Page 22 of 24 FirstFirst ... 122021222324 LastLast
Results 316 to 330 of 348

Thread: Yper tou podhlatou?

  1. #316
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Γεια σου φίλε, γυμνάζεσαι;

  2. #317
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    με το ποδήλατο που έχω (ΜΤΒ giant boulder των 340 ευρώ, 24 ταχύτητες) νομίζω έχω πιάσει τα πάνω όριά μου και δεν παίζει άλλη βελτίωση, οπότε τελευταία μου μπαίνουν ιδέες να πάω σε κάτι καλύτερο και σε Road φάση - για τις προπονήσεις μόνο, τις καθημερινές εργασίες τις βγάζει πέρα μια χαρά και το παλιό. επίσης, από την εμπειρία μου με το προηγούμενο, έδωσα τα χρήματα για να το αγοράσω και τελικά κατέληξα να δώσω αρκετά ακόμη για βελτιώσεις σε ανάγκες που βγήκαν στην πορεία (π.χ. σέλα, πιο ανθεκτικά κ ελαφρά στεφάνια, λάστιχα με κέβλαρ κτλ), με αποτέλεσμα να είναι σχεδόν custom.
    λέω, λοιπόν, αν είναι να πάρω καινούριο και καταλήξω να τα αλλάξω όλα, γιατί να μην ξεκινήσω απευθείας με τη λογική του custom. από εργαλεία, ρυθμίσεις και επιδιορθώσεις είμαι κομπλέ και έχω αρχίσει να τα καταφέρνω καλά. το πρόβλημα είναι ότι είμαι ανίδεος με τη φάση, οπότε οποιοδήποτε link ή άλλη ενημέρωση από κάποιον που ασχολείται θα ήταν ευπρόσδεκτο.
    Rock or Nothing

  3. #318
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  4. #319
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    φλούφλης.

    εδώ είσαι:


    άντε κι εδώ:
    Rock or Nothing

  5. #320
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Μεγαλη αποφαση (ζωης) η κουρσα. Κυριως για το οικονομικο.
    Νομιζω απο τη στιγμη που θα βγεις στο δρομο με κουρσα, δε θα θες να ξαναβγεις με τιποτα αλλο.
    Οδηγησα μια προσφατα και οι διαφορες ειναι τεραστιες, δε τιθεται θεμα.
    Οπου και να διαβασεις παντως, αυτο που λενε ειναι πως αγοραζεις μια φορα, οποτε απλα φροντισε να μαζεψεις οσα παραπανω μπορεις για να πας σε οσο καλυτερο γινεται εξαρχης.

  6. #321
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    είδα τώρα τον δημήτρη τον γεωργαλή και μου ήρθε φλασμπακ, πουνε τα χρόνια, ωραία χρόνια πουχες λουλούδια μεςτην καρδιά.

    τι ομαδάρα ήμασταν ρε

    1995 στην ίδια ομάδα με τον κλεάνθη μπάργκα που το 2000 στο σίδνευ μαζί με τον γεωργαλή και τον βασιλόπουλο βγήκαν 4οι στο ολυμπιακό σπριντ


    (μικρός krux από τους 6 κάτω, ο 3ος από αριστερά)

    Last edited by Krux; 23-08-2012 at 11:05.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  7. #322
    Senior Member themisomagos's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    thessaloniki wannabe
    Posts
    539

    Default

    Κουρσα=χιλιομετρα=πονος

    ο πονος θα γινει πιο μικρος αμα εχεις σωστο μεγεθος ποδηλατου

    οποτε:
    βημα1
    http://www.competitivecyclist.com/za...LCULATOR_INTRO

    μετρησου για να δεις ακριβως τι χρειαζεσαι απο μεγεθος

    βημα2
    βρες ενα σκελετο στο μεγεθος σου και κανονισε να σ αρεσει.αμα δε σ αρεσει το ποδηλατο θα ξενερωνεις να το καβαλας

    βημα3
    ξεκινα να ψαχνεις αναπτυξεις τροχους κλπ
    μπορεις να πας σε φτηνα ολοκληρωμενα συστηματα του τυπου 150-300 ευρω για αναπτυξη και να σε κομπλε με κυληση για κανα χρονο.μετα αν θες αναβαθμισεις το βρισκεις μονος

    βημα4
    τροχοι. καλο ειναι να χεις τιμιους τροχους.ισως λιγο πιο σημαντικο απο την αναπτυξη καθως ολε οι αναπτυξεις δουλευουν αλλα οι τροχοι ειναι αυτοι που ακουμπουν το δρομο κ αν ειναι μουφα θα το νιωθεις σε καθε μετρο.
    μη δωσεις πανω απο 200 ευρω για εντρη λεβελ τροχους.

    βημα5
    πεταλια.προτεινω κουμπωτα αλλιως μπορεις να καταφυγεις σε πεταλακι με δεστρες.αν σου φαινεται υπερβολη δε θα σου φανει μολις μαθεις να τραβας στο πεταλαρισμα κ οχι μονο να δινεις και καταλαβεις ποσο σημασια εχει να μπορεις να δωσεις αλλο 1/2 δυναμης στο ποδηλατο.

    συνολικα θα βγεις στα 500-700 ευρα αναλογα με το ποσο δυνατα ειναι αυτα που θα παρεις.
    προσωπικη αποψη μου ειναι να παρεις μια κουρσα μεταχειρα.αρκει να ειναι ωραια και ακομα πιο σημαντικα να ειναι στο μεγεθος σου. θα σου βγει ενα 300-350ρι και θα δεις τη γλυκα κ αν σε ψηνει.μπορεις να την πουλησεις μετα αλλα ουσιαστικα θα την κρατησεις για 2 χρονια στα οποια σιγα σιγα θα μαζευεις λεφτα για το επομενο γαματο ποδηλατο που θα φτιαξεις και θα ξερεις τι ζητας για να σου κανεις εσενα κ οχι απλα "να ειναι καλο"

    τιπς:
    ο σελντον μπραουν πρεπει να γινει καλυτερος φιλος σου απ τον γκουγκλ
    http://www.sheldonbrown.com/


    φιν
    Last edited by themisomagos; 23-08-2012 at 16:28.
    Mono ELECTRIC kai Katholou REQUIEM!

    http://www.youtube.com/watch?v=2EfJ6K9c2Vk

  8. #323
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    μαλάκα θέμη δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχεις πουθενά και να ποστάρεις μετά από χίλια χρόνια στο θρεντ για τα ποδήλατα.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  9. #324
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    βασικά, αυτόν περίμενα να απαντήσει χαχαχ
    thanx μάγε. για τα μεταχειρισμένα είμαι λίγο επιφυλακτικός. στο budget με πέτυχες στο κάτω όριο. αν μπορέσω θα πάω λίγο παραπάνω. είμαι ακόμη στις σκέψεις και συλλέγω πληροφορίες. έτσι κ αλλιώς σε 1-1,5 μήνα τελειώνει η σεζόν του ποδηλάτου για'μένα κ ξαναρχίζω τρέξιμο 5-10χλμ. από απρίλιο πάλι, οπότε έχω μήνες να ψάξω.
    Rock or Nothing

  10. #325
    φτερησλέξ Tispanagias tamatia's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ψυγείο προς ταβάνι
    Posts
    1,754

    Default

    Γνωρίζει κανείς αν παίζει κανα μαγαζί ή τύπος Θεσσαλονίκη που να συναρμολογεί fixed gear? Επίσης, πόσα φράγκα απαιτούνται για ένα αξιοπρεπές?

    Βρήκα αρκετές σελίδες στα ίντερνετς, που συναρμολογείς από το 0 το ποδήλατο, αλλά πέραν του ότι θέλω να τα δω από κοντά και να τα ΠΙάΝΩ, δεν έχω τις γνώσεις για να το κάνω μόνος.

  11. #326
    Senior Member coolhipster's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    avramiotou st.
    Posts
    249

    Default

    αντε ρε χιπστερ που θες και φιξντ γκηαρ

  12. #327
    φτερησλέξ Tispanagias tamatia's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ψυγείο προς ταβάνι
    Posts
    1,754

    Default

    ποιος τους γαργαλάει τους χιπστερς, ποιος σε γαργαλάει και σένα.

  13. #328
    Σόκ και Πέος poweruser's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Δάουν εντ άντερ
    Posts
    335

    Default

    @tispanagias tamatia

    στη θεσσαλονικη δεν νομιζω οτι εχει μαγαζι με fixed gear only...υπαρχουν ομως παιδια με φιξντ γκιαρ κανα 2-3 χρονια τωρα...
    http://www.facebook.com/pages/Fixed-...63232860381580 απο δω μεσα,ολο και καποιον θα βρεις..
    για αξιοπρεπες με ολα τα parts αγορασμενα απο την αρχη και με ψαξιμο,γυρω στα 650-700 κατοσταρικα εισαι κομπλε..
    παιζουν ομως αγγελιες καλες αυτον τον καιρο..
    κυκλοφορει ενα dolan pre cursa στημενο εδω αθηνα,στα 6 κατοσταρικα...google μπας και βρεις την αγγελια,και αν σου κανει τσιμπα το.
    για οτι αλλο θες εδω ειμαστε..




    Yesterday 19:59 <12 stars circle your brow> ενδιαφερεται κανεις να γευτει ξανα το παλιο καλο χεμο;
    Yesterday 20:12 <mourning apocalypse> το πουλάς?

  14. #329

    Default

    fixed gear einai o noumero 1 tropos gia na spaseis dontia

    alla opos kai na xei an pareis frontise ta petalia sou na exoun destres giati alios 8a sou fevgoun sixna pikna apo ta podia kai 8a sou xtipane to kalami kai 8a kles

  15. #330
    φτερησλέξ Tispanagias tamatia's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ψυγείο προς ταβάνι
    Posts
    1,754

    Default

    Quote Originally Posted by poweruser View Post
    @tispanagias tamatia

    στη θεσσαλονικη δεν νομιζω οτι εχει μαγαζι με fixed gear only...υπαρχουν ομως παιδια με φιξντ γκιαρ κανα 2-3 χρονια τωρα...
    http://www.facebook.com/pages/Fixed-...63232860381580 απο δω μεσα,ολο και καποιον θα βρεις..
    για αξιοπρεπες με ολα τα parts αγορασμενα απο την αρχη και με ψαξιμο,γυρω στα 650-700 κατοσταρικα εισαι κομπλε..
    παιζουν ομως αγγελιες καλες αυτον τον καιρο..
    κυκλοφορει ενα dolan pre cursa στημενο εδω αθηνα,στα 6 κατοσταρικα...google μπας και βρεις την αγγελια,και αν σου κανει τσιμπα το.
    για οτι αλλο θες εδω ειμαστε..
    Θενξ, θα ψάξω μπας και βρω κανέναν από τη σελίδα να μου πει τι και πώς, αλλιώς με βλέπω να κατεβαίνω Αθήνα. Όπως είπα και παραπάνω δε με εμπιστεύομαι να πάρω μόνος γιατί θα πάρω στα τυφλά και πιθανότατα όχι το καταλληλότερο για μένα.

    Quote Originally Posted by Coloubra View Post
    fixed gear einai o noumero 1 tropos gia na spaseis dontia

    alla opos kai na xei an pareis frontise ta petalia sou na exoun destres giati alios 8a sou fevgoun sixna pikna apo ta podia kai 8a sou xtipane to kalami kai 8a kles
    Ένας γνωστός έχει το Globe Roll 1 και συμπλήρωσα κάποιες ώρες μέσα στο καλοκαίρι. Ισχύει πως είναι αρκετά επικίνδυνα στην αρχή αλλά μετά από κάποιο σημείο κατάφερα το πλήρη έλεγχο του ποδηλάτου και πλέον δε μου κάνει κλικ να καβαλάω το δικό μου.

Similar Threads

  1. Poia i Istoria tou avatar tou Mitsmannn?
    By eyeamflesch in forum General Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 17-03-2005, 11:44
  2. H poiothta tou e.r
    By freak brother in forum General Discussion
    Replies: 39
    Last Post: 20-11-2004, 03:55
  3. Exei nohma to poll tou morm pou rwtaei gia th parth tou?
    By pitchfork in forum General Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 03-09-2004, 15:43
  4. i ekdikish oxi tou karagiozh(ares thomas) alla tou rockavlou
    By rockavlon in forum General Discussion
    Replies: 10
    Last Post: 28-07-2004, 16:56

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •