Page 106 of 128 FirstFirst ... 65696104105106107108116 ... LastLast
Results 1,576 to 1,590 of 1910

Thread: Παιδεία

  1. #1576
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    συνδυαστικη λεει ο αλλος.

    τι φελλοι που ειστε καποιοι.
    Θέλεις να γίνεις φιλόσοφος και δημοσιογράφος είπαμε;

  2. #1577

    Default

    Phoebus με το συμπάθειο, αλλά λες λίγο οτινάναι και συ. Δεν πρόκειται ποτέ να κατανοηθούν επαρκώς Όλες οι Φυσικές του λυκείου, αν στην πρώτη λυκείου δίνουμε βάση σε πιθανότητες και όχι σε συστήματα 2χ2, διανύσματα, και επίλυση εξισώσεων. Ναι μεν το επιχείρημα "τα πιο ωραία μαθηματικά που συνάντησε ο Phoebus είναι τα μπαλάκια στα κουτάκια" είναι Ακλόνητο, αλλά και το δικό μου με την Φυσική σα να στέκει κάπως και αυτό, ε;

  3. #1578
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Καταλαβαίνω τι λες, απλά νομίζω πως στη πρώτη λυκείου τα μαθηματικά που γίνονται είναι αυτά που τελικά ωθούν πολλά παιδιά σε επιλογές μακρυά από θετικές επιστήμες (το οποίο γενικώς θεωρώ κακό). Δηλαδή αν ο στόχος σου είναι τελικά ένα παιδί στη 3η λυκείου να λύνει προβλήματα ράβδου που πέφτει μέσα με μαγνητικό πεδίο, ε γάμα τα, όλοι στη 3η λυκείου θέλουν να γίνουν ψυχολόγοι και διακοσμητές.

  4. #1579
    Senior Member kollaps's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Posts
    240

    Default

    Όπως τα λέει ο Carheart είναι. Τα μαθηματικά και η φυσική όπως τα μαθαίνουμε στην Ελλάδα είναι μια χαρά και υπερεπαρκή (σε σχέση με αυτά που κάνουν σε ΗΠΑ-Ευρώπη) και πρέπει να τα αφήσουν ως έχουν.

  5. #1580
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Καταλαβαίνω τι λες, απλά νομίζω πως στη πρώτη λυκείου τα μαθηματικά που γίνονται είναι αυτά που τελικά ωθούν πολλά παιδιά σε επιλογές μακρυά από θετικές επιστήμες (το οποίο γενικώς θεωρώ κακό).
    Στοιχειοθέτησε κάπως αυτήν τη βλακεία.

  6. #1581

    Default

    Περί περικοπών μιλώντας, στο μάθημα της οργανικής χημείας, ενώ δίνονταν 4 βιβλία, φουλ απαραίτητα μιας και το καθένα έχει το δικό του θέμα (ονοματολογία, κυκλικές ενώσεις, εργαστηριακό και άκυκλες ενώσεις), πλέον δίνεται μόνο το 1 από αυτά, με τα άλλα 3 να είναι σε φωτοτυπάδικα να περάσουν οι φοιτητές να τα εκτυπώσουν. Ο γιεα.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  7. #1582
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Καταλαβαίνω τι λες, απλά νομίζω πως στη πρώτη λυκείου τα μαθηματικά που γίνονται είναι αυτά που τελικά ωθούν πολλά παιδιά σε επιλογές μακρυά από θετικές επιστήμες (το οποίο γενικώς θεωρώ κακό).
    Στοιχειοθέτησε κάπως αυτήν τη βλακεία.
    :effort:

    Ρε παπάρα κοντράρεις έτσι για να κοντράρεις ή αλήθεια πιστεύεις πως "όλα είναι μια χαρά" σα τον κολάψ;

    Τέσπα, δες: http://www.tovima.gr/files/1/2011/06/21/pinakas.pdf

    Ξυπνάτε μαλάκες, και 50% αποτυχία να είχαμε, και 40% και 30%, αυτά είναι νούμερα που δε μπορείς να λες πως το σύστημα αποδίδει. Δε μπορείς να έχεις τα μισά παιδιά να γράφουν κάτω από τη βάση, κάτι δε κάνεις καλά ως εκπαιδευτικό σύστημα, τα παιδιά δεν είναι καθυστερημένα.

    Εκτός και αν νομίζετε πως είναι.
    Spoiler
    Αποτέλεσμα: αυξάνεται η ζήτηση για ΤΕΙ εσωτερικής διακόσμησης και οδηγείται η βάση εισαγωγής στο τμήμα κοντά στα 17 χιλιάδες μόρια. LMAO

  8. #1583
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    παντως ας μη γινουν και ολοι φυσικοι. χρειαζομαστε και διακοσμητες και ψυχολογους.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  9. #1584
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    να μου το θυμηθειτε. δε ξερω για πιο ακριβως λογο (οι πιο συνομωσιολογοι ας γραψουν σεναρια) αλλα ειμαι πεπεισμενος οτι με το χάλι που επικρατει φετος (ανυπαρξια βιβλιων κτλ) θα βαλουν τρελα τσιμπουκια θεματα στις πανελληνιες για να γινει σφαγη, να λενε οτι το συστημα φταιει και να περασουν οτι μαλακια μέτρο τους κατεβει.
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  10. #1585
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Καταλαβαίνω τι λες, απλά νομίζω πως στη πρώτη λυκείου τα μαθηματικά που γίνονται είναι αυτά που τελικά ωθούν πολλά παιδιά σε επιλογές μακρυά από θετικές επιστήμες (το οποίο γενικώς θεωρώ κακό).
    Στοιχειοθέτησε κάπως αυτήν τη βλακεία.
    :effort:

    Ρε παπάρα κοντράρεις έτσι για να κοντράρεις ή αλήθεια πιστεύεις πως "όλα είναι μια χαρά" σα τον κολάψ;

    Τέσπα, δες: http://www.tovima.gr/files/1/2011/06/21/pinakas.pdf

    Ξυπνάτε μαλάκες, και 50% αποτυχία να είχαμε, και 40% και 30%, αυτά είναι νούμερα που δε μπορείς να λες πως το σύστημα αποδίδει. Δε μπορείς να έχεις τα μισά παιδιά να γράφουν κάτω από τη βάση, κάτι δε κάνεις καλά ως εκπαιδευτικό σύστημα, τα παιδιά δεν είναι καθυστερημένα.

    Εκτός και αν νομίζετε πως είναι.
    Spoiler
    Αποτέλεσμα: αυξάνεται η ζήτηση για ΤΕΙ εσωτερικής διακόσμησης και οδηγείται η βάση εισαγωγής στο τμήμα κοντά στα 17 χιλιάδες μόρια. LMAO
    Εγώ σου ζήτησα να μου στοιχειοθετήσεις συγκεκριμένα αυτό που είπες, δηλαδή ότι τα μαθηματικά που γίνονται στην πρώτη λυκείου είναι ο λόγος που υπάρχει για ροή στις θεωρητικές κατευθύνσεις. Θα εξηγήσεις πρώτα αν υπάρχει όντως τέτοια ροή ( τα τελευταία χρόνια; υπήρχε από πάντα; ) ή το έβγαλες από το κεφάλι σου. Θα στοιχειοθετήσεις με ποιό τρόπο σχετίζεται αυτό το φαινόμενο με τα μαθηματικά που υπάρχουν στην πρώτη λυκείου και όχι με οτιδήποτε άλλο.

    Μετά θα συζητήσουμε αν οι πιθανότητες της τρίτης λυκείου είναι «συνδυαστική» και αν χρειάζεται να διδάσκονται στην πρώτη λυκείου στη θέση πρωτοβάθμιων και δευτεροβάθμιων εξισώσεων.
    Last edited by ikonoklast; 25-11-2011 at 05:48.

  11. #1586
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Σόρι αν έχω λάθος αντίληψη, αλλά το να λύνει κάποιος εξισώσεις 1ου βαθμού είναι εφόδιο για την υπόλοιπη του ζωή ακόμα και αν γίνει διακοσμητής. Άρα το να αφαιρείται και να διδάσκεται ελλειπώς αργότερα (από ότι κατάλαβα από το ποστ καρχαρτ) είναι ότι να ναι και δεν χωράει κανένα αντεπιχείρημα πάνω σ' αυτό.

    Επίσης γενικά το να μαθαίνεις τον τρόπο σκέψης για να λύσεις μια δευτεροβάθμια ή ένα σύστημα σε εκείνη την ηλικία μπορεί να σε καλλιεργήσει ανάλογα. Δεν το περιγράφω καλά, αλλά εννοώ οτι κάποιος που δεν ασχολήθηκε μετά με μαθηματικά, μπορεί να έχει ξεχάσει στα 20 του τον τύπο της διακρίνουσας η το πώς έλυνε σύστημα, αλλά το σκεπτικό πίσω από τη μεθοδολογία θα είναι κάπου μέσα του (αν διάβαζε τότε) και τουλάχιστον για το σύστημα, θα σκεφτεί κάποιον τρόπο να το λύσει αν αποτελείται από 2 πρωτοβάθμιες με 2 αγνώστους.

    Οπότε το να λέει ο phoebus πως δεν υπάρχει πρόμπ είναι άτοπο.

  12. #1587
    Senior Member rottenside's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    273

    Default

    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    να μου το θυμηθειτε. δε ξερω για πιο ακριβως λογο (οι πιο συνομωσιολογοι ας γραψουν σεναρια) αλλα ειμαι πεπεισμενος οτι με το χάλι που επικρατει φετος (ανυπαρξια βιβλιων κτλ) θα βαλουν τρελα τσιμπουκια θεματα στις πανελληνιες για να γινει σφαγη, να λενε οτι το συστημα φταιει και να περασουν οτι μαλακια μέτρο τους κατεβει.
    αυτο δεν θα εχει κανενα νοημα να γινει στην παρουσα χρονικη περιοδο. αυτο που συμφερει ( και ανοιγει κ το δρομο προς την ιδιωτικη "ανταγωνιστικη" εκπαιδευση) ειναι να ριξουν τις βασεις πολυ χαμηλα και να μπουν σε ολες τις "σοβαρες" σχολες ολα τα μπαζα με βαθμους γυρω στη βαση. εκει να δεις υποβαθμιση της παιδειας.
    Οπου με θελουνε φυτο, εγω θα κανω σαματα.

  13. #1588
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Και οι αριθμοί χρειάζονται -_- Δε μιλάμε γι'αυτό. Μιλάμε για έναν κλάδο των μαθηματικών που είναι πολύ πιο εύκολος στη κατανόηση (ναι, τα άσπρα και τα μαύρα μπαλάκια στο κουτί που τα βάζεις πάλι στο κουτί ή στη τσέπη σου), έχει πολλά πιο πολλά παραδείγματα που μπορούν άμεσα να συνδεθούν με πράγματα που τα παιδιά ξέρουν (και μπορεί να γουστάρουν, πχ τάβλι ή τράπουλα). Φυσικά μετά θα βγούνε μερικοί περίεργοι και θα κατηγορούν τους μαθηματικούς στα σχολεία με ατάκες τύπου "κάνετε τα παιδιά μας τζογαδόρους!". Η ερώτησή μου αφορά τη συνδυαστική (δε πρόκειται τα παιδιά να κάνουν πιθανότητες χωρίς μια εισαγωγής στη συνδυαστική ανάλυση που εμείς -τουλάχιστον εγώ- ποτέ δεν έκανα στο σχολείο) και αν νομίζετε πως είναι κακό τα παιδιά να μάθουν αυτά τα μαθηματικά. Η δική μου άποψη είναι πως είναι η καλύτερη στροφή που μπορούσε ποτέ να γίνει γιατί είναι τα πιο ωραία μαθηματικά που'χω κάνει ποτέ επειδή είναι τα πιο απτά και 'γήινα' μαθηματικά, ασχέτως αν οι περισσότεροι εδώ μέσα που'χουν κάνει κάποια διακριτά έχουν εφιάλτες μ'αυτά.

    Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος και η νέα γενιά στο τέλος να σιχαθεί τα μαθηματικά ακόμα περισσότερο απ'όσο σήμερα.
    Δε νομιζω πως το (ολοσωστο) ποστ Καρχαρτ εστιαζεται στο τι προστιθεται στην υλη, αλλα στο τι φευγει, ωστε να προστεθουν τα Ομορφα_Μπαλακια. Ειναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να μη μπορει ενα παιδι 15 χρονων να λυσει εξισωση πρωτου βαθμου, ενω οι οριζουσες 2Χ2 και ολα τα αλλα που αναφερονται, χρησιμοποιουνται σε πολυ πιο απλα προβληματα απο μια ραβδο που να πεφτει μεσα σε μαγνητικο πεδιο. Το οποιο ειναι συνηθως απο τα πιο απλα προβληματα στη Φυσικη, και γι αυτο μπαινει και σπανια ακομα και στις τελικες εξετασεις (ή εστω στα χρονια μου). Αν εχεις κανα σωματιδιο να μπαινει πρωτα σε μαγνητικο πεδιο και μετα σε ηλεκτρικο και να κανει ελικες, εκει να σε δω τι μαθηματικα θα χρειαζοσουν. Εγκλημα η νεα υλη της Α' Λυκειου Φοιβο, μην το ψαχνεις. Οι πιθανοτητες και η συνδυαστικη γενικως ειναι οντως ενδιαφεροντα και ωραια, αλλα επισης μπορουν να διδαχθουν μονο σε 2-3 μαθηματα.

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Καταλαβαίνω τι λες, απλά νομίζω πως στη πρώτη λυκείου τα μαθηματικά που γίνονται είναι αυτά που τελικά ωθούν πολλά παιδιά σε επιλογές μακρυά από θετικές επιστήμες (το οποίο γενικώς θεωρώ κακό). Δηλαδή αν ο στόχος σου είναι τελικά ένα παιδί στη 3η λυκείου να λύνει προβλήματα ράβδου που πέφτει μέσα με μαγνητικό πεδίο, ε γάμα τα, όλοι στη 3η λυκείου θέλουν να γίνουν ψυχολόγοι και διακοσμητές.
    Συμφωνω με το γενικοτερο νοημα αυτου του ποστ, καθως στο Λυκειο υπαρχει μια δαιμονοποιηση των επιστημων και ειδικοτερα των μαθηματικων, αφου πολλοι καθηγητες (φταιει και το περιεχομενο) τα διδασκουν λες και ειναι κατι obscure, αλλα εισαι λιγο υπερβολικος, οπως εγραψα παραπανω.

    Quote Originally Posted by kollaps View Post
    Όπως τα λέει ο Carheart είναι. Τα μαθηματικά και η φυσική όπως τα μαθαίνουμε στην Ελλάδα είναι μια χαρά και υπερεπαρκή (σε σχέση με αυτά που κάνουν σε ΗΠΑ-Ευρώπη) και πρέπει να τα αφήσουν ως έχουν.
    Τεραστιος μυθος.

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Καταλαβαίνω τι λες, απλά νομίζω πως στη πρώτη λυκείου τα μαθηματικά που γίνονται είναι αυτά που τελικά ωθούν πολλά παιδιά σε επιλογές μακρυά από θετικές επιστήμες (το οποίο γενικώς θεωρώ κακό).
    Στοιχειοθέτησε κάπως αυτήν τη βλακεία.
    Μαθε να κανεις διαλογο μωρε μλκ και να μην εισαι τοσο υπεροπτης.

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    παντως ας μη γινουν και ολοι φυσικοι. χρειαζομαστε και διακοσμητες και ψυχολογους.
    Να μη γινουν οντως, αλλα ας γινουν κατι περισσοτερο χρησιμο απο διακοσμητες και ψυχολογους.

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Σόρι αν έχω λάθος αντίληψη, αλλά το να λύνει κάποιος εξισώσεις 1ου βαθμού είναι εφόδιο για την υπόλοιπη του ζωή ακόμα και αν γίνει διακοσμητής. Άρα το να αφαιρείται και να διδάσκεται ελλειπώς αργότερα (από ότι κατάλαβα από το ποστ καρχαρτ) είναι ότι να ναι και δεν χωράει κανένα αντεπιχείρημα πάνω σ' αυτό.

    Επίσης γενικά το να μαθαίνεις τον τρόπο σκέψης για να λύσεις μια δευτεροβάθμια ή ένα σύστημα σε εκείνη την ηλικία μπορεί να σε καλλιεργήσει ανάλογα. Δεν το περιγράφω καλά, αλλά εννοώ οτι κάποιος που δεν ασχολήθηκε μετά με μαθηματικά, μπορεί να έχει ξεχάσει στα 20 του τον τύπο της διακρίνουσας η το πώς έλυνε σύστημα, αλλά το σκεπτικό πίσω από τη μεθοδολογία θα είναι κάπου μέσα του (αν διάβαζε τότε) και τουλάχιστον για το σύστημα, θα σκεφτεί κάποιον τρόπο να το λύσει αν αποτελείται από 2 πρωτοβάθμιες με 2 αγνώστους.

    Οπότε το να λέει ο phoebus πως δεν υπάρχει πρόμπ είναι άτοπο.
    Γκουντ Σαν ρησπεκτ οπως παντα σε θεματα κοινης λογικης και αντιληψης.
    Κανε και κανα θρεντ στο σεξιον, και βαλε και τα μπαζα που θα χωνες με παθος.

  14. #1589
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    πες λίγο γιαυτό που λες τεράστιος μύθος. δηλαδή υπάρχει κάποια τρίτη λυκείου ανά τον πλανήτη που κάνουν κάτι παραπάνω από αυτά τα μαθηματικά και τη φυσική κατεύθυνσης;
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  15. #1590
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Δεν αντιμετωπιζεται με ενα απλο ναι ή ενα οχι αυτη η ερωτηση.
    Εδω που ειμαι εγω για παραδειγμα, εχουν καπως περισσοτερες γνωσεις σε Ηλεκτρομαγνητισμο και Κλασικη Μηχανικη ας πουμε, αλλα υστερουν σε αλλους κλαδους της Φυσικης. Επισης, υστερουν σε Αναλυση (νομιζω, δεν εχω κοιταξει αναλυτικα την εξεταστεα υλη) αλλα κανουν περισσοτερο Τριγωνομετρια και Αλγεβρα. Ειναι γενικα διαφορετικο το συστημα, οποτε δε μπορει να γινει συγκριση ενα προς ενα. Αλλα αυτο το "στην Ελλαδα ομως γαμαμε σε Μαθηματικα και Φυσικη σε γνωσεις" ειναι αρκετα υπερβολικο. Εχουμε καλο επιπεδο, τωρα αν ειναι το καλυτερο, ειναι μια αλλη κουβεντα.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •