View Poll Results: ποιός μωρό μου ποιός

Voters
24. You may not vote on this poll
  • Hercules Poirot

    7 29.17%
  • Sherlock Holmes

    17 70.83%
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26

Thread: Πουαρές η Χόλμς;

  1. #16
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Εννοείται Sherlock Holmes, κι ειδικά στην τηλεοπτική διασκευή με πρωταγωνιστή Jeremy Brett (The Adventures of Sherlock Holmes, Granada Television Company, 1984).

    Ο Πουαρό είναι ωραίος στα πρώτα διηγήματα, αλλά δεν φθάνει τον πρεζάκια, μισογύνη και εντελώς σνομπ Χολμς .-
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  2. #17
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast
    λολ, ένα candiru.

    Oι νουβέλες ντόιλ ρίχνουν φάπες στις αντίστοιχες κρίστι, αυτή η σειρά τσακίζει κόκκαλα περισσότερο απο τα αντίστοιχα πουαρό, με εξαίρεση το έγκλημα στο νείλο με φοβερούς ουστίνοφ - μια φάροου και το έγκλημα στο οριεντ εξπρες με λοριν μπακόλ, σιν κόνερι, ινγκριντ μπέργκμαν και άλλους.

    Αλλά, αυτός εδώ ο απίστευτος τύπος:

    καλά τρομερή μορφή. γενικά είναι ο πιο γνωστός χόλμς (μαζί με τον μαικλ κέην).
    Όσον αφορα τους πουαρόζ, με διαφορά πρώτος ο ουστίνοφ (όποτε διαβάζω αγκάθα κρίστι αυτόν έχω στο μυαλό μου για πουαρώ) και δεύτερος ο άλμπερτ φίνευ απο το όριεντ εξπρές.

  3. #18
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Για κλίμα και σκηνικά κλπ, Χολμς. Έχω κάπου τα άπαντα του Ντόιλ, και η αλήθεια είναι ότι πέρα από 5-6 καλές ιστορίες, οι περισσότερες είναι πολύ προβλέψιμες και αναμάσημα, σαν δίσκος Ράνινγκ Γουάιλντ. Οπότε, ναι, ωραίος ο Σέρλοκ αλλά σημειώνεται και η αδυναμία του μακροπρόθεσμα.

    Επίσης εδώ να αναφέρω ότι μια από τις αγαπημένες μου ταινίες πιτσιρικάς ήταν τα παιδικά χρόνια του Σέρλοκ Χολμς, που είχε και μπάτζετ Σπίλμπεργκ.

    Ο Ελκιούλ Πουαγώ είναι μορφή και εννοείται πως μακράν η καλύτερη εκδοχή του είναι ο Ντέιβιντ Σάτσετ, που είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ο Πουαγώ που υπάρχει στα βιβλία. Ο Ουστίνωφ είναι συμπαθέστατος και γουστάρουμε αλλά ο Σάτσετ απλά ΕΙΝΑΙ ο Πουαγώ.-
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Posts
    254

    Default

    Quote Originally Posted by zeroq_218
    ναι αλλα ειναι απιστευτα κυνικος,βρετανος κ παντα 2 βηματα μπροστα!σερλοκ δαγκωτο!..
    .-
    Are you suggesting coconuts migrate?

  5. #20
    Senior Member Griffith's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    a cloud between the winds.
    Posts
    1,934

    Default

    Α; Φίλιπ Μάρλοου.
    Oh, come, come be my waitress and serve me tonight
    serve me the sky with a big slice of lemon.

  6. #21
    90210 Nodoordonotthereisnotry's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,913

    Default

    Πουαρώ, χωρίς αμφιβολία. Και πραγματικά απορώ με την έκβαση του πολλ, με απογοητεύετε. Η Αγκάθα έχει γράψει αριστουργήματα πάνω στον Βέλγο Detective. Και Ντόϋλ έχω διαβάσει αλλά δεν είναι τυχαίο ( everything happens for a reason) που αγοράζω κρίστι όπου και όποτε σταθώ σε περίπτωση που βρω τις περιπέτειες του Ηρακλή. Είναι πολύ καλύτερα γραμμένα, είναι πιο έξυπνα/διαβολικά/ενδιαφέροντα κ.τ.λ.

    Άσε που η ίδια η Κρίστι εν μέσω του ήρωά της έχει θάψει τον Ντόϋλ-για πλάκα ή στα σοβαρά, δε ξέρω-και τον Χολμς.

    Ααα και να μην μιλήσουμε για τις ταινίες/σειρές και των δυο ηρώων. Καμιά σχέση ppl.

    Βάλτε τα ρημάδια τα φαιά σας κύτταρα να δουλέψουν και ξεχάστε τα εύκολα αστυνομικά μυθιστορήματα.
    Those of you who think you know everything are annoying to those of us who do.

  7. #22
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default

    ε όχι και εύκολος ο χόλμς. απλά πιο πρωτόγονος και πρωτοπόρος.

  8. #23
    Forever Failure geologiko_karoto's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Toundra
    Posts
    4,474

    Default

    τελικά είναι Όριεντ Εξπρές ή Οριάν Εξπρές ?
    δε ξέρω πως να το γράφω στα σταυρόλεξα

  9. #24
    Pethidine Blindgeo's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Tarmon Gai'don
    Posts
    2,671

    Default

    An exei eksi grammata Orient enw an exei pente orian

    On topic: Sherlock Holmes

  10. #25
    saiks & kaltses Lethargica's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Capua
    Posts
    4,671

    Default

    Poirot. Αρρώστια.
    if your heart holds any riches, lend a helping hand

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    trigwno vermoudwn
    Posts
    347

    Default

    Holmes...Giati einai psyxros,zei giafto pou kanei,einai pio periplokos san xarakthras apo ton pouaro me ta narkwtika tou kiola afta kai exei vasistei kai o house se afton
    The Horror...The Horror

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •