λοιπόν μάγκες εδώ και καιρό ασχολούμαι όσο προλαβαίνω και όσο δεν βαριέμαι με μία ιδέα προγράμματος (την οποία δεν αποκαλύπτω προς το παρόν - σίγουρα όχι κάτι το πρωτοποριακό) βασισμένο σε mssql server και .net . Αλλά τελευταία σκέφτηκα οτι είναι μαλακία να πρέπει ο άλλος να το να εγκαταστήσει sql server στο πηση του και σε συνδιασμό με το πέταγμα απο το παραθυρο των γουηντοζ και την επανεγκατάσταση του UBANTO (LINUX FOR NIGGERS) είπα να το γυρίσω σε MYSQL και να χρησιμοποιήσω το monodevelop για την υλοποίηση του κώδικα.

Λοιπόν απο αυτό το σημείο και έπειτα χρειάζομαι την βοήθεια κάποιου για να σχεδιάσει το GUI του προγράμματος και ξέρει ή έχει όρεξη να ασχοληθεί και να μάθει να δουλεύει το ste tic (μην δώσετε σημασία στον κώδικα που περιέχει το λίνκ, μόνο το σχεδιασμό χρειάζομαι) και να κάνει και suggestions στην καθαυτή δημιουργία του προγράμματος. Ο λόγος που δεν το κάνω εγώ είναι επειδή ο τρόπος σχεδιασμου με containers που χρησιμοποιεί είναι εντελώς καινούργιος σε μένα και μετά απο τόσα χρόνια συνήθειας στον gui designer του visual studio μου είναι αδύνατο να τον συνηθήσω (προσπάθησα, αλήθεια λέω).

Το χρονοδιάγραμμα που θα ακολουθηθεί έιναι πολύ χαλαρό μιας που και εγώ τη μια μέρα μπορεί να ασχοληθώ 10 λεπτά την επόμενη φορα 5 ώρες και να μην ασχοληθω καθόλου και για βδομάδα. Μέχρι στιγής έχω μετατρέψει περίπου 50 mssql scripts σε mysql scripts αλλά οπως είπα και παραπάνω δεν βιάζομαι ιδιαίτερα.

Ο κώδικας θα είναι (εννοείται ανοιχτός) και το λαησενς θα είναι κάτι που θέλω να ονομάζω cheersware οπου ο χρήστης είναι ελεύθερος να αλλάξει τον κώδικα και να τον μοιράσει αναφέροντας τον ορίτζιναλ οθορ σκάζοντας παράλληλα ένα μπαφο στην υγειά του.

Προσφέρω χαλαρή αλλα με σοβαρό χαρακτήρα συνεργασία (πχ θα στέλνω τα σχέδια που κάνω στο χέρι για το interface φορμων) και παράληλα μόρφωση μέσα απο την ανάπτυξη σε monodevelop και mysql.

ευχαριστώ για τον χρόνο σας