Οκ ξέρω οτι το τόπικ είναι τελείως λαμε, αλλα λόγω συγκυριών εξεταστικής κι ενός μυθιστορήματος που διάβασα, άρχισα να ψάχνω λίγο τα σχετικά με την αρχαία ελλάδα γιατι διαπίστωσα οτι δεν τα θυμάμαι καθόλου, όχι οτι με ενδιαφέρει απο εθνικιστικής απόψεως αλλα για την γνώση του θέματος. Ανηγουέη, παρακολούθησα κι ένα ντοκιμαντέρ σχετικό με τον μεγαλέξανδρο και έχαξα λίγο στο νετ για το θέμα μεταξύ των "σκοπίων" (ας τους πούμε τώρα έτσι) και της ελλάδας και συγκεκριμένα πάνω στο debate σχετικά με την ελληνικότητα των μακεδόνων. Ξέρω οτι πολλούς απο σας σας αγγίζει το θέμα βαθιά και άλλοι δε το γουστάρετε λόγω πολιτικών η άλλων πεποιηθήσεων.Αλλα ας προσπαθήσουμε να κάνουμε μια καθαρά ακαδημαική συζήτηση με στοιχεία μόνο. Έχει κανεις γνώση του θέματος σχετικά με το πού ανήκαν περισσότερο οι αρχαίοι μακεδόνες; αν ήταν περισσότερο "βάρβαροι" ή απλα άλλη μια ελληνική φυλή;

Διάβασα κάποια στοιχεία σχετικα με αυτά που αναφέρονταν κυρίως στη γλώσσα και τα έθιμα μακεδόνων όπως το οτι είχαν δικαίωμα να συμμετέχουν στους ολυμπιακούς (μόνο έλληνες το είχαν), οτι τα όνόματα τους είναι ελληνικά (το προφανές), οτι είχαν τους ίδιους θεούς με τους έλληνες και τέλος πάντων οτι πολιτισμικά κυρίως φαίνονται να ανήκουν στις ελληνικές "φυλές" (γιατι το γενετικό θέμα μου φαίνεται κάπως ηλίθιο). Απο την άλλη έπεσα σε μια σελίδα που είχε στοιχεία σχετικά με την μη ελληνικότητα των ονομάτων των μακεδόνων καθώς και διάφορες δηλώσεις απο ιστορικούς τις εποχής (κυρίως τον Ηρόδοτο) και πολιτικούς (Δημοσθένη) που στήριζαν την άλλη άποψη (ο Ηρόδοτος γενικά δεν τα λέει ξεκάθαρα). Για πείτε αν ξέρετε κατι παραπάνω και έχετε όρεξη.

παραθέτω και το site

http://www.bulgarmak.org/illyrian.htm