Results 1 to 15 of 15

Thread: καταμερισμός bandwidth σε 2 pc

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default καταμερισμός bandwidth σε 2 pc

    σκοπεύω να συνδέσω άλλο ένα pc πάνω στο router μου

    αυτό που θέλω να ξέρω αν γίνεται είναι το αν μπορώ να ρυθμίσω το ποσο bandwidth θα παίρνει ο άλλος υπολογιστής όταν συνδέεται

    βεβαια αυτό που σκέφτομαι δεν είναι να μοιράσω για όλη την ώρα τη σύνδεση στα δυο αλλα να μοιράζεται σε οποια τιμή το ορίσω μονο όταν συνδέεται και αυτός στο δίκτυο

    γίνεται?και αν ναι πως?

    ελπίζω να έγινα κατανοητός και thanx in advance και τέτοια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    http://indymediatrolls.com
    Posts
    674

    Default

    logika me kana netlimiter

  3. #3
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Δεν έχω ποτέ ασχοληθεί, αλλά αυτό που ζητάς είναι ένα Quality of Service, το οποίο αναλαμβάνει να κατανέμει τον φόρτο του δικτύου βάσει προτεραιοτήτων. Οπότε ψάξε για QoS for home networks.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    έβαλα τα 2 pc στο router πάνω και δουλεύουν κανονικά

    όμως δεν έχω βρει ακόμα πως να ορίζω που και πως (περι καταμερισμου)

    το netlimiter δε βοηθησε

    deggial μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    τι εννοεις δεν βοηθησε το netlimiter? βασικα δεν παιζει να βρεις πιο απλο τροπο να το κανεις απο αυτο. η επομενη επιλογη ειναι να παιξεις με οτ qos του router σου αλλα αυτο θελει μπολικο ψαξιμο.
    and light it up forever, and never go to sleep

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    μα δε βλεπω καν το πισι του αδερφου μου εδω

    απλα εβαλα το καλωδιο του στη δευτερη θυρα εθερνετ του router και εχει και αυτος νετ,τπτ παραπανω

    δλδ στο νετλιμιτερ δε βλεπω τι κανει ο αδερφος μου ας πουμε ,αν κατεβαζει κτλ

    μηπως πρεπει να κανω διαφορετικη συνδεση;

  7. #7
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Χρειάζεται ο δρομολογητής να υποστηρίζει Quality of Service, με την παρούσα συνδεσμολογία (και, βεβαίως, να κάτσεις να ρυθμίσεις το QoS). Η άλλη λύση είναι να υπάρχει ένας ενδιάμεσος κόμβος-υπολογιστής, ο οποίος αναλαμβάνει το packet forwarding.

    Δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω καμία άλλη πληροφορία, καθώς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Quote Originally Posted by Bullet
    μα δε βλεπω καν το πισι του αδερφου μου εδω

    απλα εβαλα το καλωδιο του στη δευτερη θυρα εθερνετ του router και εχει και αυτος νετ,τπτ παραπανω

    δλδ στο νετλιμιτερ δε βλεπω τι κανει ο αδερφος μου ας πουμε ,αν κατεβαζει κτλ

    μηπως πρεπει να κανω διαφορετικη συνδεση;
    ε το νετλιμιτερ προϋποθετει οτι θα το εγκαταστησεις στο πισι του αδερφου σου και θα ορισεις στο προγραμμα τι bandwidth θα του επιστρεπεις να παιρνει.
    and light it up forever, and never go to sleep

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    α οκ thnx

    μέσα στα options του router δε θα υπάρχει λογικά κάποια ρύθμιση να κανονίζω από εδώ για το αν θα παίρνει περιορισμένο or smth bandwith;

  10. #10
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Σύνοψη

    1) Το απλούστερο είναι να βάλεις ένα software του style NetLimiter, Bandwidth Controller κτλ στο pc του αδερφού σου. Εκεί θα μπορείς να ορίζεις το max upload και download που θα τον αφηνεις να δουλευει.

    2) Αν κάνει μαγκιές και ανακατεύει τα software μπορείς πχ να βάλεις 3ο pc να κάνει τον server και να φιλτράρει τα πάντα η πχ 2h κάρτα δικτύου στο pc σου και να δώσεις internet από αύτη την κάρτα στον αδερφό (οπότε θα τρέχεις εσύ τα software και θα κάτσει καλά). ΥΓ Δύσκολο γιατί θες σοβαρό λειτουργικό

    3) Το QoS ουσιαστικά είναι ένα set αλγορίθμων που ελέγχει το incoming traffic και προσφέρει κάποιες δυνατότητες. Κυρίως προτεραιότητες όμως πχ Web προηγείται των Torrents , με σκοπό να μην σέρνεται ο browser σου όταν κατεβάζεις τα άπειρα.
    Εσύ όμως θες banwidth/traffic monitor και ΟΧΙ δεν το έχουν όλοι οι routers. Ειδικά αν κάνουν 60Ε, αν και η κάθε εταιρία κάνει ότι θέλει στους routers της, δεν υπάρχουν αυστηροί κανόνες implementation.
    Συμπέρασμα: αν θες να το κάνεις με αυτό τον τρόπο πρέπει να υποστηρίζει ο router σου

    Και επειδή οι cisco έχουν 400E ο φτηνότερος , εγώ έχω ένα Draytek Vigor κοντά στα 200Ε , αλλά ->
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    ωραιος thnx

    btw ολο αυτο θα μεταβαλει την μεταξυ μας ταχυτητα;

    ας πουμε χτες του εστειλα μια ταινια απο msn και πηγε με ταχυτητα copy - paste

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    οχι. αυτο θα επηρεαζει μονο το bandwidth προς τα εξω λογικα. το εσωτερικο σου δικτυο δεν νομιζω να το επηρεαζει.
    and light it up forever, and never go to sleep

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    OFFICE DZ/015
    Posts
    1,860

    Default

    το netlimiter έχει και application specific ρυθμίσεις. Αλλά μπορείς να βάζεις μόνο max όρια και όχι πχ "άμα δε κάνω τίποτα γω δώστου bandwidth , αλλιώς γάμα του του μαλακισμένου που μας θέλει και internet και μου σέρνεται το cs/dota/wow. (αν και αυτό έχει να κάνει περισσότερο με priorties / # of connections γιατί σιγά το bandwidth που θέλουν)

  14. #14
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Quote Originally Posted by Kveldssanger
    οχι. αυτο θα επηρεαζει μονο το bandwidth προς τα εξω λογικα. το εσωτερικο σου δικτυο δεν νομιζω να το επηρεαζει.
    ektos ki an exeis wi-fi

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  15. #15
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    H πιο αποτελεσματική λύση είναι να βρείς ένα γνωστό σου που σκαμπάζει από αυτά και ένα παλιό pc με 3 κάρτες δικτύου και να του πεις να στο κάνει router. Φτιάχνει και το traffic shaping στο pc κα όλαι θα δουλεύουν ρολόι. Δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω πολλές πληροφορίες γιατι εγώ έκαψα το ρουτεροπισί μου πριν ολοκληρωθεί η προσπάθεια.
    We revel in our time.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •