Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60

Thread: roadburn 2008

  1. #1
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default roadburn 2008

    Αφήνω τις ηρωικές προσπάθειες στον αγαπητό Ηarvestman
    και δίνω μια εικόνα roadburn 08.
    Στa γρηγορα, καλυτερη μπαντα οπως αναμενοταν οι Heads,
    απο κοντα οι Cult of Luna (δεν τους ειχα σε τοοοοοοσο μεγαλη εκτιμηση
    αλλα με ξετρελλαναν), οι απίστευτοι Εarthless, οι σταθερα καλοί Isis/Boris,
    ευχαριστες (οχι και τοσο) εκπληξεις οι Zone Six/My Sleeping Karma,
    φοβεροί (παρά τις αντίθετες κριτικές) οι Ramesses
    γαμηστεροι οι Church of Misery, απολαυστικοί οι Acid Mothers Guru
    που μας κρατησαν μακρια από τους αγαπημένους από τα παλιά Dixie Witch.
    Aκομα δεν εχω αποφασισει αν απολαυσα Current 93 ή όχι.
    Παντελώς άσχετοι με την φάση αλλά εξαιρετικά καθηλωτικοί σε σημεία.
    Απογοητευση οι Enslaved, τελειως αταιριαστοι στον χωρο και στο fest,
    τρελλα γελια με τους Shitliv, την χειροτερη μπαντα που εχει παιξει ποτε στο Roadburn.
    H φάση του Tibet curated event κρινεται αρνητικα απο μενα,
    σε σχεση παντα με το φεστιβαλ με το οποίο ήταν συνδεδεμένη.
    Ενδιαφέρουσες οι επιλογές του, αλλά για άλλο χωροχρόνο.
    Ίσως αν έπαιζαν οι Om να λέγαμε άλλα τώρα.
    Και του χρόνου.


































































  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    once upon the playground
    Posts
    1,900

    Default Re: roadburn 2008

    για wolves in the throne room αναφερθείτε ρε μουνάκια,
    επίσης περιμένω απάντηση μπλακμεταλάδων για skitliv ;p
    i said bye bye to you


  3. #3
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default Re: roadburn 2008

    την ωρα των Wolves intr επαιζαν οι Cult of Luna/My Sleeping Karma
    που ηταν 2 απο τις κορυφαιες μπαντες
    + ξεχαστηκα να ριξω και στο μεσαιο δωματιο μια ματια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default Re: roadburn 2008

    ας πω κι εγώ τα δικά μου μιας και άρχισε το θρεντ.
    Pre-Heat
    To ξεκίνημα του pre-heat με Capricorns ήταν πολύ όμορφο. Τα παιδιά έκαναν ό,τι θα έπρεπε να κάνουν ακόμα οι pelican. Ελάχιστα σκιζμένα φωνητικά, όμορφο groove, heavy κιθάρες, ωραίο, τίμιο βαρύ ροκ. Μετά από αυτούς άφησα το main stage για να δω τι σόι πράμα είναι οι Diagonal. Μπαίνοντας στο πράσινο δωμάτιο είδα κάποιους 70's τύπους να χορεύουν περίεργα, στη σκηνή να υπάρχει μια εξάδα-εφτάδα τύπων από το Μάη του '68 οι οποίοι έπαιζαν σαν οι Kemialliset Ystavat να τζαμάρουν με τους Amon Duul II. Άλλη μια ωραία έκπληξη λοιπόν. Αργότερα προετοιμάστηκα ψυχολογικά και έπιασα καλή θέση για να δω τους Taint που ποτέ δεν είχα ξανακούσει στη ζωή μου. Το ροκενρολλάδικο hardcore τους και κυρίως τα εκπληκτικά φωνητικά τους με μετέτρεψαν σε φανατικό οπαδό τους. Κορυφαία στιγμή του σετ τους μάλλον το Born Against Nihilist το οποίο live είναι χίλιες φορές καλύτερο απ' ότι στο δίσκο. Σειρά είχε η νυχτεριδοσπηλιά και οι Litmus. Το μόνο που άκουσα ήταν ένα μη-καινοτόμο space rock και πράγματα που έχουν ξαναπαιχτεί(από τους Hawkwind) χρόνια πριν. Δεν μου έκαναν τζιζ. Στο main stage ούτως ή άλλως ξεκινούσαν οι Down και η ιδέα πως θα δω τον Jimmy Bower των EHG να δίνει ρυθμό με τα drums του στον κιθαρίστα των Crowbar και στον κιθαρίστα των COC μου φάνηκε καλή φάση. Ούτε ο Anselmo και o Rex δε θα με χαλούσαν. Πήρα αυτό που περίμενα. Southern heavy metal παιγμένο από αλήτες με αποδέκτες άλλους αλήτες. Σημαντικό λάηβ. Το Pre-heat έκλεισε με τους Ολλανδούς The Devil's Blood. Ξεκίνησαν με ένα τελετουργικό που προετοίμαζε για κάτι σάπιο, βαρύ και σίγουρα ατμοσφαιρικό. Ακολούθησε όμως κάτι υπερβολικά άνοστο και τόσο ποπ όσο οι Nightwish. Άσχημη φάση. Τους εγκατέλειψα το συντομότερο δυνατό.
    Friday, April 18th
    Οι Baby Woodrose έπαιξαν Το Stoner. Καμία σχέση με τους δίσκους τους(που και πάλι εκπληκτικοί είναι). Οι Δανοί ήταν ασταμάτητοι και ο τραγουδιστής τρομερή μορφάρα. Ήταν ό,τι κοντινότερο στον Dr. Gonzo εμφανισιακά και κινησιολογικά, φωνητικά. Το heavy psych των Assemble Head In Sunburst Sound ήρθε σαν ανεμοστρόβιλος από το San Francisco κατευθείαν στο 013 και στο Bat Cave. Έπαιξαν, στην ουσία ξέσκισαν το Ekranoplan και χειροκροτήθηκαν δυνατά από το άκρως ενθουσιασμένο κοινό. Οι Witch πιο μετά έπαιξαν πάνκικο ρετρό heavy metal τίγκα στο fuzz και με έναν Joe Mascis να κοπανιέται σαν έφηβος στα τύμπανα. Μία από τις κορυφαίες εμφανίσεις του φεστιβάλ. Το αποπνικτικά γεμάτο bat cave μία ώρα μετά, ανέπνεε μόνο για την εμφάνιση των γιαπωνέζων Church Of Misery. Ένας κοντός φρικαρισμένος μακρυμάλλης, φορώντας μαύρα γυαλιά ηλίου πήρε τη θέση του δίπλα σε μια κονσόλα που είχε συνδεμένο το μικρόφωνο, ενώ η υπόλοιπη μπάντα ξεκίνησε να χώνει ένα εξαιρετικά ιδιαίτερο σάπιο καταστροφικό doom. Με φονική σκηνική παρουσία και με έναν τραγουδιστή που ξερνούσε κατάρες και έπεφτε πάνω στο κοινό με την πρώτη ευκαιρία, μας χάρισαν εγκεφαλικές και ακουστικές βλάβες που θα θυμόμαστε για μια ζωή. Δεν ψήθηκα για άλλη διαμονή στο Bat Cave την ίδια μέρα και ευτυχώς οι προσευχές μου εισακούστηκαν και οι Earthless μεταφέρθηκαν στο Main Stage από τον Άγιο Walter. Οι προβολές, ο ήχος, η όλη διαστημική φρίκη που πρόσφεραν απλόχερα με είχε τρομοκρατήσει τόσο που ήμουν στα όρια να φύγω 10 λεπτά πριν τελειώσουν. Η ψυχεδέλεια. Με όλη τη σημασία. Θέλω να τους ξαναδώ.
    Για το υπόλοιπο φεστιβάλ κάποια άλλη στιγμή.

  5. #5

    Default Re: roadburn 2008

    Ας πω κι εγώ τη μαλακία μου.

    Καλύτερη μπάντα ήταν προς έκπληξή μου οι Current 93.

    Από κει και πέρα Green room >>> Main room. Witch, WOLVES, Heads και τα μυαλά στα κάγκελα.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  6. #6
    grafeiokraths
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    1,677

    Default Re: roadburn 2008

    Peite gia ton Garm re.
    there is no stronger drug than reality

  7. #7

  8. #8
    Φλοϋδιστής iorulezz's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Γιου Κει, Σέβεντις
    Posts
    214

    Default Re: roadburn 2008

    Quote Originally Posted by regularpaul
    καλυτερη μπαντα οπως αναμενοταν οι Heads
    Ό,τι είπε.

    (House of low culture thanks για το κέρασμα, μέτρησε)
    You must try some of my purple berries, I been eating them for six or seven weeks now. Haven't got sick once.

  9. #9
    Senior Member Dimitra's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Sky Valley
    Posts
    936

    Default Re: roadburn 2008

    Quote Originally Posted by Kalt
    Peite gia ton Garm re.
    Poia itan telika H mpanta-anakalupsi tou fetinou Roadburn?
    Paulo, wraies photos
    YOU DONT FIND YOUR WAY, THE WAY FINDS YOU...

  10. #10
    Senior Member Buddy Lackey's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Sahara
    Posts
    6,504

    Default Re: roadburn 2008

    Trouble, Church Of Misery kai Earthless htan aytoi poy ksexorisan gia mena. Trouble epeidh apla einai oi Trouble me oti synepagetai aytou kai epeidh epaiksn 2 agaphmena tragoudia pou ta eixan ksexasei otan mas episkefthkan perysi ("Mr. White" kai "Run To The Light"), Church Of Misery giati htan Fovos kai Paranoia sto Bat Cave, me diaolemeno hxo kai Earthless epeidh meta to live tous eniotha toso ma toso gematos apo moysikh, alla kai giati htan tetoio to trip twn hxwn tous pou nomiza oti oi 60s kopeloudes sta visuals apo pisw, xoreyan stous rythmous tous. Kata t' alla: Oso akyroi kai an fanhkan oi Enslaved gia enallaktikh headliner lysh, allo toso metragan panw sth skhnh, oi Witchcraft theoi, opws htan anamenomeno, oi Boris psilo-sok, eidika to teleytaio tragoudi, My Sleeping Karma kai poly gamw, katastrofikoi oi Serpentcult, foverh tigka 70ila se Captain Beyond kai Uriah Heep protypa oi Danava, Tromos oi Cephalic Carnage, oi Acid Mother's Guru tria poulakia kathontai kai Current 93 arketa entonoi wste na se kanoun na niwtheis pws parakoloutheis kati pragmatika spoudaio. Aisthanomai sxedon asxhma pou exasa The Heads meta ta apotheotika sxolia oswn tous eidan, alla htan dyskolo na ksekollhsw apo Boris. Stop! Move away from the cookie jar. Kai tou xronou.
    YOU ARE NOT SPECIAL. YOU ARE NOT BEAUTIFUL OR UNIQUE SNOWFLAKE. YOU'RE THE SAME DECAYING ORGANIC MATTER AS EVERYTHING ELSE. YOU ARE THE ALL-SINGING, ALL-DANCING CRAP OF THE WORLD.

    HIPPIE METAL OR NO METAL AT ALL


  11. #11
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default Re: roadburn 2008

    1η μέρα - Πέμπτη.

    Capricorns: ωραίοι.
    Taint: γαμάτοι.
    Down: επίσης.
    Devil's Blood: βαρετοί. ανύπαρκτη σχέση ίματζ (που μας είχε πσήσει πολύ) και μουσικής.


    2η μέρα - Παρασκευή.

    Blood Of The Sun: ok.
    Baby Woodrose: στα album βαριέμαι, live μετράνε.


    Witchcraft: άψογοι, οι καλύτεροι της μέρας χαλαρά, αν δεν είχαμε την έκπληξη στις καθυστερήσεις.


    Trouble: γαμώ αλλά μόνο για 2-3 κομμάτια, αφού προτίμησα να δω Witch που πότε θα ξανάχουμε την ευκαιρία στο ελλαδίτσα...
    Witch: ... και καλά έκανα (κάναμε). φοβεροί, άψογοι στις εκτελέσεις, μοναδική στοιχειωμένη ατμόσφαιρα στο Green Room.
    Isis: όμορφο live, ακόμα και στα πιο καινούρια κομμάτια που δεμαρέσουν υπο Κ.Σ. αλλά γενικά δεν τρελλάθηκα κιόλας. ευτυχώς που τέλειωσαν νωρίτερα και μετακόμισαν στην Main Stage οι...


    EARTHLESS: γιατί είχα αγχωθεί αν θα καταφέρουμε να τους δούμε στο batcave. Ήμουν υποψιασμένος ότι θα καναν μεγάλο live και όντως τα σπασαν. "Δεν τέλειωναν ποτέ" και ήταν ωραία.


    3η μέρα - Σάββατο.

    Cephalic Carnage: Θα προτιμούσα να βάραγαν grindcorιές. Δε τους βγαίνει το αργό, ζορίζονταν και έκαναν άπειρα λάθη. Αλλά η πόρωση τους ήταν συγκινητική (πόση ώρα έπαιζε ο μπασσίστας χωρίς ζώνη


    Boris: Απ'τις λίγες μπάντες που με ενδιέφεραν και δεν ακύρωσαν τελικά. Όσοι προτίμησαν Heads σίγουρα δε τους χάλασε στη τελική, αλλά ήταν συγκλονιστικοί και ήταν σωστή επιλογή.
    Προς Harvestman και report: dude, από μισό κομμάτι και λιγότερο ΣΙΓΟΥΡΑ δε μπορείς να συμπεράνεις ότι είναι hype. Εξάλλου το πρώτο κομμάτι ήταν μετριότατο κυρίως λόγω ήχου, μετά έσπειραν. Ρισπέκτ στον ντράμμερ που τραυματίστηκε στο stagediving (μπορούσε άνετα να "μείνει") και συνέχισε να τα σπάει μετά.
    Cult Of Luna: Για κάποιο λόγο το υλικό τους λάηβ δε μου κανε τζηζ. Άσχετα με το ίματζ τους που δε με ενθάρρυνε να μείνω παραπάνω στο main stage.
    My Sleeping Karma: Η έκπληξη του fest (για μένα). Δυνατοί κιας ήμασταν αρκετά πίσω στο batcave με ελάχιστη ορατότητα.
    Εnslaved: Άψογο παίξιμο αλλά τρελό yawn. Μετά από τόσες ηχάρες να ακούω τζιτζίκι δεν το άντεξα πολύ. Άκυρη (φυσικά) επιλογή.
    Acid Mothers Guru: O ορισμός του ότιναναι. Με την καλή έννοια. Ευτυχώς που μουν νηφάλιος γιατί θα χαμε ψυχικές βλάβες.

    4η μέρα - Κυριακή.
    Εισιτήριο μόνο για Tibet & co, οπότε νο άφτερμπερνερ.
    Εμένα μάρεσε η ιδέα της χαλαρής μέρας μετά από τίγκα φαζζ τις προηγούμενες 3.
    Δεν είδα πολλά, πιο πολύ πηγαινοερχόμουν αλλά Current93: θετική ενέργεια κανονικά, ομορφιές (όσο είδα κατά διαστήματα)
    Skitliv: να πσοφήσουν γαμώ το σπίτι τους. ο ορισμός του ΓΤΠ.

    Και του χρόνου περισσότερες σοβαρότερες επιλογές ελπίζω. Yay!




    ■■

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default Re: roadburn 2008

    αυτή η φωτογραφία των έρθλες είναι από τις λίγες "ας την κουνήσω να δω τι θα βγει" που έβγαλε όντως κάτι ενδιαφέρον και ταιριάζει και απόλυτε με τις περιγραφές που κάνετε για την εμφάνισή τους. μπράβο σ' αυτόν που την τράβηξε.

  13. #13
    Stealing the Light Harvestman's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Earth
    Posts
    567

    Default Re: roadburn 2008

    Quote Originally Posted by VirusXI
    Προς Harvestman και report: dude, από μισό κομμάτι και λιγότερο ΣΙΓΟΥΡΑ δε μπορείς να συμπεράνεις ότι είναι hype. Εξάλλου το πρώτο κομμάτι ήταν μετριότατο κυρίως λόγω ήχου, μετά έσπειραν. Ρισπέκτ στον ντράμμερ που τραυματίστηκε στο stagediving (μπορούσε άνετα να "μείνει") και συνέχισε να τα σπάει μετά.

    ομορφα τα λες και αναμενομενα απο μια αποψη, οτι δηλαδη ναι οντως, μπορει να ειναι λαθος να πω οτι απο το πρωτο η το δευτερο κομματι δεν μου λεει μια μπαντα live, αλλα η αληθεια ειναι οτι ειχα κοσμο μαζι που εχει ξαναδει Boris και δεν εχει πει καλα λογια σε αναλογα live δρωμενα, οποτε με αυτο στο νου και εχοντας υποψη οτι οι τελευταιες τους δουλειες δεν μου εχουν πει κατι πραγματικα ουσιαστικο, ε ρε μαν, εγω δεν την παλεψα να με κερδισουν, γιατι ταυτοχρονα παιζανε κι αλλα γαμηστερα πραγματα. Και να σου πω και το αλλο για να αντιληφθεις ότι ξερεις κατι, αν παιζανε οι Boris στην psychedrone φαση τους, θα ψηνομουν και περισσοτερο να κατσω να ακουσω και κατι απο Dronevil ας πουμε, αλλα ξεροντας οτι το χουν δει πλεον μια rock μπαντα, ενταξει, εχει κι αλλου πορτοκαλιες.

    Και ολα αυτα τα λεω με πολυ θετικο τροπο. Δεν εχω σκοπο να σου εναντιωθω ή οτιδηποτε, απλα σου εξηγω το δικο μου state of mind για Boris.

  14. #14
    grafeiokraths
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    1,677

    Default Re: roadburn 2008

    Code:
    ενώ ο Garm ήταν καθιστός με το laptop και τη μπυρίτσα του και έκανε κάποια φωνητικά υποτίθεται με 45 layers από πάνω, οπότε όπως μπορείτε να φανταστείτε και μόνοι σας, δεν ακούσαμε και πολλά από τον κύριο Ulver τύπο
    Αθλιοτητα.

    Και ειστε παναθλιοι οσοι ειδατε Earthless. Για καποιο λογο με ψηναν πιο πολυ απ το οτιδηποτε. Μαλλον επειδη ειναι γαμηστερο σπέις ροκ εντ ρολλα.
    there is no stronger drug than reality

  15. #15
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default Re: roadburn 2008

    Quote Originally Posted by Harvestman
    ομορφα τα λες και αναμενομενα απο μια αποψη, οτι δηλαδη ναι οντως, μπορει να ειναι λαθος να πω οτι απο το πρωτο η το δευτερο κομματι δεν μου λεει μια μπαντα live, αλλα η αληθεια ειναι οτι ειχα κοσμο μαζι που εχει ξαναδει Boris και δεν εχει πει καλα λογια σε αναλογα live δρωμενα, οποτε με αυτο στο νου και εχοντας υποψη οτι οι τελευταιες τους δουλειες δεν μου εχουν πει κατι πραγματικα ουσιαστικο, ε ρε μαν, εγω δεν την παλεψα να με κερδισουν, γιατι ταυτοχρονα παιζανε κι αλλα γαμηστερα πραγματα. Και να σου πω και το αλλο για να αντιληφθεις ότι ξερεις κατι, αν παιζανε οι Boris στην psychedrone φαση τους, θα ψηνομουν και περισσοτερο να κατσω να ακουσω και κατι απο Dronevil ας πουμε, αλλα ξεροντας οτι το χουν δει πλεον μια rock μπαντα, ενταξει, εχει κι αλλου πορτοκαλιες.

    Και ολα αυτα τα λεω με πολυ θετικο τροπο. Δεν εχω σκοπο να σου εναντιωθω ή οτιδηποτε, απλα σου εξηγω το δικο μου state of mind για Boris.
    em, ντακς ρε συ, αλλά το 'σε αυτή τη φάση που παίζουν τώρα προτιμώ να δω τπτ άλλο' απ'το 'Μύριζε καιρό τώρα η φάση δηθενίλα και hype, και είναι ακριβώς αυτό', ειδικά αν είμαστε κιαρκετοί που τους βρήκαμε από "γαμώ" μέχρι "συγκλονιστικούς", έχει διαφορά.
    (μεταλοσυζήτηση, αν_έχεις_πρόβλημα_φέρε_κιε_τη_μπαρέα_σου_να_γίνει_σαματάς_φάση)

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki
    αυτή η φωτογραφία των έρθλες είναι από τις λίγες "ας την κουνήσω να δω τι θα βγει" που έβγαλε όντως κάτι ενδιαφέρον και ταιριάζει και απόλυτε με τις περιγραφές που κάνετε για την εμφάνισή τους. μπράβο σ' αυτόν που την τράβηξε.
    βγήκε με επίγνωση του αποτελέζματος, δεν έχει κιε ιδιαίτερη διαφορά με τη πραγματικότητα




    ■■

Similar Threads

  1. roadburn 2009
    By dopefiend in forum Live & Events Talk
    Replies: 108
    Last Post: 14-04-2009, 18:30
  2. 2008
    By iskra in forum Music Discussion
    Replies: 122
    Last Post: 08-10-2008, 14:05
  3. Eldritch 11-12-2008, Thessaloniki & 14-12-2008, Athens
    By Jim Dandy Mangrum in forum Live & Events Talk
    Replies: 17
    Last Post: 03-10-2008, 12:18
  4. Rock am ring, wacken, roadburn, roskilde
    By wino in forum Live & Events Talk
    Replies: 12
    Last Post: 30-05-2008, 18:30
  5. CARCASS 2008!!!!!!
    By mrmaiden in forum Live & Events Talk
    Replies: 36
    Last Post: 15-10-2007, 11:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •