στην αρχαία Ελλάδα είναι μέγιστη ηλιθιότητα που αποκτά νόημα μόνο αν λάβεις υπόψιν την προηγούμενη πρόταση.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  3. #3
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Πάντα με εξέπληττε το γεγονός πως κάθε site ψευδο-ιστορίας, συνομωσιολογιών ή UFO-related είναι πάντα κακοφτιαγμένο. Σα να σε προειδοποιούν ή κάτι.

    Λοιπόν, κατ' αρχάς το όνομα Αλέξανδρος εμφανίζεται πρώτη φορά στα μυκηναϊκά χρόνια, στην θηλυκή του μορφή (Chadwick, "The Mycenaean World", Cambridge University Press, 1976) και υπήρχε κι ένας βασιλίας της Κορίνθου με το όνομα αυτό. Η δε ετυμολογία κάνει κάπως προφανή την ελληνική ρίζα του ονόματος.

    Τώρα, περί καταγωγής, τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα. Κατά πάσα πιθανότητα, ο αρχικός πληθυσμός μάλλον ήταν κυρίως θρακικής καταγωγής και άρχισε να εξελληνίζεται πολιτισμικά με την εγκατάσταση του οίκου των Αργεάδων από τον 8ο αιώνα π.Χ. Από εκεί και πέρα, άρχισαν να θεωρούνται ελληνική φυλή, κατά τα κείμενα του Ηρόδοτου.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  4. #4
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Πριν καν μπεις στον κόπο να κάνεις όλη αυτή τη συζήτηση πρέπει να ορίσεις τι εννοείς με Έλληνα, να δεις μέσα στους προηγούμενους αιώνες τι συμβαίνει βάσει του ορισμού σου και μετά να κάνεις το αντίθετο: να δεις οι αρχαίοι τι θεωρούσαν "Έλληνα", "φυλή" κλπ, και πώς αυτό μετά προχωράει στους αιώνες.

    Π.χ., σήμερα το θέμα της θρησκείας δεν μας απασχολεί και τόσο, είναι πολιτικάλι ινκορέκτ, είναι αδιάφορο. Τότε όμως και μέχρι πολύ πολύ πρόσφατα δεν ήταν έτσι.

    Κ.ο.κ.

    Όσο για τους σημερινούς "Μακεδόνες" των Σκοπίων, αυτά είναι πίπες. Είναι βουλγαρικά φύλα που έχουν προσμιχθεί με σλάβους και μένουν για πολύ πολύ καιρό ανάμεσα σε σλάβους και αλβανούς. Δεν έχουν καμία πολιτισμική σχέση με τους αρχαίους Μακεδόνες, όπως και οι σημερινοί Τούρκοι δεν έχουν σχέση με τους αρχαίους Ίωνες...

    Το πώς οι διάφορες φυλές των Ελλήνων τα βρίσκανε μεταξύ τους και τι γνώμη είχε ο ένας για τον άλλον (που άλλαζε ανάλογα και τις πολιτικές συνθήκες βεβαίως) είναι ένα ενδιαφέρον ιστορικό ερώτημα. Που αυτό ρωτάς κατά βάση νομίζω.
    Ξεκινάει όμως από τους ορισμούς που έλεγα στην αρχή.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  5. #5
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    δεν ξέρω αν το διάβασες περι του ονόματος , οτι δεν είναι απο το άλεξ και ανδρας αλλα απο το ander που σημαίνει όνειρο σε κάποια διάλεκτο μη ελληνική. επίσης οι "σκοπιανοί" θεωρούν οτι όλη αυτή η ιστορία περι αλεξάνδρου κλπ έγινε επι 1821 όπως έγιναν και άλλοι εξελληνισμοί ονομάτων όπως ο νευτονας κλπ.

  6. #6
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    @ Ford

    νομίζω οτι για να είναι πιο έγκυρη η συζήτηση πρέπει να θεωρήσουμε ως έλληνες όσους μετείχαν ελληνικής παιδείας και είχαν κοινά πολιτισμικά στοιχεία. μου φαίνεται εγκυρότερο.

  7. #7
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Quote Originally Posted by Mostos
    δεν ξέρω αν το διάβασες περι του ονόματος , οτι δεν είναι απο το άλεξ και ανδρας αλλα απο το ander που σημαίνει όνειρο σε κάποια διάλεκτο μη ελληνική
    Το διάβασα και αυτό σχολίασα, πως δεν ευσταθεί κάτι τέτοιο, καθώς το όνομα το συναντάμε ήδη από τον 10ο αιώνα π.Χ. στον ελλαδικό χώρο (αντίθετα με τους ισχυρισμούς στο site αυτό).
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  8. #8
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    οι αρχαιοι μακεδονες ηταν ελληνικο φυλο μεν-οπως και οι θρακες ας πουμε-αλλα με μεγαλη αντιπαλοτητα με τα πολοιπα ελληνικα του νοτου.
    αλλωστε ηταν συνηθες φαινομενο οι πολεμοι μεταξυ των (πχ πελλοπονησιακος που ηταν και ο χειροτερος).
    οι μακεδονες και οι θρακες συμμαχησαν με τους περσες κατα τους περσικος πολεμους παρα τη θεληση τους,ενω οι θεσσαλοι και οι θηβαιοι οικειοθελως(στους 2 τελευταιους κανεις δεν αμφισβητει την ελληνικοτητα τους).
    μετα κατεβηκε ο φιλιππος και τους κατεκησε ολους και μετα ο μεγας αλεξαμδρος που εφτασε μεχρι την ινδια.
    η μακεδονικη φυλη χαθημε μαζι με τον μεγαλεξανδρο.μακεδονες θεωρουνται οσοι κατοικουν στον γεωγραφικο χωρο της μακεδονιας που εκτεινεται σε 3 χωρες(ελλαδα,πγδμ,βουλγαρια) επομενως ειναι παραταιρο να θεωρουμε οτι οι σκοπιανοι ειναι μακεδονες οσο και να θεωρουμε ελληνα τον μεγαλεξανδρο και να οικειοποιουμαστε-ως ελληνες-τη δραση του.

  9. #9
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    οι Θράκες δεν ήταν καν ελληνικό φύλο, θεωρούνταν βαρβαρικό και δεν μιλούσαν καν ελληνικά
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  10. #10
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    πολιτικαλι ινκορεκτ ξε πολιτικαλι ινκορεκτ η ελληνικη θρησκεια δεν νομιζω οτι ειναι η χριστιανικη...οποτε ας μην μπερδεύουμε και αλλα ζητηματα . ελληνες οσοι έχουν ελληνικη παιδεια...
    συνεχιστε παρακαλω.


    (εγω παντως αρχικα ηθελα να απαντησω πως : "είναι το πουτανακι σου?αυτο είναι?" , αλλα κρατηθηκα...ως τωρα.)
    1) e4, c5
    2) Νf3

  11. #11
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Πάντως οι αρχαίοι μακεδόνες δεν συμμετείχαν στους ολυμπιακούς αγώνες και δεν θεωρούνταν ελληνικό φύλο.

    Distribution of Greek dialects, ca. 400 BC.
    Note: The status of Macedonian as a Greek dialect is disputed.

    Υπάρχουν δε, άλλοι χάρτες που παρουσιάζουν τα παράλια της μακεδονίας χρωματισμένα ως μέρη που ομιλούν "ιωνική διάλεκτο" και όντως υπήρχαν αποκοίες των ιώνων εκεί (Μαρώνεια - σημερινή Καβάλα).

    Δεν έχω πετύχει πάντως χάρτη η πηγή που να αναφέρει οτι η γεωγραφική περιοχή της ευρύτερης μακεδονίας είχε κατοίκους που μιλούσαν κάποια ελληνική διάλεκτο. Είναι εξαιρετικά απίθανο να υπάρχουν απόγονοι των αρχαίων ελλήνων σήμερα.(ετσι κι αλλιώς δεν έχει καμία σημασία). Το γεγονός οτι κατά των πρώτο παγκόσμιο πόλεμο η περιοχή της μακεδονίας ήταν ένα χάος απο λαούς (pro tip: η φρουτοσαλάτα στα ισπανικά λέγεται makedonia de fruta), και οι ντόπιοι που δεν μιλούσαν ελληνικά έφαγαν πολύ ξύλο για να μάθουν, σε συνδυασμό με το οτι η διακύρηξη της πρώτης εθνοσυνέλευσης τονίζει οτι:"όσοι κατοικούν στην περιοχή της νοτιο-ανατολικής χερσονήσου του Αίμου και πιστεύουν στο Χριστό είναι Έλληνες." δείχνει νομίζω το πόσο γελοίο είναι να μιλάμε για μια κυρίαρχη (με βάση την ιστορία;, το αίμα;, την καταγωγή;, την παράδοση; οτι άλλο σχιζοφρενικό θέλετε) τάξη ΕΛΛΗΝΩΝ ΜΑΚΕΔΟΝΩΝ στην γεωγραφική περιοχή της μακεδονίας.
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  12. #12
    90210 Nodoordonotthereisnotry's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,913

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Quote Originally Posted by Mostos
    Ανηγουέη, παρακολούθησα κι ένα ντοκιμαντέρ σχετικό με τον μεγαλέξανδρο και έχαξα λίγο στο νετ για το θέμα μεταξύ των "σκοπίων" (ας τους πούμε τώρα έτσι) και της ελλάδας και συγκεκριμένα πάνω στο debate σχετικά με την ελληνικότητα των μακεδόνων.

    Ωραία συζήτηση θα γίνει, αλλά οι σκοπιανοί που κολλάνε με τους Αρχαίους Μακεδόνες; Γιατί ασχολούνται αυτοί και το πιο σημαντικό, γιατί τους αναφέρεις;
    Those of you who think you know everything are annoying to those of us who do.

  13. #13
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Εντάξει οι σκοπιανοί (σκούποι - όπως τους λένε οι Αλβανοί) δεν έχουν την παραμικρή σχέση με τους αρχαίους μακεδόνες. Προσπαθεί η εθνικιστική ηγεσία να ενώσει τις διάφορες εθνικές μερίδες του πληθυσμού (Αλβανούς, Σλάβους, Βούλγαρους) κάτω απο την ιδέα του έθνους - κράτους Μακεδονία (Γη Μακεδονική με τεράστια ιστορία μεγαλεξαντροςκλπ, όνειρο μας η μεγάλη μακεδονία που βγαίνει στο αιγαίοκλπ). Οκ γελοιότητα, αλλά μη μου ξινίζετε και τα μούτρα σας γιατί ένα γειτονικό κράτων των σκοπιανών κατάφερε να ενώσει αρβανίτες, βλάχους, τουρκαλβανούς, σλάβους, βούλγαρους και κάθε λογής εθνότητα κάτω απο την Μεγάλη Ιδέα, την βαρύτατη κληρονομιά της αρχαίας ελλάδας και μάλιστα βάζοντας στο κόλπο και τη ρωμαική περίοδο με τους αυτοκράτορες -που φυσικά ουδεμία σχέση έχουν με την αρχαία ελλάδα.
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  14. #14
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Ace οι αρχαίοι μακεδόνες συμμετείχαν στους ολυμπιακούς. Επίσης για το θέμα της γλωσσας τι πηγή έχεις;

    nodoor τους αναφέρω απλα γιατι θεωρούν οτι είναι απόγονοι των αρχαίων μακεδόνων.

  15. #15
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default Re: Μέγας Αλέξανδρος - Τι είναι; Πες μου τι είναι.

    Δεν έχω βιβλία κτλ αυτή τη στιγμή καθώς δεν είμαι Αθήνα ώστε να παραθέσω ονόματα κτλ (αργότερα) αλλά Μακεδόνες έχουν λάβει μέρος σε ολυμπιακούς αγώνες επείδη απέδειξαν την ελληνική τους καταγωγή κτλ στους Ελανοδικες.
    Επισης απο πρίν τον Φίλιππο μακεδόνες βασιλείς υποστηριζαν ότι είναι Έλληνες (και μάλιστα απόγονοι του Ηράκλη και αδερφικό φύλο με τους Δωριείς, οι διαλεκτοί τους είναι παρόμοιες). Κυριως όμως αυτος που υποστήριζε την ελληνικοτητά του και της Μακεδονίας ήταν ο Μ.Αλέξανδρος (ισως για πολιτικους λογους κτλ) και έστειλε τα πρώτα λάφυρα απ΄π την περσική εκστρατεία ωσ αναθήματα στους Δελφους είχαν επιγραφή από τους Ελληνες εναντίων Περρσων (κάπως έτσι) πλην Λακεδαιμονίων.
    Επίσης είναι άκυρο (για μενα) να στηρίζεται καποιος στους λόγους του Δημοσθένη (Φιλιππικοι Λόγοι) για να αποδείξει οτι ο Φίλιππος είναι βάρβαρος καθώτι ήταν πολιτικοί αντίπαλοι και ο Δημοσθένης μισούσε τους Μακεδόνες και τον Φιλιππο.επίσης «Αν, Δημοσθένη, είχες δύναμη τόση, όσο νου, τότε δε θα σκύβανε ποτέ σε Μακεδόνων σπαθί οι Έλληνες» αυτή ήταν η επιγραφή του αγάλματος του Δημοσθένη στην Αθήνα και υποτίθεται ότι την έγραψαν έτσι για να πικάρουν τους Μακεδόνες.
    Ετυμολογικά το όνομα των Μακεδόνων όπως και εκείνο της χώρας των καθώς και τα Μακεδνός, Μάγνης, Μακέτης, λογίζεται από τη δωρική ρίζα μακ- από την οποία παράγονται οι λέξεις μακεδνός (Οδύσσεια η’ 106 = ευμήκης), μάκεδνα, μακεδανός, μηκεδανός, μάκαρ, μακρός, μήκος, magnus κλπ. και σημαίνει επομένως τους ψηλούς σε ανάστημα, τους ορεσίβιους. (Σημ. στη δωρική μάκος = μήκος) από βικιπαίδεια (έχει επίσης χαρτες που δείχνει την ιστορική εξελιξη της περιοχής.
    I don't do drugs. I am drugs.

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 16-11-2007, 18:36
  2. Τί είναι;
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 62
    Last Post: 04-03-2007, 17:55
  3. Replies: 15
    Last Post: 12-08-2005, 21:04
  4. Πες μου, τι είσαι;
    By Dark-Avenger in forum General Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-2005, 02:53
  5. Γλωσσολογία είναι...
    By Broccoli in forum General Discussion
    Replies: 24
    Last Post: 26-01-2005, 16:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •