Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 99

Thread: Death Proof (2007)

  1. #31
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Quote Originally Posted by rincewind2k
    επίσης οι μαλάκες δεν δείχνουν τα τρέηλερς που δημιουργήθηκαν ειδικά για να παίξουν στο ενδιάμεσο, προφανώς για να μην πάει κανας μαλάκας απο βδομάδα και περιμένει να δει το "werewolf women of the SS" στους σινεμάδες.
    Εντάξει, το γάμισες χαχαχ
    Αλλά οκ, δε το πιάνω αυτό το double thingie. Πέραν του προφανούς πλεονεκτήματος "2 ταινίες στην τιμή της μιας (?)" θα ήταν κούραση, ε;

  2. #32
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Ραινσγουαιντδυοκει, εμενα με ειπαν οτι ναι μεν ξεκινησε να προβαλλεται κανονικα ετσι στην Αμερικη αλλα μετα το κοψαν γιατι κανενας δε γουσταρε... τωρα πως γινεται να κουραστεις να δεις δυο ταινιες συνεχομενα δεν ξερω, πρεπει να εισαι λιγο μαλακακος. Τελος παντων, δεν εχει τοση σημασια, ακομα και κανονικα μεχρι τελους να τις προβαλλαν. Σημασια εχει οτι η εκδοση της ταινιας δεν ηταν 40 λεπτα οπως λεει ο Μπερνιν, ακομα κι αν ελειπε η σκηνη λαπντανς. Και οτι σε μερικα πραγματακια ειμαστε λιγο ζωα στην Ευρωπη, δεν μπορουμε να πιασουμε το ολο θεμα "more and more". Ασε που και Ευρωπη να το εδειχναν κανονικα, Ελλαδα στανταρ θα χρεωναν 14 ευρω το εισητηριο γιατι και καλα ειναι 2 ταινιες. Μη σου πω θα χρεωναν και μισο ευρω το καθε τρειλερ.

    Οσον αφορα την ταινια, ευκολα για μενα η καλυτερη ταινια Ταραντινο. Τα πρωτα 3 του πλεον τα ψιλοβαριεμαι και τα 2 Κιλ Μπιλ μου τη σπανε που δεν ηταν μονο το 1.
    The rest is just

  3. #33
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Γάμησε, έσπειρε κ όλα τα σχετικά. Κορυφαίοι διάλογοι για άλλη μια φορά, απίστευτη σκηνοθεσία, ειδικά στο πρώτο τρακάρισμα, πολύ ωραία γκομενάκια φυσικά, respect οι αναφορές σε παλιότερες ταινίες του, άσε που δεν περίμενα να τελειώσει έτσι.
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  4. #34
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Quote Originally Posted by FANTASMA
    Σημασια εχει οτι η εκδοση της ταινιας δεν ηταν 40 λεπτα οπως λεει ο Μπερνιν, ακομα κι αν ελειπε η σκηνη λαπντανς. Και οτι σε μερικα πραγματακια ειμαστε λιγο ζωα στην Ευρωπη, δεν μπορουμε να πιασουμε το ολο θεμα "more and more".
    90' η αμερικάνικη έκδοση, 113' η ευρωπαϊκή.
    Είναι που το έχουν πιάσει το θέμα "more and more" στην αμερική. Κάτι μου λέει ότι δεν ήταν θέμα των ευρωπαίων διανομέων το σπλιτ αλλά των ίδιων των δημιουργών, πρώτον επειδή οι εισπράξεις στην αμερική ήταν χάλια και δεύτερον επειδή στην ευρώπη το "double-feature" δε σημαίνει τπτ άρα πιθανότατα θα πήγαινε ακόμα χειρότερα.

  5. #35
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Ναι, ακριβως αυτο εννοω κι εγω, οτι επειδη εδω περα δε θα το καταλαβαινε κανεις γιατι δεν εχει πιασει τη νοοτροπια, οι δημιουργοι ειπαν να μην το βγαλουν ως 2 ταινιες μαζι.
    The rest is just

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bujumbura
    Posts
    649

    Default

    Quote Originally Posted by FANTASMA
    Αλλα το πειραμα απετυχε κι ετσι τωρα τις προβαλλουν ξεχωριστα
    "το πείραμα απέτυχε"=δεν 'εβγαλε 15 εκατομμύρια το πρώτο σαββατοκύριακο. μας έχουν γαμήσει πια, αυτό είναι το κατώφλι εισπράξεων κάτω απο το οποίο η ταινία κρίνεται αποτυχημένη και δε θα έρχεται καν εδώ να τη δούμε.

    Quote Originally Posted by rincewind2k
    αλλά στον υπόλοιπο κόσμο δεν έχει τέτοια (νταμπλ μπιλς, ντράιβ ινς και γκράιντχάουσες) και σαφώς οι διανομείς αφενός ίσως χέστηκαν λίγο να το κάνουν έτσι και αφετέρου (λέω εγώ τώρα ότι) θα σκέφτηκαν οτι θα έβγαζαν περισσότερα φράγκα προβάλλοντας ξεχωριστά τη "νέα ταινία ταραντίνο!" και "νέα ταινία ροντρίγκεζ!".

    πράγμα το οποίο βέβαια είναι μια μαλακία και καταστρέφει το όλο εφέ του τρίμπιουτ στο τρας των 70'ς αλλά τράβα πέστο στα στερ αυτό.
    ακριβώς. μας δουλεύουν κι όλας, οτι είμαστε τόσο ηλίθιοι που δε θα πιάσουμε το κόνσεπτ και δε θα το εκτιμήσουμε και γι'αυτό το έκαναν έτσι. επειδή δεν έχουμε δει νταμπλ φήτσουρς σημαίνει οτι δεν μπορούμε να φανταστούμε την εμπειρία, είναι σαν ταξίδι στο διάστημα ένα πράμα. που σε όποιον δεν ξέρει, το τρέηλερ και μόνο είναι αρκετά επεξηγηματικό του γιατί είναι γαμάτη φάση.

    Quote Originally Posted by cloud
    Κάτι μου λέει ότι δεν ήταν θέμα των ευρωπαίων διανομέων το σπλιτ αλλά των ίδιων των δημιουργών
    δεν υπάρχει περίπτωση ο ταραντίνο να ήθελε να πετσοκοπεί το όραμα τους επειδη εδώ στην ευρώπη είμαστε πήθικοι και η άλλη θα πάει να το δει παρέα με τον γκόμενο και θα πει "τί, έχει κι άλλο τώρα, μπάμπη μου? εγώ ήρθα να δώ μία μόνο. πάμε γιατί έχω αφήσει αναμένο το φούρνο με το παστίτσιο". απλά είπαν οι διανομείς "τρέηλερς και μαλακίες, την ταινία θέλει να δει ο κόσμος". θα κόψουμε καμιά σκηνή απο την αμερικάνικη για να πούμε οτι αυτοί βλέπουν παραπάνω και μια χαρά θα την πληρώσουν 2 φορές σα μαλάκες".

    νταξ, τώρα που ξέρω οτι δεν έχει τρέηλερς και λοιπά, πειστηκα να τα δω μια και καλή όταν βγουν σε ντι βι ντι. το τραγικό θα είναι να μην τα βγάλουν μαζί ούτε σε δισκάκι στην ευρώπη.

  7. #37
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Quote Originally Posted by xHERETICx
    το τραγικό θα είναι να μην τα βγάλουν μαζί ούτε σε δισκάκι στην ευρώπη.
    Χωριστά θα βγούν παγκοσμίως αλλά μάλλον θα υπάρχει και box-set. Μιλάμε για tribute σε έναν συγκεκριμένο τρόπο προβολής στον κινηματογράφο, όχι στο dvd.
    Αυτά που λες δε στέκουν. Δε γίνεται να έκοψαν απο την αμερικάνικη μόνο και μόνο για να δώσουν την εντύπωση ότι ο υπόλοιπος κόσμος παίρνει κάτι παραπάνω, μη χέσω. Επίσης ο Tarantino παραδέχτηκε την αποτυχία, και δεν νομίζω να βάζει το όραμα του πάνω απο τα φράγκα εδώ που τα λέμε

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bujumbura
    Posts
    649

    Default

    αχά, κι αν τα δω σαν νταμπλ φίστσουρ σε ντι βι ντι θα είναι άκυρο σαν τρίμπιουτ γιατί δε θα είμαι σε κινηματογραφική αίθουσα. αν, από την άλλη μεταμορφώσω το σπίτι μου σε κινηματογραφική αίθουσα, θα αρχίσει να στέκει.

    ο ταραντίνο είναι σπασίκλας του κινηματογράφου και στα πλαίσια του χόλυγουντ αν δεν εκνευριζόταν αυτός με το να του κόβουν σκηνές ή να αλλάζουν τα φώτα σ'αυτό που ήθελε να κάνει, δεν μπορώ να φανταστώ ποιός θα εκνευριζόταν. και στο κάτω κάτω για να είχε λογική αυτό που λες θα έπρεπε να είχε συμπεράνει ότι αν δεν πουλούσε η ταινία θα έφταιγε το κόνσεπτ, πόσο μάλλον ότι άξιζε να του γαμήσει τη μάνα εκ των υστέρων για περισσότερα φράγκα. σιγά μην έχει κι ο ταραντίνο την ανησυχία του αν θα βγάλει η ταινία του τα λεφτά της.

    το να μπερδεύεις την εμπορική αποτυχία με την καλλιτεχνική, πόσο μάλλον το να λες εμπορική αποτυχία πια το να μη βγάλει μια ταινία 15 εκατομμύρια σ'ένα σαββατοκύριακο δεν στέκει περισσότερο απο το πιό παράλογο πράγμα που είπα.

  9. #39
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Quote Originally Posted by xHERETICx
    αχά, κι αν τα δω σαν νταμπλ φίστσουρ σε ντι βι ντι θα είναι άκυρο σαν τρίμπιουτ γιατί δε θα είμαι σε κινηματογραφική αίθουσα. αν, από την άλλη μεταμορφώσω το σπίτι μου σε κινηματογραφική αίθουσα, θα αρχίσει να στέκει.
    Απλά, ανεξάρτητα απο τις grindhouse πίπες οι 2 ταινίες δεν παύει να είναι αυτόνομες.

    Quote Originally Posted by xHERETICx
    ο ταραντίνο είναι σπασίκλας του κινηματογράφου και στα πλαίσια του χόλυγουντ αν δεν εκνευριζόταν αυτός με το να του κόβουν σκηνές ή να αλλάζουν τα φώτα σ'αυτό που ήθελε να κάνει, δεν μπορώ να φανταστώ ποιός θα εκνευριζόταν. και στο κάτω κάτω για να είχε λογική αυτό που λες θα έπρεπε να είχε συμπεράνει ότι αν δεν πουλούσε η ταινία θα έφταιγε το κόνσεπτ, πόσο μάλλον ότι άξιζε να του γαμήσει τη μάνα εκ των υστέρων για περισσότερα φράγκα. σιγά μην έχει κι ο ταραντίνο την ανησυχία του αν θα βγάλει η ταινία του τα λεφτά της.

    το να μπερδεύεις την εμπορική αποτυχία με την καλλιτεχνική, πόσο μάλλον το να λες εμπορική αποτυχία πια το να μη βγάλει μια ταινία 15 εκατομμύρια σ'ένα σαββατοκύριακο δεν στέκει περισσότερο απο το πιό παράλογο πράγμα που είπα.
    Δεν μπέρδεψα την εμπορική αποτυχία με την καλλιτεχνική, έλεος. Εκτιμήσεις κάνουμε κι εγώ εκτιμώ ότι ναι, ο Tarantino νοιάζεται για τα φράγκα και πολύ μάλιστα.
    Τώρα αν θες να μιλήσουμε και πάλι εμπορικά, μια ταινία που κόστισε 60 εκατομμύρια και έχει είσπραξη 12 εκατομμύρια την πρώτη εβδομάδα, ε αποτυχία είναι. Χεστήκαμε φυσικά, δε λέω όχι, αλλά μη μου λες ότι ο Tarantino έμεινε ανεπηρρέαστος απο αυτό και οι κακοί διανομείς γάμησαν το όραμα του.

  10. #40
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Απο που κι ως που ειχε αυτη η ταινια κοστος 60 εκατομμυρια δολλαρια?
    The rest is just

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bujumbura
    Posts
    649

    Default

    για όποιον μπορεί να ενδιαφέρεται, 2 λινκς για emule και συναφή για το κατέβασμα 2 συλλογών απο τρέηλερς εξπλοιτέισον ταινιών κλπ.
    το καθένα είναι ένα δίωρο σε πολύ καλή ποιότητα. εγώ πάντως έσπασα πλάκα με αρκετά και σκοπεύω να πσάξω μερικές για κατέβασμα.

    ed2k://|file|%E7%AB%B9%E7%AF%AE%E6%89%9 ... 20Trailers)%20Xvid-Ser.avi|1046241280|A2193DC454A02CB1BF46F6187CC978E8|/

    και

    ed2k://|file|42Nd%20Street%20Forever%20 ... 20Trailers)%20Xvid-Ser.avi|1047097344|316F8C1A8D7144AEC9D2A7C179CA57FC|/

  12. #42
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Την είδα και γώ. Φοβερή. Ανεπανάληπτη σκηνοθεσία και αισθητική αλλά όχι και δεύτερη καλύτερη μετα το παλπ φίκσιον.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son
    Την είδα και γώ. Φοβερή. Ανεπανάληπτη σκηνοθεσία και αισθητική αλλά όχι και δεύτερη καλύτερη μετα το παλπ φίκσιον.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  14. #44
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    re seis exete kana link gia to lapdance sto youtube?
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bourbo(n)s
    Posts
    2,447

    Default

    τα απανταχου καπουλια με πονεσαν το στομαχι.

Similar Threads

  1. [Cinema] Death Race (2008)
    By BURNIN AMBITION in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 16
    Last Post: 09-01-2009, 13:23
  2. xbox kai ring of death
    By MoRmEnGiL in forum PC & Games
    Replies: 7
    Last Post: 18-11-2008, 23:14
  3. death to all metal:P
    By psofimi in forum Music Discussion
    Replies: 263
    Last Post: 15-10-2007, 14:10
  4. [Cinema] The Life and Death of Peter Sellers (2004)
    By ManWhoSoldTheWorld in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 12
    Last Post: 23-10-2004, 21:17
  5. death in vegas
    By irreligious in forum Music Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 05-03-2004, 00:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •